KRIVIČNI ZAKON
SOCIJALISTIČKE REPUBLIKE BOSNE I HERCEGOVINE
(Objavljeno u "Sl. list SRBiH", br. 16 od 10 juna 1977)
DIO PRVI
Glava prva
UVODNE ODREDBE
Krivično zakonodavstvo Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine
Član 1.
Krivično zakonodavstvo Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine sačinjavaju ovaj zakon kao i krivično-pravne odredbe sadržane u drugim zakonima Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine.
Teritorijalno važenje krivičnog zakonodavstva Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine
Član 2.
Krivično zakonodavstvo Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine važi za svakog ko na njenoj teritoriji učini krivično djelo predvireno ovim zakonodavstvom, ako Krivičnim zakonom Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije nije drukčije određeno.
Primjena opšteg dijela Krivičnog zakona Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije
Član 3.
Kod primjene odredaba ovog zakona i odredaba drugih republičkih zakona koji sadrže krivičnopravne odredbe primjenjuju se i odredbe opšteg dijela Krivičnog zakona Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije ("Službeni list SFRJ", broj 44/76 - u daljem tekstu: Krivični zakon SFRJ).
Glava druga
ZAŠTITNI NADZOR UZ USLOVNU OSUDU Uslovi za određivanje zaštitnog nadzora
Član 4.
Sud može odrediti da se učinilac kome je izrečena uslovna osuda stavi pod zaštitni nadzor ako s obzirom na okolnosti izvršenja djela, ličnost učinioca, njegov raniji život i držanje poslije, izvršenog djela, smatra da će se uz određivanje zaštitnog, nadzora svrha uslovne osude, i društveno prilagođavanje osuđenog bolje ostvariti.
Sadržaj zaštitnog nadzora
Član 5.
Zaštitni nadzor može obuhvatiti sljedeće obaveze:
1. liječenje u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi;
2. uzdržavanje od upotrebe alkoholnih pića ili opojnih droga:
3. posjećivanje određenih psiholoških i drugih savjetovališta i postupanje po njihovim savjetima;
4. osposobljavanje za određeno zanimanje;
5. prihvatanje zaposlenja koje odgovara stručnoj spremi i sposobnostima učinioca;
6. raspolaganje sličnim dohotkom i drugim prihodima ili imovinom na primjeran način i u skladu s bračnim odnosno porodičnim obavezama.
Određivanje zaštitnog nadzora
Član 6.
(1) Sud u presudi određuje jednu ili više obaveza iz člana 5. ovog zakona bliže navodeći u čemu se one sastoje.
(2) Prilikom izbora obaveza iz člana 5. ovog zakona sud će naročito uzeti u obzir godine starosti učinioca, njegovo opšte zdravstveno i duševno stanje, njegove sklonosti i navike u načinu vođenja života, naročito u kući, školi ili na radnom mjestu, pobude iz kojih je učinio krivično djelo i ponašanje poslije učinjenog krivičnog djela, njegov raniji život čine i porodične prilike, kao i druge okolnosti koje se odnose na ličnost učinioca, a od značaja su za izbor mjera zaštitnog nadzora i njihovo trajanje.
Glava treća
KRIVIČNE SANKCIJE PREMA MALOLjETNICIMA
Vrste krivičnih sankcija
Član 7.
Prema maloljetnom učiniocu krivičnog djela mogu se izreći vaspitne mjere i određene mjere bezbjednosti, a prema starijem maloljetniku izuzetno se može izreći maloljetnički zatvor.
Vaspitne mjere
Član 8.
Maloljetnom učiniocu krivičnog djela mogu se izreći ove vaspitne mjere:
- disciplinske mjere: sudski ukor ili upućivanje u disciplinski centar za maloljetnike;
- mjere pojačanog nadzora: od strane roditelja, usvojioca ili staraoca, u drugoj porodici, ili od strane nadležnog organa socijalnog staranja:
- zavodske mjere: upućivanje u vaspitnu ustanovu, u vaspitno-popravni dom ili, u drugu ustanovu za osposobljavanje.
Izbor vaspitne mjere
Član 9.
Pri izboru vaspitne mjere sud će uzeti u obzir uzrast maloljetnika, stepen njegove duševne razvijenosti, njegova psihička svojstva, njegove sklonosti, po bude iz kojih je djelo učinio, dosadašnje vaspitanje, sredinu i prilike u kojima je živio, težinu djela, da li je prema njemu ranije bila izrečena vaspitna mjera ili kazna i sve druge okolnosti koje mogu biti od uticaja za izricanje one mjere kojom će se najbolje postići svrha vaspitnih mjera.
Sudski ukor
Član. 10.
(1) Sudski ukor se izriče ako je dovoljno da se maloljetnik zbog učinjenog krivičnog djela samo ukori.
(2) Pri izricanju sudskog ukora ukazaće se maloljetniku na štetnost njegovog postupka i predočiće mu se da u slučaju ponovnog izvršenja krivičnog djela može prema njemu biti izrečena druga mjera.
Upućivanje u disciplinski centar za maloljetnike
Član 11.
(1) Sud će uputiti maloljetnika u disciplinski centar za maloljetnike kad je potrebno da se odgovarajućim kratkotrajnim mjerama izvrši uticaj na njegovu ličnost i vladanje.
(2) Maloljetnika kome je izrečena mjera iz stava 1. ovog člana, sud može uputiti u disciplinski centar:
- na određeni broj sati u praznične dane i to najviše četiri uzastopna praznična dana;
- na određeni broj sati u toku dana, ali najduže mjesec dana;
- na neprekidni boravak za utvrđeni broj dana, ali ne duže od dvadeset dana.
(3) Pri izricanju mjere iz stava 1. ovog člana sud će voditi računa da usljed njenog izvršenja maloljetnik ne izostane od redovne nastave ili od posla.
(4) U disciplinskom centru uposliće se maloljetnik na korisnim radovima koji odgovaraju njegovom uz rastu.
(5) Kad izrekne Upućivanje u disciplinski centar za maloljetnike sud može odrediti da se po izvršenju ove mjere maloljetnik stavi pod pojačani nadzor nadležnog organa socijalnog staranja.
Pojačan nadzor roditelja, usvojioca ili staraoca
Član 12.
(1) Mjeru pojačanog nadzora roditelja, usvojioca ili staraoca sud će izreći ako su roditelji, usvojilac od nosno staralac propustili da vrše nadzor nad maloljetnikom, a u mogućnosti su da ovakav nadzor vrše.
(2) Kad sud izrekne mjeru iz stava 1. ovog člana može roditelju, usvojiocu ili staraocu dati potrebna uputstva i naložiti im određene dužnosti u pogledu mjera koje treba preduzeti za vaspitanje maloljetnika, za njegovo liječenje i za otklanjanje štetnih uticaja na njega.
(3) Pri izricanju mjere iz stava 1. ovog člana sud može odrediti da nadležni organ socijalnog staranja provjerava njeno izvršenje i ukazuje pomoć roditelju, usvojiocu ili staraocu. Sud će naknadno odlučiti o prestanku ovog provjeravanja, s tim da ono ne može trajati manje od jedne ni duže od tri godine.
Pojačan nadzor u drugoj porodici
Član 13.
(1) Ako roditelji, usvojilac odnosno staralac maloljetnika nisu u mogućnosti da nad njim vrše nadzor ili ako se od njih ne može to s osnovom očekivati, maloljetnik će se predati drugoj porodici koja je voljna da ga primi i koja ima mogućnosti da nad njim vrši pojačan nadzor.
(2) Izvršenje mjere iz stava 1. ovog člana obustaviće se kad roditelji, usvojilac odnosno staralac maloljetnika steknu mogućnost da nad njim vrše pojačan nadzor ili kad prema rezultatu prevaspitavanja prestane potreba za pojačanim nadzorom.
(3) Pri izricanju mjere iz stava 1. ovog člana sud će odrediti da za vrijeme njenog trajanja nadležni organ socijalnog staranja provjerava njeno izvršava nje i ukazuje potrebnu pomoć porodici kojoj je maloljetnik predat.
Pojačan nadzor nadležnog organa socijalnog staranja
Član 14.
(1) Ako roditelji, usvojilac odnosno staralac nisu u mogućnosti da vrše pojačan nadzor nad maloljetnikom, a ne postoje ni uslovi za predaju, maloljetnika drugoj porodici radi vršenja ovakvog nadzora, maloljetnik će se staviti pod nadzor nadležnog organa socijalnog staranja.
(2) Sud će naknadno odlučiti o prestanku mjere iz stava 1. ovog člana s tim da njeno trajanje ne može biti kraće od jedne ni duže od tri godine. Za vrijeme trajanja ove mjere maloljetnik i dalje ostaje da živi kod svojih roditelja, usvojioca ili drugih lica ko ja ga izdržavaju, a pojačani nadzor nad njim vrši ovlašćeno lice nadležnog organa socijalnog staranja.
(3) Ovlašćeno lice nadležnog organa socijalnog staranja brine se o školovanju maloljetnika, njegovom zaposlenju, odvajanju iz sredine koja na njega štetno utiče, potrebnom liječenju i sređivanju prilika u kojima živi.
Posebne obaveze uz mjere pojačanog nadzora
Član 15.
(1) Prilikom izricanja neke od vaspitnih mjera pojačanog nadzora iz čl. 12, 13. i 14. ovog zakona, sud može maloljetniku odrediti jednu ili više posebnih obaveza, ako je to potrebno za uspješnije izvršenje izrečene mjere, s tim da ove obaveze ne mogu trajati duže od trajanja vaspitne mjere.
(2) Sud može maloljetniku da odredi naročito ove obaveze: da se lično izvini oštećenom, da izmiri štetu u okviru sopstvenih mogućnosti, da redovno pohađa školu, da se osposobljava za zanimanje koje odgovara njegovim sposobnostima i sklonostima, da se uzdržava od uživanja alkoholnih pića i opojnih droga, da posjećuje odgovarajuću zdravstvenu usta novu ili savjetovalište i da se ne druži sa licima koja na njega štetno utiču.
(3) Sud može obaveze koje je odredio naknadno ukinuti ili izmijeniti.
(4) U slučaju neispunjenja obaveza iz stava 2. ovog člana sud može izrečenu mjeru pojačanog nadzora zamijeniti