aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O OMBUDSMANU ZA DJECU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", broj 103 od 4. novembra 2008, 70/12)

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim zakonom osniva se Ombudsman za djecu kao nezavisna institucija koja štiti, prati i promoviše prava djeteta.

Član 2.

Djetetom se, u smislu ovog zakona, smatra svako lice koje nije navršilo 18 godina života, bez obzira na to da li je domaći ili strani državljanin, da li je rođeno u braku ili van braka, da li je usvojeno te da li je pod roditeljskim staranjem ili bez roditeljskog staranja.

Član 3.

Ombudsman za djecu je nezavisan i samostalan u obavljanju poslova utvrđenih ovim zakonom i niko nema pravo da utiče na njegov rad i postupanje.
U obavljanju poslova iz svoje nadležnosti Ombudsman za djecu postupa u okviru Ustava, zakona i drugih propisa i opštih akata, kao i međunarodnih ugovora i opšteprihvaćenih pravila međunarodnog prava, rukovodeći se načelom pravičnosti i morala.

Član 4.

Sjedište Ombudsmana za djecu je u Banjoj Luci.
Ombudsman za djecu odlukom može obrazovati kancelarije i van svog sjedišta.
Opštim aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u stručnoj službi Ombudsmana za djecu bliže se uređuje obavljanje poslova u kancelarijama.

II- NADLEŽNOST I POSTUPAK

Član 5.

Ombudsman za djecu:
1) prati usklađenost zakona i drugih propisa u Republici Srpskoj koji se odnose na zaštitu prava djeteta s odredbama Ustava Republike Srpske, Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta i drugih međunarodnih dokumenata koji se odnose na zaštitu prava i interesa djeteta;
2) prati izvršavanje obaveza Republike Srpske koje proizlaze iz Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta i drugih međunarodnih dokumenata koji se odnose na zaštitu prava i interesa djeteta;
3) prati primjenu svih propisa koji se odnose na zaštitu prava i interesa djeteta;
4) prati povrede prava i interesa djeteta;
5) zalaže se za zaštitu i promociju prava i interesa djeteta;
6) predlaže preduzimanje mjera za zaštitu i promociju prava djeteta, kao i za sprečavanje štetnih postupanja koja ugrožavaju prava i interese djeteta;
7) obavještava javnost o stanju prava djeteta;
8) obavlja druge poslove utvrđene ovim zakonom.

Član 6.

Ombudsman za djecu upoznaje djecu sa načinom ostvarivanja i zaštite njihovih prava i interesa i savjetuje ih kako da ostvare i zaštite svoja prava i interese.
Ombudsman za djecu kontinuirano sarađuje s djecom, podstiče ih na iznošenje njihovog mišljenja, inicira javne aktivnosti usmjerene na poboljšanje položaja djeteta i učestvuje u tim aktivnostima, te predlaže mjere za povećanje uticaja djeteta u društvu.

Član 7.

Ombudsman za djecu je ovlašćen da Vladi, odnosno Narodnoj skupštini podnese inicijativu za izmjenu ili dopunu zakona i drugih propisa i opštih akata, ako smatra da do povrede prava djeteta dolazi zbog nedostataka u propisima, kao i da inicira donošenje novih zakona, drugih propisa i opštih akata, kada smatra da je to od značaja za ostvarivanje i zaštitu prava djeteta.
Vlada, odnosno nadležni odbor Narodne skupštine dužni su da razmatraju inicijative koje podnosi Ombudsman za djecu.
Ombudsman za djecu je ovlašćen da u postupku pripreme propisa daje mišljenje Vladi i Narodnoj skupštini na prijedloge zakona i drugih propisa, ako se njima uređuju pitanja koja su od značaja za zaštitu prava djece.

Član 8.

Ombudsman za djecu je dužan da pokrene postupak pred Ustavnim sudom za ocjenu ustavnosti i zakonitosti zakona, drugog propisa i opšteg akta, kada utvrdi da nisu usklađeni sa Ustavom, odnosno zakonom.

Član 9.

U obavljanju poslova iz svoje nadležnosti Ombudsman za djecu je ovlašćen da organima državne uprave, organima, odnosno službama jedinica lokalne samouprave, kao i drugim pravnim i fizičkim licima koja obavljaju poslove u vezi sa djetetom, predlaže preduzimanje mjera za sprečavanje štetnih postupanja koja ugrožavaju njihova prava i interese, da upozori na nepravilnosti, te da zahtijeva da dobije izvještaje o preduzetim mjerama.
Organi i lica iz stava 1. ovog člana dužni su da odmah, a najkasnije u roku od 15 dana od dobijanja zahtjeva, obavijeste Ombudsmana za djecu o mjerama koje su preduzeli na osnovu njegovog upozorenja, prijedloga ili preporuke.
Ako organi i lica iz stava 1. ovog člana ne postupe u propisanom roku prema zahtjevu Ombudsmana za zaštitu prava djeteta, Ombudsman za djecu će o tome obavijestiti nadležni organ koji vrši nadzor nad njihovim radom.
Ako organ koji obavlja nadzor nad radom lica iz stava 1. ovog člana u roku od osam dana ne izvijesti Ombudsmana za djecu o utvrđenim činjenicama i preduzetim mjerama, Ombudsman za djecu će o tome obavijestiti Vladu Republike Srpske.

Član 10.

Ombudsman za djecu ima pravo uvida u način ostvarivanja brige o djeci koja su privremeno, na osnovu odluke nadležnog organa, smještena kod pravnih i fizičkih lica, uključujući i pravo pristupa prostorijama u kojima se dijete nalazi, kao i pravo nesmetanog pristupa zavodima za izvršenje sankcija i drugim mjestima na kojima se nalazi dijete koje je lišeno slobode.
O obavljenom uvidu iz stava 1. ovog člana Ombudsman za djecu sastavlja izvještaj, koji dostavlja licima iz stava 1. ovog člana, kao i organu koji vrši nadzor nad radom tih lica.
Lica kojima je izvještaj dostavljen su dužna, u roku od 30 dana po prijemu, izvijestiti Ombudsmana za djecu o preduzetim radnjama.

Član 11.

Svi organi državne uprave, organi, odnosno službe jedinica lokalne samouprave, kao i sva pravna i fizička lica koja obavljaju poslove koji su u vezi sa djetetom, dužni su da Ombudsmanu za djecu omoguće uvid u sve podatke, informacije i akte koji se odnose na prava i zaštitu djeteta, bez obzira na stepen njihove tajnosti, osim kada je to u suprotnosti sa zakonom.
Ombudsman za djecu je dužan da i nakon prestanka funkcije čuva kao tajnu podatke do kojih dođe u vršenju svoje funkcije.
Obaveza čuvanja tajne odnosi se i na zamjenike, kao i na sve zaposlene u stručnoj službi Ombudsmana za djecu.

Član 12.

Ako u toku obavljanja dužnosti Ombudsman za djecu sazna da je dijete izloženo nasilju, seksualnoj zloupotrebi, zlostavljanju, eksploataciji ili zanemarivanju, dužan je da odmah podnese prijavu nadležnom tužilaštvu i da obavijesti nadležni organ starateljstva i predloži mjere za zaštitu prava i interesa djeteta.
Član 13.
Ombudsman za djecu može zatražiti pomoć stručnih ili specijalizovanih ustanova u čiju djelatnost spadaju zaštita i briga za razvoj i ostvarivanje prava djeteta.
Ustanove iz stava 1. ovog člana dužne su Ombudsmanu za djecu pružiti traženu pomoć u primjerenom roku.

Član 14.

Svako ima pravo da Ombudsmanu za djecu podnese prijedlog za razmatranje pitanja od značaja za zaštitu prava i interesa djeteta.
Ombudsman za djecu obavijestiće podnosioca prijedloga o aktivnostima koje je preduzeo, najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja prijedloga.

Član 15.

Predsjednik Republike, predsjednik i članovi Vlade, predsjednik Narodne skupštine, predsjednik Ustavnog suda i funkcioneri u organima državne uprave primiće Ombudsmana za djecu, na njegov zahtjev, najkasnije u roku od deset dana.

Član 16.

Ombudsman za djecu dužan je da javnost redovno obavještava o stanju prava djeteta, kao i o mjerama koje se preduzimaju za zaštitu i poboljšanje položaja djeteta u društvu.

Član 17.

Ombudsman za djecu dužan je da jednom godišnje podnese izvještaj Narodnoj skupštini o svom radu.
Izvještaj o radu za prethodnu godinu podnosi se najkasnije do 15. marta tekuće godine i objavljuje se na internet-stranici Ombudsmana za djecu.
Ombudsman za djecu ima pravo da Narodnoj skupštini podnese poseban izvještaj kada ocijeni da je to potrebno radi preduzimanja mjera od značaja za zaštitu prava i interesa djece.

III- IZBOR I PRESTANAK FUNKCIJE

Član 18.

Ombudsmana za djecu bira Narodna skupština, na prijedlog predsjednika Republike.
O pokretanju postupka predlaganja kandidata obavještava se javnost.
U postupku utvrđivanja prijedloga kandidata obavljaju se konsultacije sa naučnim i stručnim institucijama, kao i predstavnicima civilnog sektora koji se bavi pitanjima zaštite prava djeteta.
U postupku