Na osnovu člana 109 Zakona o sudovima ("Sl. list RCG", br. 5/02), po pribavljenom mišljenju Sudskog savjeta, Ministarstvo pravde donosi
SUDSKI
POSLOVNIK
(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 36 od 3. juna 2004; 79/04, 62/09)
PRVI DIO
GLAVAI
OPŠTE ODREDBE
Član 1
Sudskim poslovnikom (u daljem tekstu: Poslovnik) uređuju se organizacija i način unutrašnjeg poslovanja u sudovima u Republici Crnoj Gori (u daljem tekstu: Republika).
Primjenom ovog poslovnika obezbjeđuje se uredno i blagovremeno obavljanje poslova sudske uprave, administrativno-tehničkih i drugih poslova značajnih za organizaciju i unutrašnje poslovanje sudova.
Član 2
Unutrašnje poslovanje, u smislu ovog poslovnika, obuhvata poslove sudske uprave i administrativno-tehničke poslove.
Unutrašnje poslovanje odvojeno je od suđenja.
Član 3
Unutrašnje poslovanje u sudovima organizuje se tako da sud svoju funkciju može zakonito, blagovremeno i efikasno ostvarivati i da se strankama omogući da što prije i sa manje troškova ostvare prava koja im po zakonu pripadaju.
Član 4
Ministarstvo pravde (u daljem tekstu: Ministarstvo) daje opšta uputstva i obavještenja i vrši nadzor u pogledu primjene ovog poslovnika.
Predsjednik suda stara se o neposrednom sprovođenju ovog poslovnika i odgovoran je za njegovu primjenu. Predsjednik suda može davati uputstva i objašnjenja o primjeni pojedinih odredaba ovog poslovnika.
Sudije i službenici suda u okviru djelokruga svojih poslova neposredno primjenjuju ovaj poslovnik.
Član 5
Predsjednik suda, po potrebi, a najmanje jednom godišnje obavještava Ministarstvo o stanju i problemima u vezi primjene ovog poslovnika.
GLAVAII
SUDSKA UPRAVA
2.1. Poslovi sudske uprave
Član 6
Poslovima sudske uprave obezbjeđuju se uslovi za pravilan i blagovremen rad i poslovanje suda.
Pod poslovima sudske uprave smatraju se poslovi unutrašnje organizacije određeni zakonom, ovim poslovnikom i drugim aktima kojima se obezbjeđuju uslovi za redovno i efikasno vršenje sudske vlasti.
2.2. Ovlašćenja i dužnosti predsjednika suda
Član 7
Predsjednik suda je odgovoran za vršenje poslova sudske uprave.
Obavljanje pojedinih poslova sudske uprave u većim sudovima predsjednik suda može u pisanoj formi povjeriti zamjeniku predsjednika suda, predsjednicima odjeljenja, sudijama ili službeniku suda.
Član 8
U cilju urednog i blagovremenog obavljanja poslova u sudu predsjednik suda nadzire rad sudskih odjeljenja i službi pregledom upisnika i pomoćnih knjiga, rokovnika i ročišnika, stalnim evidentiranjem predmeta čije rješavanje duže traje, pribavljanjem izvještaja i na drugi pogodan način.
Predsjednik suda preduzima mjere za otklanjanje utvrđenih nedostataka.
Član 9
Ako se pri razmatranju godišnjeg izvještaja utvrdi da je u sudu, odnosno u sudskim odjeljenjima, broj neriješenih predmeta viši od tromjesečnog priliva, predsjednik suda donosi program rješavanja tih predmeta (u daljem tekstu: program) najkasnije do 31. januara naredne godine.
Programom se uvode mjere radi blagovremenog obavljanja poslova u sudu, kao što su izmjene unutrašnje organizacije suda, uvođenje prekovremenog rada sudijama u skladu sa zakonom i kolektivnim ugovorom, i službenicima, privremena preraspodjela radnog vremena, poslovni sastanci kao i druge odgovarajuće mjere u skladu sa zakonom i ovim poslovnikom.
Predsjednik suda može, u okviru pripreme i sprovođenja programa da predloži upućivanje sudija iz drugog suda i donese izmjenu godišnjeg rasporeda.
Predlog programa predsjednik suda dostavlja na razmatranje sjednici sudija.
O donijetom programu predsjednik suda obavještava predsjednika neposredno višeg suda i predsjednika Vrhovnog suda.
Predsjednik suda mjesečno prati i nadzire sprovođenje programa radi izmjena i dopuna programa, odnosno obustavljanja njegovog daljeg sprovođenja.
Član 10
Predsjednik suda usklađuje rad sudskih odjeljenja i drugih organizacionih jedinica u sudu. Kad predsjednik suda uoči u radu odjeljenja, vijeća, sudije pojedinca i istražnih sudija nejednako postupanje ili postupanje protivno važećim propisima ili odstupanje od ustaljene sudske prakse viših sudova, iznijeće svoja zapažanja radi zauzimanja jedinstvenog stava na sjednicama sudskih odjeljenja odnosno sudija.
Član 11
Predsjednik suda je dužan da, sam ili preko lica koja odredi, provjeri svaku pritužbu stranaka na rad suda ili pojedinih sudija i službenika. Prije nego što, u najkraćem roku, odgovori na pritužbu predsjednik sa njom upoznaje lice na čiji rad se odnosi, traži od njega usmeno ili pismeno izjašnjenje, pregleda predmet i obavlja sve drugo što je neophodno da bi utvrdio osnovanost pritužbe.
Po anonimnim pritužbama ne vrši se provjera u smislu stava 1 ovog člana.
Sve usmene i pismene pritužbe evidentiraju se u "Su" upisnik.
Član 12
Predsjednik suda izvještava viši sud o svim pitanjima za koja ocijeni da su od značaja za rad suda.
U stvarima sudske uprave predsjednici viših sudova prate rad nižih sudova i preduzimaju mjere za sprovođenje ovog poslovnika i pravilno funkcionisanje sudske uprave u tim sudovima. Ovu dužnost ostvaruju obilaskom sudova, pribavljanjem izvještaja, održavanjem sastanaka sa sudijama i drugim službenicima u sudu, kao i pregledom poslovanja u stvarima sudske uprave.
Član 13
Predsjednici Vrhovnog suda, Apelacionog suda i viših sudova mogu organizovati sastanke sa predsjednicima, kao i sa sudijama nižih sudova sa svog područja radi razmatranja pitanja od značaja za unapređenje organizacije rada suda i sudske uprave .
Član 14
Radi usklađivanja rada i blagovremenog vršenja poslova predsjednik suda ili lice koje on odredi, po potrebi, saziva radne sastanke svih službenika suda ili službenika koji obavljaju iste ili slične poslove.
Član 15
Predsjednik suda, po potrebi, saziva sudije-porotnike radi razmatranja pitanja od značaja za njihovo učešće u radu suda.
Član 16
Predsjednik suda može da sazove radne sastanke sa organima otkrivanja i gonjenja izvršilaca krivičnih djela kao i sa advokatima i drugim organima ili organizacijama, kada je to od interesa za vršenje sudske vlasti.
Član 17
Sudije i službenici imaju pravo i obavezu na stručno usavršavanje.
Radi ostvarivanja prava i obaveza iz stava 1 ovog člana i razmjene mišljenja o pitanjima koja su od zajedničkog interesa, sudovi organizuju i učestvuju na savjetovanjima i konsultativnim sastancima sa predstavnicima drugih sudova ili drugih organa i organizacija o kojima predsjednik suda obavještava sudije i službenike.
Stručno usavršavanje sudija i službenika može se sprovoditi i u toku radnog vremena.
Predsjednik suda određuje sudije i službenike koji će zavisno od pravne oblasti na kojoj rade i koja je na dnevnom redu učestvovati na savjetovanjima i sastancima iz stava 2 ovog člana.
GLAVAIII
UNUTRAŠNjA ORGANIZACIJA
Član 18
Unutrašnja organizacija se utvrđuje zavisno od vrste i obima poslova i potrebe ažurnog i efikasnog rada suda.
Aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, predsjednik suda utvrđuje organizacione jedinice suda i njihov djelokrug i sva pitanja sudske uprave koja nijesu regulisana ovim poslovnikom.
3.1. Sudska odjeljenja
Član 19
Sudska odjeljenja se osnivaju za pojedinu pravnu oblast u kojoj su raspoređene najmanje tri sudije.
Pojedino sudsko odjeljenje može imati jedno ili više vijeća.
Član 20
Sudskim odjeljenjem rukovodi predsjednik odjeljenja koji je određen godišnjim rasporedom poslova.
Godišnjim rasporedom poslova određuje se i zamjenik predsjednika odjeljenja.
Predsjednik odjeljenja se stara o tekućem i stručnom radu u odjeljenju, kao i za racionalnu i ravnomjernu dodjelu predmeta u skladu sa unaprijed određenim pravilima o dodjeljivanju predmeta i godišnjem rasporedu poslova.
Član 21
U sudovima se obezbjeđuje praćenje i proučavanje sudske prakse.
U sudovima se može organizovati odjeljenje sudske prakse kojim rukovodi predsjednik odjeljenja određen godišnjim rasporedom poslova.
Praćenje i proučavanje sudske prakse obuhvata naročito: praćenje sudske prakse prvostepenih i drugostepenih sudova, praćenje načelnih pravnih stavova i načelnih pravnih mišljenja, pripremanje nacrta pravnih stavova za sjednice sudskih odjeljenja i obavljanje drugih poslova od značaja za sudsku praksu.
3.2. Sudska pisarnica
Član 22
Administrativno-tehnički poslovi obavljaju se u sudskoj pisarnici.
U sudovima sa većim obimom poslova u okviru sudske pisarnice mogu se obrazovati odsjeci za rad na predmetima pojedinih odjeljenja (odsjek za krivične, parnične, vanparnične, izvršne i druge predmete), kao i posebne organizacione jedinice kao što su: prijemna kancelarija, kancelarija za ovjeru, ekspediciju pošte i druge.
Član 23
Radom pisarnice rukovodi upravitelj pisarnice koji istovremeno može voditi i druge poslove iz djelokruga rada pisarnice.
Upravitelj pisarnice se stara o blagovremenom i urednom obavljanju administrativnih poslova.
Kad je