Na osnovu člana 24. stav 5. Zakona o apotekarskoj djelatnosti ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 119/08 i 1/12) i člana 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09, 74/10, 86/10 i 24/12), ministar zdravlja i socijalne zaštite donosi
PRAVILNIK
O USLOVIMA PROPISIVANjA I IZDAVANjA LIJEKA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 116 od 13. decembra 2012, 51/13)
I- OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom uređuju se uslovi propisivanja i izdavanja lijeka koji se nalazi u prometu u Republici Srpskoj.
Član 2.
(1) Lijek se propisuje i izdaje na recept.
(2) Na recept se propisuje i izdaje lijek koji je stavljen u promet u skladu sa zakonom koji uređuje oblast lijekova i medicinskih sredstava u Bosni i Hercegovini.
(3) Bez recepta može se izdati samo gotov lijek kojem je određeno izdavanje bez recepta u skladu sa Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima.
(4) Lijek može propisati doktor medicine i doktor stomatologije koji posjeduje licencu (u daljem tekstu: doktor).
(5) Lijek kojem je u postupku davanja odobrenja za stavljanje u promet određeno izdavanje uz recept može izdati samo magistar farmacije sa licencom.
II- RECEPT
Član 3.
(1) Recept je javna isprava u pisanoj ili elektronskoj formi, koja mora da sadrži:
a) podatke o korisniku lijeka:
1) jedinstveni matični broj građana,
2) ime, prezime i adresu korisnika lijeka,
3) šifru dijagnoze;
b) podatke o lijeku:
1) naziv lijeka,
2) farmaceutski oblik lijeka,
3) jačinu lijeka,
4) količinu lijeka,
5) način upotrebe lijeka;
v) podatke o propisivaču lijeka:
1) naziv, registarski broj i pečat zdravstvene ustanove,
2) (brisano)
3) datum propisivanja lijeka,
4) faksimil i potpis doktora;
g) podatke o izdavaču lijeka:
1) pečat apoteke,
2) datum izdavanja lijeka,
3) faksimil i potpis magistra farmacije.
(2) Podaci iz stava 1. ovog člana kod elektronske forme recepta obrađeni su u skladu sa zakonom koji uređuje elektronski dokument.
(3) Elektronska forma recepta je, umjesto pečata zdravstvene ustanove, faksimila i potpisa propisivača i izdavača lijeka iz stava 1. ovog člana, autorizovana podacima o zdravstvenoj ustanovi, doktoru i magistru farmacije i njihovim sigurnosnim šiframa koje se nalaze u bazi podataka za svaki recept.
(4) Na recept za strane državljane se prilikom unosa podataka o korisniku lijeka unosi identifikacioni broj iz njegovog ličnog dokumenta.
Član 4.
Recept kojim se propisuje lijek može, pored podataka iz člana 3. ovog pravilnika, da sadrži i druge podatke koje utvrđuje Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (u daljem tekstu: Fond).
III- PROPISIVANjE LIJEKA
Član 5.
(1) Lijek se propisuje na recept u pisanoj ili elektronskoj formi.
(2) (Brisano)
(3) U slučaju propisivanja lijeka na recept u pisanoj formi naziv lijeka ispisuje se bez skraćivanja i ne može se propisati na poleđini recepta.
(4) (Brisano)
Član 6.
(1) Na recept se propisuje lijek i oblik lijeka za jedno lice sa potpunim uputstvom o doziranju i načinu upotrebe lijeka.
(2) Sastavnim dijelom lijeka smatra se i pomoćni materijal, koji služi za upotrebu propisanog lijeka, kao što je kapaljka, stakleni štapić, prečišćena voda za rastvor i drugo.
(3) Na receptu nije dovoljno staviti oznaku: "po uputstvu" ili "po naredbi".
(4) Na jednom receptu može se propisati lijek u količini prema zdravstvenom stanju i prirodi oboljenja, kako slijedi:
a) kod akutnog oboljenja propisuje se doza potrebna za liječenje do deset dana,
b) kod hroničnog oboljenja ili stanja zbog dugotrajne upotrebe propisuje se doza potrebna za liječe nje do 30 dana.
(5) Kada je za terapiju potrebno više od jednog originalnog pakovanja, na receptu mora biti stavljena oznaka: "Necesse est".
(6) Za lijek za koji je određeno da ga primjenjuje doktor, na receptu mora biti stavljena oznaka: "Ad manum medici".
(7) Recept važi sedam dana od dana propisivanja lijeka, osim u slučaju propisivanja antibiotika, odnosno lijeka koji sadrži opojnu drogu i psihotropnu supstancu, kada recept važi tri dana od dana propisivanja.
Član 7.
(1) U slučaju liječenja lica sa hroničnim oboljenjem, doktor može propisati tromjesečnu terapiju, prema procjeni koja odgovara zdravstvenom stanju i prirodi oboljenja i koje neće dovesti do ugrožavanja zdravlja pacijenta.
(2) Propisivanje tromjesečne terapije obavlja se uz uslov da je zdravstveno stanje lica sa istom terapijskom dozom propisanog lijeka bilo stabilno najmanje tri prethodna mjeseca.
(3) Propisivanje tromjesečne terapije nije dozvoljeno za lijek koji sadrži opojnu drogu i psihotropnu supstancu.
(4) Kod propisivanja tromjesečne terapije doktor je dužan da upozori pacijenta o značaju recepta kao javne isprave i načinu preuzimanja lijeka u apoteci.
(5) (Brisano)
Član 8.
(1) Sastojci magistralnog ili galenskog lijeka na receptu se ispisuju na latinskom jeziku, prema nazivima iz važeće farmakopeje ili stručno prihvaćenim nazivima u metodologiji izrade lijeka.
(2) Količina lijeka na receptu označava se u gramima (g), arapskim brojevima, a rimskim brojevima se na receptu označava broj doza, kapi, kapsula i slično.
(3) Doze se izražavaju uteznim, volumnim ili biološkim jedinicama, a pri lokalnoj primjeni lijeka na kožu i sluznicama pristupačnim izvana lijek se dozira u procentima.
Član 9.
(1) Kada propisani magistralni ili galenski lijek sadrži supstancu u količini većoj od maksimalne pojedinačne ili dnevne doze koja je određena važećom farmakopejom ili drugim propisima, doktor je dužan da označi prekoračenu dozu i riječima i navede posebnu napomenu za izdavača lijeka.
(2) Kada se magistralni ili galenski lijek iz stava 1. ovog člana propisuje na recept u pisanoj formi, doktor je dužan da označi prekoračenu dozu i riječima, da pored te oznake stavi znak uzvika i svoj faksimil i potpis.
(3) Kod propisivanja gotovog lijeka, galenskog ili magistralnog lijeka u dozi većoj od maksimalne pojedinačne ili dnevne doze koja je određena važećom farmakopejom ili drugim propisima, doktor je dužan da postupi u skladu sa stavom 1. ovog člana, a za recept u pisanoj formi u skladu sa stavom 2. ovog člana.
(4) Kada se propisuje gotov lijek koji se u prometu nalazi u različitim farmaceutskim oblicima, jačinama i veličinama pakovanja, na receptu mora biti jasno označen oblik, jačina i veličina pakovanja gotovog lijeka, u skladu sa Registrom lijekova Bosne i Hercegovine i odgovarajućom dužinom trajanja terapije.
(5) Broj pakovanja lijeka označava se rimskim brojem i latinskim nazivom broja.
Član 10.
Kada zbog prirode bolesti lijek treba hitno izdati, doktor je dužan da na receptu navede jednu od sljedećih oznaka: "cito", "statim"ili "periculum in mora".
Član 11.
(1) Lijek koji sadrži opojnu drogu može se propisati samo ako je njegova upotreba neophodna.
(2) Opojnom drogom smatra se svaka supstanca prirodnog ili vještačkog porijekla koja je uvrštena u Listu opojnih droga, psihotropnih supstanci, biljaka iz kojih se može dobiti opojna droga i prekursora, koja je donesena u skladu sa zakonom koji uređuje oblast sprečavanja i suzbijanja zloupotrebe opojnih droga u Bosni i Hercegovini.
: