ZAKON
O PRIVATIZACIJI PREDUZEĆA
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 27 od 28 novembra 1997, 8/99, 32/00, 45/00, 54/00, 33/02, 28/04, 44/04, 42/06, 4/09)
I- UVODNE ODREDBE
Član 1.
Ovim zakonom utvrđuju se opća pravila privatizacije preduzeća u čijem se početnom bilansu pokaže:
- da u razlici između ukupne vrijednosti aktive i vrijednosti obaveza u skladu sa zakonom postoji kapital čiji vlasnik nije fizičko ili pravno lice,
- da nema trajnog kapitala.
II- ORGANI ZA PROVOĐENjE PRIVATIZACIJE
Član 2.
Odobravanje i provođenje privatizacije, u skladu s ovim zakonom, vrše Agencija Federacije Bosne i Hercegovine za privatizaciju (u daljem tekstu: Agencija Federacije) i agencije kantona-županija za privatizaciju (u daljem tekstu: kantonalna-županijska agencija), osnovane posebnim zakonom.
Član 3.
Izuzetno od odredaba člana 2. ovog zakona, odluku o metodama, rokovima i nadležnoj agenciji za privatizaciju preduzeća iz oblasti elektroprivrede, prometa i veza, osim cestovnog prijevoza, vodoprivrede, eksploatacije ruda i šuma, javnog informiranja, igara na sreću, industrije naoružanja i vojne opreme veterinarske djelatnosti i komunalnih djelatnosti, na prijedlog Agencije Federacije, donosi Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Vlada Federacije).
Listu preduzeća iz stava 1. ovog člana utvrđuje Parlament Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Parlament Federacije).
Preduzeća iz stava 1. ovog člana mogu se privatizirati po posebnim propisima.
Dio državnog kapitala ili ukupan državni kapital u preduzećima iz stava 1. ovog člana može se izuzeti iz privatizacije.
Odluku o izuzimanju iz privatizacije vrijednosti državnog kapitala do 30% donosi Vlada Federacije, a za iznos vrijednosti državnog kapitala preko 30% odlučuje Parlament Federacije na prijedlog Vlade Federacije.
Dijelovi preduzeća, odnosno sredstava preduzeća iz stava 1. ovog člana, koji nisu uvjet obavljanja njihove pretežne djelatnosti, privatiziraju se u skladu sa odredbama čl. 26. - 28. ovog zakona, koji uređuju malu privatizaciju, i prije privatizacije samog preduzeća.
Član 3a.
Za potrebe državnih organa može se izuzeti stalno sredstvo bez naknade i izvršiti prijenos vlasništva sa preduzeća na nadležnu vladu koja vrši ovlaštenja na osnovu državnog kapitala u tom preduzeću.
Odluku o izuzimanju sredstva donosi Skupština preduzeća na prijedlog nadležne vlade.
III- PRIPREME PREDUZEĆA ZA PRIVATIZACIJU
Član 4.
U pripremi za privatizaciju, preduzeća pripremaju program privatizacije i početni bilans za privatizaciju, koju podnose na odobrenje nadležnoj agenciji za privatizaciju.
Program privatizacije preduzeća obavezno sadrži:
- osnovne informacije o preduzeću,
- metod, odnosno kombinaciju metoda privatizacije,
- predviđeni način prodaje i način plaćanja,
- obim i strukturu zaposlenosti poslije privatizacije,
- početnu vrijednost preduzeća.
Vlada Federacije, na prijedlog Agencije Federacije, donosi metodologiju za pripremu programa i izradu početnog bilansa preduzeća za privatizaciju kao i metodologiju za izradu ovih akata za preduzeća iz člana 7. stav 3. zakona
Vlada Federacije u cilju privatizacije i dokapitalizacije svakog pojedinačnog preduzeća, kao i prodaje kapitala, može sporazumno riješiti nastali spor u pogledu procenta vlasničke strukture u kapitalu, uz saglasnost Parlamenta Federacije.
Član 5.
Ovlašteno tijelo dužno je izvršiti reviziju privatizacije preduzeća izvršene na temelju Zakona o društvenom kapitalu ("Službeni list SFRJ" br. 84/89 i 46/90), u skladu s posebnim propisom, u roku od dvanaest mjeseci od dana stupanja na snagu tog propisa.
Vlada Federacije donosi uredbu kojom se bliže uređuju nadležnosti i postupak revizije prethodno izvršene privatizacije, u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Član 6.
Nalaz revizije u smislu člana 5. ovog zakona čini sastavni dio početnog bilansa preduzeća koje se privatizira.
Nesporni dionički kapital stečen na osnovu otplaćenih internih dionica nominiran je i ne podliježe privatizaciji.
U početnom bilansu dionički kapital iz prethodnog stava izražava se u KM po tada važećem srednjem kursu na dan uplate.
Član 7.
Preduzeće je dužno izraditi program i početni bilans u skladu s članom 4. ovog zakona i dostaviti nadležnoj agenciji, u roku od trinaest mjeseci od dana početka primjene ovog zakona.
Početni bilans preduzeća za privatizaciju iskazuje se u KM i predstavlja osnov za utvrđivanje vrijednosti preduzeća koje se privatizira.
Kada je privatizacija uslovljena podjelom preduzeća na više samostalnih tehnoekonomskih cjelina, program privatizacije preduzeća i početni bilans preduzeća, uz prethodnu pripremu plana podjele preduzeća, priprema se uz učešće nadležnih agencija, nadležnog ministarstva i nadležne vlade koja vrši ovlašćenja i obaveze vlasnika kapitala po osnovu državnog kapitala u tom preduzeću (u daljnjem tekstu: nadležna vlada) ukoliko posebnim zakonom nije drugačije određeno.
Vlada Federacije će svojim propisom bliže urediti nadležnost i postupak izrade programa privatizacije i početnog bilansa za preduzeća iz stava 3. ovog člana u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Upis dijelova preduzeća iz stava 3. ovog člana u registar društava vrši se po okončanju privatizacije tih dijelova, a na osnovu rješenja nadležne agencije za privatizaciju o odobrenju upisa izvršene privatizacije tih dijelova u sudski registar.
Član 8.
U početnom bilansu preduzeća za privatizaciju neće se iskazivati vrijednost stanova čija se privatizacija vrši po posebnom zakonu.
U početnom bilansu preduzeća za privatizaciju ne iskazuju se prirodna bogatstva i dobra u općoj upotrebi, objekti od općeg kulturnog i historijskog značaja koje preduzeće koristi u obavljanju svoje djelatnosti.
Iz početnog bilansa za privatizaciju, preduzeće je dužno isključiti sredstva čiji se povrat traži za restituciju, o čijem podnošenju i vjerodostojnosti je preduzeće obaviješteno od nadležnog organa, u skladu sa posebnim zakonom.
Sredstva iz stava 3. ovog člana mogu se izuzeti i u skladu sa odredbama člana 1. ovog Zakona.
Isknjižavanje knjigovodstvene vrijednosti stalnog sredstva iz poslovnih knjiga izvršit će se na teret državnog kapitala.
U slučaju potrebe Privredno društvo odnosno Vlada osigurat će sredstva za zaštitu manjinskih prava dioničara u skladu sa Zakonom o privrednim društvima.
Sredstvima iz stava 2. ovog člana preduzeće ne može raspolagati u pravnom prometu i dužno ih je koristiti pažnjom dobrog privrednika do konačnog rješavanja statusa tih sredstava u skladu sa posebnim zakonima."
Član 9.
Nadležna Agencija za privatizaciju dužna