Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana IV. 4. a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine na sjednici Predstavničkog doma, održanoj 17. maja 2005. godine, i na sjednici Doma naroda, održanoj 29. juna 2005. godine, usvojila je

ZAKON

O ZADUŽIVANjU, DUGU I GARANCIJAMA BOSNE I HERCEGOVINE

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 52/2005, 103/09)

UVODNE ODREDBE

(Predmet Zakona)

Član 1.

Ovim zakonom uređuju se dug i garancije Bosne i Hercegovine, način i postupak zaduživanja, osiguranje sredstava za otplatu duga, izdavanje garancija i emisija vrijednosnih papira, rezervne mjere i njihova primjena, vođenje evidencija o dugu i garancijama, te druga pitanja koja se odnose na dug i garancije Bosne i Hercegovine.

(Podjela Zakona)

Član 2.

Zakon je podijeljen u šest poglavlja kojima se uređuje materija koja je predmet ovog zakona, i to: Poglavlje I. Opće odredbe državnog duga, Poglavlje II. Unutrašnji dug, Poglavlje III. Vanjski dug, Poglavlje IV. Unutrašnje i vanjske državne garancije, Poglavlje V. Kaznene odredbe i Poglavlje VI. Prijelazne i završne odredbe.

(Definicije)

Član 3.

Termini koji se koriste u ovom zakonu imaju sljedeća značenja:
1) Dug je monetarna obaveza za pozajmljena sredstva uključujući finansijski lizing.
2) Servisiranje duga je uplata sredstava svake fiskalne godine za glavnicu, kamatu, diskont i druge obaveze po osnovu duga, uključujući ostale prateće troškove.
3) Država je Bosna i Hercegovina.
4) Entitet je Federacija Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija) ili Republika Srpska.
5) Distrikt je Brčko Distrikt Bosne i Hercegovine.
6) Državni dug je dug izražen u domaćoj valuti, čiji je zajmoprimac Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), u ime Bosne i Hercegovine. Državni dug također obuhvata i dug Bosne i Hercegovine koji je do sada nastao u skladu sa zakonom koji je bio na snazi u vrijeme zaduženja. U svrhu utvrđivanja državnog duga, kada je neizmirena obaveza izražena u zakonskoj valuti izuzimajući domaću valutu, vrijednost će se preračunati u domaću valutu u vrijeme vršenja procjene, prema zvaničnom kursu Centralne banke Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Centralna banka).
7) Unutrašnji državni dug je državni dug, izuzimajući vanjski državni dug.
8) Direktni unutrašnji državni dug je unutrašnji državni dug nastao direktno u ime Bosne i Hercegovine.
9) Direktni vanjski državni dug je dug nastao direktno u ime države, a koji isključuje relevantni vanjski dug dužnika.
10) Indirektni unutrašnji državni dug je unutrašnji državni dug nastao na zahtjev i u ime dužnika, a vraća ga država isključivo iz sredstava koja taj dužnik uplati za svoj relevantni unutrašnji dug.
11) Vanjski državni dug je državni dug nastao u skladu s međunarodnim sporazumom. Dug nastao u periodu od 2. aprila 1992. do 14. decembra 1995. godine ne smatra se vanjskim dugom države, a država nema nikakvu odgovornost za otplatu tog duga.
12) Državne garancije su unutrašnje i vanjske državne garancije.
13) Unutrašnja državna garancija je garancija države da će otplatiti zajam, u potpunosti ili djelimično, ukoliko to ne uradi zajmoprimac, a isključujući vanjske državne garancije.
14) Vanjska državna garancija je garancija države da će zajam koji je predmet međunarodnog sporazuma otplatiti, u potpunosti ili djelimično, ukoliko to ne uradi zajmoprimac.
15) Evidencija o državnom dugu je zvanična evidencija koja uključuje najmanje dvije odvojene komponente: Evidenciju o unutrašnjem državnom dugu i Evidenciju o vanjskom državnom dugu.
16) Evidencija o unutrašnjem državnom dugu je zvanična evidencija koja osigurava postojeći sažeti pregled cjelokupnog unutrašnjeg državnog duga koja obuhvata najmanje dvije odvojene komponente: Evidenciju o direktnom unutrašnjem državnom dugu i Evidenciju o indirektnom unutrašnjem državnom dugu.
17) Evidencija o vanjskom državnom dugu je zvanična evidencija koja osigurava postojeći sažeti pregled cjelokupnog vanjskog državnog duga.
18) Evidencija o državnim garancijama je zvanična evidencija koja obuhvata najmanje dvije odvojene komponente: Evidenciju o unutrašnjim državnim garancijama i Evidenciju o vanjskim državnim garancijama.
19) Evidencija o unutrašnjim državnim garancijama je zvanična evidencija o ukupnim unutrašnjim državnim garancijama.
20) Evidencija o vanjskim državnim garancijama je zvanična evidencija o svim vanjskim državnim garancijama.
21) Redovni prihodi su iznos poreskih i neporeskih prihoda u budžetu za koje se pretpostavlja da će se ponoviti u toku naredne godine, i posebno uključuju sve prijenose sredstava od entiteta i Distrikta, kao i sopstvene prihode države.
22) Dug entiteta je dug izražen u domaćoj valuti čiji je zajmoprimac, direktno ili indirektno, ministarstvo finansija entiteta u ime entiteta. U svrhu utvrđivanja duga entiteta, kada je neizmirena obaveza izražena u stranoj valuti, izuzimajući domaću valutu, bit će preračunata u domaću valutu u vrijeme procjene vrijednosti prema zvaničnoj kursnoj listi Centralne banke.
23) Unutrašnji dug entiteta je dug entiteta isključujući vanjski dug entiteta.
24) Vanjski dug entiteta je dug entiteta koji je predmet međunarodnog sporazuma zaključenog u skladu s procedurama definiranim ovim zakonom.
25) Dug Distrikta je dug Distrikta izražen u domaćoj valuti čiji je zajmoprimac Uprava prihoda u ime Distrikta. U svrhu izračunavanja duga Distrikta kada je neizmirena obaveza izražena u stranoj valuti ili valutama, izuzimajući domaću valutu, bit će preračunata u domaću valutu, u vrijeme procjene vrijednosti prema zvaničnoj kursnoj listi Centralne banke.
26) Unutrašnji dug Distrikta je dug Distrikta isključujući vanjski dug Distrikta.
27) Vanjski dug Distrikta je dug Distrikta koji je predmet međunarodnog sporazuma zaključenog u skladu s procedurama definiranim ovim zakonom.
28) Dužnik je jedan od dva entiteta ili Distrikt u čije je ime država stvorila obaveze po osnovu indirektnog unutrašnjeg državnog duga.
29) Relevantni unutrašnji dug dužnika je unutrašnji dug entiteta ili unutrašnji dug Distrikta za koji je Ministarstvo stvorilo obaveze po osnovu indirektnog državnog unutrašnjeg duga plativog iz sredstava koja osigurava dužnik.
30) Relevantni vanjski dug dužnika je dug entiteta ili Distrikta u čije ime se zadužilo Ministarstvo.
31) Garancije entiteta su garancije na zajmove plative i u domaćoj i stranoj valuti, za koje je Ministarstvo, u ime entiteta, nosilac garancije.
32) Garancije Distrikta su garancije na zajmove plative i u domaćoj i stranoj valuti, za koje je Uprava prihoda, u ime Distrikta, nosilac garancije.
33) Evidencija o dugu entiteta je evidencija koju priprema Ministarstvo, a koja pruža sažete informacije o dugu entiteta na osnovu podataka koje entitet dostavlja Ministarstvu.
34) Evidencija o dugu Distrikta je evidencija koju priprema Ministarstvo, a koja pruža sažete informacije o dugu Distrikta na osnovu podataka koje Distrikt dostavlja Ministarstvu.
35) Evidencija o garancijama entiteta je evidencija koju priprema Ministarstvo, a koja pruža sažete informacije o garancijama entiteta na osnovu podataka koje entitet dostavlja Ministarstvu.
36) Evidencija o garancijama Distrikta je evidencija koju priprema Ministarstvo, a koja pruža sažete informacije o garancijama Distrikta na osnovu podataka koje Distrikt dostavlja Ministarstvu.
37) Vrijednosni papiri Bosne i Hercegovine su obaveze države nastale pod uslovima koje propiše Ministarstvo, a koje čine državni dug.
38) Stalno izdvajanje namjenskih sredstava je ovlaštenje koje daje Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Parlamentarna skupština) radi izdvajanja namjenskih sredstava u konkretnu svrhu, a koje ne zahtijeva izmjene Zakona o izvršenju budžeta.
39) Sistem elektronske evidencije je kompjuterizirani sistem uspostavljen u Centralnoj banci ili na drugi način koji odobrava državni ministar finansija i trezora (u daljnjem tekstu: ministar) za registraciju izdavanja, stanja računa, servisiranja duga i amortizaciju vrijednosnih papira Bosne i Hercegovine u nefizičkoj formi.
40) Elektronska evidencija vrijednosnih papira je vrijednosni papir koji je emitiran i koji se održava u obliku kompjuteriziranog knjiženja ili u obliku računovodstvene evidencije u sistemu elektronske evidencije.
41) Certifikat ili ovjereni vrijednosni papir je vrijednosni papir odobren i izdat u određenoj, tj. fizičkoj formi.
42) Kreditni sporazum je pisani sporazum ili drugi finansijski


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: