aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O INTERNOJ REVIZIJI U JAVNOM SEKTORU REPUBLIKE SRPSKE

(Objavljen u "Sl. glasnik RS", br. 17 od 26. februara 2008)

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

(1) Ovim zakonom uređuje se uspostavljanje sistema efikasne interne revizije u javnom sektoru Republike Srpske.
(2) Pod javnim sektorom, u smislu ovog zakona, podrazumijevaju se sljedeće organizacije javnog sektora (u daljem tekstu: organizacije): korisnici sredstava budžeta Republike Srpske, budžeta opština i gradova, vanbudžetski fondovi, agencije i druge institucije osnovane u skladu sa zakonom, javna preduzeća i organizacije u kojima je država većinski vlasnik.

Član 2.

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom zakonu imaju sljedeće značenje.
a) Interna revizija je nezavisno, objektivno uvjeravanje i konsultantska aktivnost koja ima za cilj da se doda vrijednost i unaprijedi poslovanje organizacije i pomaže organizaciji da ostvari svoje ciljeve obezbjeđujući sistematičan, disciplinovan pristup ocjeni i poboljšanju efikasnosti upravljanja rizikom, kontrolama i procesima upravljanja.
b) Organizacija podrazumijeva svaku instituciju koja se finansira iz javnih sredstava ili javno preduzeće koje u strukturi ima najmanje 50% plus jednu akciju (dionicu) državnog kapitala.
v) Rukovodilac organizacije podrazumijeva najviši nivo upravljačke vlasti u organizacijama, koji je izabran ili imenovan.
g) Rukovodilac interne revizije podrazumijeva lice imenovano od strane rukovodioca organizacije, u skladu sa zakonima i propisima o državnoj upravi Republike Srpske, da upravlja odjeljenjem, odnosno jedinicom interne revizije za organizaciju.
d) Odbor za reviziju podrazumijeva nezavisno, stalno tijelo izabrano izvan uprave organizacije koji pruža savjete u oblasti interne revizije.
đ) Budžetski korisnici prvog nivoa su organizacije koje se finansiraju iz budžeta Republike Srpske.
e) Budžetski korisnici drugog nivoa su organizacije koje se finansiraju preko budžetskih kornsnika prvog nivoa.
ž) Usluge uvjeravanja podrazumijevaju ispitivanje dokaza čija je svrha obezbijediti nezavisnu ocjenu o upravljanju rizikom. kontrolama ili procesu rukovođenja unutar organizacije.
z) Kodeks etike podrazumijeva principe profesije i prakse interne revizije (integritet, nezavisnost, objektivnost, povjerljivost i stručnost) i pravila ponašanja koja propisuju ponašanja internih revizora u obavljanju svojih funkcija, a Kodske etike se primjenjuje i na pojedince i na organizaciju koja pruža usluge interne revizije.
i) Sukob interesa podrazumijeva svaki odnos koji nije ili se čini da nije u najboljem interesu organizacije, a nepovoljno utiče na sposobnost pojedinca da objektivno ispuni svoje dužnosti i odgovornosti.
j) Uputstvo za internu reviziju podrazumijeva akt koji uređuje procedure čija primjena je obavezna tokom rada interne revizije, a propisane su u svrhu ostvarivanja plana rada interne revizije.
k) Centralna jedinica za harmonizaciju Republike Srpske podrazumijeva organizacionu jedinicu, u okviru Ministarstva finansija Republike Srpske, zaduženu za nadzor nad primjenom propisa iz oblasti interne revizije, koordinaciju rada jedinica interne revizije u organizacijama i izvještavanja o aktivnostima interne revizije.

II- NADLEŽNOST INTERNE REVIZIJE

Član 3.

(1) Interni revizori će vršiti sistematičan pregled i ocjenu upravljanja rizikom, internih kontrola i rukovođenja organizacijom, što uključuje politike i procedure i aktivnosti organizacije.
(2) Interni revizori će ocjenjivati adekvatnost i efikasnost sistema za finansijsko upravljanje i kontrole, u pogledu:
a) ispunjavanja zadataka i postizanja definisanih ciljeva organizacije,
b) ekonomične, efikasne i djelotvorne upotrebe resursa,
v) usklađenosti sa uspostavljenim politikama, procedurama, zakonima i regulativama,
g) čuvanja sredstava organizacije od gubitaka kao rezultata svih vidova nepravilnosti,
d) integriteta i vjerodostojnosti informacija, računa i podataka, uključujući procese internog i eksternog izvještavanja.

Član 4.

(1) Posebne neplanirane zadatke konsultantske prirode koje se odnose na internu reviziju može inicirati isključivo rukovodilac organizacije.
(2) Dogovor o cilju, obimu, vremenskom okviru i budžetu za takve posebne zadatke za konsultantske usluge usaglasiće se između rukovodioca organizacije i rukovodioca interne revizije.

III- OSNOVNI PRINCIPI I ORGANIZACIJA INTERNE REVIZIJE

Član 5.

(1) Funkcija interne revizije izvršava se u skladu sa sljedećim principima:
a) nezavisnost i objektivnost,
b) kompetentnost i dužna profesionalna pažnja,
v) integritet i povjerljivost.
(2) Funkcije interne revizije vrše se u skladu sa:
a) Metodologijom i Uputstvom o internoj reviziji u javnom sektoru Republike Srpske izdatom od strane Centralne jedinice za harmonizaciju Republike Srpske.
b) Međunarodnim standardima za profesionalnu praksu interne revizije izdatim od strane Instituta internih revizora (IIA) i usvojenim od strane Centralne jedinice za harmonizaciju Republike Srpske,
v) Kodeksom profesionalne etike za internu reviziju izdatim od strane Instituta internih revizora (IIA) i usvojenim od strane Centralne jedinice za harmonizaciju Republike Srpske.

Član 6.

Funkcija interne revizije u javnom sektoru Republike Srpske organizuje se u okviru:
a) jedinica interne revizije uspostavljenih u okviru organizacija iz člana 1. ovog zakona koje ispunjavaju jedan od uslova iz člana 7. ovog zakona,
b) jedinice interne revizije uspostavljene u sastavu Ministarstva finansija Republike Srpske za organizacije koje ne ispunjavaju uslove iz člana 7. ovog zakona.

Član 7.

(1) Svaka organizacija je obavezna da uspostavi jedinicu ili odjeljenje interne revizije, ukoliko zadovoljava kriterijume koje definiše Centralna jedinica za harmonizaciju, uzimajući u obzir kriterijume kao što su ukupan godišnji budžet, broj zaposlenih, kompleksnost transakacija i stepen rizika koji je uključen.
(2) Rukovodilac interne revizije izvještava rukovodioca organizacije direktno.
(3) Rukovodilac Jedinice interne revizije i interni revizori nemaju odgovornost za uspostavljanje i funkcionisanje adekvatnog i efikasnog finansijskog menadžmenta i sistema kontrola, jer je za to odgovoran rukovodilac organizacije.
(4) Rukovodilac Jedinice interne revizije i interni revizori neće izvršavati poslove u organizaciji koji nisu vezani za funkciju interne revizije.

Član 8.

(1) U okviru Ministarstva finansija Republike Srpske (u daljem tekstu: Ministarstvo) organizuje se Centralna jedinica za internu reviziju.
(2) Rukovodilac Centralne jedinice za internu reviziju uspostavlja funkciju interne revizije za Ministarstvo i organizacije koje ne ispunjavaju kriterijume koje definiše Centralna jedinica za harmonizaciju.

Član 9.

(1) Rukovodioci organizacija u kojima su osnovane jedinice za internu reviziju zaposliće neophodno osoblje u jedinici za internu reviziju