Na temelju članka 24. stavak 1. točka c) Ustava Tuzlanskog kantona ("Službene novine Tuzlansko-podrinjskog kantona", br. 7/97 i 3/99 i "Službene novine Tuzlanskog kantona", br. 13/99, 10/00 i 14/02), na prijedlog Vlade Tuzlanskog kantona, Skupština Tuzlanskog kantona, na sjednici od 30. 3. 2004. godine, donosi
ZAKON
O KONCESIJAMA
(Objavljeno u "Sl. novinama Tuzlanskog Kantona", br. 5 od 14 aprila 2004, 7/05, 6/11, 1/13)
I- OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim zakonom uređuju se: predmet, način i uvjeti pod kojima se domaćim i stranim pravnim osobama mogu dodjeljivati koncesije za osiguranje infrastrukture i usluga, te eksploatacija prirodnih resursa, financiranje, projektiranje, izgradnju, obnovu, održavanje i/ili rukovođenje radom, te infrastrukture i svih za nju vezanih objekata i uređaja u oblastima koje su u nadležnosti Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Kanton), nadležnosti za dodjelu koncesija, osnivanje Povjerenstva za koncesije Kantona, tenderski postupak, sadržaj ugovora o koncesiji, prestanak ugovora o koncesiji, prava i obveze koncesionara, rješavanje sporova i druga pitanja od značaja za dodjelu koncesije na području Kantona.
Cilj Zakona
Članak 2.
Cilj ovog zakona je da stvori transparentan, nediskriminatoran i jasan pravni okvir za utvrđivanje uvjeta pod kojima se domaćim i stranim pravnim osobama mogu dodjeljivati koncesije u Kantonu i stimuliranje ulaganja stranog kapitala u oblastima iz članka 1. ovog zakona.
Predmet koncesije
Članak 3.
Predmet koncesije, prema odredbama ovog zakona, jeste:
1) korištenje vodotoka i drugih voda na području Kantona;
2) izgradnja hidroenergetskih objekata snage ispod 5 MNj;
3) izgradnja i korištenje ili korištenje hidroakumulacija na području Kantona;
4) istraživanje i/ili korištenje energetskih ili drugih mineralnih sirovina uključujući sve vrste soli i solnih voda utvrđenih posebnim zakonom;
5) istraživanje i/ili korištenje sirove nafte i zemnog gasa;
6) istraživanje i/ili korištenje nemetalnih i metalnih mineralnih sirovina, uključujući sve sekundarne mineralne sirovine utvrđene posebnim zakonom;
7) privredno lovstvo i privredni ribolov na području Kantona;
8) javni linijski prijevoz osoba na kantonalnim linijama;
9) korištenje ljekovitih termalnih i mineralnih voda;
10) hidromelioracioni sustavi i sustavi za vađenje materijala iz vodotoka i vodnih površina;
11) korištenje poljoprivrednog zemljišta koje nije predmet restitucije;
12) hoteli i ostali turistički objekti;
13) prostori za šport i rekreaciju;
14) komunalne djelatnosti i druge javne službe, kao i izgradnja, održavanje i korištenje komunalnih objekata, ako drugačije nije utvrđeno posebnim zakonom;
15) upravljanje i prerada otpada, osim otpada koji je obuhvaćen komunalnom djelatnošću, uz primjenu "čiste tehnologije".
Članak 4.
Poseban oblik koncesije, u smislu ovog zakona, je ustupanje izgradnje objekata, postrojenja ili pogona, putem financiranja projekata po sistemu BOT-a (Builde Operate-Transfer) - izgradnja i financiranje kompletnog objekta, postrojenja ili pogona, njegovo korištenje i predaja u svojinu koncesora u ugovorenom roku, koji ne može biti duži od roka utvrđenog ovim zakonom.
Postupak za dodjelu koncesije iz prethodnog stavka provodi se po odredbama ovog zakona.
Članak 4a
Zabranjeno je korištenje predmeta koncesija utvrđenih ovim zakonom bez zaključenog ugovora o koncesiji, ukoliko drugim zakonom nije drugačije utvrđeno.
Definicije
Članak 5.
Pojmovi koji se koriste u ovom zakonu imaju sljedeća značenja:
"Koncesor" - nadležna ministarstva ili drugi organ vlasti Kantona koji odredi Vlada Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Vlada Kantona) koji sukladno ovom zakonu preduzima aktivnosti do dodjele koncesije i u ime Vlade Kantona potpisuje ugovor o koncesiji;
"Koncesionar" - pravna osoba osnovana sukladno posebnim zakonima Federacije Bosne i Hercegovine u vlasništvu domaće i/ili strane pravne osobe kojoj se dodjeljuje koncesija i koja izvršava ugovor o koncesiji sukladno ovom zakonu;
"Koncesija" - pravo korištenja prirodnog bogatstva ili dobra, ili pravo na obavljanje određenih djelatnosti na području Kantona
koje domaćoj ili stranoj pravnoj osobi ustupa nadležni kantonalni organ, pod uvjetima utvrđenim ovim zakonom i drugim propisima, uz odgovarajuću naknadu.
Nadležnost za dodjelu koncesije
Članak 6.
Odluku o pristupanju dodjeli koncesije za određeno dobro kao i određivanju koncesora donosi Vlada Kantona na prijedlog resornog ministra.
Prije donošenja odluke o pristupanju dodjeli koncesije iz članka 3. točki 8., 11., 12., 13. i 14. ovog zakona, Vlada Kantona će tražiti suglasnost općinskog vijeća na čijem se području nalazi predmet koncesije.
Zahtjev za provedbu postupka davanja koncesije može podnijeti svaka domaća ili strana pravna osoba putem nadležnog ministarstva.
II- INSTITUCIONALNA STRUKTURA
Osnivanje i opće funkcije Povjerenstva
Članak 7.
Ovim zakonom osniva se Povjerenstvo za koncesije Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Povjerenstvo), kao regulatorno tijelo koje obavlja funkcije i vrši ovlaštenja u svezi s dodjelom koncesija koje su u nadležnosti Kantona, i u svom radu se zalaže za zadovoljavanje javnih potreba i gospodarski razvoj putem uključivanja privatnog sektora u financiranje, projektiranje, izgradnju, obnovu, održavanje i/ili rukovođenje radom infrastrukture i za nju vezanih objekata i uređaja, usluga i eksploataciju prirodnih resursa i objekata koji služe njihovom iskorištavanju, vodeći računa o zaštiti gospodarskih i društvenih interesa, zaštiti okoliša, kao i pravičnom odnosu prema privatnom sektoru.
Sjedište Povjerenstva je u Tuzli.
Član 7a
Komisija ima pečat okruglog oblika priječnika 50 mm sa sljedećim tekstom: Vosna i Hercegovina, Federacija Vosne i Hercegovine, Tuzlanski kanton, Komisija za koncesije Tuzlanskog kantona, Tuzla, sve ispisano latinicom na bosanskom i hrvatskomjeziku i ćirilicom na srpskom jeziku, u koncentričnim krugovima oko grba Kantona, koji se nalazi u sredini pečata.
Pored pečata iz stava 1. ovog člana, Komisija ima, za posebne potrebe, pečat istog sadržaja i teksta priječnika 25 mm.
Povjerenstvo može održavati sjednice i izvan sjedišta. Sastav Povjerenstva
Članak 8.
Povjerenstvo se sastoji od 7 članova, državljana Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: BiH) sa prebivalištem na području Kantona, uključujući predsjednika i zamjenika predsjednika od kojih su pet stalni članovi, a dva člana se kooptiraju iz općine na čijem se području nalazi predmet koncesije.
Predsjednik i zamjenik predsjednika Povjerenstva ne mogu biti pripadnici istog konstitutivnog naroda.
Imenovanje i podobnost članova Povjerenstva
Članak 9.
Pet stalnih članova Povjerenstva imenuje Skupština Kantona, na prijedlog Vlade Kantona iz reda istaknutih stručnjaka u oblasti prava, ekonomije i inžinjerstva, a dva člana kooptira Vlada Kantona na prijedlog općinskog vijeća na čijem se području nalazi predmet koncesije za koji je potrebna suglasnost iz članka 6. stavak 2. ovog zakona.
Imenovanje Povjerenstva u prvom sazivu obavit će se u roku od 60 dana od stupanja na snagu ovog zakona.
Predsjednika i zamjenika predsjednika iz reda članova Povjerenstva imenuje Skupština Kantona.
Osoba koja je pravomoćno osuđena za kazneno djelo protiv imovine, gospodarstva, ustavnog poretka, zlouporabe službene i
druge odgovorne dužnosti, ne može biti imenovana za člana Povjerenstva.
Član Povjerenstva ne smije imati izravnih ili neizravnih interesa u bilo kojoj aktivnosti koji bi doveli do sukoba osobnih interesa s njegovim službenim dužnostima.
Član Povjerenstva ne smije biti angažiran na drugom poslu, obavljati bilo koju drugu funkciju, niti smije obavljati političke funkcije.
Mjerila za izbor i imenovanje članova Povjerenstva moraju biti sukladna zakonu.
Trajanje mandata
Članak 10.
Članovi Povjerenstva imenuju se na period od pet godina i mogu biti imenovani na još jedan mandatni period.
Ukoliko mjesto člana Povjerenstva ostane upražnjeno prije isteka mandata, na preostali period do isteka mandata, Skupština Kantona na prijedlog Vlade Kantona imenuje novog člana.
Upošljavanje, rad i naknada uposlenih
Članak 11.
Predsjednik Povjerenstva koordinira rad Povjerenstva i odgovoran je za rad uposlenih.
Povjerenstvo ima tajnika Povjerenstva.
Tajnik Povjerenstva i ostali uposleni koji obavljaju poslove za Povjerenstvo, upošljavaju se na način i pod uvjetima