aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana IV. 4.a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine na sjednici Predstavničkog doma, održanoj 8.novembra 2005.godine, i na sjednici Doma naroda, održanoj 28.novembra 2005. godine, usvojila je

ZAKON

O POSTUPKU PRINUDNE NAPLATE INDIREKTNIH POREZA

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 89 od 23 decembra 2005, 62/11)

DIO I. OPĆE ODREDBE

(Sadržaj Zakona)

Član 1.

(1) Ovim zakonom uređuje se postupak po kojem Uprava za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: UIO) prinudnim putem naplaćuje indirektne poreze i ostale prihode i takse (u daljnjem tekstu: dugovanja).
(2) Dugovanja po osnovu indirektnih poreza koja se naplaćuju prema odredbama ovog zakona su dugovanja određena Zakonom o sistemu indirektnog oporezivanja u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 44/03 i 52/04) i Zakonom o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda ("Službeni glasnik BiH", br. 55/04).

(Prinudna naplata dugovanja)

Član 2.

(1) Prinudna naplata sastoji se od niza izvršnih radnji prinudne naplate dugova po osnovu indirektnih poreza.
(2) Postupak prinudne naplate uređuje se:
a) ovim zakonom;
b) pravilnicima koji se donose u svrhu razrade ovog zakona i
c) uredbama, uputstvima i naredbama, koje donose nadležni organi a koje su objavljene u skladu sa zakonom.
(3) Principi i rješenja koja su propisana Zakonom o postupku indirektnog oporezivanja ("Službeni glasnik BiH", br. /05) primjenjuju se na postupke prinudne naplate kada se smatra potrebnim i saglasno ovom zakonu.
(4) Zakon o upravnom postupku Bosne i Hercegovine i opće odredbe upravnih propisa Bosne i Hercegovine ne primjenjuju se na postupke prinudne naplate.

(Početak prinudne naplate indirektnih poreza)

Član 3.

(1) Za dugovanja koja proizilaze iz razreza koji izvrši UIO, period prinudne naplate počinje narednog dana od dana isteka roka za dobrovoljno plaćanje kako je propisano Zakonom o postupku indirektnog oporezivanja.
(2) Za dugovanja po osnovu indirektnog poreza koja obračuna poreski obveznik, period prinudne naplate počinje narednog dana od dana isteka roka za podnošenje poreske prijave i dobrovoljnog plaćanja, kako je određeno u zakonskim propisima za svaku vrstu indirektnog poreza. Ako se taj rok prekorači, period prinudne naplate počinje dan poslije podnošenja prijave samooporezivanja bez plaćanja ili je UIO umjesto prijave sačinio procjenu poreskih obaveza koja se dostavlja dužniku u formi naloga za prinudnu naplatu.
(3) Kada je počeo period za prinudnu naplatu, UIO vrši prinudnu naplatu dugovanja po osnovu indirektnog poreza iz imovine dužnika indirektnog poreza.
(4) Početak perioda prinudne naplate povlači za sobom potraživanje zatezne kamate, naknadnog tereta prinude i, ako postoje, troškova postupka.

(Ovlaštenja UIO u postupku prinudne naplate)

Član 4.

(1) Na zahtjev UIO, dužnik indirektnog poreza treba osigurati UIO popis svoje imovine čija je vrijednost dovoljna da pokrije dug po osnovu indirektnog poreza.
(2) Službenici UIO koji vrše prinudnu naplatu duga mogu provesti provjere i istrage postojanja imovine dužnika indirektnog poreza kao i u kakvom je stanju ta imovina.
(3) Službenici UIO koji vrše prinudnu naplatu duga imaju pravo da upotrijebe sva ovlaštenja koja im je dodijelio UIO u okviru zakona.
(4) UIO preduzima mjere osiguranja, u skladu s odredbama Zakona o postupku indirektnog oporezivanja.

DIO II. POSTUPAK PRINUDNE NAPLATE

1. Opće odredbe

(Priroda postupka prinudne naplate)

Član 5.

(1) UIO je jedini organ nadležan da vodi i rješava sve predmete u postupku prinudne naplate.
(2) Postupak prinudne naplate koji vodi UIO ne može se podudarati s bilo kojim drugim sudskim ili izvršnim postupkom, osim u slučajevima predviđenim u članu 6. ovog zakona.
(3) UIO primjenjuje svoja ovlaštenja u postupku prinudne naplate uz dužno poštovanje, da bi izbjegao bilo kakvu povredu ličnog dostojanstva i nepotrebne neprijatnosti dužnika.
(4) Postupak prinudne naplate i njegove proceduralne mjere pokreću se i vrše po službenoj dužnosti. Kada je postupak pokrenut, može se obustaviti samo u slučajevima i pod uslovima propisanim zakonom.

(Prvenstvo)

Član 6.

(1) UIO poštuje pravo prvenstva u namirenju duga u odnosu na druge povjerioce koji su ranije registrirali svoja prava u Registru zaloga u skladu s Okvirnim zakonom o zalozima ("Službeni glasnik BiH", br. 28/04) i drugim javnim registrima o vlasništvu i drugim pravima. U slučaju kolizije između postupka prinudne naplate i nekog drugog sudskog ili izvršnog upravnog postupka, prvenstvo izvršenja zapljene imovine je sljedeće:
a) u slučaju kolizije s izvršnim postupkom pojedinačnog povjerioca, postupak prinudne naplate po ovom zakonu ima prvenstvo ako je zapljena koja se vrši u postupku prinudne naplate ranijeg datuma nego zapljena koja se vrši u postupku pojedinačnog povjerioca.
U ovom pogledu, odlučujući datumi su oni koji su navedeni u pisanoj izjavi o zapljeni koju je izdao UIO i odluci o naplati koju je izdao nadležni sud.
b) u slučaju kolizije s drugim postupcima prinudne naplate, osim stečaja, postupak prinudne naplate dugovanja koji sprovodi UIO ima prednost ako je nalog za prinudnu naplatu izdat prije nego što je drugi nadležni organ pokrenuo postupak prinudne naplate.
(2) Sudovi su dužni dostaviti UIO sve relevantne podatke o cjelokupnom namirivanju.
Iste obaveze važe za sve entitetske poreske uprave i Poresku upravu Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine i druge javne uprave koje su ovlaštene da vode postupak prinudne naplate.

(Privremena obustava postupka prinudne naplate)

Član 7.

Postupak prinudne naplate može se privremeno obustaviti samo u slučajevima i pod uslovima propisanim ovim zakonom i Zakonom o postupku indirektnog oporezivanja.

(Potraživanja treće strane)

Član 8.

(1) Treća strana, koja smatra da zapljena narušava njeno pravo vlasništva ili neko drugo pravo ili pak smatra da ima pravo da namiri svoja potraživanja prije UIO, može podnijeti zahtjev za potraživanje treće strane UIO.
(2) Ako se zahtjev treće strane odnosi na dokazivanje prava vlasništva, postupak naplate predmetne imovine privremeno se obustavlja sve dok se zahtjev ne riješi. Potraživanje treće strane ne utiče na postupak prinudne naplate iz druge zaplijenjene imovine dužnika.
(3) Potraživanje treće strane na osnovu drugih prava, osim vlasništva, ne utiče na postupak prinudne naplate koji se nastavlja sve dok se ne završi prodaja zaplijenjene imovine. UIO zadržava iznos depozita dok se ne riješi pravo prvenstva.

(Trajna obustava postupka prinudne naplate)

Član 9.

(1) Postupak prinudne naplate trajno se obustavlja po službenoj dužnosti ako:
a) strana dokaže da se zahtjev po osnovu indirektnog poreza odnosi na lice koje ne podliježe plaćanju ili je napravljena greška u obračunu poreskog duga;
b) dužnik dokaže da je dug plaćen, da je nastupilo poravnanje, poništen, zastario ili je ugašen iz nekog drugog razloga; ili
c) nalog za prinudnu naplatu nije donesen ili uručen dužniku.
(2) Izuzetno od stava (1) tačka c) ovog člana, UIO će pokrenuti novi postupak prinudne naplate donošenjem naloga za prinudnu naplatu, tj. uručenjem naloga za prinudnu naplatu dužniku.

(Očuvanje pravnog učinka radnji preduzetih u postupku prinudne naplate)

Član 10.

(1) Objava poništenja jedne od radnji u postupku prinudne naplate ne utiče na valjanost drugih radnji preduzetih u toku istog postupka.
(2) Poništenje naknadnog tereta prinude ili svakog dijela duga koji nije glavna obaveza ili sankcija neće uticati na valjanost radnji preduzetih u postupku prinudne naplate u svrhu naplate glavne obaveze, sankcije ili ostalog