Na osnovu čl. 109. i 112. Zakona o administrativnoj službi u upravi Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 62/02 i 38/03), člana 58. Zakona o ministarstvima ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 70/02) i člana 41. Zakona o javnim putevima ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 3/04), ministar saobraćaja i veza donosi
PRAVILNIK
O VANREDNOM PREVOZU
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 71 od 10. avgusta 2004, 44/09)
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuju se način i uslovi za obavljanje vanrednog prevoza, postupak izdavanja dozvole za vanredni prevoz, kao i način kontrole mase vozila, osovinskog opterećenja i dimenzija vozila.
Član 2.
Prevoz vozilima koja prazna ili zajedno sa teretom imaju masu ili osovinsko opterećenje veće od dozvoljenog ili dimenzije (širina, visina i dužina) veće od propisanih smatra se vanrednim prevozom.
Vanrednim prevozom smatra se i prevoz pri kojem vozilo, samo ili skupa sa teretom, zadovoljava propisane granice u pogledu dimenzija, ukupne mase i osovinskog opterećenja, a premašuje bilo koji od elemenata koji su na pojedinoj dionici javnog puta ograničeni saobraćajnim znakom.
Član 3.
Vanredni prevoz vrši se drumskim prevoznim sredstvima samo kada je takav teret nedjeljiv ili kada se s obzirom na dimenzije, pravac prevoza i druge okolnosti ne može obaviti drugim prevoznim sredstvima ili bi prevoz takvim sredstvima bio previše složen, dugotrajan i skup.
Član 4.
Vanredni prevoz se vrši u najpogodnije vrijeme i na najpogodniji način u zavisnosti od tokova i drugih okolnosti saobraćaja na putu.
U periodu od 1. maja do 30. septembra, vanredni prevoz se po pravilu vrši u noćnim časovima (od 20,00 do 4,00 časa) kada je najmanja frekvencija saobraćaja na putu, a naročito:
- ako se vozilo kojim se vrši vanredni prevoz kreće brzinom manjom od 30 km na čas ili prekoračuje dozvoljenu širinu 20% i visinu za 10%,
- ako je širina vozila veća od širine saobraćajne trake ili kolovozne trake puta na kome se vrši vanredni prevoz i ako je dužina veća od 20 m i težina veća od 50 tona.
Član 5.
Pratioci vanrednog prevoza, kao i vozač vozila kojim se vrši vanredni prevoz dužni su, tokom vršenja vanrednog prevoza, preduzimati odgovarajuće mjere za što bezbjednije prevoženje tereta i što manje ometanje ili ugrožavanje ostalih učesnika u saobraćaju.
Lica iz prethodnog stava dužna su ukloniti vozilo kojim se vrši vanredni prevoz sa kolovoza i omogućiti ostalim učesnicima prolaženja vozila, ako za to ima mogućnosti, uvijek kada se neposredno iza vozila kojim se vrši vanredni prevoz stvori kolona od najmanje pet vozila.
Vanredni prevoz se prekida u slučaju vremenskih nepogoda koje otežavaju saobraćaj uopšte (jaka kiša sa vjetrom, veće snježne padavine, magla, poledica i dr.).
Započeti vanredni prevoz se prekida ili se njegovo započinjanje odlaže i u slučaju kada je na putu došlo do prekida saobraćaja usljed rušenja dijela puta ili objekta na putu, većih odrona ili izliva vode na put, odnosno kad je put u takvom tehničkom stanju da se na njemu otežano vrši saobraćaj.
Prilikom svakog prekida vozilo kojim se vrši vanredni prevoz mora biti smješteno van puta. Za teret i za vozilo odgovoran je prevoznik.
Član 6.
U zavisnosti od tehničkih i drugih okolnosti, za vanredni prevoz se obezbjeđuje stručna pratnja i pratnja pripadnika policije.
Stručna pratnja vanrednog prevoza obavezna je prilikom vršenja svakog vanrednog prevoza.
Sastav stručne pratnje utvrđuje se u dozvoli za vanredni prevoz, a obezbjeđuje je prevoznik.
Pratnja pripadnika policije obezbjeđuje se uvijek kada potrebu pratnje utvrdi nadležni organ unutrašnjih poslova.
Pratnja pripadnika policije vrši se kolima policije snabdjevenim uređajima za davanje posebnih svjetlosnih i zvučnih znakova.
Član 7.
Prevoznik je dužan da obezbijedi alat i opremu za potrebne intervencije na teretu ili na vozilu kojim se vrši vanredan prevoz, kao i uputstva potrebna za obezbjeđenje vanrednog prevoza.
Kada vanredni prevoz ne prate pripadnici policije, prevoznik je dužan da obezbijedi i posebno vozilo snabdjeveno svjetlosnim uređajima za davanje posebnih svjetlosnih znakova žute boje koje se kreće ispred vanrednog prevoza.
Na vozilu iz prethodnog stava obavezno se nalazi natpis: "vanredni prevoz". Natpis se ispisuje crnim slovima na pravougaoniku žute boje dimenzije 800x220 mm.
Član 8.
Vanredni prevoz može otpočeti tek kada se utvrdi da odgovara svim elementima utvrđenim u dozvoli i kada su preduzete sve druge propisane mjere.
Ako je u dozvoli utvrđeno da se vozilo kojim se obavlja vanredni prevoz zajedno sa teretom mora pregledati prije početka obavljanja prevoza, prevoznik mora obavijestiti davaoca dozvole kada će vozilo zajedno sa teretom biti pripremljeno za pregled.
Davalac dozvole za vanredni prevoz zadržava pravo da u svakom momentu vršenja vanrednog prevoza, preko stručnih ljudi, izvrši kontrolu vozila i tereta (vanredni prevoz) mjerenjem ili na drugi način.
Član 9.
Dozvolu za vanredni prevoz (u daljem tekstu: dozvola) izdaje: na magistralnim i regionalnim putevima Javno preduzeće "Putevi Republike Srpske", na lokalnim putevima nadležni organ opštine, odnosno grada, a na javnom putu pod koncesijom korisnik koncesije (u daljem tekstu: davalac dozvole).
Član 10.
Dozvola se izdaje na pismeni zahtjev prevoznika koji se podnosi na obrascu koji propisuje izdavalac dozvole.
Zahtjev za izdavanje dozvole u međunarodnom drumskom saobraćaju strani prevoznik podnosi putem pravnog ili fizičkog lica registrovanog za takvu djelatnost u Bosni i Hercegovini.
Zahtjev treba da sadrži podatke:
- o prevozniku,
- o vozilu, odnosno skupu vozila,
- o teretu koji se prevozi (težina, dimenzije i druge karakteristike),
- o načinu smještaja tereta na vozilo,
- statička šema vozila sa opterećenjem svih osovina,
- datum i vrijeme početka i završetka prevoza,
- prijedlog razrađene relacije kretanja prevoza,
- skica vozila s teretom pripremljenim za prevoz (tlocrt, pogled i presjek s označenim dimenzijama i opterećenjima),
- projekte osiguranja objekata (po potrebi),
- izjavu prevoznika o osposobljenosti i opremljenosti lica za obavljanje vanrednog prevoza.
Član 11.
Uz zahtjev iz člana 10. ovog pravilnika prevoznik mora priložiti posebnu izjavu koja treba da sadrži sljedeće podatke:
- da su svi podaci navedeni uz zahtjev istiniti,
- da će prevoz obaviti po uslovima iz dozvole,
- da će prevoz obaviti tehnički ispravnim motornim, odnosno priključnim vozilom,
- da vozilo ima tehničke karakteristike da može obaviti traženi vanredni prevoz,
- da je prethodno upoznat sa relacijom