ZAKON
O BANKAMA
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 39 od 15 oktobra 1998, 32/00, 27/02, 41/02, 58/02, 13/03, 19/03, 28/03, 66/13)
I- OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Ovim zakonom uređuje se osnivanje, poslovanje, upravljanje, supervizija i prestanak pravnih lica koja obavljaju poslove primanja novčanih depozita i davanja kredita, kao i drugih poslova, u skladu sa ovim zakonom (u daljem tekstu: banka) u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacija).
Banka se osniva i posluje kao dioničarsko društvo.
Član 2.
Niko ne može u svoje ime i za svoj račun primati ili omogućiti primanje depozita u novcu niti davati kredite na području Federacije, ako nema dozvolu Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Agencija) u skladu sa ovim zakonom.
Prilikom ugovaranja i odobravanja kredita primjenjuju se odredbe propisa koji uređuju obligacione odnose.
Niko ne može koristiti riječ "banka" ili izvedenice te riječi u smislu oznake djelatnosti, proizvoda ili usluga, bez dozvole ili ovlaštenja Agencije u skladu sa ovim zakonom, osim ako je takva upotreba utvrđena i odobrena posebnim zakonom ili međunarodnim sporazumom, ili je iz konteksta u kojem se koristi riječ "banka" jasno da se ona ne odnosi na bankarske djelatnosti.
Banka ne može u svom nazivu koristiti riječ koja bi mogla asocirati na bilo koju državnu, federalnu ili kantonalnu instituciju ukoliko bi to, po ocjeni Agencije, moglo dovoditi javnost u zabunu.
Član 2.a
Definicije koje se koriste u ovom zakonu imaju sljedeća značenja:
Dopunski kapital banke - iznos trajnih prioritetnih kumulativnih dionica, iznos općih rezervi za kreditne gubitke za aktivu klasifikovanu kao dobra aktiva, iznos subordinisanih dugova do 50% visine osnovnog kapitala, iznos hibridnih instrumenata kapitala do 50% visine osnovnog kapitala i druge stavke koje propiše Agencija. Dopunski kapital ne može preći 100% iznosa osnovnog kapitala.
Kapital banke - zbir osnovnog i dopunskog kapitala banke.
Nadzorni odbor - tijelo koje je odgovorno za nadzor poslovanja banke i ima i druge nadležnosti koje su navedene u ovom zakonu. Skupština dioničara bira nadzorni odbor i predsjednika nadzornog odbora koji moraju djelovati u skladu sa ovim zakonom.
Neaktivni račun - račun na kojem nije bilo aktivnosti od vlasnika računa, uključujući deponovanje ili povlačenje sredstava sa računa od vlasnika u periodu od jedne godine od dana posljednje aktivnosti vlasnika računa, a u slučaju oročenih depozita godinu nakon datuma dospijeća.
Neto kapital banke - zbir osnovnog i dopunskog kapitala umanjenog za odbitne stavke definirane i propisane aktima Agencije.
Osnovni kapital banke - sastoji se od gotovine i materijalne imovine date za sve obične dionice, prioritetne nekumulativne dionice, kao i opće zakonske rezerve, zadržanu dobit i druge stavke koje propiše Agencija.
Povezane banke - jedna ili više banaka koje dijele dva ili više istih članova nadzornog odbora, ili je zajedničko vlasništvo istog pravnog ili fizičkog lica najmanje 10% od njihovih običnih dionica u vlasništvu dioničara.
Povezana lica - dva ili više pravnih lica i/ili fizičkih lica koji posebno ili zajedno imaju:
- direktnu ili indirektnu kontrolu nad nadzornim odborom, upravom banke, ili značajnim vlasničkim interesom; ili
- koji zajedno djeluju u uspostavljanju značajnog vlasničkog interesa u cilju pružanja uticaja na poslovanje banke.
Prioritetne dionice - dionice sa fiksnom dividendom koje su bez prava glasa i koje su tekuće ukoliko nisu konvertovane u obične dionice. Prioritetne dionice mogu biti konvertovane samo u obične dionice nakon prethodnog odobrenja Agencije i potom odobrenja dioničara. Vlasnici prioritetnih dionica imaju pravo potraživanja prije vlasnika običnih dionica u slučaju likvidacije banke.
Supsidijarno lice - bilo koje pravno lice za koje banka drži ekvivalent od 50% ili više od ukupne vrijednosti dionica s pravom glasa, a što omogućava banci da ostvaruje pravo kontrole nad upravom i politikom tog pravnog lica. Ako je supsidijarno lice banka, tada supsidijarna banka mora nezavisno ispuniti sve zahtjeve, u skladu sa ovim zakonom.
Uplaćeni dionički kapital - iznos gotovine uplaćene od dioničara za sve obične i prioritetne dionice.
Uprava - direktor, zamjenik direktora i izvršni direktori koje imenuje nadzorni odbor, a koji su nadležni za upravljanje poslovanjem banke, u skladu sa Zakonom.
Vlasnički udio - bilo koji vlasnički udio dioničara određen valjano registriranim ugovorom u nadležnim institucijama kojim je definiran doprinos u novcu ili drugoj imovini koja predstavlja proporcionalan interes u pravu upravljanja i dobiti poslovanja pravnog lica.
Značajan vlasnički interes ima bilo koje pravno ili fizičko lice koje posjeduje najmanje 10% ukupnih glasačkih prava drugog pravnog lica ili banke.
Indirektno ulaganje - ulaganje u kapital banke u cilju stjecanja glasačkih prava u banci preko trećeg lica (indirektnog vlasnika), odnosno mogućnost lica koje nema direktno vlasništvo u banci da efektivno ostvari vlasnička prava u banci koristeći direktno vlasništvo drugog lica u banci.
Član 3.
Agencija neće izdati dozvolu za poslovanje pravnom licu osnovanom sa namjerom da privuče uplate depozita obećanjem finansijske ili druge dobiti na osnovu geometrijskog ili drugog progresivnog povećanja broja osoba koje uplaćuju depozite.
Agencija je ovlaštena da kod nadležnog suda pokrene postupak oduzimanja imovine i poslovnih knjiga i likvidacije pravnih lica koje obavljaju djelatnost iz stava 1. ovog člana.
Član 4.
Banke sa sjedištem izvan Federacije mogu uz odobrenje Agencije otvoriti predstavništvo u Federaciji.
Uz zahtjev za odobrenje za otvaranje predstavništva podnosi se:
1. podaci o nazivu, pravnom statusu i sjedištu banke;
2. statut banke;
3. podatke o finansijskom poslovanju banke;
4. akt o osnivanju predstavništva;
5. naziv i sjedište predstavništva;
6. djelatnost predstavništva;
7. program rada predstavništva;
8. podaci o vodećim osobama;
9. ovlaštenje osobe odgovorne za rad i zastupanje predstavništva;
10. ovjerenu izjavu banke za preuzimanje odgovornosti za sve obaveze koje će nastati u poslovanju predstavništva.
Predstavništvo u smislu ovog zakona je organizacioni dio banke u kojem se ne obavljaju bankarske aktivnosti, nego se vrši prezentiranje, prikupljanje i davanje podataka.
Rješenje o izdavanju ovlaštenja po zahtjevu iz stava 2. ovog člana Agencija je dužna donijeti u roku od 60 dana od dana prijema zahtjeva.
Član 5.
Banka sa sjedištem izvan Federacije može u svoje ime i za svoj račun da prima novčane depozite i daje kredite na području Federacije putem filijale koju je ovlastila Agencija u skladu sa čl. 36. i 37. Zakona.
Uz zahtjev za izdavanje ovlaštenja za otvaranje filijale banka je dužna priložiti ovjerenu izjavu da svojom imovinom odgovara za obaveze koje će nastati u poslovanju filijale banke.
Filijala banke, u smislu odredaba ovog zakona, jeste poslovni dio banke sa ovlaštenjima i u platnom prometu koja su utvrđena statutom banke.
Član 6.
Radi obezbjeđivanja podataka o poslovanju na području Federacije banaka sa sjedištem izvan Federacije kao i podataka o poslovanju izvan Federacije banaka sa sjedištem u Federaciji, Agencija sarađuje sa Centralnom bankom Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Centralna banka) i institucijama nadležnim za izdavanje dozvola i superviziju banaka sa sjedištem izvan Federacije.
Član 6.a
Banke mogu osnovati nezavisna bankarska udruženja kao dobrovoljna neprofitabilna udruženja.
Statut udruženja banaka mora osigurati da banke ne mogu potpisati ugovor sa drugim bankama ili udruženjima, a koji bi mogli ograničiti princip slobodnog tržišta i transparentne konkurencije u poslovanju banaka.
II- IZDAVANJE BANKARSKE DOZVOLE I OVLAŠTENjA
Član 7.
Zahtjev za izdavanje bankarske dozvole osnivači podnose Agenciji pismeno, a sadrži sljedeće podatke i isprave:
1. ugovor o osnivanju potpisan od svih osnivača, nacrt statuta i drugih osnivačkih akata prema uputstvu Agencije;
2. podatke o kvalifikacijama i iskustvu predviđenog nadzornog odbora i uprave banke;
3. iznos dioničkog i drugih oblika kapitala banke;
4. plan i projekcije poslovanja koji, između ostalog, sadrži vrste predviđenih djelatnosti i strukturu organizacije banke; i
5. popis vlasnika banke.
Član 8.
Rješenje o izdavanju dozvole po zahtjevu iz člana 7. ovog zakona Agencija je dužna donijeti u roku od 60 dana od dana prijema zahtjeva.
Protiv rješenja iz stava 1. ovog člana može se, u roku od 8 dana od dana dostavljanja, uložiti prigovor direktoru Agencije.
Član 9.
Bankarska dozvola je uslov za upis u sudski registar.
Agencija podnosiocu zahtjeva uručuje bankarsku dozvolu samo ako je prethodno