Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 21 stav 2 Zakona o zaključivanju i izvršavanju međunarodnih ugovora ("Službeni list Crne Gore", broj 77/08), Vlada Crne Gore, na sjednici od 28. marta 2013. godine, donijela je

ODLUKU

O OBJAVLjIVANjU SPORAZUMA IZMEĐU VLADE CRNE GORE I SAVJETA MINISTARA REPUBLIKE ALBANIJE O UZAJAMNOJ ZAŠTITI TAJNIH PODATAKA

(Objavljena u "Sl. listu CG - međunarodni ugovori", br. 5 od 30. aprila 2013)

Član 1

Objavljuje se Sporazum između Vlade Crne Gore i Savjeta ministara Republike Albanije o uzajamnoj zaštiti tajnih podataka, koji je potpisan 11. marta 2013. godine u Tirani.

Član 2

Tekst Sporazuma iz stava 1 ove Odluke, u originalu na crnogorskom jeziku, glasi:

SPORAZUM

između Vlade Crne Gore i Savjeta ministara Republike Albanije o uzajamnoj zaštiti tajnih podataka

Vlada Crne Gore i Savjet ministara Republike Albanije (u daljem tekstu "Strane"),
Prepoznavajući važnu ulogu njihove međusobne saradnje sa ciljem stabilizacije mira, međunarodne bezbjednosti i uzajamnog povjerenja,
Imajući u vidu da dobra saradnja može da zahtijeva razmjenu tajnih podataka među Stranama,
Prepoznajući potrebu da ustanove pravila zaštite tajnih podataka koji se razmjenjuju u okviru političke, vojne, ekonomske, pravne, naučne, tehnološke ili bilo koje druge saradnje, kao i tajnih podataka koji nastaju u procesu takve saradnje,
Imajući namjeru da obezbijede međusobnu zaštitu tajnih podataka, koje je klasifikovala jedna Strana i ustupila drugoj Strani,
Sa željom da ustanove pravila koja regulišu uzajamnu zaštitu tajnih podataka koja će se primjenjivati na sporazume o saradnji i povjerljive ugovore, koji će ubuduće biti implementirani između Strana, a koji sadrže ili uključuju tajne podatke,
Sporazumjele su se o sledećem:

Definicije

Član 1

U smislu ovog Sporazuma:
1. "Tajni podaci" su:
- u Crnoj Gori:
Tajni podaci su podaci čijim bi otkrivanjem nepozvanom licu nastupile ili mogle nastupiti štetne posljedice za bezbjednost Crne Gore ili za njene političke ili ekonomske interese, a odnose se na odbranu, javnu bezbjednost, vanjske poslove, obavještajnu i bezbjednosnu djelatnost državnih organa Crne Gore, naučne, istraživačke, tehnološke, ekonomske i finansijske interese države u oblastima odbrane, javne bezbjednosti, inostranih poslova, obavještajne, bezbjednosne djelatnosti državnih organa Crne Gore, i sisteme, uređaje, projekta i planove u oblastima odbrane, javne bezbjednosti, vanjskih poslova, obavještajne i bezbjednosne djelatnosti državnih organa Crne Gore.
- u Republici Albaniji:
Državna tajna" je tajni podatak čije neovlašćeno otkrivanje može nanijeti štetne posljedice nacionalnoj bezbjednosti. Nacionalna bezbjednost znači odbranu suvereniteta, teritorijalnog integriteta, ustavno pravnog poretka i vanjskih odnosa Republike Albanije.
2. "Tajni dokument" je bilo koji zabilježeni podatak, bez obzira na njegovu fizičku formu ili karakteristike, uključujući, bez ograničenja, pisane ili štampane podatke, memorijske kartice i trake, mape, tabele, fotografije, slike, nacrte, gravure, skice, zabilješke, indigo papir i pisaće trake, kopije nastale na bilo koji način, i zvuk, glas, magnetski, elektronski, optički ili video zapis u bilo kojoj formi, prenosna oprema za automatsku obradu podataka sa kompjuterskim medijem za smještaj podataka i prenosni kompjuterski medij za smještaj podataka.
3. "Tajni materijal" je svaki dio mašinerije, oružja, opreme ili uređaja koji je proizveden ili je u procesu proizvodnje, čuvanja, obrade ili prenošenja, a koji sadrži tajne podatke.
4. "Strana primalac" je Strana kojoj se tajni podaci ili tajni materijali šalju.
5. "Strana porijekla" je Strana koja inicira tajne podatke ili tajni materijal.
6. "Treća strana" je država ili međunarodna organizacija, koja nije jedna od Strana ovog Sporazuma.
7. "Nadležni bezbjednosni organ" je organ koji, u skladu sa nacionalnim zakonima i propisima Strane sprovodi državnu politiku za zaštitu tajnih podataka, vrši opštu kontrolu u ovoj oblasti i implementira ovaj Sporazum. Ovi organi su navedeni u članu 4 ovog Sporazuma.
8. "Princip "potrebno je da zna"" je neophodnost pristupa tajnim podacima u skladu sa službenim dužnostima i/ili za sprovođenje konkretnog službenog zadatka.
9. "Ugovarač" je fizičko ili pravno lice koje ima pravni kapacitet da zaključuje povjerljive ugovore.
10. "Povjerljivi ugovor" je sporazum između dva ili više državnih organa ili pravnih lica koji stvara i definiše prava i obaveze između njih a koji sadrži tajne podatke.
11. "Posjetioci" su zvanični predstavnici jedne Strane koji zahtijevaju da posjete ustanove ili objekte druge Strane a što uključuje tajne podatke ili tajne materijale.
12. "Dozvola za pristup tajnim podacima za fizičko lice" je dokument za pristup tajnim podacima i tajnim materijalima koji je izdao Nadležni bezbjednosni organ državljaninu Strane u skladu sa nacionalnim zakonima i propisima.
13. "Dozvola za pristup tajnim podacima za pravna lica" je dokument koji je izdao Nadležni bezbjednosni organ a koji dokazuje da kompanija/preduzeće ima fizičku i organizacionu sposobnost da koristi i čuva tajne podatke ili tajne materijale u skladu sa nacionalnim zakonima i propisima.
14. "Povreda bezbjednosti" je čin ili propust koji je suprotan nacionalnim zakonima i propisima a koji rezultira ili može rezultirati neovlašćenim pristupom tajnim podacima.

Primjenjivost

Član 2

Ovaj Sporazum sadrži sve aktivnosti prilikom kojih tajni podaci nastaju ili se razmijenjuju između Strana, fizičkih ili pravnih lica koja su pod nadležnošću svojih država u cilju izvršavanja svojih službenih dužnosti.

Stepeni tajnosti

Član 3

Strane se slažu da su sljedeći nivoi stepena tajnosti ekvivalentni i da odgovaraju nivoima stepena tajnosti koji su navedeni u nacionalnim zakonima i propisima Strana:
- za Crnu Goru:
STROGO TAJNO
TAJNO
POVJERLjIVO
INTERNO
- ekvivalent na engleskom:
TOP SECRET
SECRET
CONFIDENTIAL
RESTRICTED
- za Republiku Albaniju:
TEPER SEKRET
SEKRET
KONFIDENCIAL
I KUFIZUAR

Nadležni bezbjednosni organi

Član 4

1. Nadležni bezbjednosni organi Strana su sljedeći:
- Za Crnu Goru, Direkcija za zaštitu tajnih podataka
- Za Republiku Albaniju, Direktorat za bezbjednost tajnih podataka
2. Nadležni organi obavještavaju jedni druge o nacionalnim zakonima i propisima koji su na snazi i koji regulišu zaštitu tajnih podataka.
3. Da bi se obezbijedila bliska saradnja u implementaciji ovog Sporazuma, nadležni bezbjednosni organi mogu održavati konsultacije na zahtjev jednog od njih.
4. Da bi se obezbijedio i održao uporedan standard bezbjednosti, nadležni organi, na zahtjev, obezbijeđuju jedan drugom podatke o standardima bezbjednosti, procedurama i praksama zaštite