Na osnovu člana 24. stav 1. tačka c) Ustava Tuzlanskog kantona ("Službene novine Tuzlansko-podrinjskog kantona", broj: 7/97 i 3/99 i Broj: 13/99, 10/00, 14/02, 6/04 i 10/04), na prijedlog Vlade Tuzlanskog kantona, Skupština Tuzlanskog kantona, na sjednici održanoj 18. 7. 2008. godine, donosi
ZAKON
O VISOKOM OBRAZOVANjU
(Objavljeno u "Sl. novinama Tuzlanskog Kantona", br. 8 od 28 jula 2008, 11/09, 12/09, 13/12)
I. OPŠTE ODREDBE
(Predmet zakona)
Član 1.
Ovim zakonom uređuju se sistem, uslovi i način obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja, finansiranje, kao i druga pitanja od značaja za obavljanje ove djelatnosti na području Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Kanton).
Čan 2.
(Djelatnost visokog obrazovanja)
Djelatnost visokog obrazovanja je od posebnog društvenog interesa za Kanton i Vosnu i Hercegovinu i dio je evropskog obrazovnog, naučnog, odnosno umjetničkog prostora.
(Osnovni ciljevi visokog obrazovanja)
Član 3.
Osnovni ciljevi visokog obrazovanja su:
a) ustanovljavati, razvijati, štititi i prenositi znanje i sposobnosti putem nastave i naučno-istraživačkog rada i time doprinositi razvoju sposobnosti pojedinca i društva;
b) pružiti mogućnost graćanima da, u skladu s propisima, pod jednakim uslovima, uživaju korist visokog obrazovanja cijeli život:
c) razvoj nauke i unaprećivanje umjetničkog stvara-laštva.
(Strategija razvoja)
Član 4.
(1) Razvoj djelatnosti visokog obrazovanja na području Kantona utvrćuje se Strategijom razvoja visokogobrazovanja, koju donosi Skupština Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Skupština Kantona), na prijedlog Vlade Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Vlada Kantona).
(2) Strategijom razvoja visokog obrazovanja utvrćuju se strateški interesi i potrebe Kantona u oblasti visokog obrazovanja, mjere za obezbjećenje razvoja i unaprećenja kvaliteta visokog obrazovanja, finansiranje kao i druga pitanja od značaja za razvoj visokoškolske djelatnosti na području Kantona.
(Principi visokog obrazovanja)
Član 5.
Djelatnost visokog obrazovanja se temelji na:
a) akademskim slobodama, akademskoj samoupravi i autonomiji visokoškolske ustanove.
b) jedinstvu nastave i naučno-istraživačkog, odnosno umjetničkog rada;
c) otvorenosti visokoškolske ustanove prema javnosti, graćanima i lokalnoj zajednici;
d) uvažavanju evropskih humanističkih i demokratskih vrijednosti te usklaćivanje s evropskim sistemom visokog obrazovanja;
e) poštivanju ljudskih prava i građanskih sloboda, uključujući zabranu svih oblika diskriminacije;
f) interakciji sa društvenom zajednicom i obavezi visokoškolske ustanove da razvija društvenu odgovornost studenata i drugih članova akademske zajednice;
g) učešću studenata u upravljanju i odlučivanju, posebno u vezi sa pitanjima koja su od značaja za kvalitet nastave;
h) ravnopravnosti visokoškolskih ustanova bez obzira na oblik svojine, odnosno na to ko je osnivač;
i) afirmaciji konkurencije obrazovnih i istraži-vačkih usluga radi povećanja kvaliteta i efikasnosti visokoškolskog sistema;
j) obezbjećivanju kvaliteta i efikasnosti studiranja i
k) konceptu cjeloživotnog obrazovanja.
(Akademske slobode)
Član 6.
(1) Akademske slobode, jesu:
a) sloboda visokoškolskih ustanova u nastavnom i naučnoistraživačkom radu i umjetničkom stvaralaštvu u okviru svojih licenci, bez miješanja organa javne vlasti, uključujući slobodu objavljivanja i javnog predstavljanja naučnih rezultata i umjetničkih dostignuća,
b) sloboda mećusobne saradnje i udruživanja, u skladu sa važećim propisima.
(2) Akademska sloboda na visokoškolskoj ustanovi je sloboda svakog nastavnika, saradnika i studenta da obavlja svoju akademsku aktivnost u skladu sa ustavom i zakonom.
(Autonomija)
Član 7.
Visokoškolske ustanove imaju pravo u skladu sa zakonom i statutom:
a) izabrati svoje upravne i rukovodne organe i odrediti im mandat;
b) urediti svoje strukture i aktivnosti vlastitim pravilima;
c) izabrati nastavno, saradničko i drugo osoblje čiji je angažman povezan sa djelatnošću visokog obrazovanja;
d) odlučiti o kriterijima za upis i prijem studenata kao i odrediti nastavne metode i provjere znanja studenata;
e) samostalno razvijati i primjenjivati nastavne planove i programe i naučnoistraživačke projekte;
f) u skladu sa nastavnim programom i standardima izabrati predmete koji će se predavati;
g) na univerzitetima dodjeljivati naučno-nastavna i saradnička zvanja;
h) samostalno urediti rad visokoškolske ustanove;
i) zapošljavati osoblje.
(Nepovredivost akademskog prostora)
Član 8.
(1) Prostor visokoškolske ustanove je nepovrediv i u njega ne mogu ulaziti pripadnici policije i drugih organa za gonjenje i sprječavanje krivičnih djela bez dozvole rektora, direktora visoke škole ili lica koja su oni ovlastili.
(2) Izuzetno od stava (1) ovog člana, s ciljem sprječavanja krivičnog djela ili zaustavljanja izvršenja krivičnog djela mogu se preduzimati neophodne mjere, s tim da se o preduzetim radnjama odmah obavijesti menadžment visokoškolske ustanove.
(Jezik studija)
Član 9.
(1) Nastava na visokoškolskoj ustanovi izvodi se na jezicima koji su u službenoj upotrebi u Vosni i Hercegovini.
(2) Visokoškolska ustanova može organizovati i izvoditi studije, odnosno pojedine dijelove studija, kao izradu i odbranu diplomskog i magistarskog rada i doktorske disertacije na stranom jeziku, u skladu sa statutom.
(Pravo na visoko obrazovanje)
Član 10.
(1) Pravo na visoko obrazovanje imaju sva lica koja ispunjavaju uslove stručne spreme propisane Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u Vosni i Hercegovini (u daljem tekstu: Okvirni zakon), bez obzira na rasu, boju kože, pol, seksualnu orijentaciju, etničko, nacionalno ili socijalno porijeklo, jezik, vjeroispovijest, političko ili drugo mišljenje, vezu s nekom nacionalnom zajednicom, status stečen roćenjem, fizički ili drugi nedostatak, imovinsko stanje, roćenje, starosnu dob ili neki drugi status.
(2) Ustanova će osigurati pristup studiju stranim državljanima i licima bez državljanstva u skladu sa načelima u Evropskoj zoni visokog obrazovanja osiguravajući studij pod istim uslovima kao i državljanima Vosne i Hercegovine afirmirajući mobilnost studenata i nastavnika.
II. UNIVERZITET I VISOKA ŠKOLA KAO VISOKOŠKOLSKA USTANOVA
(Univerzitet i visoka škola)
Član 11.
(1) Djelatnost visokog obrazovanja obavljaju univerziteti i visoke škole.
(2) Univerzitet je visokoškolska ustanova koja se bavi nastavnim, naučnim i istraživačkim radom, koja nudi akademske stepene sva tri ciklusa, sa ciljevima koji uključuju unapređenje znanja, misli i školstva u Vosni i Hercegovini, obrazovni, kulturni, društveni i ekonomski razvoj Vosne i Hercegovine, promociju demokratskog građanskog društva i postizanje najviših standarda nastave i istraživačkog rada i koja realizuje najmanje pet različitih studijskih programa iz najmanje tri naučne oblasti - prirodne nauke, tehničke nauke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke nauke, društvene nauke i humanističke nauke.
(3) Izuzetno od stava (1) ovog člana, univerzitet u polju umjetnosti se može osnovati ako ima sva tri nivoa studija iz najmanje tri oblasti umjetnosti.
(4) Visoka škola je visokoškolska ustanova koja je akreditovana za davanje diploma i stepena prvog ciklusa, sa ciljevima koji uključuju pripremu i obuku pojedinaca za stručni, ekonomski i kulturni razvoj Vosne i Hercegovine i promociju demokratskog građanskog društva, te postizanje visokih standarda nastave i učenja i koja realizuje najmanje jedan studijski program iz jedne naučne oblasti i ispunjava druge uslove u skladu sa zakonom.
(5) Visokoškolska ustanova može organizovati smještaj i ishranu studenata u skladu sa zakonom i osnivačkim aktom.
: