Na osnovu člana 82 stav 1 tačka 2 i člana 91 stav 1 Ustava Crne Gore, Skupština Crne Gore 24. saziva, na sedmoj sednici drugog redovnog zasijedanja u 2010. godini, dana 22. decembra 2010. godine, donijela je
ZAKON
O PREKRŠAJIMA
(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 1 od 11. januara 2011, 6/11, 39/11)
MATERIJALNO PRAVNE ODREDBE
GlavaI
OSNOVNE ODREDBE
Predmet
Član 1
Ovim zakonom uređuju se uslovi za propisivanje prekršaja i prekršajnih sankcija, prekršajna odgovornost, prekršajni postupak i postupak izvršenja prekršajnih sankcija.
Određenje prekršaja
Član 2
Prekršaj je radnja koja predstavlja povredu javnog poretka koja je utvrđena zakonom i za koju je propisana sankcija.
Zakonitost u određivanju prekršaja i propisivanju prekršajnih sankcija
Član 3
Nikom ne može biti izrečena prekršajna sankcija za radnju koja prije nego što je učinjena nije bila zakonom utvrđena kao prekršaj i za koju nije bila propisana sankcija.
Propisivanje prekršaja
Član 4
Prekršajne sankcije mogu se propisivati samo u skladu sa ovim zakonom.
Vrste prekršajnih sankcija
Član 5
Prekršajne sankcije su: kazne, mjere upozorenja, zaštitne mjere i vaspitne mjere.
Opšta svrha prekršajnih sankcija
Član 6
Opšta svrha propisivanja, izricanja i primjene prekršajnih sankcija je da građani poštuju pravni sistem, da se izrazi društveni prekor učiniocu zbog izvršenog prekršaja i da se utiče na njega i sva ostala lica da ubuduće ne čine prekršaj.
Sredstva naplaćena od novčanih kazni
Član 7
Sredstva naplaćena, od novčanih kazni koje su izrečene za prekršaj prihod su budžeta države, izuzev sredstava naplaćenih od novčanih kazni za prekršaje kojima se krše propisi, nad čijom primjenom nadzor vrši organ lokalne uprave, koji predstavljaju prihod lokalne samouprave.
Vremensko važenje propisa
Član 8
(1) Na učinioca prekršaja primjenjuje se propis koji je važio u vrijeme izvršenja prekršaja.
(2) Ako se poslije učinjenog prekršaja izmijseni propis, primijeniće se propis koji je blaži za učinioca.
Prostorno važenje propisa
Član 9
Za prekršaj propisan zakonima Crne Gore kazniće se učinilac ako je prekršaj učinjen na teritoriji Crne Gore ili ako je učinjen na domaćem brodu ili vazduhoplovu dok se nalazi van teritorije Crne Gore.
Diplomatski imunitet
Član 10
Prekršajni postupak ne može se pokrenuti niti voditi protiv lica koje uživa diplomatski imunitet.,
Značenje izraza
Član 11
(1) Pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom zakonu imaju sljedeće značenje:
1) osuđeni je lice koje je pravosnažnom sudskom odlukom oglašeno krivim za određeni prekršaj;
2) kažnjeni je lice kome je konačnim i izvršnim prekršajnim nalogom određena sankcija.
(2) Izrazi pravno lice i odgovorno lice u pravnom licu imaju značenje koje je određeno članom 4 stav 1 tač. 1 i 2 Zakona o odgovornosti pravnih lica za krivična djela.
(3) Izrazi odgovorno lice u državnom organu, organu državne uprave, organu lokalne samouprave i lokalne uprave, vojno lice i učinilac imaju značenje koje je određeno članom 142 st. 3 i 10 Krivičnog zakonika.
(4) Svi izrazi koji se u ovom zakonu koriste za fizička lica u muškom rodu obuhvataju iste izraze u ženskom rodu.
NAČINI IZVRŠENjA PREKRŠAJA
Izvršenje prekršaja
Član 12
(1) Prekršaj može biti učinjen činjenjem ili nečinjenjem.
(2) Prekršaj je učinjen nečinjenjem kad je učinilac propustio da izvrši radnju koju je bio dužan da izvrši.
Pokušaj prekršaja
Član 13
Za pokušaj prekršaja učinilac je odgovoran samo ako je to zakonom propisano.
Shodna primjena Krivičnog zakonika
Član 14
Na učinioca prekršaja shodno se primjenjuju odredbe Krivičnog zakonika o načinu, vremenu i mjestu izvršenja, nužnoj odbrani, krajnjoj nuždi, sili i prijetnji.
PREKRŠAJNA ODGOVORNOST
Subjekti i uslovi odgovornosti
Član 15
(1) Fizičko lice, pravno lice, odgovorno lice u pravnom licu i odgovorno lice u državnom organu, organu uprave, organu lokalne samouprave i lokalne uprave (u daljem tekstu: odgovorno lice) i preduzetnik mogu biti odgovorni za prekršaj samo kad je to propisano zakonom kojim je propisan prekršaj.
(2) Državni organi, organi državne uprave, organi lokalne samouprave i lokalne uprave ne mogu biti odgovorni za prekršaj.
Odgovornost fizičkog lica
Član 16
Fizičko lice je odgovorno za prekršaj ako je u vrijeme izvršenja prekršaja bilo uračunljivo i prekršaj učinilo sa umišljajem ili iz nehata.
Odgovornost pravnog lica
Član 17
(1) Pravno lice je odgovorno za prekršaj ako je do izvršenja prekršaja došlo radnjom ili propuštanjem dužnog nadzOra od organa upravljanja ili odgovornog lica ili radnjom drugog lica ovlašćenog da postupa u ime pravnog lica.
(2) Pravno lice je odgovorno za prekršaj i u slučaju kad se ne može utvrditi koje odgovorno lice u pravnom licu ili sud utvrdi da postoje stvarne smetnje za utvrđivanje odgovornosti odgovornog lica.
(3) Pravno lice u stečaju odgovorno je za prekršaj, bez obzira da li je prekršaj učinjen prije otvaranja ili u toku stečajnog postupka, ali mu se ne može izreći kazna već samo zaštitna mjera oduzimanja predmeta i oduzimanja imovinske koristi.
(4) Pravno lice može se blaže kazniti ili osloboditi od kazne za prekršaj ako je prekršaj otkrio i prijavio organ upravljanja ili drugi organ tog pravnog lica.
Odgovornost odgovornog lica
Član 18
(1) Odgovorno lice odgovorno je za prekršaj ako ga je učinilo svojom radnjom ili propuštanjem dužnog nadzora i ako je postupalo sa umišljajem ili iz nehata.
(2) Zakonom kojim je propisan prekršaj može se odrediti koje je odgovorno lice odgovorno za prekršaj.
(3) Odgovornost odgovornog lica za učinjeni prekršaj ne prestaje zato što mu je prestao radni odnos ili funkcija, niti zato što je u toku stečajni postupak ili što je nastala nemogućnost kažnjavanja pravnog lica zbog njegovog prestanka.
(4) Odgovornost odgovornog lica za prekršaj ne postoji ako je postupalo po naređenju organa upravljanja ili drugog lica koje mu je nadređeno, pod uslovom da je preduzelo sve radnje koje je, na osnovu zakona, drugog propisa ili opšteg akta, bilo dužno da preduzme da bi spriječilo izvršenje prekršaja.
Odgovornost stranog fizičkog, pravnog i odgovornog lica
Član 19
(1) Strano fizičko lice, strano pravno lice i odgovorno lice odgovaraju za prekršaje kao i domaće fizičko, pravno i odgovorno lice.
(2) Strano pravno lice i odgovorno lice kazniće se za prekršaj učinjen na teritoriji Crne Gore, ako strano pravno lice ima dio, poslovnu jedinicu ili predstavništvo u Crnoj Gori.
Shodna primjena Zakona o odgovornosti pravnih lica za krivična djela
Član 20
Na odgovornost pravnog lica shodno se primjenjuju odredbe Zakona o odgovornosti pravnih lica za krivična djela kojima su uređeni: granice odgovornosti pravnih lica za krivična djela, odgovornost u slučaju stečaja, odgovornost pravnog sljedbenika, produženo krivično djelo, ukoliko nije drukčije propisano ovim zakonom.
Shodna primjena Krivičnog zakonika
Član 21
Na učinioca prekršaja shodno se primjenjuju odredbe Krivičnog zakonika kojima su uređeni: krivica, uračunljivost, umišljaj, nehat, stvarna zabluda, pravna zabluda, saizvršilaštvo, podstrekavanje i pomaganje.
PREKRŠAJNE SANKCIJE
Vrste kazni
Član 22
(1) Za prekršaj se može propisati: 1) kazna zatvora;
2) novčana kazna;
3) novčana kazna ili kazna zatvora.
(2) Za prekršaj pravnog lica i odgovornog lica može se propisati samo novčana kazna.
Kazna zatvora
Član 23
(1) Kazna zatvora ne može se propisati u trajanju kraćem od deset ni dužem od 60 dana.
(2) Kazna zatvora može se propisati samo za one prekršaje čijim bi izvršenjem mogla nastati opasnost za život i zdravlje ljudi ili bi se teže narušio javni red i mir, kao i za prekršaje nasilja u porodici.
(3) Kazna zatvora izriče se na pune dane.
Novčana kazna
Član 24
(1) Novčana kazna može se propisati u rasponu ili u određenom iznosu.
(2) Novčana kazna može se propisati u