Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 82 stav 1 tač. 2 i 17 i člana 91 stav 2 Ustava Crne Gore, Skupština Crne Gore 24. saziva, na petoj sjednici prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2011. godini, dana 26. maja 2011. godine, donijela je

Zakon

o potvrđivanju Konvencije Savjeta Evrope o pristupu službenim dokumentima

(Objavljeno u "Sl. listu cg - međunarodni ugovori", br. 7 od 08 juna 2011)

Član 1

Potvrđuje se Konvencija Savjeta Evrope o pristupu službenim dokumentima, usvojena 27. novembra 2008. godine u Strazburu, u originalu na engleskom i francuskom jeziku.

Član 2

Tekst Konvencije iz člana 1 ovog zakona, u originalu na engleskom i u prevodu na crnogorski jezik glasi:
KONVENCIJA SAVJETA EVROPE O PRISTUPU SLUŽBENIM DOKUMENTIMA
Preambula
Države članice Savjeta Evrope i druge potpisnice ove konvencije,
Smatrajući da je cilj Savjeta Evrope postizanje većeg jedinstva između njegovih članica u cilju čuvanja i ostvarivanja ideala i načela koji predstavljaju njihovo zajedničko nasleđe;
Imajući u vidu, naročito, član 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, čl. 6, 8 i 10 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, Konvenciju Ujedinjenih nacija o pristupu informacijama, učešću javnosti u donošenju odluka i pristupu pravdi u stvarima vezanim za životnu sredinu (Aarhus, 25. jun 1998. godine) i Konvenciju o zaštiti pojedinaca u vezi sa automatskom obradom ličnih podataka od 28. januara 1981. godine (ETS br. 108);
Imajući u vidu i Deklaraciju Komiteta ministara Savjeta Evrope o slobodi izražavanja i informisanja, usvojenu 29. aprila 1982. godine, kao i preporuke Komiteta ministara državama članicama broj R (81) 19 o pristupu informacijama u posjedu javnih organa, broj R (91) 10 o saopštavanju trećim licima ličnih podataka u posjedu javnih organa, broj R (97) 18 o zaštiti ličnih podataka prikupljenih i obrađenih u statističke svrhe, broj R (2000) 13 o evropskoj politici u vezi sa pristupom arhivima i preporuka Rec (2002)2 o pristupu službenim dokumentima;
Imajući u vidu značaj transparentnosti javnih organa u pluralističkom, demokratskom društvu;
Smatrajući da se ostvarivanjem prava na pristup službenim dokumentima:
I. pruža javnosti izvor informacija;
II. pomaže javnosti da formira mišljenje o stanju društva i o javnim organima;
III. podstiče integritet, efikasnost, djelotvornost i odgovornost javnih organa, time doprinoseći afirmisanju njihove legitimnosti;
Smatrajući da su, stoga, svi službeni dokumenti po pravilu javni i da se pristup dokumentima može uskratiti samo u slučaju kad se štite druga prava i legitimni interesi,
Saglasile su se o sljedećem:

Prvo poglavlje

Opšte odredbe

Član 1

1. Načela utvrđena u ovoj konvenciji treba shvatiti tako da ne diraju u domaće zakone i propise, kao ni u međunarodne ugovore kojima se propisuje šire pravo na pristup službenim dokumentima.
2. Za svrhe ove konvencije:
a) Izraz javni organi znači:
1) vladu i upravu na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou;
2) zakonodavna tijela i pravosudne organe u mjeri u kojoj oni vrše upravne funkcije u skladu sa domaćim pravom;
3) fizička i pravna lica ukoliko vrše upravna ovlašćenja.
Svaka ugovorna strana može, prilikom potpisivanja ili deponovanja svog instrumenta potvrđivanja, prihvatanja, odobrenja ili pristupanja, izjavom upućenom generalnom sekretaru Savjeta Evrope, izjaviti da izraz "javni organi" obuhvata i jedno ili više sljedećih značenja:
1) zakonodavne organe u pogledu ostalih poslova koje obavljaju;
2) pravosudne organe u pogledu ostalih poslova koje obavljaju;
3) fizička i pravna lica u mjeri u kojoj vrše javne funkcije ili upravljaju javnim fondovima, u skladu sa domaćim pravom.
b) službeni dokumenti označavaju sve informacije zabilježene u bilo kojem obliku, koje sačinjavaju ili primaju javni organi i koje se nalaze i njihovom posjedu.

Pravo na pristup službenim dokumentima

Član 2

1. Svaka ugovorna strana garantuje svakome, bez diskriminacije po bilo kojem osnovu, pravo na pristup, na zahtjev, službenim dokumentima u posjedu javnih organa.
2. Svaka ugovorna strana preduzima neophodne mjere u svom domaćem zakonodavstvu kako bi sprovela odredbe ove konvencije o pristupu službenim dokumentima.
3. Ove mjere se preduzimaju najkasnije danom stupanja na snagu ove konvencije za tu ugovornu stranu.

Moguća ograničenja pristupa službenim dokumentima

Član 3

1. Svaka ugovorna strana može ograničiti pravo na pristup službenim dokumentima. Ograničenja moraju biti precizirana zakonom, neophodna u demokratskom društvu i srazmjerna cilju zaštite:
a) nacionalne bezbjednosti, odbrane i međunarodnih odnosa;
b) javne bezbjednosti;
c) prevencije, istrage i gonjenja krivičnih djela;
d) disciplinskih postupaka;
e) inspekcije, kontrole i nadzora od strane javnih organa;
f) privatnosti i drugih legitimnih privatnih interesa;
g) trgovinskih i drugih ekonomskih interesa;
h) ekonomske, monetarne i devizne politike države;
i) ravnopravnosti strana u sudskim postupcima i efikasnog pravosuđa;
j) životne sredine ili
k) konsultacija unutar ili između javnih organa u vezi sa pregledom nekog predmeta.
Države na koje se to odnosi mogu, prilikom potpisivanja ili deponovanja svog instrumenta potvrđivanja, prihvatanja, odobrenja ili pristupanja, izjavom upućenom generalnom sekretaru Savjeta Evrope, izjaviti da će komunikacija sa vladajućom porodicom ili njenim dvorom ili sa šefom države takođe biti svrstana u kategoriju mogućih ograničenja.
2. Pristup informaciji sadržanoj u službenom dokumentu može biti odbijen ako bi njeno objelodanjivanje nanijelo povredu ili ako postoji vjerovatnoća da bi njeno objelodanjivanje nanijelo povredu interesima iz stava 1 ovog člana, osim ukoliko ne preovlada javni interes da se ta informacija objelodani.
3. Ugovorne strane razmatraju utvrđivanje rokova nakon kojih se ograničenja iz stava 1 ovog člana više neće primjenjivati.

Zahtjevi za pristup službenim dokumentima

Član 4

1. Podnosilac zahtjeva za pristup službenom dokumentu nije obavezan da navede razloge za pristup službenom dokumentu.
2. Ugovorne strane mogu podnosiocima zahtjeva dati pravo da ostanu anonimni, osim ukoliko je otkrivanje identiteta bitno za obradu zahtjeva.
3. Formalnosti u pogledu zahtjeva ne smiju prelaziti mjeru koja je nužna za postupanje po zahtjevu.

Postupanje po zahtjevu za pristup službenim dokumentima

Član 5

1. Javni organ pomaže podnosiocu zahtjeva, u mjeri u kojoj je to realno moguće, da identifikuje traženi službeni dokument.
2. Zahtjev za pristup službenom dokumentu razmatra svaki javni organ u čijem je posjedu taj dokument. Ako traženi službeni dokument nije u posjedu tog javnog organa ili ako taj javni organ nije nadležan da postupi po tom zahtjevu, javni organ upućuje, kad god je to moguće,