Na temelju članka 315. Zakona o sigurnosti prometa na cestama ("Narodne novine Županije Posavske" broj 1/99), ministar unutarnjih poslova, donosi
PRAVILNIK
o programu i načinu polaganja vozačkog ispita
(Objavljeno u "Nar. novinama Županije Posavske", br. 6 od 25 oktobra 1999)
Članak 1.
Ovim Pravilnikom bliže se propisuje program i način polaganja ispita za vozača motornog vozila i traktora (u daljnjem tekstu: vozački ispit), kao i program i način provjere poznavanja prometnih propisa za vozače motocikla, motokultivatora, mopeda i radnih strojeva.
I. PRIJAVLjIVANjE ISPITA
Članak 2.
Kandidat za vozača motornih vozila i traktora podnosi prijavu za polaganje pojedinih oblasti vozačkog ispita policijskoj upravi Ministarstva unutarnjih poslova Županije Posavske u kojoj kandidat ima prebivalište odnosno boravište (u daljnjem tekstu: policijska uprava).
Prijava iz prethodnog stavka sadrži: ime i prezime kandidata, ime jednog od roditelja, jedinstveni matični broj kandidata, datum i mjesto rođenja, zanimanje, prebivalište i adresu stana, naznačenu kategoriju, odnosno vrstu vozila za koju se polaže vozački ispit, za koju oblast vozačkog ispita se vrši prijavljivanje (testiranje-prva pomoć, upravljanje vozilom), naziv auto-škole (zdravstvene ustanove u kojoj se pripremao za polaganje vozačkog ispita), koji put se polaže ispit iz ove oblasti, da li kandidat posjeduje vozačku dozvolu i za koju kategoriju i da li je kandidatu izrečena mjera sigurnosti, odnosno zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilom i vrijeme polaganja vozačkog ispita.
Članak 3.
Kandidat za vozača motornih vozila ili traktora uz prijavu za polaganje pojedinih oblasti vozačkog ispita donosi na uvid nadležnoj policijskoj upravi uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom odnosno traktorom, koje ne smije biti starije od godinu dana, a uz prijavu prilaže:
1. potvrdu auto-škole o uspješnom završenom ospobljavanju iz oblasti vozačkog ispita za koju se podnosi prijava,
2. dokaz o plaćenim troškovima polaganja ispita.
Članak 4.
Kandidat za vozača motocikla, motokultivatora, mopeda i radnog stroja prijavu za provjeravanje poznavanja propisa o sigurnosti prometa na cestama podnosi ovlaštenom općinskom tijelu ili ustanovi koja se bavi prometnim obrazovanjem i odgajanjem ili policijskoj upravi na čijem teritoriju ima prebivalište, odnosno boravište, a koje za to ovlasti Općinsko vijeće.
Prijava iz prethodnog stavka sadrži: ime i prezime kandidata, ime jednog roditelja, jedinstveni matični broj, datum i mjesto rođenja, prebivalište, adresu stana i naznačenje vrste vozila za koje se provjera vrši.
Kandidat za vozača uz prijavu iz stavka 1. ovog članka prilaže dokaz o plaćenim troškovima provjeravanja.
Provjera poznavanja propisa o sigurnosti prometa na cestama za vozače motocikla, motokultivatora, mopeda i radne strojeve neće se odobriti osobi koja nije navršila 16 godina života.
Članak 5.
Pored isprava i dokaza iz članka 3. i 4. ovog Pravilnika, policijska uprava, nadležno tijelo ili ustanova može od kandidata tražiti da podnese na uvid i druge isprave ili dokaze koji su potrebni za utvrđivanje da li su ispunjeni propisani uvjeti za polaganje vozačkog ispita, odnosno za provjeravanje poznavanja propisa o sigurnosti prometa na cestama.
Članak 6.
Provjeravanje poznavanja prometnih propisa, prometnih znakova i vještine upravljanjem motornim vozilom u smislu članka 209. Zakona o sigurnosti prometa na cestama vrši ispitna komisija za vozače motornih vozila nadležna za teritorij općine u kojoj vozač koji se upućuje na provjeravanje ima prebivalište, odnosno boravište.
Članak 7.
Kandidat za vozača kome je odlukom nadležnog tijela zabranjeno upravljanje motornim vozilom, kao i protiv kojeg se vodi kazneni ili prekršajni postupak zbog učinjenog, odnosno zbog učinjenog prekršaja za koje se može izreći takva mjera, ne može polagati vozački ispit dok zabrana traje, odnosno dok traje kazneni ili prekršajni postupak.
Članak 8.
Po prijemu prijave policijska uprava, nadležno tijelo ili organizacija utvrđuje da li je prijava potpuna, da li su uz prijavu priložene propisane isprave kao i da li kandidat ispunjava propisane uvjete.
Ako su ispunjeni svi propisani uvjeti, policijska uprava, nadležno tijelo ili organizacija odobrit će polaganje vozačkog ispita za pojedine oblasti i odredit će mjesto i vrijeme polaganja i o tome izvjestiti kandidata i ispitnu komisiju najkasnije osam dana prije polaganja ispita.
Članak 9.
Policijska uprava, nadležno tijelo ili organizacija dužni su kandidatu omogućiti polaganje ispita u roku od 30 dana od dana prijema prijave.
Kandidat koji ne položi vozački ispit iz pojedinih oblasti, ponovnom polaganju ispita može pristupiti najranije četrnaesti dan od dana posljednjeg neuspjelog polaganja.
II. PROGRAM VOZAčKOG ISPITA
Članak 10.
Program ispita za vozača motornih vozila obuhvaća oblasti propisane člankom 206. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Članak 11.
Program ispita za vozaža traktora obuhvaća slijedeće oblasti:
1. propise o sigurnosti prometa na cestama,
2. osnove pružanja prve pomoći osobama ozlijeđenim u prometnoj nezgodi i razvijanju humanih odnosa među sudionicima u prometu,
3. upravljanje traktorom.
Članak 12.
Program provjere poznavanja propisa o sigurnosti prometa za vozača motocikla, vozača motokultivatora, vozača mopeda i radnih strojeva obuhvaća propise o sigurnosti prometa na cestama.
Članak 13.
Program vozačkog ispita otiskan je uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio.
III. POLAGANjE VOZAčKOG ISPITA I PROVJERA ZNANjA
Članak 14.
Ministar unutarnjih poslova utvrđuje policijske uprave u kojima se može obavljati polaganje vozačkih ispita.
Rješenje o imenovanju ispitnih komisija donosi ministar unutarnjih poslova na prijedlog načelnika policijske uprave.
Članak 15.
Vozački ispit iz pojedinih oblasti programa polaže se pred najmanje dva člana ispitne komisije od kojih je jedan ispitivač. U vozilu za vrijeme polaganja ispita iz oblasti upravljanja vozilom na cesti može biti nazočan i vozač-instruktor koji je obučavao kandidata.
Smatra se da je komisija nazočna ispitu iz upravljanja motociklom i traktorom, ako u drugom vozilu najmanje dva člana komisije prati vozilo kojim upravlja kandidat.
Članak 16.
Prije početka polaganja vozačkog ispita iz pojedinih oblasti programa utvrđuje se identitet kandidata.
Članak 17.
Ispit za vozača motornih vozila i vozača traktora polaže se po slijedećim oblastima:
1. poznavanje propisa o sigurnosti prometa na cestama,
2. osnove pružanja prve pomoći osobama ozlijeđenim u prometnoj nezgodi, razvijanje humanih odnosa među sudionicima u prometu,
3. upravljanje motornim vozilom, odnosno traktorom.
Vozački ispit polaže se posebno za svaku oblast i to redosljedom navedenim u prethodnom stavku.
Članak 18.
Ispit za vozača motornih vozila i vozača traktora polaže se pismeno i praktično.
Ispit iz oblasti propisa o sigurnosti prometa za vozača motornih vozila i vozača traktora polaže se pismeno, putem testa. Pitanja u testu su vrednovana određenim brojem bodova, ovisno od značaja postavljenog pitanja za sigurno sudjelovanje u prometu na cestama.
Testovi za polaganje vozačkog ispita, odnosno ispita za vozače traktora iz oblasti propisa o sigurnosti prometa na cestama sadrže određeni broj pitanja sa najmanje dva odgovora od kojih je samo jedan točan.
Smatra se da je kandidat položio vozački ispit iz oblasti poznavanje propisa o sigurnosti prometa na cestama ako je na temelju točnih odgovora postigao najmanje 90% od ukupnog broja mogućih bodova.
Kandidatu koji nije položio ispit iz prethodnog stavka na njegov zahtjev priopćit će se greške koje je učinio na testu.
Članak 19.
Polaganje vozačkog ispita iz oblasti propisa o sigurnosti prometa na cestama, koji se polaže putem testa, traje 50 minuta za kandidata koji polaže vozački ispit za upravljanje motornim vozilom kategorije "A" i "B" i traktorom, odnosno 60 minuta za kandidata koji polaže ispit za upravljanje motornim vozilom kategorije "C".
Članak 20.
O položenom vozačkom ispitu iz oblasti propisa o