Na osnovu člana 40 stav 4 Zakona o državnoj imovini ("Službeni list CG", broj 21/09) Vlada Crne Gore, na sjednici od 1. jula 2010. godine, donijela je
UREDBU
O PRODAJI I DAVANjU U ZAKUP STVARI U DRŽAVNOJ IMOVINI
(Objavljena u "Sl. listu Crne Gore", br. 44 od 30. jula 2010)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1
Ovom uredbom se uređuje način, postupak, zaključenje ugovora i uslovi prodaje i davanju u zakup, državne imovine.
Član 2
Pod nepokretnim stvarima, u smislu ove uredbe, smatraju se: zemljište, šume i šumsko zemljište, zgrade, posebni djelovi i idealni djelovi zgrada i drugi objekti izgrađeni na zemljištu u državnoj imovini.
Pod pokretnim stvarima, u smislu ove uredbe, smatraju se: oprema, prevozna sredstva i druge pokretne stvari u državnoj imovini utvrđene zakonom, a čija prodaja ili davanje u zakup, s obzirom na njihovu prirodu, svrhu i namjenu, nije uređeno posebnim propisom.
Član 3
Predlog za pokretanje postupka prodaje ili davanja u zakup nepokretnih i pokretnih stvari sa kojima raspolaže Vlada Crne Gore (u daljem tekstu: Vlada) mogu inicirati Ministarstvo finansija ili drugi državni organ koji koristi ili upravlja sa tim stvarima ili su u njegovoj nadležnosti.
Organi državne uprave i javne službe postupak iz stava 1 ovog člana iniciraju preko ministarstva koje vrši nadzor nad njihovim radom.
Predlog za prodaju ili davanje u zakup stvari iz stava 1 ovog člana za Vladu priprema Ministarstvo finansija ili drugo ministarstvo, po pribavljenom mišljenju Ministarstva finansija.
Postupak prodaje ili davanja u zakup nepokretnih i pokretnih stvari sa kojima raspolaže opština inicira i predlaže opštinski organ određen statutom opštine.
Postupak prodaje ili davanja u zakup nepokretnih i pokretnih stvari na kojima svojinska ovlašćenja vrše javne službe inicira i pokreće nadležni organ određen statutom javne službe.
Član 4
O prodaji i davanju u zakup nepokretnih i pokretnih stvari u državnoj imovini odlučuje Vlada, odnosno nadležni organ opštine, a za imovinu kojom gazduju i upravljaju javne službe nadležni organ javne službe po prethodno pribavljenoj saglasnosti Vlade, odnosno nadležnog organa opštine (u daljem tekstu: nadležni organ), u skladu sa Zakonom o državnoj imovini (u daljem tekstu: Zakon).
U slučajevima kada je prodaja i davanje u zakup nepokretnih i pokretnih stvari u skladu sa zakonom u nadležnosti Skupštine Crne Gore (u daljem tekstu: Skupština), o prodaji i davanju u zakup stvari odlučuje Vlada i kupoprodajni ugovor dostavlja Skupštini na usvajanje.
Odluka iz stava 1 ovog člana, po pravilu, sadrži: predmet, način, postupak i uslove prodaje ili davanja u zakup, kao i ovlašćeno lice koje će potpisati kupoprodajni ugovor.
Član 5
Prodaja i davanje u zakup nepokretnih i pokretnih stvari vrši se javnim nadmetanjem ili prikupljanjem ponuda.
Javnim nadmetanjem, u smislu ove uredbe, smatra se prodaja ili davanje u zakup nepokretnih pokretnih stvari u državnoj imovini putem usmeno javnog nadmetanja (aukcija), na osnovu javnog poziva.
Prikupljanjem ponuda, u smislu ove uredbe smatra se prodaja ili davanje u zakup nepokretnih pokretnih stvari u državnoj imovini putem prikupljanja ponuda u zatvorenim kovertama u skladu sa unaprijed utvrđenim pravilima i uslovima (tender), na osnovu javnog poziva.
Član 6
Nadležni organ, prilikom donošenja odluke s prodaji ili davanju u zakup nepokretnih i pokretnih stvari, formira komisiju za sprovođenje postupka prodaje ili davanja u zakup ili određuje državne organ odnosno organ uprave koji formira komisiju za sprovođenje postupka prodaje ili davanja u zakup.
Organ iz stava 1 ovog člana imenuje predsjednika i članove komisije.
U Komisiju iz stava 1 ovog člana imenuje se neparan broj članova.
Komisija iz stava 1 ovog člana, odluke donosi većinom glasova od ukupnog broja članova.
Predsjednik i članovi komisije iz stava 1 ovog člana ne smiju imati neposrednih ili posrednih interesa u predmetu prodaje nepokretnosti u državnoj imovini koji bi mogli prouzrokovati konflikt interesa.
U slučaju da postoji konflikt interesa, predsjednik i članovi komisije iz stava 1 ovog člana, dužni su da o tome obavijeste organ koji je formirao komisiju, radi određivanja drugog lica za predsjednika, odnosno člana komisije.
II. PRODAJA NEPOKRETNIH STVARI
Član 7
Postupak prodaje nepokretnih stvari u državnoj imovini (u daljem tekstu: nepokretnosti) pokreće se odlukom nadležnog organa iz člana 4 ove uredbe.
Oglašavanje prodaje nepokretnosti vrši se objavljivanjem javnog poziva u najmanje jednom dnevnom štampanom mediju koji se distribuira na cijeloj teritoriji Crne Gore i na internet stranici državnog organa ili organa opštine ili javne službe, koji sprovodi postupak prodaje.
Nadležni organ može odlučiti da se javni poziv objavi i u jednom od međunarodnih štampanih medija.
Član 8
Cijena nepokretnosti, koja je predmet prodaje, utvrđuje se u postupku procjene njene tržišne vrijednosti.
Postupak javnog nadmetanja (aukcijska prodaja)
Član 9
U postupku prodaje državne imovine putem javnog nadmetanja (aukcijska prodaja), u dijelu koji se odnosi na: sadržinu javnog poziva, aukcijsku dokumentaciju. prava i obaveze učesnika na aukciji i njihovu registraciju, sprovođenje aukcije i aktivnosti poslije sprovođenja aukcije, primjenjivaće se odredbe uredbe kojima je uređena prodaja imovine putem javne aukcije, ukoliko ovom uredbom nije drugačije propisano.
Izuzetno od stava 1 ovog člana javno nadmetanje (aukcijska prodaja) će se smatrati uspjelim i u slučaju kada je dostavljena jedna ispravna prijava, a podnosilac prijave se registruje i prisustvuje aukciji.
Cijena iz člana 8 ove uredbe predstavlja početnu cijenu u postupku aukcijske prodaje.
Lice koje je steklo status učesnika na aukciji u smislu stava 2 ovog člana, proglašava se kupcem, a početna cijena na aukciji je prodajna cijena. Ako učesnik iz stava 4 ovog člana odbije da prihvati prodajnu cijenu gubi pravo na vraćanje depozita.
Odluka komisije o sprovedenom postupku javnog nadmetanja je konačna.
Član 10
Ako je predmet prodaje građevinsko zemljište iz svojine Crne Gore ili imovine opštine pored sadržine utvrđene u članu 9 ove uredbe javni poziv sadrži:
- opis i bliže podatke o urbanističkoj parceli sa urbanističko - tehničkim uslovima utvrđenim lokalnim odnosno državnim planskim dokumentom detaljne razrade za predmetnu lokaciju;
- rok za privođenje namjeni koja je utvrđena planskim dokumentom detaljne razrade;
- iznos naknade za komunalno opremanje zemljišta po m2 za predmetnu lokaciju;
- stepen komunalne opremljenosti urbanističke parcele;
- obavezu investitora u vezi komunalnog opremanja urbanističke parcele.
Ugovor o prodaji građevinskog zemljišta, pored elemenata utvrđenih zakonom kojim su uređeni obligacioni odnosi, treba da sadrži i podatke o: urbanističkoj parceli, namjeni i veličini objekta čija je gradnja predviđena, visini naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta, roku i načinu plaćanja naknade, kao i roku u kome kupac treba da privede zemljište namjeni i pravima i obavezama ugovornih strana u slučaju neizvršenja ugovornih obaveza.
Član 11
Ako se prodaja državne imovine ne izvrši nakon dva uzastopna objavljivanja javnog poziva,