Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 55. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", broj 32/02) i člana 25. Zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2009. godinu ("Službeni glasnik BiH", broj 7/09), ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH donosi

PRAVILNIK

O PROCEDURAMA ODABIRA KORISNIKA INTERVENTNE POMOĆI NAMIJENjENE ZA HITNO RJEŠAVANjE ODRŽIVOG POVRATKA RASELjENIH OSOBA, POVRATNIKA I IZBJEGLICA IZ BiH

(Predmet Pravilnika)

Član 1.

Pravilnikom o procedurama odabira korisnika interventne pomoći namijenjene za hitno rješavanje održivog povratka raseljenih osoba, povratnika i izbjeglica iz BiH (u daljnjem tekstu: Pravilnik), propisuju se kriteriji i postupak za odabir korisnika interventne pomoći za potrebe rješavanja održivog povratka raseljenih lica, povratnika i izbjeglica iz BiH (u daljnjem tekstu: Interventna pomoć).

(Kriteriji za dodjelu interventne pomoći)

Član 2.

(1) Interventnu pomoć mogu koristiti povratnici na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine.
(2) Interventna pomoć može se koristiti za hitne aktivnosti u interesu povratnika za potrebe otklanjanja posljedica uzrokovanih ratnim sukobom, višom silom (sve vrste elementarnih nepogoda), ili za otklanjanje drugih oštećenja na stambenim i pomoćnim objektima povratnika, ili za opravak pripadajućih instalacija, ili za potrebe zapošljavanja povratnika, opravak ili nabavku mehanizacije, za poboljšanje stanja infrastrukture i održivosti povratka i drugih sredstava za potrebe povratnika.
(3) Interventna pomoć može se koristiti i za aktivnosti po općinama za rješavanje problema povratnika, ili u slučaju da planirana sredstva nisu dovoljna za rješavanje problema povratnika u pojedinim općinama.
(4) Interventna pomoć može se koristiti za rješavanje problema povratnika i u drugim opravdanim slučajevima.
(5) Interventna pomoć se dodjeljuje tako da se vodi računa o životnim potrebama povratnika, broju članova njegove porodice i socijalnom položaju, godinama starosti i zdravstvenom stanju povratnika, zatim o nacionalnoj strukturi, entitetetskoj pripadnosti, općinskoj, teritorijalnoj i regionalnoj zastupljenosti, te o činjenici da općina zbog nerazvijenosti ili iz drugih razloga ne može dati interventnu pomoć povratniku.

(Zahtjev za interventnu pomoć)

Član 3.

(1) Zahtjev za interventnu pomoć Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH može podnijeti:
- povratnik,
- općina,
- udruženje izbjeglica koje je registrirano u skladu sa zakonom u BiH,
- privredni subjekti koji ponude programe za zapošljavanje povratnika i dr.
(2) Također inicijativu za interventnu pomoć povratniku mogu pokrenuti sredstva javnog informiranja ili drugi predstavnici vladinog ili nevladinog sektora.
(3) Zahtjev treba da sadrži dokumentaciju kojom se dokazuje ispunjavanje kriterija za interventnu pomoć (dokazi o statusu povratnika, dokazi o vlasništvu-posjedu nekretnine, osnov traženja interventne pomoći, podatke da li je povratnik ranije primao interventnu ili drugu pomoć, od koga i u kojem iznosu, kao i druge podatke kojima se dokazuju navodi iz zahtjeva).

(Postupanje po zahtjevu za interventnu pomoć)

Član 4.

(1) Zahtjevi za interventnu pomoć dostavljaju se Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH, za Sektor za izbjeglice, raseljene osobe i stambenu politiku u svrhu unosa u bazu podataka, obrade i davanja mišljenja.
(2) Nakon što Sektor za izbjeglice, raseljene osobe i stambenu politiku obradi zahtjev i priložene dokumente i da svoje mišljenje o ispunjavanju statusnih pretpostavki i eventualno ranijeg korištenja pomoći, spis se dostavlja ministru za ljudska prava i izbjeglice BiH u svrhu usaglašavanja i definiranja prijedloga liste.
(3) Prilikom razmatranja podnešenih zahtjeva Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH će uzeti u obzir sve zahtjeve iz svoje baze podataka.
(4) Ukoliko se sredstva odobravaju pravnim subjektima


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: