Na osnovu člana 55. stav 4. Zakona o zdravstvenoj zaštiti ("Službene novine Federacije BiH", broj 46/10), federalni ministar zdravstva donosi
PRAVILNIK
O BLIŽIM UVJETIMA PROSTORA, OPREME I KADRA ZA OSNIVANjE I OBAVLjANjE ZDRAVSTVENE DJELATNOSTI U ZDRAVSTVENIM USTANOVAMA
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 26 od 23 marta 2012, 23/13, 90/13)
I. OPĆA ODREDBA
Član 1.
Ovim Pravilnikom se uređuju bliži uvjeti prostora, opreme i kadra za osnivanje i obavljanje zdravstvene djelatnosti kojima udovoljavaju zdravstvene ustanove.
Uvjeti prostora, opreme i kadra iz stava 1. ovog člana predstavljaju minimum uvjeta koje mora ispunjavati zdravstvena ustanova.
II. SANITARNO-TEHNIČKI I HIGIJENSKI UVJETI
Član 2.
Objekat u kojem se nalaze prostorije za obavljanje zdravstvene djelatnosti mora udovoljavati sljedećim sanitarnotehničkim i higijenskim uvjetima:
- mora biti izgrađen od čvrstog materijala,
- mora biti smješten na pristupačnom terenu,
- ne smije biti izložen onečišćenju i buci iznad dopuštenih vrijednosti,
- prostorije moraju biti zračne, i građevinski izvedene tako da se mogu efikasno i brzo provjetriti,
- u prostorijama s nedovoljnim prozračivanjem mora biti osigurana umjetna ventilacija, a u prostoriji za dijagnostiku ili terapiju u kojoj se koristi rendgenski ili drugi aparat, koji proizvodi ionizirajuće zračenje mora biti osigurana prirodna i umjetna ventilacija u skladu sa odgovarajućim propisima,
- prostorije moraju imati trajno riješeno pitanje izvora zagrijavanja koji udovoljavaju tehničkim i ekološkim standardima,
- visina prostorija u dijelu koji se odnosi na minimalni površinski dio mora iznositi najmanje 260 cm,
- moraju biti osigurana parkirališna mjesta i pristup osobama s invaliditetom,
- mora biti osiguran prilaz za vozila hitne medicinske pomoći.
Član 3.
Prostorije moraju udovoljavati svim propisanim komunalnim i sanitarnim uvjetima vodoopskrbe i odvodnje sanitarnih i drugih otpadnih voda, električnih i plinovodnih priključaka, te drugih instalacija kao i protupožarne zaštite.
U prostorijama se mora osigurati odlaganje medicinskog i drugog otpada u zatvorene i odgovarajuće označene spremnike koji se moraju redovno prazniti.
Zdravstvene ustanove moraju imati rezervne uređaje za proizvodnju električne energije (agregat) koji se automatski uključuje u slučaju nestanka električne energije, a za potrebe operacionog bloka, rađaonice, prostorije za intenzivno liječenje i hitnu pomoć.
Član 4.
Prostorije moraju biti osvijetljene prirodnim izvorom svjetlosti, a noću umjetnim izvorom svjetlosti.
Ako nije moguće osigurati prirodni izvor svjetlosti u ukupnoj površini prostorija, prostorije treba osvijetliti umjetnom rasvjetom određene jačine izražene u luksima i to: u prostorijama za pružanje hitne medicinske pomoći od 500 - 1000, u ordinacijama i laboratorijima od 250 - 500, na drugim radnim mjestima od 70 - 100, u hodnicima i stubištima 40, a zidne svjetiljke uz bolesničke postelje od 70 - 100 luksa.
Član 5.
Zidovi, stropovi i radne površine u prostorijama u kojima se obavlja zdravstvena djelatnost, te u sanitarnim čvorovima i laboratorijima, su glatke površine, otporne na hemikalije i učestalo i temeljito čišćenje u skladu sa posebnim propisima koji reguliraju ovu oblast.
Vrata i podovi u prostorijama moraju biti izvedeni na način da se mogu brzo i lako čistiti, održavati i dezinficirati.
U bolesničkim sobama vrata moraju biti izvedena tako da se otvaraju prema hodniku.
U stacionarnim ustanovama vrata su široka najmanje 110 cm.
Podovi u prostorijama ordinacija hirurških djelatnosti, prostorijama radioloških djelatnosti i intenzivnog liječenja, operacionim salama i prostorijama hitne medicinske pomoći trebaju biti antistatički.
Prozori moraju biti izvedeni na način da se osigura mogućnost zračenja prostorija i čišćenja prozora.
Član 6.
Prostorije za pregled pacijenata, intervenciju i endoskopiju moraju imati umivaonik s toplom i hladnom vodom i tekućim sapunom, te ručnicima za jednokratnu upotrebu, odnosno sušilom za ruke.
Član 7.
Sanitarni čvor za pacijente i sanitarni čvor za osoblje, u pravilu su odvojeni po spolu, i moraju imati umivaonik sa sapunom, te ručnike za jednokratnu upotrebu, odnosno sušilo za ruke.
Zdravstvena ustanova mora osigurati sanitarne čvorove sa pristupom invalidskim kolicima.
Član 8.
Prostorije za pregled i tretman pacijenata moraju biti zvučno i vizuelno izolirane kako bi se osigurala privatnost pacijenta prilikom pregleda i izvođenja medicinskih postupaka, osim u hitnim slučajevima.
Član 9.
Prostori zdravstvene ustanove moraju imati odgovarajuće komunikacijske linije, kako za pacijente, tako i za medicinsko osoblje, kao i direktnu komunikaciju između prostorija određenih za odgovarajuće namjene, te najkraću moguću udaljenost između pacijenata i medicinskog osoblja u cilju pružanja efikasnih usluga.
Raspored prostora mora omogućavati odvajanje čistog od nečistog dijela (pribora, potrošnog medicinskog materijala i odjeće).
Prostorije se ne mogu koristiti za stambene potrebe ili za druge namjene.
Član 10.
Lako zapaljive tvari i hemikalije moraju se čuvati u originalnoj ambalaži u zatvorenom prostoru ili u posebnom ormaru u skladu sa posebnim propisima koji reguliraju ovu oblast.
Komplet lijekova za terapiju anafilaktičkog šoka i ampulirani lijekovi u skladu sa potrebama djelatnosti moraju biti smješteni u ordinaciji, a lijekovi koji sadrže opojne droge moraju se čuvati pod ključem uz vođenje evidencije u skladu sa posebnim propisima o sprečavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga.
Član 11.
Zdravstvene ustanove, s obzirom na djelatnost koju obavljaju, moraju osigurati telekomunikacijske uređaje, te prema potrebi, a ovisno o vrsti zdravstvene ustanove, zvučne i svjetlosne signalne uređaje kao i informacioni sistem u skladu sa finansijskim mogućnostima.
Član 12.
Zdravstvene ustanove moraju imati osiguran sanitetski transport, kolica i nosila za prevoz nepokretnih i slabo pokretnih pacijenata.
Sanitetski transport može biti vlastiti ili ugovoren sa drugom pravnom osobom.
Član 13.
Zdravstvene ustanove moraju osigurati u operacionom bloku, rađaonicama, prostorijama za intenzivno liječenje i drugim prostorijama za koje je to medicinski nužno uređaje za kondicioniranje zraka (klima uređaje) ako za to ne postoji centralni sistem.
U bolnicama se osiguravaju instalacije za kisik i centralne stanice.
U određenim prostorijama pojedinih zdravstvenih ustanova, kao što su prostorije za nedonoščad i operacijske sale, moraju biti osigurani uređaji za debakterizaciju (germicidne lampe, sterizol lampe i sl.).
Član 14.
Medicinsko-tehnička oprema za obavljanje zdravstvene djelatnosti mora zadovoljavati opće i posebne zahtjeve za medicinska sredstva u skladu sa Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima ("Službeni glasnik BiH", broj 58/08).
Zdravstvena ustanova mora imati zaključen ugovor o servisiranju medicinsko-tehničke opreme, potvrdu o redovnom servisiranju i atest proizvođača.
Medicinsko-tehnička oprema iz stava 1. ovog člana treba biti prijavljena kao medicinsko sredstvo Agenciji za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine, saglasno Zakonu o lijekovima i medicinskim sredstvima.
Član 15.
Ukoliko zdravstvena ustanova u dijagnostici i terapiji koristi izvore ionizirajućeg zračenja mora ispunjavati i uvjete utvrđene Zakonom o radijacijskoj i nuklearnoj sigurnosti u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 88/07) (u daljnjem tekstu: Zakon o radijacijskoj i nuklearnoj sigurnosti), te imati odobrenje nadležne državne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost.
Član 16.
Zdravstvene ustanove moraju uspostaviti sistem upravljanja medicinskim otpadom u skladu sa važećim standardima, kao i posebnim propisima koji reguliraju ovu oblast.
Član 17.
Na objektu u kojem se obavlja zdravstvena djelatnost mora se istaknuti ploča koja sadrži naziv djelatnosti i radno vrijeme u skladu sa rješenjem ministra nadležnog za zdravstvo.
III. UVJETI U POGLEDU PROSTORA, OPREME I KADRA PRIMARNE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE
1. DOM ZDRAVLjA
Član 18.
Dom zdravlja je zdravstvena ustanova koja pruža primarnu zdravstvenu zaštitu stanovništvu određenog područja saglasno članu 33. Zakona o zdravstvenoj zaštiti ("Službene novine Federacije BiH", broj 46/10).
Član 19.
Broj i površina prostorija uvjetovani su vrstom i obimom zdravstvenih usluga koje dom zdravlja pruža stanovništvu gravitacionog područja.
Dom zdravlja mora imati sljedeće prostorije:
- odgovarajući broj ordinacija/ambulanti (u daljnjem tekstu: ordinacija) po djelatnostima,
- prostorije za laboratorijsku dijagnostiku,
- prostorije za radiološku dijagnostiku,
- prostorije za službe u zajednici,
- prostoriju za izolaciju pacijenata koji boluju od zaraznih bolesti ili se sumnja da boluju od zaraznih bolesti sa posebnim sanitarnim čvorom i posebnim izlazom,
- prostoriju za depoziciju leša,
- prostorije za hitnu medicinsku pomoć ukoliko djelatnost hitne medicinske pomoći nije