Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O CARINSKOJ SLUŽBI

(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 7 od 12. februara 2002; 29/05)

I- OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim zakonom uređuje se djelokrug rada organa nadležnog za carinske poslove (u daljem tekstu: carinski organ), prava, obaveze i odgovornosti carinskih službenika.

Član 2.

Carinske poslove obavlja carinski organ.
Dan carinskog organa je 18. oktobar.
Carinski organ ima svoj amblem koji je pravougaonog oblika, sa donje strane zaobljen. Širina amblema je 75 mm, a visina 110 mm. U gornjem dijelu amblema je zastava Republike Crne Gore, a na donjem grb RCG u propisanim bojama i razmjeri. Ispod zastave je ispisano CARINA,CUSTOMS, a ispod grba CRNA GORA. Amblem je opšiven zlatnom niti.
Službeni znak iz stava 3 ovog člana sastavni je dio službenog odijela, otisnut je na službenoj legitimaciji ovlašćenih carinskih službenika, a njime se mogu označavati i službena prevozna sredstva carinskog organa.

Član 3. do 12.

(Brisani)

Član 13.

Status ovlašćenog carinskog službenika imaju: pomoćnici direktora, načelnici odjeljenja, upravnici, carinski inspektori, službenici koji pokreću i vode prekršajni postupak, carinici - viši saradnici i carinici - saradnici.
Ovlašćeni carinski službenici, koji imaju visoku stručnu spremu i položen stručni carinski ispit, mogu obavljati sve poslove iz djelokruga carinske službe.
Ovlašćeni carinski službenici, koji imaju višu stručnu spremu i položen stručni carinski ispit, mogu obavljati poslove iz djelokruga carinske službe, osim vođenja prekršajnih postupaka i dijela upravnih postupaka, koji se ne sprovode uz skraćenja ili pojednostavljenja utvrđena propisima o opštem upravnom postupku ili carinskim propisima, kontrolu rada organizacionih jedinica.
Ovlašćeni carinski službenici, koji imaju srednju stručnu spremu i položen stručni ispit, mogu obavljati poslove:
1) sprovođenje mjera carinskog nadzora i radnji carinske kontrole;
2) puštati u slobodan promet robu u međunarodnom putničkom prometu ili pograničnom prometu, koja se ne unosi u, ili iznosi iz carinskog područja Republike u komercijalne svrhe;
3) puštati robu u provozni postupak, a robu koja se uvozi u nekomercijalne svrhe, puštati u postupak privremenog uvoza;
4) rješavati u skraćenom postupku o oslobođenju od plaćanja ili neobračunavanju uvozne carine;
5) izricanja i naplate mandatne prekršajne kazne.
Posebna zvanja carinskih službenika i njihovo razvrstavanje u platne razrede i drugi poslovi sa posebnim ovlašćenjima utvrdiće se propisom Vlade.

Član 14.

Ovlašćeni carinski službenici imaju službenu legitimaciju kojom dokazuju ovlašćenja za obavljanje carinskih poslova.
Prevozna sredstva koja se koriste u službene svrhe mogu se označiti znakom carinske uprave i natpisom "Carina".
Obrazac službene legitimacije, postupak izdavanja legitimacije i način obilježavanja prevoznih sredstava znakom carinske službe propisuje direktor.

Član 15.

Ovlašćeni carinski službenici obavljaju poslove carinske službe u službenoj ili civilnoj odjeći, u slučajevima i pod uslovima koje utvrđuje direktor. Službena odjeća je carinska uniforma i radno odijelo, s propisanim znakom Uprave carina.
Ovlašćeni carinski službenici dužni su, na zahtjev učesnika carinskog postupka, da se legitimišu službenom legitimacijom, a kada poslove obavljaju u civilnoj odjeći, moraju se legitimisati službenom legitimacijom prije preduzimanja bilo koje službene radnje.
Direktor propisuje boju i oznake na službenoj odjeći i određuje radna mjesta, na kojima ovlašćeni i drugi carinski službenici moraju nositi službenu odjeću i vrstu službene odjeće, te propisuje izgled, trajanje i način upotrebe.

Član 16.

Pri obavljanju službenih radnji, ovlašćeni carinski službenik dužan je postupati na način koji ne vrijeđa ugled, čast i dostojanstvo lica na koja se radnja odnosi, vodeći računa o zaštiti Ustavom i zakonom zajamčenih ljudskih prava i sloboda, odnosno dužan je svaku radnju preduzeti s mjerom i na način primjeren okolnostima slučaja.

Član 17.

Ovlašćeni carinski službenik dužan je upozoriti pretpostavljeno lice, ako je njegov nalog protivan zakonu, a može odbiti izvršenje naloga, ako bi time počinio krivično djelo, o čemu će odmah obavijestiti direktora.

Član 18.

Za sprečavanje i otkrivanje carinskih prekršaja i krivičnih djela, ovlašćeni carinski službenici upotrebljavaju posebnu tehničku opremu, službena vozila s upotrebom svjetlosnih i zvučnih signala, u skladu sa propisima o bezbjednosti saobraćaja kao i posebno obučene službene pse.

Član 19.

Carinski službenici koji su pri vršenju poslova službe naročito izloženi opasnostima i ugroženi imaju pravo i obavezu da nose oružje i municiju, na način i pod uslovima koji će se utvrditi posebnim aktom koji donosi direktor, uz pribavljeno mišljenje ministra unutrašnjih poslova.
Ovlašćeni carinski službenici, koji su ovlašćeni za nošenje i korišćenje oružja moraju za to biti posebno osposobljeni. Program osposobljavanja i provjeru znanja u vezi nošenja i korišćenja oružja donosi direktor, u saradnji sa ministrom unutrašnjih poslova.

Član 20.

Ovlašćeno službeno lice iz člana 19 stav 1 ovog zakona u obavljanju poslova može upotrijebiti oružje samo u slučaju kada ne može na drugi način odvratiti neposredno protivpravni napad od sebe ili od drugog ovlašćenog lica, a kojim je ugrožen njegov život ili život drugog ovlašćenog službenog lica.
Prije nego što službeno lice upotrijebi oružje, mora, kada okolnosti to dozvoljavaju, lice protiv kojeg će upotrijebiti oružje upozoriti pozivom "stani-pucaću!" i upozoravajućim hicem (u vazduh).

Član 21.

Carinski službenici na čitavom području Republike Crne Gore (u daljem tekstu: Republika) vrše carinsku kontrolu u skladu sa Carinskim zakonom.

Član 22.

Ovlašćeni carinski službenici mogu obavljati pregled i pretres prevoznog sredstva za prevoz osoba na cijelom carinskom području Republike.
Ovlašćeni carinski službenici mogu, na cijelom carinskom području, obavljati pregled i pretres poslovnih prostorija i drugog poslovnog prostora u kojima se roba istovara, utovara ili pretovara i poslovnih prostorija i drugog poslovnog prostora u kojima se obavlja djelatnost proizvodnje ili dorade robe. Pregled ostalih prostorija i prostora moguće je obaviti samo na osnovu odluke suda.
Vozač je dužan zaustaviti prevozno sredstvo za prevoz robe i uputiti ga na mjesto koje odredi carinski službenik koji je u službenoj odjeći, dati sve potrebne isprave i podatke o prevoznom sredstvu i robi koju prevozi i pokazati mu robu koju prevozi.
Radnje iz stava 1 ovog člana uključuju pravo pregleda svih djelova prevoznog sredstva i stvari u njemu, pomoću tehničkih pomagala, te pravo rastavljanja pojedinih djelova prevoznog sredstva, ako postoji osnovana sumnja o izvršenju ili pokušaju izvršenja carinskog prekršaja ili krivičnog djela, povredom carinskih ili drugih propisa.
Ukoliko se, nakon pregleda i rastavljanja prevoznog sredstva, ustanovi da je sumnja o izvršenju ili pokušaju izvršenja carinskog prekršaja ili krivičnog djela bila neosnovana, prevozno sredstvo će se, uz pomoć istih tehničkih pomagala, vratiti u prvobitno stanje.

Član 23.

Ovlašćeni carinski službenici mogu pregledati i pretresati lica u putničkom prometu, kao i prtljag i druge stvari koje ove osobe nose. Ove radnje obuhvataju pravo utvrđivanja identiteta osobe, koja ulazi ili izlazi ili se nalazi u službenom prostoru carinarnice, pa je takvo lice dužno da, na traženje ovlašćenog carinskog službenika, pokaže putnu ispravu, ličnu kartu ili druge isprave kojima se može utvrditi njegov identitet.
Radnje iz stava 1. ovog člana obuhvataju i pravo privremenog ograničenja slobode kretanja (zadržavanje), dok se ne obave propisane carinske radnje, ali ne duže od šest sati. Ako je razlog zadržavanja izvršenje ili pokušaj izvršenja prekršaja ili krivičnog djela, osim prekršaja počinjenih povredom carinskih propisa, bez odlaganja se obavještavaju nadležni organi Ministarstva unutrašnjih poslova.
Pregled i pretres lica iz stava 1 ovog člana obuhvata pregled svega što lice nosi u tijelu, na tijelu ili uza se, pri čemu se utvrđuje ima li kod sebe, odnosno na sebi stvari koje su predmet kršenja carinskih propisa. Pregled i pretres mogu obavljati samo ovlašćeni carinski službenici istog pola kojeg je osoba koju pregledaju i pretresaju, a pregled i pretres maloljetne osobe smije se obaviti samo u prisustvu njenih roditelja ili staratelja, a ako ovih nema ili odbiju prisustvovati pregledu, odnosno pretresu, u prisustvu socijalnog radnika.
U slučaju postojanja osnovane sumnje da je roba koja je predmet carinskog prekršaja skrivena u tijelu lica iz stava 1 ovog člana, obavljanje tjelesnog pregleda ili pretresa, povjeriće se ljekaru javne zdravstvene službe.
Ako se kod lica iz stava 1 ovog člana pronađu domaća ili strana sredstva plaćanja u iznosima većim od dozvoljenih, postupiće se u skladu sa propisima koji regulišu ovu materiju.
Odredbe ovog člana primjenjuju se i na posade i vozačko