Na osnovu člana 124. stav 2. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 134/11) i člana 43. stav 2. Zakona o Vladi Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 118/08), Vlada Republike Srpske, na sjednici od 27. decembra 2012. godine, donijela je
UREDBU
O MEDICINSKOM VJEŠTAČENjU U PENZIJSKOM I INVALIDSKOM OSIGURANjU
(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 2 od 22. januara 2013)
I- OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovom uredbom uređuju se medicinsko vještačenje i postupak medicinskog vještačenja u penzijskom i invalidskom osiguranju i druga pitanja bitna za medicinsko vještačenje u penzijskom i invalidskom osiguranju.
Član 2.
(1) Pod medicinskim vještačenjem u penzijskom i invalidskom osiguranju (u daljem tekstu: vještačenje) podrazumijeva se ocjenjivanje radne sposobnosti, odnosno utvrđivanje invalidnosti osiguranika i nesposobnosti člana porodice u smislu Zakona, kao uslova za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, kao i sve druge vrste ocjena koje organ vještačenja utvrđuje u skladu sa zakonom i ovom uredbom.
(2) O utvrđenoj radnoj sposobnosti, odnosno invalidnosti, kao i za sve druge vrste vještačenja organ vještačenja daje nalaz, ocjenu i mišljenje.
Član 3.
(1) Vještačenje se vrši u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske (u daljem tekstu: Fond).
(2) Prilikom vještačenja, organ vještačenja je obavezan da obezbijedi poštovanje ličnosti, dostojanstva i čuvanje tajnosti podataka lica za koje se vještačenje vrši.
(3) Vještačenju ne mogu prisustvovati treća lica, osim lica na stručnom obrazovanju u oblasti zdravstvene djelatnosti.
(4) Izuzetno od stava 3. ovog člana, ako to zahtijeva zdravstveno stanje lica za koje se vještačenje vrši, vještačenju može prisustvovati pratilac tog lica.
II- ORGANI VJEŠTAČENjA
Član 4.
(1) Organi vještačenja su stručni organi Fonda koji vrše vještačenje po zahtjevima organa Fonda za rješavanje o pravima iz penzijskog i invalidskog osiguranja (u daljem tekstu: organi rješavanja) u prvom i drugom stepenu.
(2) Organi vještačenja su:
a) organ vještačenja u prvom stepenu,
b) organ vještačenja u drugom stepenu i
v) organ za reviziju.
(3) Organi vještačenja se organizuju u Fondu i dio su jedinstvene stručne službe Fonda.
(4) Organizacija i način rada, kao i broj izvršilaca u organima vještačenja uređuje se Statutom i Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Fonda.
Član 5.
Vještaci u organima vještačenja u prvom i drugom stepenu i vještaci u organu za reviziju su doktori medicine specijalisti - medicine rada, porodične medicine, interne medicine, psihijatrije, neurologije, hirurgije, fizikalne medicine i rehabilitacije i drugih specijalnosti kliničke medicine, sa najmanje pet godina radnog iskustva u svojoj specijalnosti i sa licencom Komore doktora medicine Republike Srpske.
Član 6.
(1) Vještaci su radnici Fonda, koje u radni odnos prima direktor Fonda nakon sprovedenog postupka javne konkurencije i pribavljene saglasnosti ministra nadležnog za zdravstvenu zaštitu.
(2) Direktor Fonda formira komisiju u čijem su sastavu vještaci organa vještačenja, koja ima zadatak da, nakon što sprovede postupak javne konkurencije, predloži kandidate za prijem u radni odnos.
(3) Vještaci u prvom i drugom stepenu i vještaci u reviziji obavezni su da se prije početka samostalnog rada u Fondu, pod kontrolom rukovodioca organa vještačenja, upoznaju s propisima, mjerilima i kriterijumima medicinske struke u postupku vještačenja, te načinom odvijanja postupka i rada na poslovima vještačenja.
(4) Organ vještačenja je samostalan u vršenju vještačenja u okviru ovlašćenja, prava i dužnosti utvrđenih ovom uredbom.
(5) Vještaci u prvom i drugom stepenu i vještaci u reviziji su obavezni da prate savremena medicinska dostignuća i da se kontinuirano stručno osposobljavaju prema planu i programu rukovodioca organa vještačenja, kao i da aktivno sarađuju, informativno i edukativno, sa zdravstvenim ustanovama koje učestvuju u postupku vještačenja.
(6) Vještaci u prvom i drugom stepenu i vještaci u reviziji ne mogu da rade u zdravstvenoj djelatnosti na poslovima dijagnostike i davanja nalaza koji mogu služiti za vještačenje.
III- POSTUPAK VJEŠTAČENjA
1. Pokretanje postupka
Član 7.
(1) Organ rješavanja u prvom stepenu podnosi organu vještačenja u prvom stepenu zahtjev o predmetu vještačenja za lice koje je podnijelo zahtjev za ostvarivanje prava (u daljem tekstu: podnosilac zahtjeva).
(2) Podnosilac zahtjeva je i poslodavac koji podnosi zahtjev za ocjenjivanje radne sposobnosti, odnosno utvrđivanje invalidnosti za zaposlenog radnika.
(3) Poslodavac može da podnese zahtjev za vještačenje iz stava 2. ovog člana samo ako je izvještajem ovlašćene zdravstvene ustanove medicine rada, nakon neposrednog pregleda radnika, utvrđeno da postoje patološka stanja ili oštećenja zdravlja koja predstavljaju kontraindikaciju za rad.
(4) Kada se vještačenje vrši po zahtjevu poslodavca, nakon prijema nalaza, ocjene i mišljenja organa vještačenja, prvostepeni organ rješavanja obavještava poslodavca i radnika o rezultatima ocjenjivanja radne sposobnosti radnika i ako invalidnost postoji, o datumu nastanka i uzroku invalidnosti kao i o pravima po osnovu invalidnosti u skladu sa Zakonom.
(5) U zahtjevu za vještačenje organ rješavanja u prvom stepenu precizno navodi šta zahtijeva od organa vještačenja.
Član 8.
(1) Uz zahtjev za vještačenje radne sposobnosti organ rješavanja u prvom stepenu dostavlja sljedeću dokumentaciju:
a) zahtjev za ostvarivanje prava,
b) Obrazac P-1 - Pregled podataka o podnosiocu zahtjeva neophodnih za vještačenje (u daljem tekstu: Obrazac P-1),
v) Obrazac P-2 - Izvještaj doktora porodične medicine o zdravstvenom stanju podnosioca zahtjeva (u daljem tekstu: Obrazac P-2) sa kompletnom medicinskom dokumentacijom u skladu sa članom 35. ove uredbe,
g) Obrazac P-3 - Pregled podataka o radnom mjestu (u daljem tekstu: Obrazac P-3), uz zahtjev za ostvarivanje prava po osnovu invalidnosti i uz zahtjev poslodavca u skladu sa članom 7. stav 2. ove uredbe.
(2) Obrasci P-1, P-2 i P-3 nalaze se u Prilogu 2. ove uredbe, koji čini njen sastavni dio.
Član 9.
Podatke u Obrazac P-1 unosi nadležna poslovnica Fonda, a obavezni su lični podaci o osiguraniku i podnosiocu zahtjeva, status osiguranja podnosioca zahtjeva, podatak o ispunjenosti uslova za ostvarivanje prava u pogledu staža osiguranja, odnosno penzijskog staža, podaci o ranijim vještačenjima po zahtjevima za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja.
Član 10.
(1) Ukoliko smatra da su iscrpljene sve dijagnostičko-terapijske mogućnosti, a došlo je do trajnih oštećenja funkcija organizma osiguranika, kao i u slučaju kada privremena nesposobnost za rad osiguranika traje godinu dana i prognostički se ne očekuje poboljšanje, doktor porodične medicine može da predloži osiguraniku da podnese zahtjev za ostvarivanje prava.
(2) Doktor porodične medicine popunjava Obrazac P-2, nakon što mu podnosilac zahtjeva za ostvarivanje prava dostavi Obrazac P-1.
(3) Kada se zahtjev odnosi na pravo po osnovu invalidnosti, podnosilac zahtjeva dostavlja i Obrazac P-3.
(4) Doktor porodične medicine na Obrascu P-2 daje svoj izvještaj o zdravstvenom stanju podnosioca zahtjeva, koji obavezno sadrži: lične podatke o osiguraniku i podnosiocu zahtjeva, zdravstvenu i radnu anamnezu podnosioca zahtjeva, pregled medicinske dokumentacije, status (fizikalni i psihički), dijagnozu, podatke o početku, načinu i trajanju liječenja, podatke o trajanju privremene nesposobnosti za rad i podatke o uspješnosti liječenja, te da li je ispitivanje i liječenje završeno, tj. da li su iscrpljene sve dijagnostičko-terapijske mogućnosti i da li se daljim mjerama liječenja i rehabilitacije može postići poboljšanje zdravstvenog stanja.
(5) Za podnosioca zahtjeva, koji prema podacima iz Obrasca P-3 ima povećan rizik na radnom mjestu ili podliježe posebnim pravilnicima o zdravstvenoj sposobnosti za zapošljavanje i rad, poslodavac obavezno dostavlja izvještaj o rezultatima obavljenih preventivnih pregleda (prethodnih, periodičnih, vanrednih), a porodični doktor pribavlja nalaz ovlašćene ustanove medicine rada o stanju anatomsko-funkcionalnih oštećenja podnosioca zahtjeva u odnosu na postojeći rizik.
(6) Obrazac P-2 treba da bude popunjen štampano ili elektronski, ovjeren pečatom zdravstvene ustanove, pečatom i potpisom doktora porodične medicine, te da sadrži saglasnost ljekarske komisije Zavoda za medicinu rada i sporta Republike Srpske (u daljem tekstu: Komisija) o kompletnosti dokumentacije u skladu sa ovom uredbom i postojanju indikacija za ocjenjivanje radne sposobnosti.
(7) Svi medicinski nalazi koji se prilažu uz Obrazac P-2 treba da budu pisani štampano ili elektronski - čitko na propisanim obrascima sa sadržajem i šiframa dijagnoza bolesti i povreda u skladu sa pravilnikom koji uređuje vođenje evidencija u zdravstvenim ustanovama.
: