Na osnovu člana 82 stav 1 tačka 2 i člana 91 stav 2 Ustava Crne Gore, Skupština Crne Gore 24. saziva, na jedanaestoj šednici prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2011. godini, dana 29. jula 2011. godine, donijela je
ZAKON
O FINANSIRANjU POLITIČKIH PARTIJA
(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 42 od 15. avgusta 2011, 60/11, 1/12)
I. OSNOVNE ODREDBE
Predmet
Član 1
Ovim zakonom uređuju se način sticanja i obezbjeđivanja finansijskih sredstava za redovan rad i izbornu kampanju političkih partija i način kontrole finansiranja i finansijskog poslovanja političkih partija, u cilju ostvarivanja zakonitosti i javnosti njihovog poslovanja.
Političke partije sredstva za redovan rad i izbornu kampanju mogu sticati iz javnih i privatnih izvora, u skladu sa ovim zakonom.
Javni izvori
Član 2
Javni izvori, u smislu ovog zakona, su sredstva koja se izdvajaju iz budžeta Crne Gore i budžeta lokalne samouprave (u daljem tekstu: budžetska sredstva).
Privatni izvori
Član 3
Privatni izvori, u smislu ovog zakona, su: članarine, prilozi, prihodi od djelovanja političkih partija, prihodi od imovine i legati.
Članarina je novčani iznos koji član političke partije redovno plaća, na način i pod uslovima utvrđenim statutom ili drugim aktom političke partije. Prilozi su: - uplate koje fizička i pravna lica, privredna društva i preduzetnici dobrovoljno daju političkoj partiji u iznosu većem od iznosa članarine;
- pružanje usluge ili proizvodi dati političkoj partiji bez naknade ili pod uslovima kojima se ta partija stavlja u povlašćeni položaj u odnosu na druge potrošače (u daljem tekstu: nenovčani prilog);
- krediti, zajmovi i ostale usluge banaka i drugih finansijskih institucija i organizacija dati pod uslovima koji odstupaju od tržišnih, kao i otpis dijela dugova.
Organ upravljanja pravnog lica, odnosno privrednog društva iz stava 3 ovog člana dužan je da o prilogu donese odluku i dostavi je primaocu priloga.
Dobrovoljni rad partijskih volontera, koji ne zahtijeva posebne kvalifikacije, ne smatra se uslugama iz stava 3 ovog člana.
Nenovčani prilozi se obračunavaju prema tržišnoj vrijednosti i prijavljuju kao prihod. Način obračunavanja i izvještavanja o nenovčanim prilozima utvrđuje se pravilima Državne izborne komisije.
Prihod od djelovanja je prihod koji politička partija ostvari od izdavačke djelatnosti, prodaje propagandnog materijala i organizovanja stranačkih manifestacija.
Prihod od imovine čine prihodi koje politička partija ostvaruje od prodaje i davanja u zakup imovine u svojini partije ili prihodi po osnovu svojinskog udjela u drugim pravnim licima, odnosno privrednim društvima.
Legat je poklon koji se sastoji od novca ili pokretnih dobara umjetničke, kulturne ili istorijske vrijednosti ili nepokretnosti koja se političkoj partiji stavlja na raspolaganje i korišćenje.
Korišćenje budžetskih sredstava
Član 4
Budžetska sredstva mogu se koristiti za finansiranje:
1) redovnog rada političkih partija;
2) izborne kampanje za izbor poslanika i odbornika.
Pravo na budžetska sredstva
Član 5
Pravo na budžetska sredstva iz člana 4 stav 1 tačka 1 ovog zakona ima politička partija, koalicija ili grupa građana koja učestvuje na izborima i osvoji najmanje jedan poslanički, odnosno odbornički mandat (u daljem tekstu: parlamentarna partija).
Pravo na budžetska sredstva iz člana 4 stav 1 tačka 2 ovog zakona ima podnosilac potvrđene i proglašene izborne liste (u daljem tekstu: podnosilac izborne liste).
Korišćenje sredstava iz privatnih izvora
Član 6
Za finansiranje redovnog rada i troškova izborne kampanje politička partija i podnosilac izborne liste mogu prikupljati sredstva iz privatnih izvora, u skladu sa ovim zakonom.
II. FINANSIRANjE RADA POLITIČKIH PARTIJA
Raspodjela budžetskih sredstava
Član 7
Budžetska sredstva za finansiranje redovnog rada parlamentarnih partija u Skupštini Crne Gore (u daljem tekstu: Skupština) iznose 0,5% ukupnih planiranih budžetskih sredstava, umanjenih za sredstva kapitalnog budžeta i budžeta državnih fondova (tekući budžet), za godinu za koju se budžet donosi.
Budžetska sredstva za finansiranje redovnog rada parlamentarnih partija u skupštinama opština iznose 1% ukupnih planiranih budžetskih sredstava, umanjenih za sredstva kapitalnog budžeta (tekući budžet), za godinu za koju se budžet opštine donosi.
Izuzetno, za opštine čiji je budžet manji od pet miliona eura, budžetska sredstva za finansiranje redovnog rada parlamentarnih partija u skupštinama opština iznose od 1% do 3% ukupnih planiranih budžetskih sredstava, umanjenih za sredstva kapitalnog budžeta (tekući budžet), za godinu za koju se budžet opštine donosi.
Sredstva iz st. 1, 2 i 3 ovog člana u visini od 20% raspodjeljuju se u jednakim iznosima parlamentarnim partijama u Skupštini, odnosno skupštinama opština, a ostalih 80% sredstava, srazmjerno ukupnom broju poslaničkih, odnosno odborničkih mandata koja imaju u trenutku raspodjele.
Ukoliko poslanik ili poslanici, odbornik ili odbornici nakon konstiutisanja predstavničkog tijela u kojem su izabrani napuste ili promijene članstvo u političkoj partiji, finansijska sredstva koja se raspoređuju u skladu sa stavom 4 ovog člana, ostaju političkoj partiji kojoj je poslanik pripadao u trenutku konstituisanja Skupštine Crne Gore.
Organ državne uprave nadležan za poslove finansija (u daljem tekstu: Ministarstvo), odnosno nadležni organ lokalne uprave (u daljem tekstu: organ lokalne uprave) sredstva iz st. 1, 2 i 3 ovog člana mjesečno prenosi parlamentarnim partijama, do petog u mjesecu za prethodni mjesec.
Ministarstvo, odnosno organ lokalne uprave obustaviće uplatu sredstava iz st. 1, 2 i 3 ovog člana parlamentarnim partijama, ako se u predviđenom roku iz člana 23 ovog zakona ne podnese završni račun za prethodnu godinu.
Finansiranje iz privatnih izvora
Član 8
Visina sredstava iz privatnih izvora, osim sredstava od članarine, koje parlamentarna partija prikuplja za redovan rad u tekućoj kalendarskoj godini može iznositi do 100% sredstava koja joj pripadaju iz budžetskih sredstava.
Politička partija koja nema pravo na budžetska sredstva može prikupljati sredstva iz privatnih izvora u visini od 10% ukupnih sredstava iz člana 7 stav 1 ovog zakona, izuzimajući sredstva od članarine.
Odluku o visini članarine za tekuću godinu politička partija donosi najkasnije do kraja januara tekuće godine i dostavlja je Državnoj izbornoj komisiji, koja je objavljuje na svojoj internet stranici najkasnije u roku od sedam dana od dana prijema.
Za finansiranje redovnog rada političke partije fizičko lice može da uplati najviše 2.000 eura, a pravno lice najviše 10.000 eura na godišnjem nivou.
Visinu budžetskih sredstava iz stava 1 ovog člana utvrđuje Ministarstvo, odnosno organ lokalne samouprave, najkasnije do 31. januara tekuće godine.
III. FINANSIRANjE IZBORNE KAMPANjE
Troškovi izborne kampanje
Član 9
Troškovi izborne kampanje, u smislu ovog zakona, su troškovi koji se odnose na: predizborne skupove, reklamne spotove i reklamni materijal, medijsko predstavljanje, oglase i publikacije, istraživanja javnog mnjenja, angažovanje opunomoćenih predstavnika podnosilaca izborne liste u prošireni sastav organa za sprovođenje izbora, režijske troškove i opštu administraciju, kao i troškove prevoza u periodu od dana raspisivanja do dana održavanja izbora.
Raspodjela budžetskih sredstava
Član 10
Budžetska sredstva za finansiranje troškova izborne kampanje iz člana 9 ovog zakona obezbjeđuju se u godini u kojoj se održavaju redovni izbori i to u iznosu od 0,25% tekućeg planiranog budžeta za godinu za koju se budžet donosi.
Sredstva iz stava 1 ovog člana u visini od 20% raspodjeljuju se u jednakim iznosima podnosiocima izbornih lista, u roku od osam dana od dana potvrđivanja izborne liste, a koji na godišnjem nivou ne može preći iznos od 10% ukupnih primanja.
Sredstva u iznosu od 80% raspodjeljuju se podnosiocima