Na osnovu člana 41. Zakona o obrtu ("Službene novine Federacije BiH ", broj 52/02, 29/03 i 11/05), federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta donosi
PRAVILNIK
O POLAGANjU ISPITA O STRUČNOJ OSPOSOBLjENOSTI
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 69 od 14 decembra 2005)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim Pravilnikom propisani su: uvjeti, način i postupak polaganja ispita o stručnoj osposobljenosti, imenovanje, sastav i nadležnosti ispitnih komisija, ocjenjivanje ispitnih zadataka, troškovi polaganja ispita, zaštita prava kandidata u ispitnom postupku, evidencija o položenim ispitima, arhiviranje i zaštita ličnih podataka.
Član 2.
Ispitom o stručnoj osposobljenosti se provjerava da li je kandidat osposobljen samostalno voditi obrt i da li je savladao znanja i vještine propisane Programom o polaganju ispita o stručnoj osposobljenosti (u daljnjem tekstu: Program).
Ispit o stručnoj osposobljenosti se polaže u skladu sa standardnom klasifikacijom djelatnosti i standardnom klasifikacijom zanimanja, propisanim Uredbom o vezanim i posebnim obrtima ("Službene novine Federacije BiH", broj 64/05), za zanimanja označena oznakom "1" i "2".
Član 3.
Ispit o stručnoj osposobljenosti sastoji se iz dva dijela:
- praktični dio - izrada praktičnog rada i / ili radne probe,
- provjera znanja neophodnih za samostalno obavljanje obrta.
Član 4.
Ispit o stručnoj osposobljenosti polaže se prema Programu koji donosi kantonalni ministar nadležan za obrazovanje, na prijedlog obrtničke komore kantona.
II. POLAGANjE ISPITA O STRUČNOJ OSPOSOBLjENOSTI
Član 5.
Polaganje ispita o stručnoj osposobljenosti (u daljnjem tekstu: ispit) organizuje i provodi kantonalna obrtnička komora u saradnji sa srednjom školom koja je verificirana za te poslove, u skladu sa važećim propisima iz oblasti odgoja i obrazovanja.
Dvije ili više kantonalnih obrtničkih komora mogu, zbog smanjenja troškova, zajednički organizovati polaganje ispita za pojedina zanimanja.
Član 6.
Ispit o stručnoj osposobljenosti polaže se pred komisijom za polaganje ispita o stručnoj osposobljenosti koju osniva kantonalna obrtnička komora u saradnji sa srednjom školom koja je verificirana za te poslove, u skladu sa važećim propisima iz oblasti odgoja i obrazovanja.
Kantonalna obrtnička komora imenuje ispitnu komisiju za svako zanimanje koje je u Uredbi o vezanim i posebnim obrtima ("Službene novine Federacije BiH", broj 64/05), u dijelu "Popis vezanih i posebnih obrta" u koloni "Složenost zanimanja" označeno oznakom "1 " i "2 ".
Član 7.
Ispitu mogu pristupiti lica sa najmanje završenom osnovnom školom.
Ispunjavanje uvjeta provjerava odgovarajuća komisija za polaganje ispita o stručnoj osposobljenosti (u daljnjem tekstu: ispitna komisija).
Član 8.
Nakon uspješno položenog praktičnog dijela ispita o stručnoj osposobljenosti ispitanik pristupa usmenoj provjeri znanja za samostalno obavljanje obrta, koja ne može trajati duže od 30 minuta.
Odgovarajuća ispitna komisija po položenom pojedinačnom dijelu ispita dužna je obavijestiti kandidata o položenom ispitu u roku od 15 (petnaest) dana.
Kandidat mora položiti ispit u roku godinu dana od prijave ispita, a u suprotnom mora ponovo polagati ispit u cijelosti.
Iz opravdanih razloga ispitna komisija odobrava produženje roka za polaganje ispita na molbu kandidata, koji je dužan predočiti potrebne dokaze o nemogućnosti ispunjavanja propisanog roka.
Član 9.
Kantonalna obrtnička komora najmanje jedanput godišnje objavljuje oglas za polaganje ispita. Oglasom se propisuju ispitni rokovi za praktični i usmeni dio ispita, rok u kojem treba priložiti prijavu i ovjerenu kopiju dokaza o ispunjavanju uvjeta, te uplatiti troškove ispita. Rok za prijavu ne smije biti kraći od 15 (petnaest) dana i ne duži od 30 (trideset) dana od dana objave oglasa.
Oglas se objavljuje u glasniku kantonalne obrtničke komore, glasniku Obrtničke komore Federacije BiH, na oglasnim pločama Obrtničke komore Federacije BiH i svih kantonalnih obrtničkih komora, te u najmanje jednim dnevnim novinama.
Član 10.
Kandidat koji želi pristupiti polaganju ispita, dužan je predati prijavu za polaganje ispita najkasnije posljednji dan određenog i objavljenog roka.
Prijavu za polaganje ispita kandidat predaje pismeno, na propisanom obrascu, sa popunjenim svim podacima koji se zahtijevaju u obrascu, kantonalnoj obrtničkoj komori na čijem području obavlja obrt. Kandidat je uz prijavu dužan priložiti dokaze, kojima dokazuje da ispunjava uvjete za polaganje (obrazovni uvjeti, radno iskustvo), te potvrdu o plaćenim troškovima ispita.
Kandidat može povući prijavu za polaganje ispita najkasnije sedam dana prije početka ispitnog roka.
Obrazac prijave za polaganje ispita dat je u prilogu Pravilnika i njegov je sastavni dio.
Član 11.
U slučaju da Koordinaciona ispitna komisija zaključi da je prijava kandidata sa prilozima nepotpuna, pismeno ga poziva da dopuni prijavu. Rok za dopunjavanje prijave ne može biti kraći od 8 (osam) dana od dana dobijanja pismenog poziva za dopunu prijave.
U slučaju da kandidat ne dopuni prijavu u roku iz pismenog poziva, konstatuje se da prijava nije bila predata blagovremeno.
Član 12.
U slučaju da Koordinaciona ispitna komisija zaključi da kandidat ne ispunjava uvjete za pristupanje polaganju ispita, dužna je o tome izdati pismeni zaključak kandidatu.
Protiv zaključka iz stava 1. ovog člana kandidat ima pravo uložiti prigovor Komisiji za prigovore u roku od 8 (osam) dana od dana dobijanja zaključka. Komisiju za prigovore imenuje federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta.
Član 13.
Nakon zaključenja roka iz stava 2. člana 12. ovog pravilnika, Koordinaciona komisija kantonalne obrtničke komore u narednih 7 (sedam) dana utvrđuje popis kandidata za polaganje ispita koji zadovoljavaju uvjete za polaganje ispita, koji u idućih 8 dana dostavlja predsjednicima odgovarajućih ispitnih komisija.
Koordinaciona ispitna komisija dužna je u roku od 30 (trideset) dana po isteku raspisanog roka obavijestiti kandidata koji ispunjava tražene uvjete, o datumu i vremenu polaganja pojedinačnih dijelova ispita.
Obrazac popisa kandidata za polaganje ispita dat je u prilogu Pravilnika i njegov je sastavni dio.
Obrazac obavještenja kandidatu za polaganje ispita dat je u prilogu Pravilnika i njegov je sastavni dio.
III. KOMISIJE
Član 14.
Usklađivanje rada ispitnih komisija vodi Koordinaciona ispitna komisija koju čini 5 (pet) članova od kojih tri člana imenuje Upravni odbor kantonalne obrtničke komore, a po jednog člana kantonalni ministar nadležan za obrazovanje i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta. Članovi Koordinacione ispitne komisije imenuju se na 4 (četiri) godine i mogu biti ponovo imenovani.
Koordinaciona komisija:
- u saglasnosti sa kantonalnim ministrom nadležnim za obrazovanje propisuje ispitni postupak;
- propisuje smjernice i pravila za rad ispitnih komisija;
- utvrđuje popis kandidata za polaganje ispita;
- priprema prijedloge za predsjednike, članove i zamjenike ispitnih komisija;
- priprema prijedloge članova