aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 13. stav 4. Zakona o novčanim podrškama u poljoprivredi i ruralnom razvoju ("Službene novine Federacije BiH", broj 42/10), federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva donosi

PRAVILNIK

O NAČINU I USLOVIMA OSTVARENjA NOVČANE PODRŠKE PO MODELU POTICAJA PROIZVODNjI

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 56 od 29 juna 2012)

I- OPĆE ODREDBE

Član 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se način i uslovi ostvarivanja novčanih podrški po modelu poticaja proizvodnji.

Član 2.

(1) Pojedini izrazi u smislu ovog Pravilnika imaju značenje utvrđeno članom 3. Zakona o poljoprivredi ("Službene novine Federacije BiH", br. 88/07 i 04/10), (u daljem tekstu: Zakon o poljoprivredi).
(2) U ovom Pravilniku koristi se i izraz "Porezna faktura ili blagajnički račun" koji ima značenje dokumenta izdatog u skladu sa Zakonom o porezu na dodanu vrijednost ("Službeni glasnik BiH", broj 93/05) odnosno odredbama čl. 106. - 127. Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dodatu vrijednost ("Službeni glasnik BiH", br. 93/05, 21/06, 60/06, 6/07, 100/07, 35/08 i 65/10).

II- MODEL POTICAJA PROIZVODNjI

Član 3.

Model poticaja proizvodnji obuhvata:
a) biljnu proizvodnju;
b) animalnu proizvodnju.

Član 4.

Model poticaja proizvodnji - Biljna proizvodnja, odnosno pravo na novčanu podršku može se ostvariti za:
A/ BILjNU PROIZVODNjU
1) Proizvodnju ratarskih kultura, povrtlarskih kultura i gljiva:
- krušnih žita (pšenica i raž);
- uljarica (uljana repica, suncokret i soja);
- povrća (paradajz, paprika, krastavac, patlidžan, mrkva, cvekla, luk, salata i mladi krompir);
- heljde,
- krmnog bilja (kukuruz za silažu);
- ljekovitog i aromatičnog bilja (kamilica, menta, lavanda, ruzmarin, smilje i lovor);
- proizvodnja grožđa i voća (šljiva, jabuka, kruška, breskva, nektarina, trešnja, višnja, smokva, maslina i marelica);
- gljiva;
- duhana;
2) Proizvodnju sjemena:
- strnih žita (pšenica, ječam, raž, zob i heljda);
- kukuruza, soje i suncokreta;
- krompira (elitno sjeme, originalno i sjemeIsortne reprodukcije);
3) Proizvodnju sadnog materijala:
- sadnica krošnjastog voća;
- sadnica jagodičastog voća (jagoda, malina, kupina, borovnica, brusnica, ribizla i ogrozd);
- sadnica vinove loze.

Član 5.

Model poticaja proizvodnji - Animalna proizvodnja, odnosno pravo na novčanu podršku može se ostvariti za:
B/ ANIMALNU PROIZVODNjU
1) Govedarsku proizvodnju:
- proizvodnju svježeg kravljeg mlijeka;
- proizvodnju goveđeg mesa (tov junadi iz domaćeg uzgoja);
- uzgoj rasplodne stoke (rasplodne junice);
- uzgoj goveda u sistemu krava-tele.
2) Ovčarsku i kozarsku proizvodnju:
- proizvodnju svježeg ovčijeg i kozijeg mlijeka;
- uzgoj rasplodne stoke (ovce i koze).
3) Svinjogojsku proizvodnju:
- proizvodnju svinjskog mesa;
- uzgoj rasplodne stoke (krmače).
4) Peradarsku proizvodnju:
- uzgoj 18-sedmičnih pilenki.
5) Pčelarsku proizvodnju:
- uzgoj pčelinjih zajednica (proizvodnja meda).
6) Ribarsku proizvodnju:
- uzgoj slatkovodne ribe (pastrmka, glavatica, šaran i lipljen);
- uzgoj morske ribe (lubin i orada).

III- NAČIN OSTVARENjA NOVČANIH PODRŠKI

Prijava proizvodnje

Član 6.

(1) Klijent prijavljuje plan proizvodnje za narednu godinu kantonalnom ministarstvu do 15. studenog tekuće godine, na Obrascu PPP, koji se nalazi u prilogu ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
(2) Kantonalno ministarstvo će najkasnije u roku od 30 dana od dana isteka roka iz stava (1) ovog člana dostaviti Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva (u daljem tekstu: Federalno ministarstvo) izvještaj o dospjelim prijavama razvrstanim po proizvodnjama, kao i pojedinačni izvještaj za svakog klijenta u elektronskoj formi naCD-u ili nae-mailadresu:poqpolitika@fmpvs.gov.bai putem pošte na adresu Ul. Maršala Tita br.15, 71000 - Sarajevo.

Način prijave početka proizvodnje i podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava na novčanu podršku

Član 7.

(1) Klijent podnosi prijavu početka biljne proizvodnje, odnosno početka/završetka animalne proizvodnje nadležnom kantonalnom ministarstvu na obrascima P-1 za biljnu i animalnu proizvodnju, koji se nalaze u prilogu ovog Pravilnika i čine njegov sastavni dio (u daljem tekstu: Obrazac P-1).
(2) Kantonalna ministarstva će na osnovu podnesene prijave početka proizvodnje iz stava (1) ovog člana sačiniti Zapisnik (animalna/biljna proizvodnja) koji se nalazi u prilogu ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio, a koji se ulaže u predmet zahtjeva.
(3) Zahtjev za ostvarivanje prava na novčanu podršku po modelu poticaja proizvodnji (Obrazac Z-1) sa kompletnom dokumentacijom podnose klijenti koji ispunjavaju opće i posebne uslove propisane ovim Pravilnikom.
(4) Zahtjev iz stava (3) ovog člana se podnosi kantonalnom ministarstvu na Obrascu Z-1, koji se nalazi u prilogu ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
(5) Dokumentacija koju klijent dostavlja kantonalnom ministarstvu uvodi se u odgovarajuću evidenciju o upravnim predmetima na način propisan Uredbom o kancelarijskom poslovanju organa uprave i službi za upravu u Federaciji BiH ("Službene novine Federacije BiH", broj 20/98) i Uputstvom o načinu vršenja kancelarijskog poslovanja u organima uprave i službama za upravu u Federaciji BiH ("Službene novine Federacije BiH", br. 30/98 i 40/98).
(6) Kantonalna ministarstva mogu ovlastiti nadležne kantonalne poljoprivredne zavode ili općinske službe nadležne za poslove poljoprivrede za obavljanje poslova iz ovog člana.
(7) Potvrdu o upisu u Registar poljoprivrednih gazdinstava i Registar klijenata (u daljem tekstu: Registar RPG i RK) je potvrda koju izdaje nadležna općinska služba nakon 01.01.2012. godine, a koja pored ostalog mora sadržavati jedinstveni broj gazdinstva i klijenta.

Obrada i obračun zahtjeva

Član 8.

(1) Kantonalna ministarstva i njihove stručne službe, nadležni kantonalni poljoprivredni zavodi ili općinske službe nadležne za poslove poljoprivrede na osnovu Programa novčanih podrški i odredaba ovog Pravilnika primaju zahtjeve, vrše provjeru dokumentacije, obrađuju zahtjeve i utvrđuju činjenično stanje na terenu. U slučaju da naprijed navedene službe ne izvrše navedene poslove u skladu s ovim Pravilnikom, iste može vršiti Federalno ministarstvo na osnovu odluke federalnog ministra.
(2) Obrada zahtjeva iz stava (1) ovog člana vrši se u skladu sa odredbama Zakona o upravnom postupku ("Službene novine Federacije BiH", br. 2/98 i 48/99).
(3) Nakon obrade i provjere dostavljene dokumentacije kantonalno ministarstvo vrši obračun novčanih podrški samo za klijente čiji su zahtjevi blagovremeni, osnovani i potpuni.
(4) Obračun novčanih podrški vrši se u posebnom programu.
(5) Kantonalno ministarstvo donosi Rješenja kojim odlučuje o zahtjevima koji su pristigli kao neblagovremeni, nepotpuni ili neosnovani. Protiv rješenja kantonalnog ministarstva može se izjaviti žalba Federalnom ministarstvu u roku od osam dana od dana prijema rješenja.
(6) Za sve klijente koji su kantonalnom ministarstvu podnijeli Zahtjev za novčanu podršku i dostavili dokumentaciju do rokova propisanih ovim Pravilnikom za svaku pojedinu proizvodnju, kantonalno ministarstvo će istu skenirati i proslijediti Federalnom ministarstvu u elektronskoj formi naCD-u ili nae-mailadresu:poticaj@bih.net.ba

Dostava obračunatih zahtjeva Federalnom ministarstvu

Član 9.

(1) Zahtjev za isplatu obračunatih novčanih podrški po modelu poticaja proizvodnji za klijente čiji su zahtjevi blagovremeni, osnovani i potpuni, kantonalno ministarstvo dostavlja Federalnom ministarstvu u elektronskoj formi na dostavljenim obrascima.
(2) Uz zahtjev se dostavlja u pisanoj formi potpisan i opečaćen Obrazac za svaku proizvodnju, koji sadrži pojedinačne obračune za klijente.
(3) Do uspostave posebnog programa za obračun novčanih podrški, obračun propisan ovim članom vršit će se uExcel-u.
(4) Pored skenirane dokumentacije za svaku pojedinu proizvodnju, kantonalna ministarstva će dostavljati i elektronsku formu obračuna iz stava (2) ovog člana u skladu sa rokovima propisanim za svaku pojedinu proizvodnju. Skenirana dokumentacija se dostavlja naCD-u