Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 76 stav 4 Zakona o divljači i lovstvu ("Službeni list CG", broj 52/08), Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donijelo je

PRAVILNIK

O MJERAMA ZA SPREČAVANjE ŠTETE I NAČINU I POSTUPKU ZA OSTVARIVANjE NAKNADE ŠTETE OD DIVLjAČI

(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 70 od 21. oktobra 2009)

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se propisuju mjere za sprečavanje štete od divljači koje su dužna da preduzmu pravna lica kojima je lovište dato na korišćenje (u daljem tekstu: korisnik lovišta) i vlasnici, odnosno korisnici stoke i zemljišta na kojima se prostire lovište ili koja su u blizini lovišta (u daljem tekstu: vlasnici, odnosno korisnici stoke i zemljišta) kao i način i postupak za ostvarivanje naknade štete od divljači.

Član 2

U lovištu tokom lovne godine korisnik lovišta je dužan obezbijediti hranu i vodu u dovoljnim količinama, a naročito za vrijeme suše, zimskog perioda i elementarnih nepogoda.

Član 3

Vlasnici, odnosno korisnici stoke i zemljišta su dužni da svoje zasijane, odnosno zasađene poljoprivredne kulture i stogove sijena ograđuju drvenom ili žičanom ogradom, na način koji onemogućava prolazak bilo koje dlakave divljači, kao i da premazivanjem mladih stabala voćaka odbojnim sredstvima, spriječe oštećenja na kori tih stabala.
Vlasnici, odnosno korisnici stoke i zemljišta dužni su da redovno kontrolišu stanje svoje imovine, organizuju njeno čuvanje korišćenjem vezanih pasa, vidljivih plašila i zvučnih uređaja, kao i da sprovode ostale uobičajene mjere zaštite.
Korisnik lovišta je obavezan da pruži pomoć i informacije vlasniku, odnosno korisniku stoke i zemljišta, prilikom nabavke sredstava za odbijanje divljači i davanja uputstava i stručnih savjeta o korišćenju tih sredstava u cilju sprečavanja, odnosno smanjivanja štete od divljači.

Član 4

U lovištima gdje ima medvjeda, vukova i šakala stoka se može puštati na ispašu samo u pratnji čobana.
Na terenima iz stava 1 ovog člana stoka se noću zatvara u štale.
Izuzetno od stava 2 ovog člana, stoka se noću može zatvarati u otvorenim ograđenim prostorima-torovima, uz nadzor i stalno prisustvo čobana i sa vezanim psom čuvarom.

Član 5

U lovištima gdje ima medvjeda, pčelinjaci moraju biti ograđeni, pod stalnim nadzorom vlasnika-čuvara i sa obavezno vezanim psom čuvarom u pčelinjaku.

Član 6

Ako i pored preduzetih mjera divljač pričini štetu, vlasnik, odnosno korisnik stoke i zemljišta podnosi zahtjev za procjenu štete korisniku lovišta, u roku od tri dana od dana kada je saznao za štetu, a najkasnije u roku od 15 dana od dana kada je šteta nastala.

Član 7

Korisnik lovišta dužan je bez odlaganja, a najkasnije u roku od dva dana od dana prijema zahtjeva za procjenu štete, odrediti komisiju za utvrđivanje uzroka štete i procjenu vrijednosti pričinjene štete (u daljem tekstu: Komisija).
Komisija iz stava 1 ovog člana, obrazuje se od tri člana i to:
- poljoprivrednog, lovnog ili veterinarskog inspektora sa iskustvom na tim poslovima;
- stručnog lica za utvrđivanje uzroka štete i procjenu vrijednosti pričinjene štete, poljoprivredne, šumarske ili veterinarske struke sa iskustvom na tim poslovima;
- lica iz ekonomske struke sa iskustvom na tim poslovima.
Komisija iz st. 1 i 2 ovog člana, je dužna da odmah izvrši uviđaj uz obavezno prisustvo oštećenog i da o svom radu sačini zapisnik u tri primjerka, od kojih jedan primjerak zapisnika uručuje oštećenom.
Zapisnik iz stava 3 ovog člana, sadrži: ime i prezime oštećenog, mjesto i način nastanka štete, znakove koji jasno upućuju da je šteta nastala od određene vrste divljači, preduzete mjere koje je oštećeni preduzeo prije i poslije pričinjene štete, obim i visinu štete, rok za isplatu štete, podatke o obvezniku naknade štete, primjedbe oštećenog, potpise članova komisije koja je sačinila zapisnik i potpis oštećenog.
Troškove rada Komisije snosi korisnik lovišta.

Član 8

Zahtjev za naknadu štete i zapisnik Komisije iz člana 7 ovog pravilnika, oštećeni podnosi obvezniku naknade štete, najkasnije u roku od 10 dana od dana prijema zapisnika.

Član 9

Stupanjem na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o mjerama za sprečavanje štete i načinu i postupku za ostvarivanje naknade štete od zaštićene divljači ("Službeni list RCG", broj 54/00).

Član 10

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Crne Gore".
Broj: 322/09-0801 -3296/5
Podgorica, 14. oktobar 2009. godine
Ministar, mr Milutin Simović, s.r.