Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 69 stav 2 Carinskog zakona ("Službeni list Republike Crne Gore", br. 7/02, 38/02 i 72/02), direktor Uprave carina Crne Gore, donosi

PRAVILNIK

O OBLIKU, SADRŽAJU, NAČINU PODNOŠENjA I POPUNjAVANjA CARINSKE DEKLARACIJE I ZBIRNE PRIJAVE

(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 16 od 21. marta 2003; 43/04, 2/05, 14/05, 48/07)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se oblik, sadržina, način podnošenja i popunjavanja carinske deklaracije i zbirne prijave za privremeni smještaj robe.

Član 2

O svim carinskim postupcima, uključujući i povraćaj robe, koristi se jedinstvena carinska isprava (u daljem tekstu: JCI), na obrascu datom u prilozima 1 do 4, osim za privremeni smještaj robe za koji se koristi sažeta prijava (u daljem tekstu: sažeta prijava), na obrascu datom u prilozima 9 i 10 ovog pravilnika.

Carinska deklaracija u pisanoj formi

Član 3

Ako je jednom carinskom deklaracijom (u daljem tekstu: deklaracija) obuhvaćena roba, koja se svrstava u dvije ili više tarifne oznake carinske nomenklature, podaci za pojedinačnu tarifnu oznaku smatraju se kao samostalna deklaracija.

Član 4

Ako podnosilac deklaracije podnese deklaraciju elektronskim putem, Uprava carina može odobriti, da se svojeručno potpisivanje deklaracije zamijeni jednako vrijednim tehničkim postupkom, koji može da se bazira na primjeni šifre, samo ako su ispunjeni tehnički i administrativni uslovi koje određuje Uprava carina.
Uprava carina može odobriti da se deklaracije, podnesene elektronskim putem direktno potvrđuju u okviru carinskog informacionog sistema, umjesto ručnog odnosno mehaničkog potvrđivanja sa pečatom i potpisom nadležnog carinskog službenika.
Pod uslovima i na način, koje utvrdi Uprava carina, može se odobriti da se, pojedinačni podaci u pisanoj deklaraciji izmijene tako što se pošalju nadležnoj carinarnici u elektronskom obliku.

Član 5

Dokumenta, koja su priložena uz deklaraciju čuva carinarnica, onoliko koliko se čuva carinska deklaracija uz koju su podnijeti, u rokovima utvrđenim članom 17 Carinskog zakona, osim ako ista ne donese drukčiju odluku, ili ako podnosiocu deklaracije trebaju ova dokumenta u druge svrhe. U takvom slučaju, carinarnice će obezbijediti, da dokumenta neće moći da se koriste drukčije nego kao dokaz o količini ili vrijednosti robe na koju se odnose.

Član 6

Deklaracija se predaje carinarnici gdje je roba podnesena. Deklaracija može da se preda odmah nakon podnošenja robe.
Carinarnica može odobriti da se deklaracija preda prije nego što se podnese roba. U takvom slučaju carinarnica određuje rok u kojem roba mora biti podnesena, a pri tome vodi računa o okolnostima pojedinačnog slučaja. Ako roba nije podnesena u određenom roku, smatraće se da deklaracija nije bila predata.
Ako je deklaracija predata prije nego što je roba na koju se odnosi stigla do carinarnice ili do drugog mjesta određenog od strane carinarnice ona se može primiti tek kada je roba podnesena carinarnici.

Član 7

Deklaracija se podnosi u radno vrijeme nadležne carinarnice.
Datum i vrijeme podnošenja deklaracije upisuje se na deklaraciji od strane ovlašćenog carinskog službenika.
Na usmeni zahtjev podnosioca deklaracije, nadležna carinarnica je dužna da izda potvrdu o datumu i vremenu podnošenja deklaracije. Potvrda se izdaje u formi prethodno popunjenog lista za internu upotrebu iz priloga 1 ovog pravilnika. Izuzetno se može koristiti list 3/8, preko kojeg je dijagonalno ispisan tekst "ZA INTERNU UPOTREBU".
Bez obzira na stav 1 ovog člana, nadležna carinarnica, na zahtjev podnosioca deklaracije može odobriti da se deklaracija preda i van radnog vremena. Eventualne troškove snosi podnosilac deklaracije.
Svaka deklaracija koja se predaje kod ovlašćenog carinskog službenika carinarnice na drugom mjestu, kojeg odobri carinarnica, smatra se da je bila podnesena kod ove carinarnice.
Troškove za podnošenje deklaracije van radnog vremena carinarnice i troškove za podnošenje deklaracije na drugom mjestu u skladu sa stavom 5 ovog člana utvrđuje direktor Uprave carina.

Član 8 i 9

(Brisani)

Jedinstvena carinska isprava

Član 10

Definicije termina
a) "komplet JCI": komplet od 8 listova 1, 2, 3, 4, 5, 6 7 i 8 odnosno komplet od 5 listova 1/6, 2/7, 3/8, 4/5 i 5/4;
b) "set JCI": listovi JCI, potrebni za sprovođenje odabranog carinskog postupka;
c) "dvonamjensko korišćenje": korišćenje odgovarajućih setova iz kompleta od 5 listova, kada je potrebno na listovima JCI prekrižiti neiskorišćenu brojčanu oznaku;
d) "rubrika": dio JCI, razdvojen crtom i označen brojem ili velikim štampanim slovom i tekstualnim opisom;
e) "podjele": vidljivo označeni djelovi rubrike, koje brojimo sa lijeve strane prema desnoj;
f) "dopune JCI (BIS)": obrazac, koji je sastavni dio JCI i koji se koristi, ako se u pošiljci deklariše roba svrstana u više nego u jednu desetocifrenu oznaku carinske tarife.

Član 11

Izuzetno od člana 2 ovog pravilnika, za deklaracije u pisanoj formi mogu se koristiti takođe drugi obrasci, ako to omogućavaju propisi za odnosni carinski postupak, koji se popunjavaju na način, određen za njihovo korišćenje. Po potrebi se dopunjavaju sa podacima, koji su potrebni za traženi carinski postupak.
Stav 1 ovog člana ne isključuje:
a) da se izostavi deklaracija u pisanoj formi u skladu sa čl. 27 do 38 ovog pravilnika;
b) da se izostavi deklaracija u pisanoj formi na obrascu iz člana 2 ovog pravilnika, kada se za poštanske pošiljke u skladu sa čl. 39 i 40 ovog pravilnika koriste posebna pravila;
c) da se koriste posebni obrasci, koji pojednostavljuju deklaraciju u pojedinačnim slučajevima, samo ako Uprava carina odobri takve posebne obrasce;
d) da se koriste specifikacije u tranzitnom postupku, kada se pošiljka sastoji od više vrsta robe;
e) da se štampaju izvozne, tranzitne i uvozne carinske deklaracije i dokumenti, koji dokazuju carinski status robe na kompjuterskim sistemima, i po potrebi, na praznim listovima papira, samo ako Uprava carina to odobri.

Član 12

JCI se podnosi u setovima, koji se sastoje od listova potrebnih za obavljanje formalnosti traženog carinskog postupka.
Kada se prije tranzitnog postupka traži drugi carinski postupak (npr. zajednički izvozno-tranzitni postupak), može da se podnese set sastavljen od listova, potrebnih za obavljanje formalnosti tranzitnog i prethodnog postupka.
Setovi, na koje se odnosi st. 1 i 2 ovog člana, sastoje se:
a) od listova kompleta sa 8 listova, u skladu sa uzorkom iz priloga 1 ovog pravilnika,
b) od listova dvonamjenskog kompleta sa 5 listova, u skladu sa uzorkom iz priloga 3 ovog pravilnika.
Obrasci deklaracija se mogu dopuniti, kada je potrebno, sa jednim ili više dopunskih obrazaca (u daljem tekstu: dopune JCI), predatih u setovima, koji sadrže primjerke, potrebne za sprovođenje odabranog carinskog postupka. Dopune JCI su sastavni djelovi JCI, na koju se odnose.
Oblik i sadržaj setova JCI, koji se sastoje bilo od listova kompleta od 8 listova ili listova dvonamjenskog kompleta od 5 listova, su određeni u prilozima 1, 2, 3 i 4 ovog pravilnika.
Izuzetno od stava 4 ovog člana, organ carinske službe (carinarnica) može da odredi, da se dopunski obrasci koriste i kada se za podnošenje ovakvih deklaracija koristi kompjuterski sistem.

Član 13

Ako se jedan komplet od