Na osnovu člana 44. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Službene novine Federacije BiH", broj 29/05), federalni ministar zdravstva, na prijedlog Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, donosi
NAREDBU
O PROGRAMU OBAVEZNIH IMUNIZACIJA STANOVNIŠTVA PROTIV ZARAZNIH BOLESTI U 2010. GODINI
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 8 od 24 februara 2010)
I. OSNOVNE ODREDBE
Ovom Naredbom uređuje se program obaveznih imunizacija stanovništva protiv zaraznih bolesti u 2010.godini.
Obavezna imunizacija stanovništva protiv zaraznih bolesti na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine vršit će se u 2010. godini po sljedećem programu:
A - IMUNIZACIJA PROTIV DIFTERIJE, TETANUSA I PERTUSISA
Imunizacija protiv difterije, tetanusa i pertusisa vršit će se kombinovanom četverovalentnom DTPa-IPV vakcinom.
Imunizacija se vrši vakcinacijom (primovakcinacija) i revakcinacijom.
1. Vakcinacija
Vakcinacija obuhvata djecu od navršena dva mjeseca do navršenih dvanaest mjeseci života (djeca rođena 2009. i 2010. godine).
Vakcinisanje protiv difterije, tetanusa i pertusisa obavlja se davanjem tri doze, od po 0,5 ml, kombinirane DTPa-IPV vakcine, sa razmakom između pojedinačnih doza od najmanje 30 dana. Vakcina se daje intramuskularno u deltoidni mišić. Ukoliko je razmak između pojedinačnih doza dulji od 30 dana, vakcinaciju ne treba ponavljati, već samo nastaviti vakcinisanje dok se ne primi treća doza.
Na isti način vakcinisat će se po prvi put (primarno), djeca od navršenih dvanaest mjeseci do navršenih pet godina života, koja nisu ranije vakcinisana.
2. Revakcinacija
Revakcinacija protiv difterije, tetanusa i pertusisa obuhvata svu djecu u petoj godini života (rođena 2005. godine), koja su potpuno vakcinisana protiv difterije, tetanusa i pertusisa ,ako je nakon primarnog vakcinisanja protekla najmanje jedna godina.
Revakcinacija protiv difterije, tetanusa i pertusisa se vrši davanjem jedne doze od 0,5 ml vakcine protiv difterije, tetanusa i acelularnog pertusisa (DTaP), intramuskularno u deltoidni mišić.
B-IMUNIZACIJA PROTIV DIFTERIJE I TETANUSA
Imunizacija protiv difterije i tetanusa vršit će se kombinovanom DT vakcinom.
Imunizacija se vrši vakcinacijom i revakcinacijom.
1. Vakcinacija
Vakcinacija protiv difterije i tetanusa obuhvata djecu od navršena dva mjeseca do navršenih pet godina života, (rođena 2005.-2010.), koja se zbog kontraindikacija ne mogu vakcinisati vakcinom protiv difterije, tetanusa i pertusisa.
Vakcinacija se vrši davanjem tri doze odgovarajuće vakcine protiv difterije i tetanusa (DTpediatric), sa razmakom između pojedinačnih doza od najmanje 30 dana,odnosno 42 dana ukoliko se daje zajedno sa oralnom vakcinom protiv poliomijelitisa (OPV). Vakcina protiv difterije i tetanusa se daje u dozi od 0,5 ml, intramuskularno u deltoidni mišić.
Vakcinacija protiv difterije i tetanusa obuhvata i djecu od navršenih pet do navršenih četrnaest godina života, koja nisu vakcinisana ili ako nemaju dokaza da su vakcinisana.
Vakcinacija djece od navršenih pet do navršenih sedam godina života, (rođena 2003.-2005. godine), vrši se davanjem dvije doze vakcine protiv difterije i tetanusa (DT-pediatric). Vakcina se daje u pojedinačnoj dozi od 0,5 ml, intramuskularno u deltoidni mišić, sa razmakom između pojedinačnih doza od najmanje 30 dana, odnosno 42 dana ukoliko se daje zajedno sa oralnom vakcinom protiv poliolijelitisa (OPV).
Vakcinacija djece od navršenih sedam do navršenih četrnaest godina života, (rođena 1996.-2003. godine) vrši se davanjem dvije doze vakcine protiv difterije i tetanusa (dTpro-adultis) u pojedinačnoj dozi od 0,5 ml intramuskularno u deltoidni mišić, sa razmakom između pojedinačnih doza od najmanje 30 dana, odnosno 42 dana ukoliko se daje zajedno sa oralnom vakcinom protiv poliolijelitisa (OPV).
2. Revakcinacija
Revakcinacija protiv difterije i tetanusa obuhvata djecu u četrnaestoj godini života, (rođena 1996. godine), kompletno vakcinisanu i revakcinisanu protiv difterije, tetanusa i pertusisa, odnosno protiv difterije i tetanusa (DTpediatricodnosno dTpro-adultis).
Revakcinacija protiv difterije i tetanusa obuhvata i djecu koja su vakcinisana po prvi put protiv difterije i tetanusa, ako je od dana potpunog vakcinisanja protekla jedna godina.
Revakcinacija se vrši davanjem jedne doze odgovarajuće vakcine protiv difterije i tetanusa (DTpediatricodnosno dTpro-adultis) u dozi od 0,5 ml, intramuskularno u deltoidni mišić.
C - IMUNIZACIJA PROTIV TETANUSA
Imunizacija protiv tetanusa vrši se vakcinom protiv tetanusa.
Imunizacija protiv tetanusa se vrši vakcinacijom i revakcinacijom.
1. Vakcinacija
Vakcinacija protiv tetanusa obuhvata sva lica od navršenih četrnaest do navršenih osamnaest godina života, (rođena 1992.-1996. godine), koja ranije nisu vakcinisana ili nemaju dokaze da su vakcinisana.
Vakcinacija protiv tetanusa se vrši davanjem dvije doze odgovarajuće vakcine protiv tetanusa (TT), u dozi od 0,5 ml, intramuskularno u deltoidni mišić, sa razmakom između pojedinačnih doza od jednog do tri mjeseca.
2. Revakcinacija
Revakcinacija obuhvata lica u osamnaestoj godini života, (rođena 1992. godine), odnosno lica u završno razredu srednje škole koja su vakcinisana i revakcinisana protiv difterije,tetanusa i pertusisa odnosno difterije i tetanusa.
Revakcinacija obuhvata i lica od navršenih četrnaest do navršenih osamnaest godina života, koja su prvi put vakcinisana protiv tetanusa nakon navršenih četrnaest godina, a kod kojih je protekla jedna godina od dana potpunog vakcinisanja.
Revakcinacija protiv tetanusa se vrši davanjem jedne doze od 0,5 ml, vakcine protiv tetanusa (TT) intramuskularno, u deltoidni mišić.
D - IMUNIZACIJA PROTIV POLIOMIJELITISA
Imunizacija protiv poliomijelitisa vrši se mrtvom (IPV),odnosno živom (OPV) vakcinom protiv poliomijelitisa.
Imunizacija se vrši vakcinacijom i revakcinacijom.
1. Vakcinacija
Vakcinacija obuhvata djecu od navršenih dva mjeseca života, (rođena 2009. i 2010. godine) i mora se potpuno provesti do navršenih dvanaest mjeseci života.
Vakcinacija obuhvata i djecu od navršenih dvanaest mjeseci do navršenih četrnaest godina života, (rođena 1996.-2009.), ako ranije nisu vakcinisana ili ako nema dokaza o provedenoj vakcinaciji.
Vakcinacija djece do navršenih pet godina života obavlja se davanjem tri doze, od po 0,5 ml, inaktivne polio vakcine (IPV, odnosno kombinirane DTPa-IPV vakcine), sa razmakom između pojedinačnih doza od najmanje 30 dana. Vakcina se daje intramuskularno u deltoidni mišić. Ukoliko razmak između pojedinačnih doza bude duži od 30 dana, vakcinisanje ne treba ponavljati, već samo nastaviti vakcinisanje do treće doze.
Vakcinisanje djece od šeste do četrnaeste godine života obavlja se davanjem tri doze , žive oralne tritipne vakcine (OPV) u razmacima koji ne smiju biti kraći od 42 dana.
Vakcinisanje se vrši ukapavanjem dvije kapi OPV vakcine, u dozi od 0,1 ml, u usta djeteta.
Ukoliko je razmak između pojedinačnih doza veći od 42 dana, vakcinisanje ne treba ponavljati, već samo nastaviti vakcinisanje do treće doze.
2. Revakcinacija
Prva revakcinacija obuhvata djecu u drugoj godini života (rođena 2008. godine), ako je od dana potpunog vakcinisanja protekla jedna godina.
Druga revakcinacija obuhvata djecu u petoj godini života (rođena 2005. godine).
Treća revakcinacija obuhvata djecu u četrnaestoj godini života (rođena 1996. godine)
Revakcinacija se vrši ukapavanjem dvije kapi oralne polio vakcine (OPV), u dozi od 0,1 ml, u usta djeteta, odnosno davanjem jedne doze od 0,5 ml. inaktivne polio vakcine (IPV), intramuskularno u deltoidni mišić.
E - IMUNIZACIJA PROTIV HEMOFILUSA INFLUENCE TIP B
Imunizacija protiv hemofilusa influence tipa b vrši se vakcinom protiv hemofilusa influence tip b (Hib).
Imunizacija protiv hemofilusa influence tipa b vrši se vakcinacijom (primoimunizacija) i revakcinacijom.
1. Vakcinacija
Vakcinacija djece protiv bolesti izazvanih hemofilusom influence tipa b, obuhvata svu djecu od navršena dva mjeseca do navršenih 12 mjeseci života (rođenu 2009. i 2010. godine).
Vakcinacija djece protiv bolesti izazvanih hemofilusom influence tipa b, vrši se sa dvije doze vakcine protiv hemofilusa influence tipa b (Hib), sa razmakom između pojedinačnih doza od 30 dana.
Vakcina se daje u dozi od 0,5 ml, intramuskularno u anterolateralni dio bedra.
Vakcinacija djece protiv bolesti izazvanih hemofilusom influence tipa b obuhvata, i djecu od navršenih 12 mjeseci do navršenih 24 mjeseca života, koja nisu vakcinisana primarno ovom vakcinom. Vakcinacija se vrši davanjem jedne doze vakcine protiv hemofilusa influence tip b, od 0,5 ml, intramuskularno u deltoidni mišić.
2. Revakcinacija
Revakcinacija djece protiv bolesti izazvanih hemofilusom influence tip b obuhvata djecu rođenu 2008, odnosno 2009. godine, koja su prethodno primarno vakcinisana, a od potpunog vakcinisanja je prošla najmanje jedna godina.
Revakcinacija se vrši jednom dozom vakcine od 0,5 ml, intramuskularno, u deltoidni mišić.
F - IMUNIZACIJA PROTIV MORBILA, RUBEOLE I PAROTITISA
Imunizacija protiv morbila, rubeole i parotitisa vrši se kombinovanom vakcinom protiv morbila, rubeole i parotitisa (MRP).
Imunizacija protiv morbila, rubeole i parotitisa vrši se vakcinacijom i revakcinacijom.
1. Vakcinacija
Vakcinacija protiv morbila, rubeole i parotitisa, obuhvata svu djecu u dvanaestom mjesecu života (djeca rođena 2009. godine ).
Ako se iz bilo kojih razloga vakcinacija ne sprovede u dvanaestom mjesecu života, djeca će se vakcinisati od navršenih dvanaest mjeseci života do navršenih 14 godina života (djeca rođena 1996.-2009. godine)
Vakcinacija protiv morbila, rubeole i parotitisa vrši se jednom dozom od 0,5 ml žive atenuirane, otopljene, MRP vakcine, intramuskularno ili subkutano u deltoidnu regiju.
Posebne odredbe
U slučaju pojave većih epidemija morbila, uz saglasnost Stručnog savjetodavnog tijela iz člana 64. stava 1. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Službene novine Federacije BiH", broj 29/05), mogu se vakcinisati protiv morbila djeca od šest do dvanaest mjeseci života, s tim da se moraju revakcinisati u periodu od petnaest do dvadesetčetiri mjeseca života.
2. Revakcinacija
Revakcinacija protiv morbila, rubeole i parotitisa obuhvata svu djecu u šestoj godini života, (rođena 2004. godine), odnosno po isteku jedne godine od vakcinisanja. Ukoliko se revakcinacija ne obavi u navedenom roku,dijete treba revakcinisati do četrnaeste godine života (sva djeca dobi do četrnaest godina trebaju primiti dvije doze MRP vakcine)
Revakcinacija obuhvata i svu djecu koja se vakcinisana u dobi od 6 do četrnaest godina,a od vakcinacije je prošlo najmanje 3 mjeseca.
Revakcinacija protiv morbila, rubeole i parotitisa se vrši davanjem jedne doze od 0,5 ml, otopljene žive, atenirane, MRP vakcine, intramuskularno ili subkutano u deltoidnu regiju.
G - IMUNIZACIJA PROTIV TUBERKULOZE
Imunizacija protiv tuberkuloze obuhvata djecu rođenu 2010. godine i vrši se davanjem jedne doze od 0,05 ml, (prema uputstvu proizvođača) intradermalno,12 - 24 sata po rođenju, u lijevi deltoidni predio.
Ako se iz bilo kojeg razloga novorođenče ne vakciniše istovremeno sa vakcinom protiv hepatitisa B, vakcinu protiv tuberkuloze dati u prvom mogućem kontaktu sa zdravstvenom službom, bez obzira na vremenski razmak.
Vakcinaciji protiv tuberkuloze, bez prethodnog tuberkulinskog testiranja, obavezno podliježu i sva djeca do pet godina života, (rođena 2005.-2009. godine) koja nisu iz bilo kojih razloga vakcinisana u navedenom terminu.Vakcinacija se obavlja davanjem jedne doze od 0,1 ml ( prema uputstvu proizvođača) intradermalno, u lijevi deltoidni predio.
Dokaz da je vakcinisanje djece uspjelo jest ožiljak na mjestu primjene vakcine koji se ožiljak kontroliše od tri do šest mjeseci nakon vakcinisanja. Djeca koja nemaju ožiljak ili je prečnik ožiljka manji od 3 mm, vakcinišu se ponovo jednom dozom vakcine protiv tuberkuloze.
H - IMUNIZACIJA PROTIV VIRUSNOG HEPATITISA B
a) Vakcinacija novorođenčadi
Obavezna vakcinacija protiv virusnog hepatitisa B obuhvata svu djecu rođenu u 2010. godini.
Vakcinacija novorođenčadi vrši se davanjem tri doze odgovarajuće vakcine, (pojedinačna doza 10 mikrograma, odnosno 0,5 ml), po šemi vakcinisanja 0,1,6 mjeseci.
Prva doza vakcine daje se 12-24 sata po rođenju, davanjem jedne doze od 0,5 ml. odgovarajuće vakcine, intramuskularno, u anterolateralni dio bedra.
Druga doza vakcine se daje 1 mjesec nakon prve doze, davanjem jedne doze od 0,5 ml odgovarajuće vakcine, intramuskularno, u anterolateralni dio bedra.
Treća doza vakcine daje se 6 mjeseci nakon prve doze, davanjem jedne doze od 0,5 ml odgovarajuće vakcine, intramuskularno, u anterolateralni dio bedra ili deltoidnu regiju.
Ako se novorođenče ne vakciniše istovremeno sa vakcinom protiv tuberkuloze, vakcinu protiv hepatitisa B dati u prvom mogućem kontaktu sa zdravstvenom službom, bez obzira na vremenski razmak.
b) Vakcinacija novorođenčadi HBsAg pozitivnih majki
Vakcinacija novorođenčadi HBsAg pozitivnih majki, osim aktivne zaštite vakcinom, po šemi 0, 1, 2, 12 mjeseci, osim prve doze vakcine potrebno je istovremeno, ali na različita mjesta, dati odgovarajuću dozu humanog hepatitis B imunoglobulina.
I - IMUNIZACIJA KOMBINOVANOM VAKCINOM
Imunizacija kombinovanom vakcinom može se obaviti:
1.
protiv difterije, tetanusa i pertusisa (DTP);
2.
protiv difterije i tetanusa (DT );
3.
p