Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 20 Uredbe o Vladi Crne Gore ("Službeni list CG", broj 80/08), Vlada Crne Gore, na sjednici od 29. decembra 2011. godine, donijela je

POSLOVNIK

VLADE CRNE GORE

(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 3 od 13. januara 2012)

IUVODNE ODREDBE

Član 1

Ovim poslovnikom bliže se uređuju organizacija i način rada Vlade Crne Gore (u daljem tekstu: Vlada) i druga pitanja od značaja za rad Vlade.
Određena pitanja koja se odnose na način rada Vlade, a koja nijesu uređena ovim poslovnikom, mogu se urediti odlukom ili zaključkom Vlade.

Član 2

O primjeni ovog poslovnika staraju se predsjednik Vlade i generalni sekretar Vlade.

Član 3

Prvu sjednicu Vlade saziva predsjednik Vlade u roku od osam dana od dana izbora Vlade.

Član 4

Sjednice Vlade i radnih tijela Vlade održavaju se elektronski.
Pravo pristupa portalu Arhive Generalnog sekretarijata Vlade, portalu komisija Vlade i portalu Vlade imaju lica koja odredi generalni sekretar Vlade u saradnji s Ministarstvom za informaciono društvo i telekomunikacije.

Član 5

Izrazi koji se u ovom poslovniku koriste za fizička lica u muškom rodu podrazumijevaju iste izraze u ženskom rodu.

IIDUŽNOSTI ČLANA VLADE I GENERALNOG SEKRETARA VLADE

Član 6

Član Vlade dužan je da prisustvuje sjednici Vlade i učestvuje u njenom radu. Samo izuzetno, kad je član Vlade opravdano spriječen da prisustvuje sjednici Vlade, sjednici prisustvuje njegov pomoćnik ili sekretar ministarstva, uz prethodnu saglasnost predsjednika Vlade.
U slučaju kada član Vlade ne prisustvuje sjednici Vlade, materijal iz nadležnosti ministarstva kojim rukovodi, po pravilu, neće se razmatrati.

Član 7

Član Vlade dužan je da učestvuje u radu radnog tijela Vlade u koje je imenovan i učestvuje u vršenju drugih poslova iz djelokruga Vlade, u skladu s ovim poslovnikom i zaključcima Vlade.

Član 8

Ministar koji ne rukovodi ministarstvom (ministar bez portfelja) obavlja poslove koje mu povjeri predsjednik Vlade, a koji se odnose na pojedine oblasti rada Vlade i može rukovoditi radom radnog tijela Vlade.

Član 9

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku koordinira učešće članova Vlade u radu Skupštine Crne Gore (u daljem tekstu: Skupština).
Član Vlade određen za predstavnika Vlade dužan je da lično učestvuje u radu Skupštine i njenih radnih tijela.

Član 10

U slučaju odsustva dužeg od dva dana, kao i u slučaju putovanja u inostranstvo, član Vlade mora imati saglasnost predsjednika Vlade.
U slučajevima iz stava 1 ovog člana, član Vlade saopštava generalnom sekretaru Vlade adresu na kojoj je u toku njegovog odsustvovanja moguće s njim uspostaviti vezu.

Član 11

Generalni sekretar Vlade prisustvuje sjednici Vlade i ima pravo da učestvuje u radu Vlade.
Generalni sekretar Vlade može biti član radnog tijela Vlade.
Generalni sekretar Vlade potpisuje zaključke i druge akte Vlade za koje ga ovlasti predsjednik Vlade.
Generalnog sekretara Vlade, u slučaju spriječenosti da prisustvuje sjednici Vlade, zamjenjuje zamjenik ili pomoćnik generalnog sekretara Vlade.

IIIRADNA TIJELA VLADE

Član 12

Stalna radna tijela rade na način utvrđen ovim poslovnikom.
Radi proučavanja predloga zakona, strateških i planskih dokumenata i davanja stručnih mišljenja o tim aktima, komisije iz člana 14 tač. 1. i 2. ovog poslovnika, po pravilu, obrazuju stručne radne grupe.
Na način rada privremenih radnih tijela primjenjuju se odredbe ovog poslovnika o načinu rada stalnih radnih tijela.

Član 13

Stalno radno tijelo ima predsjednika, zamjenika predsjednika i određeni broj članova.
Sastav stalnog radnog tijela određuje se aktom o imenovanju.
Zamjenik predsjednika radnog tijela, u slučaju spriječenosti predsjednika, ima prava, obaveze i odgovornosti predsjednika utvrđene ovim poslovnikom.

Član 14

Stalna radna tijela su:
1. Komisija za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku,
2. Komisija za ekonomsku politiku i finansijski sistem,
3. Komisija za kadrovska i administrativna pitanja, i
4. Komisija za raspodjelu dijela sredstava budžetske rezerve.

Član 15

U djelokrugu Komisije za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku su razmatranje predloga zakona, drugih propisa i opštih akata i drugih materijala koji se odnose na: osnivanje, organizaciju i nadležnost organa državne uprave i postupak pred tim organima; ostvarivanje i zaštitu ljudskih i manjinskih prava i sloboda; sistem lokalne samouprave; bezbjednost i unutrašnje poslove; sistem odbrane; vanjsku politiku i međunarodnu saradnju; međunarodnu pravnu pomoć; ekstradiciju; krivična i druga djela i kazne; advokaturu i druge vidove pravne pomoći, notare i posredovanje; državne simbole; upotrebu nacionalnih simbola; državne praznike; državljanstvo; izborni sistem; referendum; teritorijalnu organizaciju Crne Gore; odnos države prema vjeroispovijestima; odnos države prema iseljenicima iz Crne Gore i saradnju s međunarodnim organizacijama u vezi sa izbjeglim licima; porodične odnose i nasljeđivanje; službeničke odnose; nevladine i političke organizacije; kulturu; sistem informisanja, kao i druga pitanja iz oblasti funkcionisanja političkog sistema, unutrašnje i vanjske politike.

Član 16

U djelokrugu Komisije za ekonomsku politiku i finansijski sistem su razmatranje predloga zakona, drugih propisa i opštih akata i drugih materijala koji se odnose na: tekuću ekonomsku i razvojnu politiku i sistem javne potrošnje u oblasti privrede i ruralnog razvoja, obrazovanja i sporta, nauke, turizma, trgovine, poljoprivrede, šumarstva, vodoprivrede, građevinarstva, pomorstva, saobraćaja, zaštite životne sredine, uređenja prostora, informatike, telekomunikacija, standardizacije, metrologije, industrijske svojine; mala i srednja preduzeća; tranziciju privrede, tržište i cijene, ekonomske odnose s inostranstvom, investicionu politiku i ostvarivanje investicione politike; ostvarivanje politike ravnomjernog regionalnog razvoja; ostvarivanje politike ekološke države Crne Gore; ostvarivanje planova razvoja i drugih planskih dokumenata; razvoj i funkcionisanje finansijskog sistema; banke, osiguranje, platni promet, igre na sreću, fondove, državne zajmove, sistem i politiku javnih prihoda i javnih rashoda; javne nabavke; budžet Crne Gore i završni račun budžeta Crne Gore; javni dug; imovinu, svojinskopravne odnose i promet nepokretnosti; carinsku politiku; autorska prava; zdravstvenu zaštitu i zdravstveno osiguranje; penzijsko i invalidsko osiguranje; boračko-invalidsku zaštitu; poslove statistike; rad i zapošljavanje; zaštitu na radu; raspoređivanje i korišćenje sredstava tekuće i stalne budžetske rezerve, kao i druga pitanja iz oblasti ekonomskog razvoja, finansijskog sistema i javne potrošnje.

Član 17

U djelokrugu Komisije za kadrovska i administrativna pitanja su: predlaganje imenovanja, postavljenja i razrješenja iz nadležnosti Vlade odnosno davanja saglasnosti za imenovanje odnosno postavljenje lica za koja je odgovarajućim propisima utvrđena nadležnost Vlade o davanju te saglasnosti; rješavanje statusnih pitanja imenovanih i postavljenih lica za koja posebnim propisima nije utvrđena nadležnost drugog organa, kao i druga kadrovska i administrativna pitanja.

Član 18

Komisija za raspodjelu dijela sredstava budžetske rezerve odlučuje o raspodjeli dijela sredstava budžetske rezerve čiji iznos utvrđuje Vlada.
Utvrđeni iznos sredstava, u skladu s planiranom dinamikom, Komisija raspodjeljuje fizičkim licima, pojedinim organizacijama, društvima i udruženjima, na osnovu podnijetih zahtjeva i odgovarajuće dokumentacije.

Član 19

Sjednica komisije održava se, po pravilu, jednom nedjeljno.
Predsjednik komisije saziva sjednicu, predlaže dnevni red, predsjedava sjednici i potpisuje izvještaje, zaključke i druga akta komisije.
Saziv za sjednicu komisije, s predlogom dnevnog reda, materijalima za raspravu i zapisnikom s prethodne sjednice, stavlja se na portal komisije, najkasnije pet dana prije održavanja sjednice, osim ako razlozi hitnosti ne zahtijevaju sazivanje sjednice u kraćem roku.
Na dnevnom redu sjednice komisije mogu biti samo materijali koji su pripremljeni u skladu s ovim poslovnikom.

Član 20

O radu na sjednici komisije vodi se zapisnik.
Zapisnik sadrži osnovne podatke o sjednici, pitanja koja su razmatrana, iznijeta mišljenja i stavove i usvojene predloge.
Zapisnik sa sjednice komisije verifikuje se na narednoj sjednici komisije. Zapisnik, nakon verifikacije, potpisuju predsjednik i sekretar komisije. Sjednica komisija iz člana 14 tač. 1 i 2 ovog