Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 44 stav 2 tačka 3, a u vezi sa članom 16 Zakona o Centralnoj banci Crne Gore ("Službeni list CG", br. 40/10 i 46/10), Savjet Centralne banke Crne Gore, na sjednici održanoj 07.03.2011. godine, donio je

ODLUKU

O BLIŽIM USLOVIMA ZA DAVANjE KREDITA BANKAMA ZA ODRŽAVANjE LIKVIDNOSTI

(Objavljena u "Sl. listu Crne Gore", br. 15 od 16. marta 2011)

IOSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom utvrđuju se bliži uslovi za davanje kredita bankama i filijalama stranih banaka kojima je Centralna banka Crne Gore izdala dozvolu, odnosno odobrenje za rad (u daljem tekstu: banka) u slučaju redovnih potreba za likvidnošću (u daljem tekstu: kredit za likvidnost).

Član 2

Centralna banka Crne Gore (u daljem tekstu: Centralna banka) može dati banci kredit za likvidnost kao:
1) dnevni kredit za likvidnost,
2) noćni kredit za likvidnost, ili
3) kratkoročni kredit za likvidnost.
Kredit za likvidnost Centralna banka daje iz sredstava koje za te namjene odredi Savjet Centralne banke.

Član 3

Centralna banka može dati banci kredit za likvidnost pod uslovom da je obezbijeđen hartijama od vrijednosti koje je emitovala država Crna Gora, države članice Evropske unije i međunarodne finansijske institucije ili drugim hartijama od vrijednosti koje Centralna banka ocijeni prihvatljivim.

Član 4

Minimalna nominalna vrijednost hartija od vrijednosti koje je emitovala država Crna Gora, države članice Evropske unije i međunarodne finansijske institucije, odnosno minimalna tržišna vrijednost ostalih hartija od vrijednosti koje se daju za obezbjeđenje kredita za likvidnost mora iznositi 110% vrijednosti kredita.
Ukoliko tržišna vrijednosti hartija od vrijednosti koje su date za obezbjeđenje kredita za likvidnost padne ispod 105% vrijednosti kredita za likvidnost, banka je dužna da, na zahtjev Centralne banke, obezbijedi dodatna sredstva obezbjeđenja iz člana 3 ove odluke ili da vrati dio kredita radi usklađivanja sa stavom 1 ovog člana.

Član 5

Rok dospjeća hartija od vrijednosti iz člana 3 ove odluke mora biti duži od roka dospjeća kredita za likvidnost.

Član 6

Upis založnog prava na domaćim hartijama od vrijednosti iz člana 3 ove odluke vrši se na vlasničkom računu imaoca tih hartija od vrijednosti u Centralnom registru Centralne Depozitarne Agencije u skladu sa propisima, a upis založnog prava na stranim hartijama od vrijednosti vrši se na način utvrđen odgovarajućim aktima stranog prava.
Prenos sredstava odobrenog kredita za likvidnost Centralna banka vrši nakon prijema odgovarajućeg dokaza o upisu založnog prava iz stava 1 ovog člana.

Član 7

Centralna banka daje kredit za likvidnost na osnovu zahtjeva banke, ukoliko ovom odlukom nije drugačije određeno.
Banka je dužna da, uz zahtjev iz stava 1 ovog člana, Centralnoj banci dostavi dokaz o vlasništvu nad hartijama od vrijednosti koje se nude za obezbjeđenje kredita za likvidnost i o mogućnosti zalaganja tih hartija, a uz zahtjev za davanje kratkoročnog kredita za likvidnost i informacije o obavezama i likvidnim sredstvima.

Član 8

O davanju kredita za likvidnost Centralna banka zaključuje sa bankom ugovor o kreditu za likvidnost na osnovu zaloge hartija od vrijednosti (u daljem tekstu: ugovor).
Ugovorom se utvrđuje naročito: vrsta kredita za likvidnost koji se daje, iznos kredita koji se daje, rok na koji se kredit daje, način vraćanja kredita, naplata drugih potraživanja, sredstva obezbjeđenja kredita, upis i prestanak založnog prava Centralne banke na založenim hartijama od vrijednosti, način i uslovi za raskid ugovora.

Član 9

Na iznos odobrenog kredita za likvidnost Centralna banka naplaćuje kamatu po kamatnoj stopi na godišnjem nivou.
Kamata iz stava 1 ovog člana se obračunava na dnevnoj osnovi množenjem iznosa kredita kamatnom stopom i dijeljenjem sa 360, a obračunati iznos se dodaje iznosu kredita koji se vraća Centralnoj banci.
Kamata se obračunava za radne i neradne dane, a plaća se prilikom otplate kredita.

Član 10

Banka je dužna da, pri zaključenju ugovora o kreditu za likvidnost, a na ime obezbjeđenja naplate kamate, Centralnoj banci dostavi odgovarajući broj blanko sopstvenih mjenica, potpisanih i ovjerenih, kao i ovlašćenje za njihovu popunu.
Centralna banka može mjenice iz stava 1 ovog člana upotrijebiti i za naplatu potraživanja po osnovu nevraćenog dijela kredita za likvidnost.

Član 11

Centralna banka neće odobriti kredit za likvidnost banci koja ima neizmirene obaveze prema Centralnoj banci, ukoliko ovom odlukom nije drugačije određeno.

Član 12

Centralna banka može odbiti zahtjev banke za davanje kredita za likvidnost ukoliko ocijeni da zahtjev banke nije opravdan, da ponuđena sredstva obezbjeđenja nisu prihvatljiva za Centralnu banku ili da postoje druge okolnosti zbog kojih se kredit za