Na osnovu člana 129. stav 4. Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu ("Službene novine Federacije BiH", broj 64/09), direktor Federalne uprave civilne zaštite donosi
PLAN I PROGRAM
OBUKE ZA STRUČNO OSPOSOBLjAVANjE, UVJEŽBAVANjE I KONDICIONIRANjE PROFESIONALNIH VATROGASACA
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 67 od 30 avgusta 2013)
I- OSNOVNE ODREDBE
1.
Planom i programom obuke za stručno osposobljavanje, uvježbavanje i kondicioniranje profesionalnih vatrogasaca (u daljem tekstu: plan i program), utvrđuje se sadržaj nastavnih tema i jedinica, nosioci i izvođači obuke, te način realizacije obuke u profesionalnoj vatrogasnoj jedinici općine/grada i kantona (u daljem tekstu: jedinica).
2.
Profesionalni vatrogasci (u daljem tekstu: vatrogasci) u jedinici, u vrijeme kada ne izvršavaju operativne poslove (gašenje požara, spašavanje ljudi i materijalnih dobara, pružanje tehničke pomoći i druge poslove), prolaze obuku iz tačke 1. ovog plana i programa, s ciljem stručnog osposobljavanja, uvježbavanja i kondicioniranja, kao i usavršavanja njihove spremnosti za vršenje poslova iz nadležnosti jedinice.
3.
Obuka vatrogasaca u jedinici organizuje se i provodi kontinuirano tokom godine.
II- NOSILAC IZVOĐENjA OBUKE
4.
Nosilac izvođenja obuke je kantonalna uprava civilne zaštite, odnosno služba civilne zaštite općine/grada, za vatrogasce u svom sastavu.
5.
Nosilac izvođenja obuke iz tačke 4. ovog plana i programa (u daljem tekstu: nosilac obuke), za organizovanje i provođenje obuke, osigurava finansijska sredstva i obezbjeđuje:
- učionicu - prostoriju za održavanje stručne obuke u kojoj će se izvoditi teorijski dio obuke,
- poligon za obuku, uvježbavanje i kondicioniranje vatrogasaca, na kome će se izvoditi praktični dio obuke i kondicioniranje,
- prostoriju sa spravama za vježbanje i sticanje fizičke kondicije (multifunkcionalne sprave, trenažeri, steperi, bicikli, tegovi, pokretne trake i drugo),
- vatrogasnu tehniku (vozila, ličnu i zajedničku zaštitnu opremu, aparate za gašenje požara, druge sprave, opremu i sredstva),
- nastavna i druga materijalno - tehnička sredstva potrebna za izvođenje obuke.
6.
Nosilac obuke, na prijedlog nadležnog starješine jedinice, utvrđuje izvedbeni godišnji plan i program obuke, na osnovu nastavnih tema i jedinica utvrđenih u nastavnom planu i programu obuke koji se nalazi na Obrascu broj 1 ovog plana i programa, a uzimajući u obzir vlastitu procjenu ugroženosti od požara, plan zaštite od požara, vatrogasnu tehniku sa kojom raspolaže i druge uslove.
7.
Izvedbeni godišnji plan i program obuke iz tačke 6. ovog plana i programa potrebno je da sadrži detaljne opise nastavnih jedinica, oblike rada, nastavne metode, sredstva i pomagala i potrebne mjere zaštite tokom izvođenja obuke.
8.
Nosilac obuke obavezan je voditi odgovarajuću evidenciju o prisustvovanju vatrogasaca na obuci i postignutim rezultatima nakon provedene obuke, za svakog vatrogasca u jedinici.
III- REALIZACIJA OBUKE
9.
Izvođenje obuke u jedinici, prema utvrđenom izvedbenom godišnjem planu i programu obuke, provode stručna lica koja u jedinici, obavljaju poslove instruktora za stručnu nastavu i instruktora za tjelovježbu, kao i druga stručna lica koja se odrede u tom planu i programu (u daljem tekstu: izvođači obuke).
10.
Izvođači obuke, za pripremu i realizaciju nastavnih tema i jedinica, kao i vatrogasci koji prolaze obuku, koriste propise i literaturu koja je navedena u Uredbi o sadržaju, uslovima, načinu i programu polaganja ispita u oblasti vatrogastva ("Službene novine Federacije BiH", broj 93/12), kao i druge propise i literaturu.
11.
Izvođači obuke, koriste različite oblike rada i nastavne metode (kombinovanu metodu izlaganja sa razgovorom, metodu ilustracije, demonstracije i instrukcije, metodu praktičnih radnji, metodu igranja uloga i druge), prilikom izvođenja obuke.
12.
Izvođači obuke vode dnevnik o provedenoj teorijskoj obuci, praktičnim vježbama, zadacima i kondicioniranju, u koji upisuju, nastavnu temu i jedinicu, broj nastavnih sati, termin provođenja obuke i vježbi, broj prisutnih i odsutne vatrogasce.
13.
Nadležni starješina jedinice organizuje i nadgleda provođenje stručnog osposobljavanja, uvježbavanja i kondicioniranja vatrogasaca i odgovoran je za realizaciju obuke koja je utvrđena u izvedbenom godišnjem planu i programu obuke.
IV- TESTIRANjE I PROVJERA OSPOSOBLjENOSTI
14.
Nakon provedene obuke, organizuje se pismeno testiranje, praktična provjera i provjera fizičkih sposobnosti (kondicije) za svakog vatrogasca.
15.
Pismeni test (u daljem tekstu: test) provjere znanja vatrogasca, sastoji se od 25 pitanja sa ponuđenim opcijskim odgovorima, koja pripremaju izvođači obuke.
Pitanja se postavljaju na jezicima