Na osnovu člana 58. Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 96/03, 14/04, 67/05, 34/06, 128/06, 117/07, 126/08 i 92/09), čl. 7. i 11. Zakona poreskom postupku Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 102/11 i 108/11) i člana 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09, 74/10, 86/10 i 24/12), ministar finansija donosi
PRAVILNIK
O SISTEMU PORESKOG KNjIGOVODSTVA U REPUBLICI SRPSKOJ
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 47 od 29. maja 2012)
I- OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom uređuju se osnovna načela i principi organizacije i funkcionisanja sistema poreskog knjigovodstva u Republici Srpskoj (u daljem tekstu: sistem poreskog knjigovodstva), vođenja detaljnih, analitičkih evidencija o obavezama poreskih obveznika u okviru pomoćne knjigovodstvene evidencije (u daljem tekstu: pomoćna knjiga poreskih evidencija), pravila prenosa informacija iz pomoćne knjige poreskih evidencija u glavnu knjigu poreskih evidencija, odnosno u Glavnu knjigu trezora Republike Srpske (u daljem tekstu: GKT Republike), Glavnu knjigu trezora opštine i grada (u daljem tekstu: GKT opštine i grada) i Glavnu knjigu fonda, te načela i principi uspostavljanja i vođenja sintetičkih evidencija o poreskim obavezama i okviru glavne knjige poreskih evidencija.
Član 2.
Pod poreskim knjigovodstvom, u smislu odredaba ovog pravilnika, podrazumijeva se uređen sistem subanalitičkih, analitičkih i sintetičkih evidencija o svim promjenama u nastalim i namirenim poreskim potraživanjima, odnosno nastalim i izmirenim poreskim obavezama svih poreskih obveznika u Republici Srpskoj (u daljem tekstu: Republika).
II- ORGANIZACIJA I FUNKCIONISANjE SISTEMA PORESKOG KNjIGOVODSTVA
Član 3.
(1) Sistem poreskog knjigovodstva čine:
a) glavna knjiga poreskih evidencija, koja u organizacionom i funkcionalnom smislu, a u zavisnosti od pripadnosti određenih vrsta javnih prihoda, predstavlja integralni dio GKT Republike, GKT opštine i grada i Glavne knjige fonda i čije uspostavljanje i vođenje su u nadležnosti i pod kontrolom Ministarstva finansija Republike Srpske (u daljem tekstu: Ministarstvo), odnosno nadležne službe za finansije u opštini, gradu ili fondu,
b) pomoćna knjiga poreskih evidencija koja je u nadležnosti i pod kontrolom Poreske uprave Republike Srpske (u daljem tekstu: Poreska uprava), a koja se uspostavlja i vodi na nivou odgovarajućih analitičkih evidencija o poreskim obavezama u okviru Jedinstvene evidencije o prijavljenim i uplaćenim porezima,
v) pojedinačne (subanalitičke) evidencije o poreskim obavezama koje Poreska uprava uspostavlja i vodi za svakog pojedinačnog poreskog obveznika i
g) knjigovodstvene isprave na osnovu kojih se vrši identifikacija i evidentiranje nastalih poreskih događaja.
(2) Glavne i pomoćne knjige poreskih evidencija vode se po sistemu dvojnog knjigovodstva, koristeći modifikovani obračunski osnov.
Član 4.
(1) Glavnu knjigu poreskih evidencija čine podaci o:
a) početnom stanju nenaplaćenih poreskih potraživanja, odnosno stanju poreskih potraživanja na dan 1. januar tekuće fiskalne godine,
b) poreskim potraživanjima nastalim u toku fiskalne godine,
v) naplaćenim i na drugi način namirenim poreskim potraživanjima u toku fiskalne godine,
g) direktno ili indirektno otpisanim poreskim potraživanjima u toku fiskalne godine i
d) krajnjem stanju nenaplaćenih poreskih potraživanja, odnosno stanju poreskih potraživanja na dan 31. decembar tekuće fiskalne godine.
(2) Pod poreskim potraživanjima, u smislu odredaba ovog pravilnika, podrazumijevaju se potraživanja za nenaplaćene poreze, doprinose, takse, naknade i druge javne prihode utvrđene u skladu sa propisima kojima se uređuje poreski sistem u Republici.
(3) Za unos i praćenje promjena na sintetičkim kontima poreskih potraživanja i pripadajućih javnih prihoda u glavnoj knjizi poreskih evidencija koriste se konta definisana propisima kojima se uređuju standardne budžetske klasifikacije, kontni plan, sadržina računa i primjena kontnog plana za budžetske korisnike u Republici.
Član 5.
(1) Pomoćnu knjigu poreskih evidencija čini skup analitičkih podataka i evidencija kreiranih za potrebe uspostavljanja Jedinstvene evidencije o prijavljenim i uplaćenim porezima, koja se uspostavlja i vodi pomoću informacionog sistema Poreske uprave.
(2) Analitički podaci iz stava 1. ovog člana formiraju se za svakog poreskog obveznika i za svaku vrstu prihoda koja se potražuje od poreskog obveznika, na način koji omogućava jasno razdvajanje promjena u stanjima poreskih potraživanja između dva obračunska perioda (dvije fiskalne godine).
(3) Za unos i praćenje promjena na analitičkim kontima poreskih potraživanja i pripadajućih javnih prihoda u pomoćnoj knjizi poreskih evidencija koriste se šifre ili kodovi utvrđeni u skladu sa funkcionalnim postavkama informacionog sistema Poreske uprave.
(4) Promet i stanje analitičkih konta iz stava 3. ovog člana moraju odgovarati prometu i stanju odnosnih sintetičkih konta u GKT Republike, GKT opštine i grada ili Glavnoj knjizi fonda.
(5) Forma, sadržaj, način uspostavljanja i vođenja pomoćne knjige poreskih evidencija, kao i način označavanja analitičkih i subanalitičkih konta i drugih analitičkih i subanalitičkih evidencija uspostavljenih u okviru pomoćne knjige poreskih evidencija uređuje se posebnim propisom Poreske uprave.
Član 6.
(1) Jedinstvena poreska kartica poreskog obveznika predstavlja pojedinačnu (subanalitičku) evidenciju o prijavljenim i na drugi način utvrđenim i izmirenim poreskim obavezama koje Poreska uprava uspostavlja i vodi za svakog pojedinačnog poreskog obveznika, u skladu sa poreskim i drugim propisima.
(2) Jedinstvena poreska kartica poreskog obveznika, minimalno, sadrži podatke o svim promjenama u stanju njegovih ukupnih i pojedinačnih poreskih obaveza u toku fiskalne godine, po svakoj vrsti poreza ili drugih javnih prihoda koji se od njega potražuju.
(3) Forma, sadržaj, način formiranja i vođenja jedinstvene poreske kartice poreskog obveznika uređuje se posebnim propisom Poreske uprave.
Član 7.
(1) U smislu odredaba ovog pravilnika, knjigovodstvena isprava je pisani dokument u materijalnom ili elektronskom obliku o nastalom poreskom događaju, kojim su obuhvaćeni svi podaci neophodni za knjiženje nastanka ili izmirenja poreske obaveze u pomoćnoj knjizi poreskih evidencija, odobren od lica koja su ovlašćena za sastavljanje i kontrolu knjigovodstvenih isprava.
(2) Knjigovodstvena isprava mora biti potpuna, istinita, računski tačna i uredna, sastavljena tako da omogućava potpuni uvid u vjerodostojnost dokumenta.
(3) Lica odgovorna za sastavljanje i kontrolu knjigovodstvenih isprava svojim potpisom u pisanom ili elektronskom obliku potvrđuju da je knjigovodstvena isprava potpuna, istinita, računski tačna i da odražava suštinu poreskog događaja na koji se odnosi.
(4) Fotokopija knjigovodstvene isprave može biti osnov za knjiženje pod uslovom da je na njoj navedeno mjesto čuvanja originalne isprave, sa potpisom odgovornog lica.
(5) Knjigovodstvenim ispravama smatraju se poreske prijave, koje podnosi poreski obveznik, rješenja i druga odgovarajuća akta, koja donosi Poreska uprava, kao i svaka druga isprava na osnovu koje se poreska obaveza bezuslovno uvećava ili umanjuje (na primjer, zapisnik o obračunu i poravnanju više i pogrešno uplaćenih javnih prihoda, rješenje ministra finansija o odobravanju izmirenja poreskih obaveza putem obveznica, odluka Vlade Republike Srpske o namirenju poreskih potraživanja putem imovine oduzete od poreskog obveznika i druge slične isprave).
Član 8.
(1) Poreskim događajem, u smislu odredaba ovog pravilnika, smatra se svaki događaj koji dovodi do povećanja ili smanjenja poreskih obaveza pojedinačnog poreskog obveznika, odnosno do povećanja ili smanjenja poreskih potraživanja u sistemu poreskog knjigovodstva.
(2) Poresko potraživanje smatra se nastalim kada nastane obaveza poreskog obveznika da u korist budžeta Republike, opštine, grada ili fonda uplati odgovarajuću sumu novca na ime izmirenja svoje poreske obaveze.
(3) Poresko potraživanje smatra se namirenim na datum kada:
a) na odgovarajući račun javnih prihoda pristigne određena suma novca namijenjena izmirenju određene poreske obaveze poreskog obveznika ili
b) na snagu stupe odluka, rješenje ili drugi odgovarajući upravni akt kojim se poreskom obvezniku priznaje izmirenje poreske obaveze na način drugačiji od plaćanja.
Član 9.
(1) Priznavanje odgovarajućih efekata proisteklih iz nastalog poreskog događaja vrši se u skladu sa modifikovanim obračunskim osnovom, koji u smislu odredaba ovog pravilnika