aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 22 Statuta Brčko distrikta BiH -prečišćeni tekst (Službeni glasnik Brčko distrikta BiH, broj 2/10), Skupština Brčko distrikta BiH, na nastavku 57. redovne sjednice održanom 29. decembra 2011. godine, usvaja

ZAKON

O MATIČNIM KNjIGAMA BRČKO DISTRIKTA BOSNE I HERCEGOVINE

(Objavljeno u "Sl. glasniku Brčko Distrikta", br. 58 od 30 decembra 2011)

DIO PRVI - OPĆE ODREDBE

(Predmet)

Član 1

Ovim zakonom propisuju se vrste i sadržaj matičnih knjiga, vođenje, čuvanje i obnavljanje matičnih knjiga, izvodi, uvjerenja i druga pitanja u vezi s matičnim knjigama Brčko distrikta Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: "Distrikt").

(Matične knjige)

Član 2

(1) Matične knjige Distrikta su osnovne službene evidencije o ličnom stanju građana.
(2) U matične knjige upisuju se činjenice rođenja, državljanstva, zaključenja braka, smrti i druge zakonom predviđene činjenice i promjene u vezi s njima.
(3) Podaci upisani u matične knjige i činjenice koje se njima dokazuju smatraju se istinitim dok se na zakonom propisan način ne dokaže suprotno.
(4) Matične knjige su javne knjige, a izvodi iz matičnih knjiga i uvjerenja, koja se izdaju na osnovu matičnih knjiga, javne su isprave.
(5) Podaci u matične knjige upisuju se trajnom tintom na jednom od jezika i pisama koji su u službenoj upotrebi u Distriktu.
(6) Podaci upisani u matične knjige ne smiju se precrtavati, brisati ili prepravljati.

(Nadležnost)

Član 3

(1) Odjeljenje za javni registar (u daljnjem tekstu: "Odjeljenje") je nadležno za vođenje matičnih knjiga, matične evidencije i za rješavanje u prvostepenom upravnom postupku u oblasti matičnih knjiga.
(2) Diplomatska i konzularna predstavništva Bosne i Hercegovine nadležna su za vođenje matičnih knjiga o ličnim stanjima stanovnika Distrikta u inostranstvu.

(Matičar)

Član 4

(1) Matičar je posebno ovlašteni državni službenik koji neposredno vodi matične knjige i obavlja druge upravne poslove u vezi s ličnim stanjima građana.
(2) Šef Odjeljenja donosi posebno rješenje o ovlaštenju matičara iz stava 1 ovog člana.
(3) Matičar ima pravo i obavezu da učestvuje u svim oblicima stručnog usavršavanja koje organizuju nadležni organi na svim nivoima vlasti Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: "BiH").

(Matična područja)

Član 5

(1) Matično područje predstavlja teritorijalnu cjelinu koju čine dva ili više naseljenih mjesta.
(2) Nazivi matičnih područja, njihovo sjedište i teritorijalne oblasti utvrđuju se odlukom koju usvaja Skupština Brčko distrikta Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: "Skupština") na prijedlog Vlade Brčko distrikta Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: "Vlada").

DIO DRUGI - MATIČNE KNjIGE

GLAVAI. VRSTE MATIČNIH KNjIGA

(Vrste matičnih knjiga)

Član 6

O ličnom stanju građana vode se:
a) matične knjige rođenih;
b) matične knjige vjenčanih;
c) matične knjige umrlih;
d) matične knjige državljana Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: "knjige državljana FBiH");
e) matične knjige državljana Republike Srpske (u daljnjem tekstu: "knjige državljana RS").

(Knjige državljana FBiH i knjige državljana RS)

Član 7

(1) Knjige državljana FBiH i knjige državljana RS vode se kao jedinstvene knjige po matičnom području kome pripada naseljeno mjesto u kome državljanin BiH i entiteta ima prijavljeno prebivalište.
(2) U knjigu državljana FBiH upisuju se podaci o licima koja su stanovnici Distrikta, a stekla su državljanstvo Federacije BiH promjenom entitetskog državljanstva.
(3) U knjigu državljana RS upisuju se podaci o licima koja su stanovnici Distrikta, a državljanstvo Republike Srpske stekla su promjenom entitetskog državljanstva.

GLAVAII. MATIČNA KNjIGA ROĐENIH

(Sadržaj matične knjige rođenih)

Član 8.

(1) U matičnu knjigu rođenih upisuju se kod osnovnog upisa:
a) podaci o rođenju djeteta: prezime, ime i spol, dan, mjesec, godina i sat rođenja, mjesto i općina rođenja, nacionalnost, vjeroispovijest, državljanstvo, a ukoliko je rođeno u inostranstvu upisuje se mjesto i država rođenja;
b) podaci o roditeljima djeteta: prezime i ime (za majku i djevojačko prezime), dan, mjesec i godina rođenja, mjesto i općina rođenja, državljanstvo, prebivalište i adresa stanovanja;
c) primjedbe: podaci o ispravi na osnovu koje je upis izvršen, podaci o prijavljivaču i zabilješka matičara o ispravci greške uočene prije zaključenja upisa.
(2) U matičnu knjigu rođenih upisuju se, kao naknadni upisi i bilješke, podaci koji se odnose na:
a) jedinstveni matični broj (u daljnjem tekstu: "JMB");
b) priznanje i utvrđivanje očinstva i materinstva;
c) osporavanje očinstva i materinstva;
d) usvojenje i prestanak usvojenja;
e) starateljstvo i prestanak starateljstva;
f) oduzimanje i vraćanje poslovne sposobnosti;
g) oduzimanje i vraćanje roditeljskog prava;
h) produženje i prestanak roditeljskog prava;
i) naknadno zaključenje braka roditelja čije je dijete rođeno prije zaključenja braka i promjena prezimena majke na osnovu zaključenog braka;
j) zaključenje, prestanak, poništenje braka i oglašavanje braka nepostojećim;
k) promjena prezimena i imena djeteta, promjena prezimena i imena roditelja, odnosno usvojioca;
l) promjena državljanstva;
m) smrt, proglašenje umrlim i smrt dokazana u sudskom postupku;
n) naknadne ispravke grešaka i druge promjene podataka koje se upisuju u matičnu knjigu rođenih.

(Mjesto upisa rođenja djeteta)

Član 9

(1) Matična knjiga rođenih vodi se po matičnim područjima za svako naseljeno mjesto posebno.
(2) Gradonačelnik može odrediti da se vodi jedinstvena matična knjiga rođenih za dva ili više naseljenih mjesta ako su ona prostorno povezana.
(3) Rođenje djeteta upisuje se u matičnu knjigu rođenih koja se vodi za naseljeno mjesto u kome je dijete rođeno.
(4) Rođenje djeteta u saobraćajnom sredstvu u toku prevoza upisuje se u matičnu knjigu rođenih koja se vodi za naseljeno mjesto gdje se putovanje majke završilo.
(5) Rođenje djeteta čiji su roditelji nepoznati upisuje se u matičnu knjigu rođenih koja se vodi za naseljeno mjesto gdje je dijete nađeno.
(6) Činjenica rođenja za lice koje je državljanstvo BiH i jednog od entiteta steklo naturalizacijom ili porijeklom, a ima prebivalište ili boravište na teritoriji Distrikta upisuje se u matičnu knjigu rođenih matičnog područja mjesta u kome ima prijavljeno prebivalište, odnosno boravište.
(7) Ukoliko lice iz stava 6 ovog člana nema prebivalište ili boravište na teritoriji BiH, a upisano je u knjigu državljana na teritoriji Distrikta upisuje se u matičnu knjigu rođenih matičnog područja mjesta u kome je upisana činjenica državljanstva.
(8) Ako u slučaju iz stava 6 ovog člana lice koje je upisano u knjigu državljana Distrikta ima prebivalište na teritoriji jednog od entiteta upisuje se u matičnu knjigu rođenih matičnog područja mjesta u kome je upisana činjenica državljanstva, pod uslovom da se prema važećim entitetskim zakonima ne može izvršiti upis u matičnu knjigu rođenih po osnovu prebivališta.
(9) Upis iz stavova 6, 7 i 8 ovog člana vrši se na osnovu rješenja.
(10) Žalba protiv rješenja iz stava 9 ovog člana se podnosi u roku od pet dana.
(11) Žalba iz stava 10 ovog člana ne odgađa izvršenje rješenja.

(Nacionalnost i vjeroispovijest)

Član 10

(1) Nacionalnost i vjeroispovijest se upisuje na zahtjev roditelja i na osnovu njihove izjave o saglasnosti u skladu s članom 8 tačkom a) ovog zakona.
(2) Ako izjave roditelja u pogledu nacionalnosti i vjeroispovijesti djeteta nisu saglasne upis ovih činjenica se neće izvršiti, a dijete može tražiti da se izvrši upis ovih činjenica nakon punoljetstva.
(3) Punoljetnom licu, kome u matičnoj knjizi rođenih