Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 11. tačka 8., člana 12. stav 1. tačka 20. i člana 13. Zakona o Komisiji za vrijednosne papire ("Službene novine Federacije BiH", broj 39/98, 36/99 i 33/04), člana 242. stav 3. i 250. stav 5. Zakona o privrednim društvima ("Službene novine Federacije BiH", broj 23/99, 45/00, 2/02, 6/02, 29/03, 68/05, 91/07, 84/08, 88/08 i 7/09), Komisija za vrijednosne papire Federacije Bosne i Hercegovine, na 277. sjednici održanoj 23. marta 2010. godine, donijela je

PRAVILNIK

O UPRAVLjANjU DIONIČKIM DRUŠTVIMA

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 19 od 07 aprila 2010)

I- OPĆE ODREDBE I ZNAČENjE IZRAZA

Član 1.

Ovim pravilnikom bliže se uređuju standardi upravljanja dioničkim društvima koji se odnose na rad, izbor i razrješenje organa društva, obaveze i odgovornosti ovih organa i njihovih članova u upravljanju društvom i vođenju poslovanja društva, prava i obaveze dioničara i drugih lica koja imaju interes u društvu.

Član 2.

Pojedini izrazi, u smislu odredaba ovog pravilnika, imaju sljedeće značenje:
a) standard upravljanja dioničkim društvima predstavlja normu postupanja ili ponašanja u upravljanju dioničkim društvima određenu zakonom, drugim propisom i ovim pravilnikom, a može biti određena i statutom i drugim općim aktima društva kao i kodeksom korporativnog upravljanja.
b) otvoreno i zatvoreno dioničko društvo je privredno društvo iz člana 107. Zakona o privrednim društvima (u daljnjem tekstu: ZPD);
c) društvo za upravljanje investicionim fondovima i investicioni fond je privredno društvo odnosno imovina prema Zakonu o investicionim fondovima ("Službene novine Federacije BiH", broj 85/08);
d) efikasno i pravilno upravljanje dioničkim društvom je upravljanje dioničkim društvom koje omogućava svakom zainteresovanom licu da planira i predstavi svoje interese i ciljeve i omogućava da procijeni ponašanje drugog;
e) lični interes označava lični direktni ili indirektni finansijski ili ekonomski interes pojedinog lica ili povezanih lica iz člana 3. Zakona o tržištu vrijednosnih papira ("Službene novine Federacije BiH", broj 85/08);
f) učesnici u dioničkom društvu (u daljnjem tekstu: društvo) su dioničari, članovi uprave i nadzornog odbora, nosioci materijalnih interesa i druga zainteresovana lica;
g) nosilac materijalnih interesa označava fizičko ili pravno lice koje ima materijalni interes u društvu, kao što su zaposlenici i dr.;
h) sukob interesa označava slučajeve kada lični interes u vezi sa nekim poslom može uticati na lice tako da djeluje ili raspolaže tim poslom na način koji nije u najboljem interesu dioničkog društva i njegovih dioničara;
i) institucionalni investitor je pravno lice iz člana 2. tačka i) Zakona o tržištu vrijednosnih papira;
j) značajan uticaj u društvu ima lice koje samo ili sa povezanim licima ima više od 25% dionica s pravom glasa tog društva, a kontrolu nad društvom ima lice koje samo ili sa povezanim licima ima više od 50% dionica sa pravom glasa tog društva.

II- CILjEVI I NAČELA

Član 3.

Cilj ovog pravilnika je da, pored zakona i drugih propisa, omogući:
a) zaštitu investitora;
b) efikasno i pravilno upravljanje dioničkim društvom;
c) efikasno korištenje resursa i uspostavu odnosa među učesnicima u dioničkom društvu radi zaštite investitora i svih zainteresovanih lica.

Član 4.

(1) Upravljanje društvom predstavlja, u skladu sa zakonom i drugim propisima, mehanizam ili sistem kojim se društvo vodi i u kojem različiti učesnici u društvu predstavljaju svoje interese i u uzajamnoj su vezi.
(2) Upravljanje društvom treba se zasnivati na sljedećim načelima:
a) ravnopravan tretman svih dioničara;
b) uvažavanje prava nosilaca materijalnih interesa i poticanje saradnje između društva i nosilaca materijalnih interesa;
c) osiguranje potpunog, pravovremenog i tačnog objavljivanja svih bitnih činjenica koje se tiču društva, uključujući finansijsko stanje, rezultate, vlasništvo i upravljanje društvom;
d) osiguravanje tačnih, relevantnih i potpunih informacija za organe i o organima društva;
e) ispunjavanje uslova odgovornosti, profesionalnosti i nezavisnosti od strane članova organa društva i vanjskog revizora;
f) ravnopravan i blagovremen pristup informacijama;
g) zaštitu od zloupotreba na osnovu povlaštenih informacija;
h) sprečavanje i objavljivanje sukoba interesa.

Član 5.

(1) Prava dioničara uključuju pravo na zaštitu prava vlasništva, prijenos dionica, pravovremeno i redovno dobivanje bitnih informacija o društvu, učešće u radu skupštine, izbor i imenovanje članova nadzornog odbora i odbora za reviziju, udio u dobiti društva, kao i druga prava u skladu sa zakonom i drugim propisima.
(2) Prava nosilaca materijalnih interesa uključuju pravo na blagovremene i pouzdane informacije o poslovanju društva i pravo, na osnovu zakona i drugih propisa i statuta i drugih opštih akata društva, da ostvare svoje interese.
(3) Pravo potencijalnih investitora je da imaju blagovremene i pouzdane informacije vezane za poslovanje društva i vlasničko učešće u društvu.
(4) Pravo na naknadu predsjedniku i članovima nadzornog odbora i drugim licima ostvaruje se u skladu sa politikom naknada društva, koju donosi skupština dioničara na prijedlog odbora za naknade. Politika naknada društva zasniva se na procjeni obima zadataka, rada predsjednika i svakog člana organa društva, kao i organa društva u cjelini ili drugog lica, te finansijskog stanja društva, ekonomskog okruženja društva i drugog što opredjeljuje visinu naknade.

III- SUKOB INTERESA

Član 6.

(1) Lica koja imaju lični interes u društvu dužna su da se u svojim poslovima rukovode interesom društva i njegovih dioničara, u skladu sa zakonom, drugim propisima i ovim pravilnikom.
(2) Lica iz stava 1. ovog člana dužna su da svoje poslove izvršavaju u skladu sa razumnim uvjerenjem da djeluju u najboljem interesu društva, pri čemu svoju procjenu treba da zasnivaju na pouzdanim informacijama i mišljenjima.
(3) Lica iz stava 1. ovog člana ne smiju da iskorištavaju poslovne mogućnosti društva za sebe ili za povezana lica, niti smiju da u vezi sa izvršavanjem svojih dužnosti zahtijevaju ili prime za sebe ili neko drugo lice nedozvljene koristi od trećih lica, niti da im odobre neopravdane ili nezakonite pogodnosti.

Član 7.

Sukob interesa između lica koje ima lični interes i društva postoji, pored slučajeva predvidenih zakonom i drugim propisima, i kada:
a) lice koje ima lični interes ili lice povezano s njim ima lični interes suprotan društvu;
b) lice koje ima lični interes je direktno ili indirektno angažovano u drugom društvu koje ima konkurentsku djelatnost.

Član 8.

Lice iz člana 6. stav 1. ovog pravilnika je dužno da bez odlaganja obavijesti nadležni organ društva o postojanju sukoba interesa između njega i društva, a kod razmatranja tog pitanja to lice ne može da učestvuje u raspravi i odlučivanju po tom pitanju.

Član 9.

(1) Ako je član uprave ili nadzornog odbora bio u sukobu interesa, u izvještaju nadzornog odbora za skupštinu na kojoj se razmatra godišnji izvještaj o poslovanju društva obavezno se navodi i podatak o tome i kako se je postupilo.
(2) Ako je lice iz stava 1. ovog člana, član uprave, nadzornog odbora ili odbora za reviziju društva i u trajnom je sukobu interesa, nadležni organ društva dužan je da ga razriješi te funkcije.

IV- SKUPŠTINA DIONIČARA

Član 10.

(1) Skupština dioničara zakazuje se kada je to određeno zakonom, drugim propisima i statutom društva i kada se ocijeni da je to u najboljem interesu društva i njegovih dioničara, a najmanje jednom godišnje.
(2) Statutom društva uređuje se način pripreme skupštine i objavljivanje obavještenja o sazivanju skupštine, u skladu sa zakonom.
(3) Nadzorni odbor kojem je istekao mandat može sazvati skupštinu, ako je ne sazovu dioničari i odbor za reviziju u skladu sa članom 244. ZPD-a, radi imenovanja novog nadzornog odbora, najkasnije u roku od 30 dana po prestanku mandata. Na tako sazvanoj skupštini može se pored imenovanja novog nadzornog odbora razmatrati samo godišnji izvještaj o poslovanju društva i pitanja iz člana 193. ZPD- a.

Član 11.

Statutom društva određuju se mjere koje je nadzorni odbor dužan preduzeti u cilju uspješnog održavanja skupštine, a naročito:
a) određivanje mjesta održavanja skupštine koje je najdostupnije za sve dioničare, ukoliko se skupština ne održava u mjestu sjedišta društva;
b) postavljanje jasno vidljivih obavještenja u poslovnim prostorijama društva;
c) drugo, što doprinosi uspješnom održavanju skupštine.

Član 12.

(1) Obavještenje o dopuni dnevnog reda skupštine, u smislu člana 243. ZPD-a, mora se objaviti u istim dnevnim novinama u kojima je objavljeno i obavještenje o sazivanju skupštine.
(2) Otvoreno dioničko društvo dužno je obavještenje o sazivanju skupštine i dopunu, ukoliko je


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: