Na osnovu člana 148. stava 3., a u vezi sa članom 236. stav 1. alineja 25. Zakona o zdravstvenoj zaštiti ("Službene novine Federacije BiH", br. 46/10 i 75/13), federalni ministar zdravstva donosi
PRAVILNIK
O POSTUPKU IZDAVANjA LICENCE, KAO I SADRŽAJU I IZGLEDU LICENCE
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 82 od 23 oktobra 2013)
I- OPĆE ODREDBE
Član 1.
(1) Ovim pravilnikom utvrđuje se postupak izdavanja, kao i sadržaj i izgled odobrenja za samostalan rad za zdravstvene radnike (u daljem tekstu: licenca).
(2) Licenca iz stava 1. ovog pravilnika izdaje se zdravstvenim radnicima državljanima Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: BiH), zdravstvenim radnicima državljanima Evropske unije odnosno evropskog privrednog prostora (u daljem u tekstu: EU/EPP), zdravstvenim radnicima državljanima država koje nisu države članice Evropske unije odnosno evropskog privrednog prostora koje imaju bolonjski sistem obrazovanja (u daljem tekstu: treće države), a koji obavljaju poslove svog stručnog naziva na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacija BiH).
(3) Postupak izdavanja licence iz stava 1. ovog člana podrazumijeva i obnavljanje i oduzimanje licence.
Član 2.
(1) Postupak izdavanja, obnavljanja i oduzimanja licence zdravstvenim radnicima u Federaciji BiH provodi nadležna federalna, odnosno kantonalna komora (u daljem tekstu: komora) koja je registrirana za izdavanje, obnavljanje i oduzimanje licence.
(2) Postupci iz stava 1. ovog člana se provode u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti ("Službene novine Federacije BiH", br. 46/10 i 75/13) (u daljem tekstu: Zakon), posebnim zakonima o profesionalnoj samoregulaciji zdravstvenih radnika, ovim pravilnikom, statutom komore, kao i propisom federalne komore kojim se utvrđuje zajednički sadržaj stručnog usavršavanja, rokovi i postupak provjere stručnosti koje je zdravstveni radnik ostvario u okviru stručnog usavršavanja donijetog u smislu člana 221. stav 6. alineja 1. Zakona (u daljem tekstu: kriteriji stručnog usavršavanja).
(3) Licenca izdata od strane nadležne federalne komore ima važnost na cijeloj teritoriji Federacije BiH, dok licenca izdata od strane kantonalne komore ima važnost samo za područje kantona.
Član 3.
(1) Licenca iz člana 1. ovog pravilnika je javna isprava kojom se dokazuje stručna osposobljenost zdravstvenog radnika za samostalan rad prilikom neposrednog obavljanja poslova iz djelokruga rada zdravstvenog radnika.
(2) Licenca se izdaje kao redovna i privremena.
(3) Redovna licenca se izdaje na period od šest godina.
(4) Privremena licenca se izdaje na period kraći od šest godina.
(5) Licenca se izdaje sa datumom upisa zdravstvenog radnika u registar članova komore.
Član 4.
(1) Uvjeti za izdavanje licence su:
1) stručna kvalifikacija koja obuhvaća formalno obrazovanje;
2) položen stručni ispit u stručnom zvanju;
3) članstvo u komori,
4) državljanstvo Bosne i Hercegovine,
5) poznavanje jednog od jezika koji je u službenoj upotrebi u Federaciji BiH na nivou koji je potreban za nesmetanu i nužnu komunikaciju sa pacijentom.
(2) Izuzetno, uvjet predviđen u stavu 1. tačka 4. ovog člana nisu dužni ispuniti zdravstveni radnici koji su državljani EU/EPP, kao i državljani trećih zemalja.
(3) Zdravstveni radnici državljani BiH dužni su ispuniti sve uvjete iz stava 1. ovog člana, izuzev uvjeta pod tačkom 5. istog stava i istog člana.
Član 5.
(1) Komora vodi registar licenciranih članova komore, druge upisnike i evidencije.
(2) Registri, upisnici i evidencije iz stava 1. ovog člana su javne knjige.
(3) Izvaci iz registara, upisnika i evidencija komore, te potvrde izdate na osnovu podataka iz tih evidencija su javne isprave.
(4) Komora štiti pravo na privatnost svojih članova saglasno Zakonu o zaštiti ličnih podataka Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 32/01).
II- POSTUPAK IZDAVANjA LICENCE
1. Za zdravstvene radnike državljane BiH
Član 6.
(1) Uz zahtjev i ispunjene uvjete propisane u članu 4. ovog pravilnika zdravstveni radnik dužan je dostaviti slijedeću dokumentaciju:
1) ovjerenu fotokopiju diplome visoke, više ili srednje stručne spreme zdravstvenog usmjerenja, odnosno rješenje o nostrifikaciji diplome visoke, više ili srednje stručne spreme zdravstvenog usmjerenja, stečene u inostranstvu izdatu od nadležnog organa saglasno propisima o visokom obrazovanju;
2) ovjerenu fotokopiju uvjerenja o položenom stručnom ispitu, a u slučaju da je stručni ispit položen izvan BiH dokaz o priznatom stručnom ispitu od strane Federalnog ministarstva zdravstva (u daljem tekstu: Ministarstvo) saglasno Zakonu i propisima donijetim na osnovu Zakona;
3) uvjerenje o državljanstvu;
4) ovjerenu izjavu o poštivanju etičkih i deontoloških načela struke (u daljem tekstu: etički principi struke).
(2) Za zdravstvenog radnika-liječnika koji ispunjava uvjete za dodjelu licence, komora može zatražiti, po službenoj dužnosti, od nadležnog organa iz BiH i inostranstva, podatke iz kaznene evidencije, a koji se odnose na dokaz o postojanju pravosnažne presude za počinjena krivična djela koja ga čine nedostojnim za obavljanje liječničke djelatnosti u smislu člana 28. Zakona o liječništvu ("Službene novine Federacije BiH", broj 56/13).
(3) Dokumentacija iz stava 1. ovog člana predaje se u ovjerenoj fotokopiji, a original i ovjerena fotokopija obavezno se predočava službenom licu komore na licu mjesta.
Član 7.
(1) Zdravstveni radnik koji je položio specijalistički, odnosno subspecijalistički ispit, pored dokumentacije iz člana 6. ovog pravilnika, uz zahtjev za izdavanje licence, dužan je dostaviti i ovjerenu fotokopiju uvjerenja o položenom specijalističkom, odnosno subspecijalističkom ispitu, a u slučaju da je specijalistički, odnosno subspecijalistički staž i ispit obavljen izvan BiH dokaz o priznatom specijalističkom, odnosno subspecijalističkom stažu i specijalističkom i subspecijalističkom ispitu od strane Ministarstva saglasno Zakonu i propisima donijetim na osnovu Zakona.
(2) Zdravstveni radnik koji je stekao akademski titulu, nastavno-naučno zvanje, odnosno naziv primarijus, dužan je komori dostaviti i ovjerenu fotokopiju uvjerenja o stečenoj akademskoj tituli, odnosno nastavno-naučnom zvanju ili počasnom nazivu primarijus.
(3) Dokumentacija iz st. 1. i 2. ovog člana predaje se u ovjerenoj fotokopiji, a original i ovjerenu fotokopiju dužan je predočiti službenom licu Komore na licu mjesta.
Član 8.
(1) Zdravstvenom radniku-državljaninu BiH, koji je djelatnost u okviru svoje struke obavljao u drugom entitetu, Distriktu Brčko, odnosno inostranstvu, izdaje se licenca od dana upisa u komoru sa teritorije Federacije BiH.
(2) Zdravstveni radnik iz stava 1. ovog člana, dužan je, prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje licence, osim dokumentacije iz čl. 6. i 7. ovog pravilnika priložiti i potvrdu o članstvu ili aktivnostima u odgovarajućoj komori u drugom entitetu, Distriktu Brčko odnosno inostranstvu, te potvrdu o poštivanju etičkih principa struke, odnosno da se protiv podnositelja zahtjeva iz stava 1. ovog člana ne vodi disciplinski postupak (tzv.good standing).
(3) Potvrda o poštovanju etičkih principa struke, odnosno potvrda o nevođenju disciplinskog postupka iz stava 2. ovog člana ne smije biti starija od tri mjeseca, a izdaje je nadležna komora čiji je član podnositelj zahtjeva.
(4) Dokumentacija iz st. 1. i 2. ovog člana predaje se u ovjerenoj fotokopiji, a original i ovjerenu fotokopiju dužan je predočiti službenom licu komore na licu mjesta.
(5) Dokumentacija iz st. 1. i 2. ovog člana mora biti na jednom od jezika koji su u službenoj upotrebi u BiH odnosno, ukoliko je na stranom jeziku, mora biti prevedena na jedan od jezika koji su u službenoj upotrebi u BiH od strane ovlaštenog sudskog tumača.
2. Za zdravstvene radnike-strane državljane
Član 9.
(1) Zdravstveni radnici-strani državljani, koji podnose zahtjev za izdavanje licence u Federaciji BiH, a po osnovu radne dozvole, dužni su uz zahtjev za izdavanje licence, osim dokumentacije iz čl. 6. i 7. ovog pravilnika, priložiti i:
1) dokaz o državljanstvu EU/EPP ili treće države,
2) dokumentaciju određenu važećim propisima o kretanju i boravku stranaca, kao i azilu, radnu dozvolu za strance izdatu od nadležnog organa u skladu sa propisima koji reguliraju oblast zapošljavanja stranih državljana,
3) potvrdu o članstvu i aktivnostima u odgovarajućoj komori zemlje porijekla,
4) potvrdu o poštivanju etičkih principa struke, odnosno da se protiv podnositelja zahtjeva ne vodi disciplinski postupak (tzv.good standing), koja ne smije biti starija od tri mjeseca, a izdaje je nadležna komora čiji je član podnositelj zahtjeva,
5) potvrdu o poznavanju jednog od jezika koji je u službenoj upotrebi u BiH, na nivou koji je potreban za nesmetanu i nužnu komunikaciju sa pacijentom, izdatu od licencirane škole prema zajedničkom evropskom referentnom okviru za jezike, minimalno stepen C1 (napredni korisnik), osim ako je jezik dodiplomske nastave bio bosanski, srpski ili hrvatski jezik.
(2) Zdravstveni radnici-strani državljani iz stava 1. ovog člana nisu dužni priložiti uvjerenje o položenom stručnom ispitu ukoliko su državljani EU/EPP, odnosno državljani trećih zemlja koje imaju bolonjski sistem obrazovanja.
(3) Dokumentacija iz st. 1. i 2. ovog člana predaje