aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 33.stav 5. Zakona o državnoj službi u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 29/03, 23/04, 39/04, 54/04, 67/05 i 8/06), Agencija za državnu službu Federacije Bosne i Hercegovine donosi

PRAVILNIK

O OCJENjIVANjU RADA DRŽAVNIH SLUŽBENIKA U ORGANIMA DRŽAVNE SLUŽBE FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 62 od 21 septembra 2011, 89/13)

I. OPĆE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se pravila, način i kriteriji ocjenjivanja rada državnih službenika u organima državne službe Federacije Bosne i Hercegovine.

Član 2.

Ocjenjivanje rada državnih službenika vrši se u cilju kvalitetnog i profesionalnog obavljanja poslova i radnih zadataka kao i podsticaja državnih službenika da konstantno unapređuju svoja stručna znanja i vještine radi zadržavanja statusa državnog službenika i sticanje preduvjeta za nagrađivanje i napredovanje u državnoj službi, na obrascima koji se nalaze u prilogu ovog pravilnika i čine njegov sastavni dio.

II. KRITERIJI ZA OCJENjIVANjE

Član 3.

Ocjena rada zasniva se na rezultatima postignutim u realizaciji poslova predviđenih opisom radnog mjesta i ispunjenja radnih ciljeva koje za dati vremenski period utvrdi neposredno nadređeni državni službenik.
Pretpostavljeni neposredno nadređenom državnom službeniku ima pravo i dužnost biti uključen u utvrđivanje radnih ciljeva i sve druge faze u postupku ocjenjivanja državnih službenika na način da daje svoje mišljenje na predložene radne ciljeve, odnosno na sam postupak ocjenjivanja i prijedlog ocjene o radu državnog službenika, što potvrđuje stavljanjem potpisa na obrazac o ocjenjivanju iz člana 2. ovog pravilnika.

Član 4.

Državni službenik ocjenjuje se u skladu sa kriterijima svrstanim u dvije grupe, i to, kao opći i posebni kriteriji.
Opći kriteriji obuhvataju:
1) nezavisnost u radu (sposobnost da se posao obavlja uz minimalan nadzor pretpostavljenog);
2) odnos prema poslu (prisutnost na poslu, poštivanje radnog vremena, odgovornost, dosljednost u radu, odnos prema kolegama);
3) stvaralačke sposobnosti i inicijative (sposobnost iznalaženja rješenja i davanja ideja kojima se unapređuju radni procesi);
4) odnos prema drugima u obavljanju službe i vještine komunikacije (sposobnost skladne usmene i pismene interakcije državnog službenika sa kolegama i strankama prilikom obavljanja poslova. Vještina komunikacije ogleda se i kroz posjedovanje i ispoljavanje entuzijazma i pozitivne energije, takta i samokontrole, kao i kroz razvijenost osjećaja za timski rad i pripadnost organizaciji);
5) spremnost prilagođavanja promjenama (u odnosu na uvođenje novih praksi u radu; također, podrazumijeva i kontinuirano profesionalno usavršavanje i primjenu stečenih znanja);
6) dodatni kriterij (opcionalno).
Posebni kriteriji se odnose na stepen ispunjenja radnih ciljeva državnog službenika i pokazuju u kolikoj mjeri je državni službenik kvalitetno, tačno i precizno ispunio utvrđene radne ciljeve u definisanim vremenskim rokovima.

III. NAČIN OCJENjIVANjA

Član 5.

Radni učinak državnog službenika ocjenjuje se za period utvrđen zakonom i to najkasnije u roku od 30 dana poslije isteka perioda za koji se ocjenjuje.
Ne ocjenjuje se državni službenik koji je na radu proveo manje od polovine perioda koji se ocjenjuje.

Član 6.

Rad rukovodilaca samostalne uprave i samostalne upravne organizacije kao i rad drugih rukovodećih državnih službenika koje postavlja Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu:Vlada Federacije), ocjenjuje Vlada Federacije.
Rad rukovodećih i ostalih državnih službenika koje postavlja rukovodilac organa državne službe ocjenjuje rukovodilac organa.

Član 7.

Ocjene se dodjeljuju na skali od 1. do 4. bez obzira na to da li se radi o ocjeni stepena ispunjenja radnih ciljeva ili ocjeni po općim kriterijima.
Ocjena stepena ispunjenja radnih ciljeva predstavlja zbir ocjena za svaki pojedinačni cilj podijeljen sa brojem postavljenih ciljeva.
Ocjena po općim kriterijima predstavlja zbir ocjena po općim kriterijima podijeljen sa ukupnim brojem kriterija.
Konačna ocjena radnog učinka državnog službenika utvrđuje se na način da se saberu ocjene iz st. 2. i 3. ovog člana, a onda se dobijeni zbir podijeli sa dva.
Konačna ocjena radnog učinka iskazuje se i opisno i to u skladu sa sljedećom skalom:
a) "nezadovoljava " (manje od 1.50);
b) "zadovoljava " (1.50 - 2.49);
c) "uspješan" (2.50 - 3.49);
d) "izuzetno uspješan" (3.5 i više).
Ukoliko je državni službenik pokazao napredak u ostvarenju postavljenog cilja u posljednjem kvartalu ili posljednja dva kvartala, neposredno nadređeni može posebno cijeniti taj napredak i utvrditi konačnu ocjenu po cilju, koja može biti veća od prosječne ocjene.
Ocjenom "izuzetno uspješan"