Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 46 stav 1 Zakona o Zaštitniku/ci ljudskih prava i sloboda Crne Gore ("Službeni list Crne Gore", broj 42/11), Zaštitnik/ca ljudskih prava i sloboda Crne Gore, 31. jula 2012. godine, donio je

PRAVILA

O RADU ZAŠTITNIKA/CE LjUDSKIH PRAVA I SLOBODA CRNE GORE

(Objavljena u "Sl. listu Crne Gore", br. 44 od 9. avgusta 2012)

I- OSNOVNE ODREDBE

Predmet uređenja

Član 1

Ovim pravilima uređuju se bliži način rada i postupanja Zaštitnika/ce ljudskih prava i sloboda Crne Gore (u daljem tekstu: Zaštitnik/ca).

Normativni okvir

Član 2

Zaštitnik/ca, u ostvarivanju svoje funkcije postupa u skladu sa Ustavom Crne Gore, zakonom, potvrđenim međunarodnim ugovorima, ovim pravilima i drugim aktima.
Zaštitnik/ca, kao samostalni i nezavisni organ, u radu i postupanju neće primati naredbe ili uputstva drugih organa, organizacija ili lica.

Odlučivanje o korišćenju sredstava

Član 3

Zaštitnik/ca odlučuje o korišćenju sredstva odobrenih budžetom Crne Gore, u skladu sa zakonom.

Donacije

Član 4

Zaštitnik/ca može primati donacije vladinih, međunarodnih i nevladinih organizacija, uz puno poštovanje principa nepristrasnosti i samostalnosti u radu.

Primjena i tumačenje

Član 5

O primjeni i tumačenju ovih pravila stara se Zaštitnik/ca.

Pečat

Član 6

Zaštitnik ima pečat i štambilj, u skladu sa zakonom.

Logo

Član 7

Zaštitnik/ca može imati logo (znak).
Oblik, sadržinu i način upotrebe logoa iz stava 1 ovog člana utvrđuje Zaštitnik/ca.

IIOSTVARIVANjE NADLEŽNOSTI I OVLAŠĆENjA

Pritužbe

Član 8

Zaštitnik/ca postupa po pritužbama zbog povreda ljudskih prava i sloboda.
Pritužbu Zaštitniku/ci može podnijeti svako ko smatra da su mu aktom, radnjom ili nepostupanjem državnih organa, organa državne uprave, organa lokalne samouprave i lokalne uprave, javnih službi i drugih nosilaca javnih ovlašćenja (u daljem tekstu: organi), povrijeđena ljudska prava i slobode zajemčena Ustavom, zakonom, ratifikovanim međunarodnim ugovorima o ljudskim pravima i opšte prihvaćenim pravilima međunarodnog prava.
Pritužbu Zaštitniku/ci mogu podnijeti i lica koja smatraju da su diskriminisana od strane organa, drugih pravnih i fizičkih lica.
Postupak po pritužbama iz st. 2 i 3 ovog člana Zaštitnik/ca sprovodi u skladu sa zakonom.

Inicijativa za donošenje zakona, drugog propisa i opšteg akta

Član 9

Kada Zaštitnik/ca u radu i postupanju utvrdi da do povrede ljudskih prava i sloboda dolazi zbog toga što zakon, drugi propis ili opšti akt ili njihove pojedine odredbe, nijesu usaglašene sa međunarodno priznatim standardima u oblasti ljudskih prava i sloboda podnijeće inicijativu nadležnom organu za donošenje zakona, drugog propisa ili opšteg akta, radi usaglašavanja sa tim standardima.
Inicijativu iz stava 1 ovog člana priprema ovlašćeni/a službenik/ca Zaštitnika/ce u saradnji sa zamjenikom/com Zaštitnika/ce za odgovarajuću oblast specijalizovanosti zaštite ljudskih prava i sloboda (u daljem tekstu: oblast specijalizovanosti). Inicijativa mora biti obrazložena.

Predlog za ocjenu ustavnosti i zakonitosti

Član 10

Kada Zaštitnik/ca u radu i postupanju utvrdi da zakon ili drugi propis ili njihove pojedine odredbe nijesu saglasne sa Ustavom Crne Gore i zakonom, podnijeće predlog Ustavnom sudu Crne Gore za ocjenjivanje njihove ustavnosti, odnosno zakonitosti.
Predlog iz stava 1 ovog člana priprema ovlašćeni/a službenik/ca Zaštitnika/ce u saradnji sa zamjenikom/com Zaštitnika/ce za odgovarajuću oblast specijalizovanosti. Predlog mora biti obrazložen.

Davanje mišljenja povodom postupka

Član 11

Zaštitnik/ca može dati mišljenje o zaštiti i unaprjeđenju ljudskih prava i sloboda kada to od njega zatraži organ koji odlučuje o tim pravima, bez obzira na vrstu i stepen postupka koji je u toku pred tim organom.
Mišljenje iz stava 1 ovog člana priprema ovlašćeni/a službenik/ca Zaštitnika/ce u saradnji sa zamjenikom/com Zaštitnika/ce za odgovarajuću oblast specijalizovanosti.

Bavljenje opštim pitanjima

Član 12

Zaštitnik/ca prati stanje ljudskih prava i sloboda u različitim oblastima društvenog života i po potrebi ukazuje, upozorava, kritikuje, predlaže ili preporučuje.
U cilju praćenja stanja u određenoj oblasti društvenog života Zaštitnik/ca može da vrši istraživanja i sačinjava analize i izvještaje.

Prevencija i zaštita od torture

Član 13

Zaštitnik/ca kao nacionalni mehanizam za zaštitu lica lišenih slobode od mučenja i drugih oblika surovog, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja i kažnjavanja redovno i po potrebi sagledava stanje u organima, organizacijama i ustanovama u kojima se nalaze lica lišena slobode i lica kojima je ograničeno kretanje, u skladu sa zakonom i Opcionim protokolom uz Konvenciju protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka.
Sagledavanje stanja iz stava 1 ovog člana vrše Zaštitnik/ca, zamjenik/ca Zaštitnika/ce i ovlašćeni/a službenik/ca Zaštitnika/ce zajedno sa članovima savjetodavnog tijela za sagledavanje stanja u organima, organizacijama i ustanovama u kojima se nalaze lica lišena slobode i lica kojima je ograničeno kretanje.
Kada Zaštitnik/ca na osnovu sagledanog stanja iz stava 1 ovog člana, utvrdi da treba poboljšati tretman i položaj lica lišenih slobode ili spriječiti mučenje i druge oblike surovog, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja i kažnjavanja daje preporuke nadležnim organima u cilju poboljšanja njihovog tretmana i položaja i sprječavanja mučenja i drugih oblika surovog, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja i kažnjavanja.

Zaštita od diskriminacije

Član 14

Zaštitnik/ca, kao institucionalni mehanizam za zaštitu od diskriminacije, postupa i preduzima mjere za zaštitu od diskriminacije u skladu sa zakonom.

IIIPRIJEM GRAĐANA/KI

Prijemna kancelarija

Član 15

Prijem građana/ki, davanje informacija, uputstava i pružanje stručne pomoći u vezi sa sastavljanjem pritužbi, po pravilu, organizuje se i vrši u prijemnoj kancelariji.

Obezbjeđenje uslova za prijem

Član 16

U prijemnoj kancelariji obezbjeđuju se odgovarajući obrasci, tehnički pribor za sastavljanje pritužbi građana/ki i uslovi da građanin/ka usmeno saopšti, odnosno izloži sadržinu pritužbe.

Obavještenja građanima/kama

Član 17

Na glavnom ulazu u službene prostorije Zaštitnika/ce ističu se obavještenja o vremenu i načinu prijema građana/ki.

Prijem građana/ki

Član 18

Zaštitnik/ca vrši prijem građana/ki u svom sjedištu i izvan sjedišta (dani Zaštitnika/ce). Prijem građana/ki vrši Zaštitnik/ca, zamjenici/ce Zaštitnika/ce i ovlašćenici/e službenici/ce Zaštitnika/ce.
Prijem građana/ki može vršiti i drugi službenik/ca kojeg odredi Zaštitnik/ca, odnosno zamjenik/ca Zaštitnika/ce.

Dani Zaštitnika/ce

Član 19

Prijem građana/ki izvan sjedišta vrši se u okviru dana Zaštitnika/ce. Zaštitnik/ca određuje mjesto i vrijeme održavanja dana Zaštitnika/ce i o tome na odgovarajući način, javno obavještava građane/ke.

Vrijeme prijema građana/ki

Član 20

Prijem građana/ki u sjedištu Zaštitnika/ce vrši se svakog radnog dana od 11 do 14 časova. Zaštitnik/ca može odrediti drugačije vrijeme prijema građana/ki. Zaštitnik/ca prima građane/ke u vrijeme koje sam odredi.

Evidencija građana/ki

Član 21

U prijemnoj kancelariji vode se posebne knjige evidencije primljenih građana/ki i građana/ki koji su se Zaštitniku/ci obratili putem telefona.
U knjige evidencije iz stava 1 ovog člana upisuje se: redni broj, ime i prezime, datum posjete, odnosno obraćanja, adresa i broj telefona građanina/ke.

IVPOSTUPANjE ZAŠTITNIKA/CE

Način podnošenja pritužbe

Član 22

Pritužba se, po pravilu, podnosi u pisanoj formi, na obrascu Zaštitnika/ce ili u obliku podneska koji je razumljiv i sadrži potrebne podatke propisane zakonom.
Usmena pritužba podnosi se na zapisnik koji sačinjava službenik/ca Zaštitnika/ce ili na obrascu Zaštitnika/ce uz stručnu pomoć službenika/ce Zaštitnika/ce.

Drugo ovlašćeno lice i saglasnost podnosioca/teljke

Član 23

Ukoliko pritužbu podnosi drugo lice, potrebno je da priloži saglasnost, odnosno ovlašćenje lica u čije ime podnosi pritužbu, osim kada pritužbu podnosi lice ovlašćeno zakonom.

Pokretanje postupka po sopstvenoj inicijativi

Član 24

Kada Zaštitnik/ca ispituje povrede ljudskih prava i sloboda po sopstvenoj inicijativi, neophodna je saglasnost oštećenog/e, osim ako se radi o povredi prava neodređenog broja lica.
Predlog za pokretanje postupaka ispitivanja povrede ljudskih prava i sloboda po sopstvenoj inicijativi može podnijeti zamjenik/ca Zaštitnika ili ovlašćeni/a službenik/ca Zaštitnika.
Predlog iz stava 2 ovog člana podnosi se u pisanoj formi, sa obrazloženjem.

Primjena propisa o kancelarijskom poslovanju

Član 25

Pritužbe se primaju, evidentiraju, administrativno-tehnički obrađuju, otpremaju akti, arhiviraju i čuvaju predmeti, u skladu sa propisima o kancelarijskom poslovanju.
Prilikom evidentiranja pritužbe obavezno se unosi datum i vrijeme njenog prijema.

Upisnik pritužbi

Član 26

Pritužbe podnijete Zaštitniku/ci evidentiraju se u posebnoj knjizi evidencije - upisniku pritužbi.
Pritužbe koje se odnose na diskriminaciju posebno se označavaju u upisniku pritužbi. Oblik i sadržinu upisnika iz stava 1 ovog člana,