Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:
Na osnovu čl. 6. i 110. tačka b) Zakona o policijskim službenicima ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 43/10) i člana 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09 i 74/10), ministar unutrašnjih poslova, na prijedlog direktora policije, donosi

PRAVILNIK

O NAČINU DRŽANjA I NOŠENjA ORUŽJA I MUNICIJE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 98 od 5. oktobra 2010)

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se pojam, vrste, način držanja, nošenja, skladištenja, evidencija, obuka i inspekcija oružja i municije koja se koristi u Ministarstvu unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo) prilikom vršenja poslova i zadataka u skladu sa Zakonom o policijskim službenicima (u daljem tekstu: Zakon) i drugim zakonskim i podzakonskim aktima.

Član 2.

Prilikom korišćenja i rukovanja oružjem na dužnosti i van dužnosti policijski službenik postupa na način propisan ovim pravilnikom.

Član 3.

Oružjem u Ministarstvu, u smislu ovog pravilnika, smatra se:
a) vatreno oružje: pištolji, revolveri, puške (puške sa neolučenim cijevima, repetirka, poluautomatska, automati, automatska, snajperska puška), puškomitraljezi i mitraljezi,
b) specijalne vrste oružja: specijalno oružje (hladno oružje i oružje sa tetivom), oružje za privremeno onesposobljavanje na bazi svjetlosnog ili zvučnog efekta, oružje za ispaljivanje anastetičkih sredstava i kinetička oružja koja ispaljuju nesmrtonosnu municiju,
v) hemijska sredstva: puške i pištolji za ispaljivanje hemijskih metaka, hemijske ručne bombe, hemijska tromblonska mina, hemijski raspršivači, hemijski sprej i druga sredstva za ispaljivanje, izbacivanje i raspršivanje hemijskih materija,
g) eksplozivne naprave: eksplozivne naprave koje ne prouzrokuju gelere ili druge fragmente pri eksplodiranju i eksplozivne naprave koje prouzrokuju gelere ili druge fragmente pri eksplodiranju, kao i protivoklopno oružje koje se rasprskava pod dejstvom eksplozivnih materija, odnosno oružje ili naprava konstruisana, prepravljena ili namijenjena izbacivanju protivoklopnih projektila,
d) sredstva na bazi elektriciteta: puška, pištolj i druga sredstva na bazi elektriciteta,
đ) opremu naoružanja: optički nišani, noćni nišani, holografski nišani, kolimatorski nišani, laserski obilježivači cilja (u vidljivom i nevidljivom spektru), druge vrsta nišana za uočavanje i detekciju cilja, taktičke lampe, laserski mjerači daljine, oprema za gađanje, prigušivači, kit za ugradnju i gađanje markirajućom municijom, futrola, remnika, kundaci, pribor za čišćenje, kao i druga oprema koja služi za poboljšanje naoružanja i njihovih karakteristika.

Član 4.

U Ministarstvu se upotrebljava oružje koje odgovara sljedećim standardima u pogledu kalibra:
a) vatreno oružje do 12,7 mm,
b) protivoklopno oružje do 100 mm,
v) hemijsko oružje do 100 mm i
g) potcijevni lanseri do 40 mm.

Član 5.

(1) Oružje se koristi u izvršavanju redovnih, posebnih i specijalnih zadataka i za potrebe izvođenja obuke.
(2) Nošenje oružja pri izvršavanju posebnih i specijalnih zadataka naređuje rukovodilac koga ovlasti direktor policije (u daljem tekstu: direktor), na osnovu prethodno sačinjenog plana za izvršenje zadataka.

Član 6.

Za obuku u kabinetu i na strelištu, u skladu sa planom i programom obuke, koriste se bojevo oružje i školska municija za pojedine vrste oružja, a za izvođenje bojevog gađanja na strelištu koriste se bojevo oružje i bojeva municija.

Član 7.

Policijskom službeniku dodjeljuje se službeno oružje ili oprema, u skladu sa poslovima i zadacima na koje je raspoređen.

Član 8.

(1) Policijski službenik može nositi i rukovati samo oružjem za čije rukovanje je obučen i ovlašćen.
(2) Policijski službenik se upoznaje sa instrukcijama i propisima u cilju bezbjednog rukovanja i kontrolisanja oružja i sredstava za onesposobljavanje.
(3) Ako policijski službenik nije sposoban da rukuje dodijeljenim oružjem, o tome obavještava neposrednog rukovodioca.

Član 9.

Zaduženo službeno oružje i opremu policijski službenik ne daje drugom policijskom službeniku, niti drugim licima, osim inspektoru ili instruktoru za vatrenu obuku, neposrednom rukovodiocu i pretpostavljenom u lancu komandovanja.

Član 10.

(1) Policijski službenik ne može nositi oružje van dužnosti osim prilikom dolaska i odlaska na posao.
(2) Direktor, ili lice koje on ovlasti, može ovlastiti u pismenoj formi policijskog službenika da nosi oružje van dužnosti, ukoliko to odgovara potrebama Ministarstva.
(3) O izdavanju ovlašćenja iz stava 2. ovog člana vodi se evidencija.

Član 11.

Policijski službenik ne nosi i ne koristi oružje koje je privremeno oduzeto, predato ili povjereno načuvanje Ministarstvu.

Član 12.

(1) Nakon dobijanja oružja, policijski službenik brine se da su sigurnosni mehanizmi na oružju zakočeni i poštuje pravila bezbjednosti dok nosi službeno oružje.
(2) Oružje se nosi i njime se rukuje kao da je napunjeno.
(3) Policijski službenik ne smije uperiti oružje ni prema čemu, ni prema kome i ne smije držati prst na obaraču ili zaštitnom prstenu obarača sve dok ga ne namjerava upotrijebiti.
(4) Ručno oružje se nosi u odobrenoj futroli, koja se nosi na strani ruke kojom policijski službenik rukuje ručnim oružjem, a futrola za rezervni okvir se nosi vertikalno, na suprotnoj strani od pištolja, a meci treba da su okrenuti prema kopči opasača.
(5) Policijski službenik uz pištolj nosi dva okvira napunjena municijom, odnosno četiri punjenja za revolver i ostalu opremu.
(6) Policijski službenik za vrijeme vršenja redovnih i posebnih zadataka koji se obavljaju u civilnom odjelu nose ručno oružje u futroli ispod ruke suprotnoj od ruke kojom rukuje oružjem ili na kaišu pantalona, a u slučajevima nošenja oružja van dužnosti u civilnom odjelu, oružje se nosi na prikriven način.
(7) Za vrijeme pokreta ili transporta oružje se nosi i postavljeno je tako da ne udara o tvrde dijelove opreme ili vozila.

Član 13.

Radi izbjegavanja posljedica ispaljenja iz nepažnje prilikom punjenja ili pražnjenja oružja, policijski službenik treba da osigura da je oružje bezbjedno okrenuto prema "posudi za pražnjenje", specijalno napravljenoj i određenoj za tu svrhu, ili u pravcu koji je siguran za izvođenje ove radnje.

Član 14.

(1) Vatreno oružje može biti izvađeno iz futrole samo iz razloga koji su propisani Zakonom ili u slučajevima utvrđenim propisom o upotrebi sile.
(2) Za vrijeme prisustva javnosti policijski službenici ne mogu vježbati, vršiti "suvo" gađanje ili čistiti službeno oružje.
(3) Prilikom korišćenja oružja policijski službenik je odgovoran za svoje radnje i za bezbjednost drugih lica koja se mogu nalaziti na liniji vatre ili u njenoj blizini.

Član 15.

(1) Oružje se čuva u skladišnim prostorijama.
(2) Skladišni prostor treba imati ograničen pristup, a rukovodilac organizacione jedinice u kojoj je uskladišteno oružje i municija ili lice koje za to ovlasti odobrava pristup u skladišni prostor.
(3) Oružje i municija se čuvaju odvojeno, odnosno vrši se fizičko razdvajanje oružja i municije u istoj prostoriji.
(4) Svi pristupi skladištu oružja se evidentiraju.

Član 16.

Prilikom skladištenja opreme naoružanja neophodno je poduzeti adekvatne mjere kako bi se izbjeglo oštećenje te opreme.

Član 17.

Sredstva za onesposobljavanje čuvaju se u posebnoj prostoriji u skladu sa propisima o skladištenju tih sredstava.

Član 18.

Ključevi skladišne prostorije su uvijek dostupni i zaštićeni, a njihova upotreba evidentirana u odgovarajuću evidenciju.

Član 19.

(1) Kada je policijskom službeniku odobreno da oružje nosi kući, isti treba da poštuje mjere bezbjednog čuvanja.
(2) Kada je policijskom službeniku odobreno da oružje nosi van dužnosti, isti treba da poštuje mjere obezbjeđenja i čuvanja od svake zloupotrebe i neovlašćenog pristupa trećih lica.

Član 20.

Skladištenje municije za odobreno oružje vrši se u organizacionim jedinicama Ministarstva, a svako zaprimanje i izdavanje municije treba uredno da se evidentira kroz odgovarajuće evidencije.

Član 21.

(1) Oružje Ministarstva se kontroliše i evidentira, a svaka organizaciona jedinica vodi evidenciju policijskih službenika zaduženih za nošenje oružja.
(2) U organizacionim jedinicama Ministarstva vodi se evidencija o vrsti i količini oružja.
(3) Pored naziva radnog mjesta i imena policijskog službenika, evidencije moraju sadržavati sljedeće informacije o oružju i municiji:
a) vrsta oružja,
b) kalibar,
v) fabrički/serijski broj,
g) broj tehničke knjižice,
d) količina municije za vježbanje,
đ) količina manevarske municije,
e) količina školske municije,
ž) količina bojeve municije,
z) serijski broj grupe municije i
i) oprema naoružanja (broj, vrsta, serijski broj, količina i dr.).
(4) Direktor donosi posebnu listu naoružanja sa dugom cijevi za Specijalnu jedinicu policije i Jedinicu za podršku, a na prijedlog rukovodioca navedenih jedinica.

Član 22.

Ako se neko oružje ili municija preda drugom policijskom službeniku ili drugoj organizacionoj jedinici, to se mora evidentirati u posebnoj evidenciji, koja sadrži informacije o stanju oružja i municije i razloge zbog kojih je predata.

Član 23.

Evidencije o oružju i municiji su uvijek dostupne Komisiji za inspekciju naoružanja (u daljem tekstu: Komisija), koja je ovlašćena da izvrši inspekciju.

Član 24.

(1) Policijski službenik je odgovoran za čišćenje i održavanje svog službenog oružja.
(2) Organizacione jedinice obezbjeđuju prostoriju za čišćenja i održavanja oružja koje treba da se redovno čisti i održava.
(3) Oružje se čisti nakon svake upotrebe, ali ne prije završetka istrage o incidentu.

Član 25.

(1) Oružje Ministarstva se tehnički pregleda od strane stručnih lica najmanje jedanput godišnje da bi se osigurala funkcionalnost svake organizacione jedinice.
(2) Tehnički pregled naoružanja, opreme i municije se dokumentuje.

Član 26.

Ako policijski službenik u obavljanju poslova bez svoje krivice uništi, ošteti, izgubi ili na drugi način ostane bez oružja i municije, izdaje mu se drugo odgovarajuće oružje i municija.

Član 27.

(1) Policijskom službeniku u Ministarstvu koji je ostvario pravo na penziju, a u vrijeme penzionisanja ispunjava uslove za nošenje oružja predviđene propisima o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije, dodjeljuje se pištolj ili revolver kao priznanje za dati doprinos u obavljanju policijskih poslova.
(2) Rješenje o poklonu pištolja ili revolvera iz prethodnog stava donosi ministar na zahtjev radnika.

Član 28.

(1) Neupotrebljivo oružje, municija i oprema se rashoduju.
(2) Oružje, municija i oprema iz stava 1. ovog člana rashoduju se i kada se izgubi ili uništi, odnosno utroši, kada je opravka nemoguća ili nerentabilna, kao i u slučaju iz člana 27. ovog pravilnika.
(3) Rashodovanje naoružanja, municije i opreme vrši se na osnovu nalaza komisije koju obrazuje ministar na prijedlog načelnika Uprave za materijalno-finansijske i imovinske poslove.

Član 29.

Direktor ili lice koje on ovlasti može u posebnim okolnostima odobriti policijskom službeniku nošenje i korišćenje vatrenog oružja dugih cijevi (puške, automate, automatske puške, puškomitraljeze, mitraljeze i snajperske puške).

Član 30.

(1) Direktor ili lice koje on ovlasti odobrava vrstu vatrenog oružja dugih cijevi koje se skladišti i koristi u službene svrhe u skladu sa članom 29. ovog pravilnika.
(2) Skladištenje municije za vatreno oružje duge cijevi vrši se u skladu sa članom 15. ovog pravilnika.

Član 31.

(1) Nadležna organizaciona jedinica za obuku izvodi obuku rukovanja oružjem na osnovu programa obuke.
(2) Svrha programa obuke je da se policijskim službenicima Ministarstva obezbijedi odgovarajući program obuke za bezbjedno rukovanje oružjem, koji omogućava policijskom službeniku, koji je zadužen odgovarajućim oružjem, vršenje dužnosti na bezbjedan i profesionalan način.
(3) Obuka uključuje teorijski i praktični dio.
(4) Obuka bojevog gađanja treba da se vrši po potrebi, a najmanje četiri puta godišnje na prethodno određenom mjestu i prema određenom planu i programu.

Član 32.

(1) Nakon završene obuke iz člana 31. ovog pravilnika, policijski službenik se najmanje jedanput godišnje provjerava u sposobnosti praktičnog rukovanja oružjem.
(2) Ako policijski službenik ne zadovolji predviđene rezultate na provjeri iz stava 1. ovog člana, upućuje se na ponovnu provjeru, a ako ni u drugom pokušaju ne ostvari predviđene rezultate, ponovo se upućuje na obuku.
(3) Ukoliko ni nakon ponovljene obuke policijski službenik ne zadovolji predviđene rezultate, organizaciona jedinica za obuku sačinjava poseban plan i program obuka na koju se isti upućuje.

Član 33.

Ako policijski službenik ne zadovolji predviđene rezu