ZAKON
O SPORTU
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 4 od 25. januara 2002; 66/03, 73/08, 102/08)
I- OPŠTE ODREDBE
Predmet zakona
Član 1.
Ovim zakonom uređuju se: opšti interes i programi u oblasti sporta, uslovi za obavljanje sportskih aktivnosti i delatnosti, ostvarivanje slobode udruživanja i organizovanja, prava i obaveze sportista, učeničke i studentske aktivnosti, sportska takmičenja i priredbe, ostvarivanje međunarodne sportske saradnje, sportski objekti, stručni rad, sprečavanje i suzbijanje nasilja i korišćenja nedozvoljenih sredstava u sportu, finansiranje, informatika u sportu, obavljanje nadzora i kaznene odredbe.
Član 1a.
Gramatički izrazi upotrijebljeni u ovom zakonu za označavanje muškog ili ženskog pola podrazumijevaju oba pola.
Određivanje pojmova
Član 2.
Sport je svaki oblik fizičke aktivnosti koji organizovanim ili neorganizovanim učešćem doprinosi unapređivanju i poboljšanju fizičkog i psihičkog razvoja dece, omladine i odraslih, afirmaciji humanih vrednosti života i ostvarivanju što boljih rezultata u sportskim takmičenjima.
Sportske aktivnosti obuhvataju fizičko vežbanje, sportske treninge, takmičenja, sportske rekreativne aktivnosti, sportske priredbe i sportsko obrazovanje građana koji se ostvaruju samostalno, ili u sportskim i drugim oblicima organizovanja.
Sportske delatnosti su delatnosti kojima se omogućavaju sportske aktivnosti, odnosno obezbeđuju uslovi za njihovo obavljanje.
Sportista je lice koje redovno prema odgovarajućem programu, u kraćem i dužem vremenskom periodu, unapređuje i povećava svoje sportske sposobnosti i koji kao član sportske organizacije, ili samostalno, učestvuje u sportskim takmičenjima i na sportskim priredbama.
Sportsko takmičenje je manifestacija koja omogućava pojedincima i ekipama u sportskim igrama da iskažu i provere svoje sportske sposobnosti i ostvare sportske rezultate koji doprinose ličnoj i ekipnoj afirmaciji, afirmaciji opštine, grada i Republike Srpske.
Sportski trening je sistematski proces transformacije psihosomatskog statusa učesnika u sportu u svrhu pripreme za takmičenje ili bavljenje sportsko-rekreativnim aktivnostima.
Sportska rekreacija obuhvata organizovane sportske aktivnosti dece, omladine, odraslih i invalidnih lica koja se organizuju u okviru različitih oblika sportsko-rekreativnih kolektivnih i pojedinačnih aktivnosti.
Takmičar je sportista koji učestvuje u nekom od sistema takmičenja kao član sportske organizacije, ili samostalno, u skladu sa sportskim pravilima.
Vrhunski sportista je lice koje na sportskim takmičenjima postiže vrhunske sportske rezultate u skladu sa utvrđenim normama i standardima Međunarodnog olimpijskog komiteta i međunarodnih sportskih asocijacija.
Profesionalni sportista je lice koje se bavi sportskom aktivnošću u vidu zanimanja, samostalno, ili u okviru sportske organizacije.
Sportski stručnjak je lice koje ima odgovarajuću školsku spremu i kvalifikaciju za rad u određenoj sportskoj grani.
Stručnjaci u sportu su lica raznih zanimanja koja doprinose ostvarivanju sportskih delatnosti.
Sport invalidnih lica, odraslih i dece, je sportska aktivnost lica koja su fizički ili mentalno hendikepirana, u okviru kojih iskazuju svoje sposobnosti, zadovoljavaju specifične potrebe i pospešuju proces vlastite socijalizacije.
Sportska organizacija je organizacija koja okuplja sportiste radi ostvarivanja sportskih i drugih ciljeva i zadataka.
Sportsko društvo je udruženje sportskih organizacija iz različitih grana sporta.
Granski sportski savez je udruženje osnovnih i izvedenih oblika organizovanja u jednoj sportskoj grani.
Sportski objekat je poseban ili višenamenski otvoren ili zatvoren prostor namenjen za sportske treninge, vežbanja, takmičenje i održavanje sportskih manifestacija.
Sportska priredba, odnosno sportska manifestacija je organizovano sportsko okupljanje takmičara i ljubitelja sporta.
Međunarodne sportske priredbe su zvanična, prijateljska i revijalna takmičenja svetskog, evropskog i regionalnog značaja koje organizuju i u njima učestvuju sportske organizacije i sportisti Republike Srpske.
Osnovna načela
Član 3.
Osnovna načela na kojima se zasniva ovaj zakon su:
- poštovanje međunarodnih prava i sloboda čoveka i sportista,
- podsticanje sportskog i opšteg razvoja Republike Srpske i lokalnih zajednica,
- afirmacija duha olimpizma i dostojanstvenog sportskog takmičenja,
- zaštita zdravlja sportista i suprotstavljanje upotrebi nedozvoljenih stimulativnih sredstava i borba protiv svih oblika nasilja, posebno u vrhunskom sportu,
- stručnost u radu, izgradnja, rekonstrukcija i namensko korišćenje sportskih objekata.
Član 4.
Bavljenje sportom u Republici Srpskoj je dobrovoljno, slobodno i dostupno svim građanima pod jednakim uslovima, nezavisno od rasne, nacionalne, verske, političke i polne pripadnosti, zdravo, bezbedno i odvija se uz stručni nadzor.
Član 5.
Sportske organizacije i pojedinci koji organizuju sistematsko fizičko vežbanje, sportsku aktivnost i takmičenja dužni su da obezbede zdravstvenu zaštitu svojim članovima i učesnicima u takmičenju u skladu sa pravilnikom o zdravstvenoj zaštiti sportista i pravilima granskih sportskih saveza.
Član 6.
Republika Srpska poštuje načelo autonomnosti sportskih organizacija i drugih oblika sportskog organizovanja, njihovo pravo na uređivanje unutrašnjih odnosa, uključivanje i udruživanje u sportske saveze i samostalno donošenje sportskih pravila koja su u skladu sa zakonom i međunarodnim pravilima.
Sportske organizacije i sportisti međusobne sporove sportskog karaktera rešavaju u skladu sa svojim i međunarodnim sportskim pravilima i standardima.
Član 7.
Sportske organizacije i sportisti ostvaruju svoja prava i obaveze preko granskih sportskih saveza, a u skladu sa svojim statutima, odredbama ovog zakona i međunarodnim sportskim pravilima.
Granski sportski savezi Republike Srpske ostvaruju svoja prava i obaveze u međunarodnim sportskim savezima samostalno ili preko zajedničkih granskih sportskih saveza i Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine.
II- OPŠTI INTERES I PROGRAMI U OBLASTI SPORTA
Opšti interes
Član 8.
Sport u Republici Srpskoj je delatnost od opšteg interesa.
Opšti interes iz prethodnog stava ovog člana ostvaruje se donošenjem i realizacijom programa razvoja sporta.
Član 9.
Pod opštim interesom, utvrđenim u prethodnom članu podrazumeva se i doprinos Republike Srpske razvoju sporta u Bosni i Hercegovini, u skladu sa dogovorenim nadležnostima, zajedničkim interesom i potrebama (takmičenja, nastupi na međunarodnim manifestacijama, članstvo u međunarodnim asocijacijama i dr.).
Programi
Član 10.
Republika Srpska, gradovi i opštine donose programe razvoja sporta.
Programima razvoja sporta (u daljem tekstu: program) utvrđuju se osnovni pravci, strategija razvoja i ostvarivanje opšteg interesa u sportu Republike Srpske i lokalnog interesa u gradu i opštinama.
Član 11.
Programima se utvrđuju naročito:
- ciljevi i zadaci u oblasti sporta na području Republike Srpske, odnosno grada i opštine;