KRIVIČNI ZAKON
REPUBLIKE CRNE GORE
(Objavljen u "Sl. listu RCG" br. 42/93, 14/94, 27/94, 30/02, 56/03)
DIO PRVI
Glava prva
UVODNE ODREDBE
Krivično zakonodavstvo Republike Crne Gore
Član 1
Krivično zakonodavstvo Republike Crne Gore čine odredbe ovog zakona i krivičnopravne odredbe sadržane u drugim zakonima Republike Crne Gore.
Važenje krivičnog zakonodavstva Republike Crne Gore prema mjestu izvršenja krivičnog djela
Član 2
(1) Krivično zakonodavstvo Republike Crne Gore primjenjuje se na svakog ko na njenoj teritoriji učini krivično djelo određeno ovim zakonodavstvom.
(2) Krivično zakonodavstvo Republike Crne Gore primjenjuje se i u drugim slučajevima kad je to zakonom određeno.
Značenje izraza u ovom zakonu
Član 3
U smislu ovog zakona smatra se:
(1) Službenim licem:
a) lice koje u državnom organu vrši službene dužnosti;
b) izabrano, imenovano ili postavljeno lice u organu Republike, opštine ili druge teritorijalne jedinice ili lice koje stalno ili povremeno vrši službene dužnosti ili izvršava službene radnje u tim organima;
v) lice koje u preduzeću, ustanovi ili drugoj organizaciji odlučuje o pravima, obavezama ili interesima fizičkih ili pravnih lica, kojima je na osnovu zakona ili drugih propisa povjereno vršenje upravnih ili drugih ovlašćenja;
g) i lice kome je faktički povjereno vršenje pojedinih službenih dužnosti.
(2) Odgovornim licem smatra se lice u preduzeću, ustanovi ili drugoj organizaciji kome je, s obzirom na njegovu funkciju, uložena sredstva ili na osnovu ovlašćenja povjeren određen krug poslova u upravljanju imovinom, proizvodnji ili drugoj djelatnosti ili u vršenju nadzora nad njima.
Odgovornim licem smatra se i službeno lice kad su u pitanju krivična djela kod kojih je kao izvršilac označeno odgovorno lice, a nijesu predviđena u glavi o krivičnim djelima protiv službene dužnosti, odnosno kao krivična djela službenog lica u nekoj drugoj glavi ovog zakona.
(3) Kad je kao izvršilac krivičnih djela označeno službeno ili odgovorno lice, lica navedena u st. 1 i 2 ovog člana mogu biti izvršioci tih djela ukoliko iz zakonskih obilježja pojedinog djela ne proizilazi da izvršilac može biti samo neko od tih lica.
(4) Izborima smatraju se izbori za predsjednika Republike, Skupštinu Republike Crne Gore, skupštinu opštine i drugi izbori koji se raspisuju i vrše na osnovu zakonu.
(5) Referendumom smatra se izjašnjavanje građana na kome se odlučuje o pitanjima za koja je to utvrđeno Ustavom ili zakonom.
(6) Isprava je svaki predmet koji je podoban ili određen da služi kao dokaz činjenice koja ima značaj za pravni odnos.
Kao isprava smatra se i registrovani podatak koji je rezultat postupka elektronske obrade podataka, a koji se bez korišćenja tehničkih sredstava ne može saznati.
(7) Znacima za vrijednost smatraju se i strani znaci za vrijednost.
(8) Kao pokretna stvar smatra se i svaka proizvedena ili skupljena energija za davanje svjetlosti, toplote ili kretanja, telefonski impuls, kao i registrovani podatak koji je rezultat elektronske obrade podataka.
(9) Kao sila smatra se i primjena hipnoze ili omamljujućih sredstava upotrijebljenih da se neko protiv svoje volje dovede u nesvjesno stanje ili da se onesposobi za otpor.
(10) Motornim vozilom smatra se svako saobraćajno sredstvo na motorni pogon u suvozemnom i vodenom saobraćaju.
Uslovi za propisivanje i izricanje kazne zatvora od četrdeset godina
Član 3a.
(1) Za najteže oblike teških krivičnih djela može se propisati i kazna zatvora od četrdeset godina.
(2) Kazna zatvora od četrdeset godina može se propisati samo uz kaznu zatvora od najmanje deset godina.
(3) Kazna zatvora od četrdeset godina može se izreći samo za najteže slučajeve teških krivičnih djela za koje je zakonom propisana.
(4) Kazna zatvora iz stava 1 ovog člana ne može se izreći licu koje u vrijeme izvršenja krivičnog djela nije navršilo dvadesetjednu godinu života.
Glava druga
OSNOVNE ODREDBE O ZAŠTITNOM NADZORU
Uslovi za određivanje zaštitnog nadzora
Član 4
(1) Kad izrekne uslovnu osudu, sud može odrediti da se učinilac stavi pod zaštitni nadzor, ako se, s obzirom na njegovu ličnost, raniji život, držanje poslije izvršenog krivičnog djela i okolnosti izvršenja djela, može očekivati da će se zaštitnim nadzorom potpunije ostvariti svrha uslovne osude.
(2) Zaštitni nadzor određuje sud u presudi kojom izriče uslovnu osudu i određuje mjere zaštitnog nadzora, njihovo trajanje i način njihovog ispunjavanja.
Sadržina zaštitnog nadzora
Član 5
Zaštitni nadzor može obuhvatiti jednu ili više od sljedećih obaveza:
1) osposobljavanje učinioca za određeno zanimanje;
2) prihvatanje zaposlenja koje odgovara sposobnostima i sklonostima učinioca;
3) ispunjavanje obaveza izdržavanja porodice, čuvanja i vaspitanja djece i drugih porodičnih obaveza;
4) uzdržavanje od posjećivanja određenih mjesta, lokala ili priredbi ako to može biti prilika ili podsticaj za ponovno vršenje krivičnih djela;
5) blagovremeno obavještavanje o promjeni mesta boravka, adrese ili radnog mjesta;
6) uzdržavanje od upotrebe droge ili alkoholnih pića;
7) liječenje u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi;
8) posjećivanje određenih profesionalnih i drugih savjetovališta ili ustanova i postupanje po njihovim uputstvima.
Izbor mjera zaštitnog nadzora
Član 6
Pri izboru obaveza iz člana 5 ovog zakona i određivanja njihovog trajanja, sud će naročito uzeti u obzir godine starosti učinioca, njegovo zdravstveno stanje, okolnosti i navike, pobude iz kojih je izvršio krivično djelo, držanje poslije izvršenog krivičnog djela, raniji život, lične i porodične prilike, uslove za ispunjenje naloženih obaveza, kao i druge okolnosti koje se odnose na ličnost učinioca, a od značaja su za izbor mjera zaštitnog nadzora i njihovo trajanje.
Trajanje zaštitnog nadzora
Član 7
(1) Vrijeme trajanja mjera zaštitnog nadzora određuje sud u okviru roka provjeravanja utvrđenog u uslovnoj osudi.
(2) Zaštitni nadzor prestaje opozivanjem uslovne osude.
(3) U toku trajanja zaštitnog nadzora sud može, s obzirom na ostvarene rezultate, pojedine obaveze ukinuti ili zamijeniti drugim.
(4) Ako u toku trajanja zaštitnog nadzora sud utvrdi da je ispunjena svrha ove mjere, može zaštitni nadzor ukinuti prije isteka određenog vremena.
Posljedice neispunjenja obaveze zaštitnog nadzora
Član 8
Ako osuđeni kome je izrečen zaštitni nadzor ne ispunjava obaveze koje mu je sud odredio, sud ga može opomenuti ili može ranije obaveze zamijeniti drugim ili produžiti trajanje zaštitnog nadzora u okviru vremena provjeravanja ili opozvati uslovnu osudu.
Glava treća
OSNOVNE ODREDBE O USLOVNOM OTPUSTU
Uslovni otpust
Član 9
(1) Osuđeni koji je izdržao polovinu kazne zatvora može se otpustiti sa izdržavanja kazne pod uslovom da do isteka vremena za koje je izrečena kazna ne učini krivično djelo.
(2) Osuđeni se može uslovno otpustiti ako se može s osnovom očekivati da će se na slobodi dobro vladati, a naročito da neće vršiti krivična djela. Pri tome uzeće se u obzir njegovo vladanje za vrijeme izdržavanja kazne, izvršavanje radnih obaveza prema njegovim radnim sposobnostima i druge okolnosti iz kojih se