ZAKON
O UNUTRAŠNjOJ TRGOVINI
(Objavljen u "Sl. listu CG", br. 49 od 15. avgusta 2008, 40/11)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1
Ovim zakonom uređuje se unutrašnja trgovina (u daljem tekstu: trgovina), uslovi i oblici vršenja trgovine, zaštita od nelojalne konkurencije u trgovini i nadzor nad primjenom ovog zakona.
Član 2
Trgovina, u smislu ovog zakona, je kupovina i prodaja robe i vršenje trgovinskih usluga.
Član 3
Trgovinom se, u skladu sa ovim zakonom, može baviti privredno društvo ili preduzetnik (u daljem tekstu: trgovac).
Član 4
Trgovac obavlja trgovinu slobodno i pod jednakim uslovima na tržištu u skladu sa zakonom, ratifikovanim međunarodnim ugovorima i dobrim poslovnim običajima, na način kojim se ne nanosi šteta drugim trgovcima, potrošačima ili opštim interesima .
Član 5
Trgovcu se ne može aktima državnih organa, organa lokalne samouprave ili organizacija koje vrše javna ovlašćenja ograničiti pravo slobodnog nastupanja na tržištu ili dovoditi u neravnopravan položaj na tržištu pojedini trgovci i kupci.
Član 6
Odredbe ovoga zakona shodno se primjenjuju i na:
1) lica registrovana za obavljanje djelatnosti proizvodnje koja svoje proizvode prodaju na tržištu;
2) nevladine organizacije koje, radi ostvarivanja svojih statutom utvrđenih ciljeva,prodaju određenu robu;
3) fizička lica koja se bave poljoprivrednom proizvodnjom, kada svoje poljoprivredne proizvode prodaju na tržištu i druga fizička lica koja se bave djelatnošću čiji proizvodi mogu biti predmet prodaje;
4) fizička lica koja, na osnovu ugovora sa registrovanim trgovcem, obavljaju za trgovca trgovinu na malo određenom robom, trgovca na veliko (u daljem tekstu: proizvođač) i trgovca na malo (u daljem tekstu: distributer), proizvođač se obavezuje da će isporučivati određenu robu, radi dalje prodaje na određenom području, a distributer se obavezuje da će dalje prodavati tu robu u svoje ime i za svoj račun prema pravilima prodaje koje određuje proizvođač.
(2) Proizvođač može istu vrstu robe isporučivati i drugim trgovcima na malo na području za koje ima zaključen ugovor o isključivoj distribuciji, pod uslovom da drugi trgovci ne prodaju tu robu na području za koje se zaključio ugovor o isključivoj distribuciji.
Selektivna distribucija
Član 12
Ugovorom o selektivnoj distribuciji, proizvođač uslovljava prodaju robe samo onom distributeru koji zadovoljava posebne zahtjeve proizvođača u pogledu stručnosti lica, servisiranja robe, izgleda i lokacije poslovnog prostora.
Franšizing
II. TRGOVINA
1. Vrste trgovine
Član 7
(1) Trgovina se obavlja kao trgovina na veliko, kao trgovina na malo i kao pružanje trgovinske usluge.
(2) Trgovina iz stava 1 ovog člana može se vršiti elektronskim putem, u skladu sa posebnim zakonom.
1) Trgovina na veliko
Član 8
Trgovina na veliko je kupovina robe radi dalje prodaje trgovcima, profesionalnim korisnicima i drugim subjektima, osim fizičkim licima-krajnjim korisnicima.
Član 9
(1) Trgovina na veliko obavlja se u posebnim prostorijama, skladištima i drugim prostorima za prodaju robe na veliko, na pijacama za prodaju robe na veliko, kao i na drugim mjestima koja ispunjavaju propisane uslove.
(2) Trgovina na veliko se može obavljati i bez zadržavanja robe u skladištu trgovca na veliko (trgovina u tranzitu).
(3) Za obavljanje trgovine iz stava 2 ovog člana nije potreban prodajni prostor, odnosno skladište.
Član 10
Trgovina na veliko može se obavljati i na robnim berzama, u skladu sa zakonom.
2) Posebni oblici trgovine na veliko Isključiva distribucija
(1) Ugovorom o isključivoj distribuciji, zaključenim između dobavljača, proizvođača ili
Član 11
Član 13
Ugovorom o franšizingu, davalac franšize - proizvođač, specijalizovani trgovac na veliko i fabrika koja je razvila oblik uslužnog poslovanja ustupa, uz finansijsku naknadu, primaocu franšize - trgovcu na malo ili fabrici uslužne djelatnosti, pravo upotrebe franšize, radi prodaje određenih vrsta robe, odnosno usluga.
3) Trgovina na malo
Član 14
Trgovina na malo je kupovina robe radi dalje prodaje krajnjim korisnicima.
Član 15
(1) Trgovina na malo obavlja se u prodajnim prostorijama ili na drugim prodajnim mjestima koja ispunjavaju propisane uslove.
(2) Druga prodajna mjesta, na kojima se vrši trgovina na malo su: štandovi - tezge, kiosci, automati,pokretne prodavnice (ulični prodavci s kolicima i dr.) i sl.
(3) Druga prodajna mjesta u smislu stava 2 ovog člana, mogu se organizovati u zatvorenom ili otvorenom prostoru, na pijaci ili izvan pijace u skladu sa posebnim propisom lokalne samouprave.
(4) Trgovinom na drugim prodajnim mjestima smatraju se i prigodne prodaje (priredbe, sajmovi, izložbe i dr.).
4) Posebni oblici trgovine na malo Distanciona trgovina
Član 16
Distanciona trgovina je prodaja na malo putem sredstava distancione komunikacije u okviru prodajne mreže organizovane od strane trgovca,
Trgovina izvan poslovnih prostorija
Član 17
(1) Trgovina izvan poslovnih prostorija je prodaja na malo, koja se obavlja ličnim nuđenjem prisutnom fizičkom licu bez njegovog zahtjeva.
(2) Prodaju iz stava 1 ovog člana trgovac može obavljati neposredno ili preko lica kojima izdaje ovlašćenje za prodaju robe potrošačima.
(3) Prodaju u smislu ovog člana mogu obavljati trgovci registrovani za ovaj oblik trgovine.
Javna i aukcijska prodaja
Član 18
(1) Trgovina se može obavljati i organizovanjem prodaje robe najboljem ponuđaču na osnovu javnog objavljivanja i javnog nadmetanja na određenom mjestu i u određeno vrijeme (u daljem tekstu: javna i aukcijska prodaja).
(2) Javna i aukcijska prodaja može biti stalna ili povremena.
Član 19
Uslove za organizovanje javne i aukcijske prodaje, vrste robe koja se prodaje putem javne i aukcijske prodaje, kao i načine i postupak prodaje propisuje Vlada na predlog ministarstva.
Prodaja na pijaci
Član 20
(1) Na pijaci se vrši prodaja voća i povrća, stočarskih, živinarskih i ostalih poljoprivrednih proizvoda, zanatskih proizvoda, proizvoda domaće radinosti i ostale robe koja po svojim osobinama može da se izlaže pijačnoj trgovini.
(2) Na zelenoj pijaci vrši se prodaja voća i povrća, stočarskih, živinarskih i ostalih poljoprivrednih proizvoda.
(3) Na pijaci se može organizovati poseban prostor za prodaju upotrebljavane robe.
(4) Na pijacama posebnih namjena može se vršiti prodaja: stoke, ogrijevnog drveta, polovnih motornih vozila, polovnih auto djelova i dr.
(5) Na pijaci se vrši prodaja robe koja po svojoj prirodi ne zahtijeva posebne uslove rukovanja i čuvanja.
2. Trgovinske usluge
Član 21
Trgovinske usluge, u smislu ovog zakona, su: agencijske, posredničke, zastupničke, komisione, berzanske, usluge uskladištenja, opremanja i dopremanja robe, kontrole kvaliteta i kvantiteta robe, ekonomske propagande i promocije, usluge priređivanja sajmova i privrednih izložbi, usluge pijace i druge usluge uobičajne u trgovini.
Član 22
(1) Agencijskim uslugama iz člana 21 ovog zakona smatraju se poslovi zaključivanja ugovora o trgovini robom u ime i za račun komitenta.
(2) Posredničkim uslugama smatraju se poslovi dovođenja u vezu zainteresovanih strana, radi zaključivanja ugovora o poslovima trgovine robom.
(3) Uz agencijske usluge mogu se, bez