Na osnovu člana 186 Zakonika o krivičnom postupku (''Službeni list CG'', br. 57/09 i 49/10), Ministarstvo pravde i ljudskih prava donijelo je
PRAVILNIK
O BLIŽEM NAČINU IZVRŠAVANjA PRITVORA
(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 42 od 31. jula 2012)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1
Ovim pravilnikom propisuje se bliži način izvršavanja pritvora.
Član 2
Pritvor se izvršava u organizacionim jedinicama Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija (u daljem tekstu: Zavod), u Zatvoru Podgorica i Zatvoru Bijelo Polje (u daljem tekstu: zatvor).
Član 3
Izrazi koji se u ovom pravilniku koriste za fizička lica u muškom rodu podrazumijevaju iste izraze u ženskom rodu.
II. PRIJEM U ZATVOR I RASPOREĐIVANjE
Član 4
Sud koji je odredio pritvor dostavlja zatvoru rješenje o određivanju pritvora i pisani nalog za prijem pritvorenog lica.
Nalog iz stava 1 ovog člana sadrži: prezime i ime, dan, mjesec i godinu rođenja, jedinstveni matični broj lica, mjesto rođenja, adresu prebivališta - boravišta, zakonski naziv krivičnog djela, datum i čas lišenja slobode, vrijeme za koje je potrebno izdvajanje od ostalih pritvorenih lica i potpis ovlašćenog lica koje je izdalo nalog.
Kad je pritvoreno lice neidentifikovano, pojedini podaci iz stava 2 ovog člana, mogu se dostaviti i naknadno, ali najkasnije u roku od 48 časova od časa prijema pritvorenog lica u zatvor.
Ako uz nalog iz stava 1 ovog člana, zatvoru nije dostavljeno rješenje o određivanju pritvora, sud koji je odredio pritvor to rješenje dostavlja zatvoru, najkasnije u roku od 24 časa od izdavanja naloga. Rješenje se dostavlja za svako pritvoreno lice pojedinačno.
Lice koje rukovodi zatvorom ili drugo lice koje on ovlasti sačinjava pisanu potvrdu o prijemu pritvorenog lica, u koju se unosi dan i čas prijema.
Član 5
Prilikom prijema u zatvor utvrđuje se identitet i vrši pretres pritvorenog lica.
Identitet pritvorenog lica utvrđuje se na osnovu rješenja o određivanju pritvora i naloga za prijem pritvorenog lica, ličnih isprava i drugih isprava na osnovu kojih se može utvrditi identitet.
Pretres pritvorenog lica mogu vršiti samo službena lica koja su istog pola kao i pritvoreno lice.
Član 6
Prilikom prijema u zatvor pritvorenom licu se oduzimaju: novac, dragocjenosti, mobilni telefon, oštri predmeti (noževi, britve, žileti za brijanje, makaze, igle), kaiš, šal, pertle, kravata i ogledalo, kao i predmeti za koje postoji opravdana bojazan da bi njima, sebi ili drugom mogao nanijeti povredu ili ugroziti život.
Oduzimanje stvari iz stava 1 ovog člana vrši se zapisnički, u prisustvu pritvorenog lica, a kopija zapisnika daje se pritvorenom licu.
O oduzetom novcu i predmetima koji su korišćeni za izvršenje krivičnog djela ili koji mogu biti od interesa za vođenje krivičnog postupka obavještava se sud koji je odredio pritvor.
Član 7
Pritvoreno lice od stvari za ličnu upotrebu može da zadrži svoju odjeću, obuću, posteljinu, pribor za ličnu higijenu, naočare i ortopedska pomagala.
Po odobrenju sudije za istragu ili predsjednika vijeća, pritvorenom licu se mogu ostaviti i druge stvari za ličnu upotrebu.
Član 8
Stvari oduzete od pritvorenog lica čuvaju se u posebnoj prostoriji zatvora. Novac i dragocjenosti drže se u kasi ili na drugom bezbjednom mjestu.
Na zahtjev pritvorenog lica oduzete stvari mogu se predati članu njegove porodice ili rodbine, o čemu odlučuje lice koje rukovodi zatvorom.
Član 9
Prilikom prijema u zatvor vrši se upis pritvorenog lica u matičnu knjigu i to lice se upoznaje sa osnovnim pravima i dužnostima koje ima za vrijeme trajanja pritvora.
Član 10
Raspored pritvorenih lica u zatvoru vrši lice koje rukovodi zatvorom ili lice koje on ovlasti, prema raspoloživosti smještajnog prostora, potrebama istrage i ličnim svojstvima pritvorenih lica.
III. SMJEŠTAJ
Član 11
Pritvorena lica smještaju se u jednokrevetne i višekrevetne prostorije. U jednokrevetne prostorije smještaju se pritvorena lica neposredno po prijemu u zatvor. U jednokrevetne prostorije smještaju se i pritvorena lica iz razloga bezbjednosti, iz zdravstvenih razloga ili na lični zahtjev.
Prostorije u koje se smještaju pritvorena lica ne smiju biti vlažne i moraju biti površine najmanje 8 m2. Prostorije moraju biti osvijetljene, provjetrene i zagrijane. Zagrijavanje prostorija, po pravilu, vrši se od 1. novembra do 1. aprila.
Zavisno od klimatskih uslova, može se odrediti i drugi datum početka i prestanka zagrijavanja prostorija.
Član 12
Pritvorenom licu pripada zasebna postelja koju čini: krevet ili poseban ležaj, dušek, jastuk sa jastučnicom, dva čaršafa i dva ćebeta u ljetnjem, odnosno tri u zimskom periodu.
Po dolasku u zatvor pritvorenom licu se daje čista posteljina ukoliko ne koristi svoju posteljinu. Pritvoreno lice zadužuje se garderobnim ormarom za smještaj stvari koje može držati kod sebe.
IV. ISHRANA
Član 13
Pritvorenom licu obezbjeđuju se tri obroka dnevno, u skladu sa aktom o tablicama ishrane, koji su primjereni njegovoj starosnoj dobi, zdravlju, kao i vjerskim i kulturnim potrebama.
Doktor medicine koji je zaposlen u zatvoru (u daljem tekstu: zatvorski doktor) svakog dana provjerava kvalitet hrane, o čemu daje mišljenje koje unosi u knjigu zapažanja o kvalitetu hrane i, ako je potrebno, preduzima i predlaže odgovarajuće mjere.
Član 14
Ako pritvoreno lice odbija da uzima hranu, o tome se odmah obavještava lice koje rukovodi zatvorom i predsjednik suda koji je ovlašćen da vrši nadzor nad pritvorenim licima.
U slučaju iz stava 1 ovog člana zatvorski doktor upozorava pritvoreno lice da prestane sa odbijanjem hrane.
Ako pritvoreno lice i pored upozorenja zatvorskog doktora, odbija uzimanje hrane, čime može dovesti u ozbiljnu opasnost svoj život i zdravlje, zatvorski doktor će i bez njegovog pristanka primijeniti neophodnu zdravstvenu zaštitu.
Član 15
Ako se pritvoreno lice hrani o svom trošku, hrana mu se donosi jedanput dnevno, u vremenu od 12,00 do 14,00 časova, u količini koja odgovara njegovim dnevnim potrebama.
Ukoliko je sporno koja količina hrane odgovara dnevnim potrebama pritvorenog lica, lice koje rukovodi zatvorom o tome konsultuje zatvorskog doktora.
Pritvorenom licu koje je bolesno, trudnici i porodilji ishrana se upodobljava u skladu sa mišljenjem zatvorskog doktora.
Dnevni obroci hrane pritvorenim licima poslužuju se u spavaonicama.
Pritvoreno lice ne može u spavaonici držati prehrambene artikle u količini većoj od 5 kg.
V. ZDRAVSTVENA ZAŠTITA
Član 16
Zdravstvena zaštita pritvorenim licima pruža se u ambulanti zatvora i u specijalnoj bolnici Zavoda.
Ako u Zavodu ne postoje uslovi za uspješno liječenje određene bolesti, zatvorski doktor će uputiti pritvoreno lice u javnu zdravstvenu ustanovu u kojoj postoje odgovarajući uslovi.
U slučaju iz stava 2 ovog člana zatvorski doktor o tome odmah obavještava lice koje rukovodi zatvorom i predsjednika suda koji je ovlašćen da vrši nadzor nad pritvorenim licima.
Član 17
Pritvorenim trudnicama i porodiljama obezbjeđuje se posebna njega, u skladu sa propisima kojima se uređuje zdravstvena zaštita.
Član 18
Neposredno po prijemu u zatvor vrši se Ljekarski pregled i sačinjava zdravstveni karton pritvorenog lica. Ljekarski pregled pritvorenog lica vrši se i prilikom njegovog otpuštanja iz zatvora.
Član 19
Redovni zdravstveni pregledi pritvorenih lica vrše se svakim radnim danom, prema posebnom rasporedu koji utvrđuje zatvorski doktor.
Radi ljekarskog pregleda pritvoreno lice se prijavljuje službeniku obezbjeđenja prethodnog dana, prilikom večernjeg brojanja pritvorenih lica.
Izuzetno od stava 2 ovog člana, u hitnim slučajevima, pritvoreno lice će se odmah uputiti na zdravstveni pregled.
Služba obezbjeđenja zatvora vodi evidenciju prijavljenih za pregled koja se svakog jutra dostavlja medicinskom tehničaru u zatvoru.
Član 20
Redovni zdravstveni pregled pritvorenog lica u ambulanti zatvora vrši zatvorski doktor sa medicinskim tehničarem i u prisustvu službenika obezbjeđenja.
Član 21
Pritvorenom licu, po odobrenju sudije za istragu, omogućiće se da ga pregleda doktor medicine kojeg on izabere.
Član 22
Službenik obezbjeđenja - šef smjene organizuje prijem terapije svakom pritvorenom licu pojedinačno, i zajedno sa medicinskim tehničarem kontroliše da li se