aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 252. tačka 26), a u vezi sa članom 179. stav (4) Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na cestama u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 6/06,75/06, 44/07, 84/09 i 48/10), ministar komunikacija i prometa, u saradnji sa organima nadležnim za obrazovanje, donosi

PRAVILNIK

O NAČINU I UVJETIMA ORGANIZIRANjA ISPITA ZA VOZAČA MOTORNIH VOZILA

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 46 od 12 juna 2012)

I. OPĆE ODREDBE

(Predmet)

Član 1.

Ovim Pravilnikom propisuje se način i uvjeti organiziranja ispita za vozača motornih vozila i opći principi za vršenje kontrole nad sprovođenjem polaganja vozačkog ispita.

(Nadležnost)

Član 2.

Za poslove sprovođenja i organiziranja polaganja vozačkog ispita odgovorni su organi entiteta, kantona i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, nadležni za obrazovanje (u daljem tekstu: nadležni organ).

II. ISPIT ZA VOZAČA MOTORNOG VOZILA

(Ispitne cjeline)

Član 3.

(1) Ispit za vozača motornog vozila polaže se iz slijedećih oblasti:
a) prve pomoći,
b) propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama, sa osnovama poznavanja motornih i priključnih vozila,
c) upravljanja motornim vozilom.
(2) Ispit iz stava (1) ovog člana polaže se posebno za svaku navedenu oblast i ne sprovodi se u dane praznika, nedjeljom i u vremenu između 20,00 i 06,00 sati narednog dana.
(3) Kandidat koji polaže ispit iz propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama za:
a) potkategoriju A1 ne polaže ispit za potkategoriju B1;
b) potkategoriju B1 ne polaže ispit za potkategoriju A1;
c) kategoriju A ne polaže ispit za kategoriju B;
d) kategoriju B ne polaže ispit za kategoriju A;
e) potkategoriju C1 ne polaže ispit za kategoriju/potkategoriju C, A, A1, B, B1;
f) potkategoriju D1 ne polaže ispit za kategoriju/potkategoriju D, DE, D1E.

(Organiziranje ispita)

Član 4.

Nadležni organ određuje jednu ili više ispitnih komisija, propisuje i organizira način rada ispitnih komisija i ispitivača za pojedine nastavne oblasti, određuje datum, mjesto i vrijeme polaganja ispita, kao i način zaduženja i razduženja dokumentacije i obavještavanja kandidata o datumu polaganja.

(Prijava ispita)

Član 5.

(1) Prijavu za polaganje ispita podnosi kandidat nadležnom organu, u mjestu gdje kandidat ima prebivalište ili u mjestu gdje kandidat ima boravište duže od šest mjeseci, a strani državljanin odobreni boravak ne kraći od šest mjeseci.
(2) Prijava se podnosi na obrascu datom u Prilogu broj 1. i čini sastavni dio ovog Pravilnika.
(3) Sastavni dio prijave iz stava (2) ovog člana čini izjava pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću da kandidatu - podnosicu prijave nije izrečena mjera zabrane upravljanja motornim vozilom ili zabrane polaganja vozačkog ispita.
(4) Kandidat, uz prijavu, prilaže:
a) kopiju lične karte uz obavezan uvid u ličnu kartu kandidata,
b) uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom koje ne smije biti starije od godinu dana,
c) potvrdu autoškole o završenom osposobljavanju iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama,
d) potvrdu autoškole o završenom osposobljavanju iz upravljanja motornim vozilom,
e) potvrdu o završenom osposobljavanju iz pružanja prve pomoći,
f) dokaz o plaćenim troškovima za polaganje ispita,
g) ovjerenu fotokopiju vozačke dozvole za kategoriju koju posjeduje ili uvjerenje o položenom vozačkom ispitu.
(5) Strani državljani koji imaju odobren boravak ne kraći od šest mjeseci uz dokumente iz stava (4) ovog člana prilaže i dokaz o odobrenom boravku.

(Mjesto i vrijeme polaganja ispita)

Član 6.

(1) Nadležni organ utvrđuje da li kandidat ispunjava uvjete propisane Zakonom i ovim Pravilnikom, te određuje mjesto i vrijeme polaganja ispita o čemu obaviještava kandidata i Ispitnu komisiju, odnosno ispitivača, najkasnije 3 dana prije datuma polaganja ispita.
(2) Nadležni organ dužan je kandidatu koji ispunjava uvjete omogućiti polaganje ispita u roku od 30 dana, od dana prijema prijave za polaganje.
(3) Kandidat koji ne položi ispit ima pravo ponovnog polaganja, najranije 7 dana nakon posljednjeg neuspjelog polaganja.
(4) Osoba kojoj je odlukom nadležnog organa izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom, za kategoriju ili potkategoriju za koju mu je izdata vozačka dozvola, ne može polagati ispit dok traje izrečena zabrana.

(Nepristupanje, odustajanje, udaljavanje sa ispita)

Član 7.

(1) Kandidat ima pravo, najkasnije 24 sata prije početka ispita odgoditi ispit i bez plaćanja nove naknade pristupiti polaganju ispita u novom terminu.
(2) Ukoliko kandidat na vrijeme ne pristupi ispitu ili odustane od već započetog ispita, smatrat će se da ispit nije položio.
(3) Izuzetno od st. (1) i (2) ovog člana, ako kandidat ne pristupi ispitu, a nije mogao blagovremeno odgoditi ispit iz opravdanih razloga, dužan je priložiti odgovarajuću dokumentaciju čiju opravdanost cijeni nadležni organ.

(Ispitna komisija)

Član 8.

(1) Komisiju čine predsjednik i dovoljan broj sekretara i ispitivača.
(2) Za predsjednika Komisije imenuje se osoba koja ima licencu predavača teoretske nastave ili licencu za ispitivača teoretskog dijela ispita.
(3) Za ispitivača iz prve pomoći imenuje se osoba koja ima licencu ispitivača prve pomoći.
(4) Za ispitivača teoretskog dijela ispita imenuje se osoba koja ima licencu za ispitivača teoretskog dijela ispita.
(5) Za ispitivača iz upravljanja motornim vozilom imenuje se osoba koja ima licencu za ispitivača iz upravljanja motornim vozilom.
(6) Ispit iz propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama obavljaju dva ispitivača, a ispit iz upravljanja motornim vozilom obavlja jedan ispitivač, osim ako odredbama ovog Pravilnika u posebnim slučajevima nije drugačije određeno.
(7) Ispit iz upravljanja motornim vozilom mogu obavljati dva ispitivača, ukoliko nadležni organ procijeni da je to opravdano.
(8) Ukoliko organ nadležan za obrazovanje organizira polaganje ispita iz propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama putem računara ispit može obavljati jedan ispitivač.
(9) U Komisiji ne mogu biti angažirane osobe zaposlene ili angažirane u autoškoli, kao i osobe koje vrše nadzor nad radom Komisije za polaganje vozačkog ispita.

(Obaveze članova Komisije)

Član 9.

(1) Članovi Komisije za polaganje vozačkog ispita dužni su da ispite sprovode stručno i u skladu sa propisima.
(2) Ispitivači su dužni da se predstave kandidatima i da za vrijeme ispita imaju jasno istaknut identifikacioni dokument izdat od strane nadležnog organa.
(3) Ispitivači su dužni da se prema kandidatima i zaposlenima u autoškoli odnose u skladu sa etičkim i drugim normama ponašanja.
(4) Ispitivači ne smiju za vrijeme sprovođenja ispita biti pod utjecajem opojnih droga ili alkohola, ne smiju upotrebljavati mobilni telefon niti druge uređaje koji umanjuju pažnju i koncentraciju kandidata za vozača motornih vozila, niti smiju pušiti u vozilu ili u prostoru za polaganje ispita.
(5) Nadležni organ razrješava dužnosti člana Komisije za koga se utvrdi postupanje suprotno odredbama ovog člana.

(Zapisnik)

Član 10.

(1) O polaganju ispita vodi se zapisnik koji sadrži: ime i prezime kandidata, redni broj iz registra o polaganju ispita, datum i mjesto polaganja ispita, oznaka testa koji je imao na ispitu, taksativno navedene sve eliminacione i kumulativne greške iz ovog Pravilnika, kao i podatke o greškama koje je kandidat napravio iz teoretskog dijela ispita, odnosno iz upravljanja motornim vozilom i ocjena na ispitu.
(2) Zapisnik potpisuje predsjednik Komisije i ispitivači koji su sprovodili ispit.
(3) Izgled i sadržaj Zapisnika dat je u Prilogu broj 2. i čini sastavni dio ovog Pravilnika.

(Identitet kandidata)

Član 11.

(1) Prije početka ispita, Komisija odnosno ispitivači utvrđuju identitet kandidata na osnovu lične karte ili putne isprave ukoliko se radi o stranom državljaninu sa privremenim boravištem, te daju detaljno uputstvo o načinu rješavanja testova i drugim uvjetima na ispitu.
(2) Obaveza je ispitivača da prije početka ispita rasporedi kandidate za nesmetano i samostalno rješavanje testova, saopći vrijeme trajanja ispita i iz prostorija udalji sva lica koja ne polažu ispit i nisu članovi Komisije, osim lica nadležnih za kontrolu i lica koja imaju posebno ovlaštenje nadležnog organa.
(3) Obaveza je ispitivača da ispit započne u zakazano vrijeme.
(4) Ukoliko ispitivač ne može započeti ispit u zakazano vrijeme ili je iz određenih razloga prinuđen prekinuti sprovođenje ispita dužan je o tome obavijestiti nadležni organ ili neposredno nadređeno lice i postupiti po njegovim uputstvima.

(Ometanje ispita)

Član 12.

(1) Ispitivač će udaljiti sa ispita kandidata i smatrat će se da kandidat nije položio ispit ukoliko kandidat:
: