Na osnovu člana 35 stav 4. i člana 122. Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Službene novine Federacije BiH", br. 30/97 i 7/02), federalni ministar zdravstva, donosi
PRAVILNIK
O NAČINU OSTVARIVANjA PRAVA IZ OBAVEZNOG ZDRAVSTVENOG OSIGURANjA
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 31 od 12 jula 2002)
I- OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom se utvrđuju uvjeti, način i postupak ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja uključujući i prava koja se ostvaruju na teret sredstava fonda solidarnosti Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: federalni fond solidarnosti), izuzev prava za koja se, u skladu sa odredbama Zakona o zdravstvenom osiguranju, uvjeti, način i postupak ostvarivanja uređuju drugim podzakonskim aktima federalnih, ili kantonalnih organa vlasti, sporazumom kantonalnih zavoda zdravstvenog osiguranja, ili drugim aktima nadležnih organa.
Član 2.
Ovaj pravilnik se primjenjuje na sva lica koja su osigurana na obavezno zdravstveno osiguranje kod kantonalnih zavoda zdravstvenog osiguranja (u daljem tekstu: osigurana lica) i na zdravstvene ustanove sa kojima je kantonalni zavod zdravstvenog osiguranja odnosno Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federalni zavod osiguranja i reosiguranja) zaključio ugovor o pružanju zdravstvene zaštite saglasno odredbama čl. 37. do 39. Zakona o zdravstvenom osiguranju.
Odredbe ovog pravilnika koje se odnose na zdravstvene ustanove shodno se primjenjuju i na zdravstvene radnike koji obavljaju privatnu praksu, a sa kojima je kantonalni zavod zdravstvenog osiguranja zaključio ugovor o pružanju zdravstvene zaštite iz stava 1. ovog člana.
Član 3.
Zdravstvenim ustanovama sa kojima nije zaključen ugovor u smislu člana 2. stav 1. ovog pravilnika, mogu se na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja isplatiti samo troškovi medicinske pomoći pružene osiguranim licima u hitnim slučajevima uključujući i hitni prevoz.
Član 4.
Osigurana lica ostvaruju prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja na osnovu isprave (u daljem tekstu: zdravstvena legitimacija) kojom se dokazuje svojstvo osiguranog lica utvrđeno na osnovu podnesene prijave odnosno rješenja kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja.
II- OSTVARIVANjE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE
Član 5.
Zdravstvenu zaštitu iz obaveznog zdravstvenog osiguranja osigurana lica ostvaruju:
- na teritoriji kantona u kome su osigurana u zdravstvenim ustanovama iz člana 2. ovog pravilnika;
- na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacija), izvan kantona u kome su osigurana, u slučajevima, na način i po postupku utvrđenim u sporazumu koji su zaključili kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja ("Službene novine Federacije BiH", broj 41/01) i u skladu sa odredbama ovog pravilnika;
- na teritoriji Federacije, u zdravstvenim ustanovama koje obezbjeđuju usluge zdravstvene zaštite iz člana 35. stav 2. alineja prva i druga Zakona o zdravstvenom osiguranju, a sa kojima je Federalni zavod osiguranja i reosiguranja zaključio ugovore o pružanju ovih usluga, u slučajevim, u obimu, na način i po postupku utvrđenim u Odluci o utvrđivanju prioritetnih vertikalnih programa zdravstvene zaštite od interesa za Federaciju Bosne i Hercegovine i prioritetnih najsloženijih oblika zdravstvene zaštite iz određenih specijalističkih djelatnosti koji će se pružati osiguranim licima na teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 22/02), Odluci o kriterijima i načinu korištenja sredstava fonda solidarnosti Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 22/02) i u skladu sa odredbama ovog pravilnika;
- na teritoriji Bosne i Hercegovine, u skladu sa odredbama Sporazuma o načinu i postupku korištenja zdravstvene zaštite osiguranih lica na teritoriju Bosne i Hercegovine, van područja entiteta odnosno Brčko Distrikta kome osigurana lica pripadaju ("Službeni glasnik BiH", broj 30/01).
Vrstu i obim zdravstvene zaštite iz stava 1. alineja treća ovog člana, osigurana lica ostvarivat će u skladu sa Odlukom o utvrđivanju prioritetnih vertikalnih programa zdravstvene zaštite od interesa za Federaciju Bosne i Hercegovine i prioritetnih najsloženijih oblika zdravstvene zaštite iz određenih specijalističkih djelatnosti koji će se pružati osiguranim licima na teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Odluka o utvrđivanju prioriteta u zdravstvenoj zaštiti), do donošenja Odluke Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine o utvrđivanju obima prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja-Osnovnog paketa zdravstvenih prava.
Član 6.
U postupku pružanja zdravstvene zaštite iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, osigurana lica imaju neotuđiva prava i obaveze utvrđene odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, Zakona o zdravstvenom osiguranju, podzakonskim i drugim aktima nadležnih organa.
Zdravstvene ustanove odnosno zdravstveni radnici dužni su osiguranim licima obezbijediti ostvarivanje neotuđivih prava, a osigurana lica su odgovorna za neizvršavanje svojih obaveza.
1. Ostvarivanje primarne zdravstvene zaštite
Član 7.
Osigurano lice ima pravo izbora doktora medicine i doktora stomatologije primarne zdravstvene zaštite odnosno porodičnog ljekara (u daljem tekstu: izabrani doktor medicine), na period od najmanje godinu dana u skladu sa propisima koje donosi kantonalni ministar zdravstva.
Član 8.
Izabrani doktor medicine u obezbjeđivanju zdravstvene zaštite osiguranim licima koja su ga izabrala, pored pružanja zdravstvene zaštite, vrši i slijedeće:
- daje ocjenu o zdravstvenom stanju osiguranog lica, određuje vrstu i način liječenja, propisuje lijekove, prati tok liječenja,
- ocjenjuje sposobnost za rad osiguranika u slučaju bolesti, ili povrede i u zavisnosti od toga odlučuje o potrebi utvrđivanja privremene spriječenosti za rad i njenom trajanju, u prvom stepenu,
- utvrđuje privremenu spriječenost za rad zbog bolesti i komplikacija prouzrokovanih trudnoćom i porođajem,
- utvrđuje potrebu odsustvovanja sa rada zbog njege oboljelog člana uže porodice,
- utvrđuje potrebu izolovanja osiguranog lica kao kliconoše, ili zbog zarazne bolesti u njegovoj sredini,
- daje uputnicu osiguranom licu radi ispitivanja i liječenja u zdravstvene ustanove u kantonu u kome je osigurano i izvan tog kantona,
- daje uputnicu osiguranom licu radi ispitivanja i liječenja na teret sredstava federalnog fonda solidarnosti;
- utvrđuje potrebu osiguranog lica da ima pratioca za vrijeme putovanja radi ostvarivanja zdravstvene zaštite u drugo mjesto, ili izvan kantona u kome je osigurano,
- utvrđuje u vezi sa korištenjem zdravstvene zaštite, potrebu korištenja i vrstu prevoznog sredstva za prevoz osiguranog lica s obzirom na njegovo zdravstveno stanje,
- daje mišljenje o činjenicama iz člana 45. stav 1. Zakona o zdravstvenom osiguranju,
- vrši druge poslove u skladu sa odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, Zakona o zdravstvenom osiguranju, podzakonskih i drugih akata nadležnih organa.
Član 9.
Izabrani doktor medicine pored preduzimanja preventivnih mjera i liječenja osiguranih lica, dužan je da prati tok ispitivanja i liječenja osiguranog lica kod drugih zdravstvenih ustanova odnosno doktora medicine i da u zavisnosti od ishoda preduzima odgovarajuće mjere.
Član 10.
Osigurano lice je dužno prihvatiti savjete i uputstva izabranog doktora medicine, pristupiti laboratorijskim i drugim ispitivanjima odnosno bolničkom liječenju na koje je upućeno, koristiti propisane lijekove prema datoj uputi, te se blagovremeno javljati na kontrolne preglede i dr.
Po završenom ispitivanju odnosno liječenju, osigurano lice je dužno svom izabranom doktoru medicine predati odmah sve nalaze, otpusno pismo odnosno drugu medicinsku dokumentaciju.
2. Ostvarivanje specijalističko-konsultativne zdravstvene zaštite
Član 11.
Specijalističko-konsultativnu zdravstvenu zaštitu osigurano lice ostvaruje na osnovu uputnice izabranog doktora medicine koja važi najduže do 30 dana