KRIVIČNI ZAKON
REPUBLIKE HRVATSKE
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 32 od 17 travnja 1993; 38/93, 28/96)
(Pročišćeni tekst)
PRVI DIO
OPĆE ODREDBE
Glava prva
UVODNE ODREDBE
Krivično zakonodavstvo Republike Hrvatske
Članak 1.
(1) Krivično zakonodavstvo Republike Hrvatske sačinjavaju ovaj Zakon, kao i Krivično pravne odredbe u drugim Zakonima Republike Hrvatske.
2) Ovaj Zakon sadrži odredbe o krivičnim djelima i kaznama, o zaštitnom nadzoru uz uvjetnu osudu, o odgojnim mjerama i kažnjavanju maloljetnika i osnovne odredbe o izvršenju krivičnih sankcija.
Primjena Krivičnog zakonodavstva Republike Hrvatske
Članak 2.
(1) Krivično zakonodavstvo Republike Hrvatske primjenjuje se na svakog tko na teritoriju Republike Hrvatske počini Krivično djelo.
(2) Kod primjene odredaba ovoga Zakona i drugih zakona Republike Hrvatske koji sadrže Krivično-pravne odredbe primjenjuju se i odredbe Osnovnog Krivičnog zakona Republike Hrvatske ("Narodne novine" br. 31/93 - pročišćeni tekst).
Značenje zakonskih izraza u ovom zakonu
Članak 3.
(1) Pod pojmom službene osobe kada je ona u ovom zakonu označena kao počinitelj Krivičnog djela smatraju se: izabrani ili imenovani dužnosnici u predstavničkim tijelima; izabrani ili imenovani dužnosnici u skupštinama, te njenim izvršnim, upravnim i drugim tijelima koje obavljaju odredene upravne, stručne i druge poslove; osobe koje stalno ili povremeno obnašaju službenu dužnost u predstavničkim tijelima i tijelima skupština; osobe koje u izvršavanju ovlaštenja obavljaju odredene poslove u pravnoj osobi.
(2) Pod pojmom v o j n e o s o b e smatraju se: vojnik na odsluženju vojne obveze, kadet vojne škole, djelatni dočasnik, časnik ili vojni službenik, osoba iz pričuvnog sastava - vojni obveznik dok se nalazi na izvršavanju vojne obveze i civilna osoba koja obavlja određenu vojnu dužnost.
(3) Kada je službena osoba označena kao osoba prema kojoj je izvršeno krivično djelo osim osoba koje su navedene u stavku 1. ovoga članka službenom osobom u smislu ovoga Zakona smatra se i vojna osoba iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Odgovorna osoba je osoba u pravnoj osobi kojoj je s obzirom na njene dužnosti ili na temelju posebnog ovlaštenja povjeren određeni krug poslova koji se odnose na izvršavanje propisa ili drugoga općeg akta pravne osobe u upravljanju imovinom, ili se odnose na rukovođenje proizvodnim ili nekim drugim gospodarskim procesom ili na nadzor nad njima. Odgovornom osobom smatra se i službena osoba kad su u pitanju radnje kod kojih je kao izvršitelj označena odgovorna osoba, a nisu predviđene u poglavlju o Krivičnim djelima protiv službene dužnosti, odnosno kao krivična djela službene osobe predviđene u nekoj drugoj glavi ovoga Zakona.
(5) Kad je kao izvršitelj određenih krivičnih djela označena službena osoba ili odgovorna osoba, osobe navedene u stavku 1. i 4. ovoga članka mogu biti izvršitelji tih djela, ukoliko iz obilježja pojedinog djela ili iz pojedinog propisa ne proizlazi da izvršitelj može biti samo neka od tih osoba.
(6) Društvenom imovinom smatraju se sva sredstva u društvenom vlasništvu, kao što su proizvodna i druga sredstva rada i radom ostvareni dohodak, sredstva za zadovoljavanje zajedničkih i općih potreba kao i prirodna bogatstva i dobra u općoj upotrebi. Društvenom imovinom smatra se i imovina koja je povjerena državnom tijelu, poduzeću ili drugoj društvenoj pravnoj osobi ili se kod nje nalazi na nekom zakonskom temelju.
(7) Društvenom pravnom osobom smatra se poduzeće, druga pravna osoba. opće udruženje, fondovi, mjesne zajednice, jedinice lokalne samouprave i uprave i političke organizacije i druge zakonom određene organizacije koje mogu ostvarivati i koristiti društvena sredstva i svaka druga organizacija koja ostvaruje i koristi društvena sredstva i kojoj je priznato svojstvo društvene pravne osobe.
(8) Izborima se smatraju izbori za zastupnike u Zastupnički dom i Županijski dom Sabora Republike Hrvatske, za predsjednika Republike, za članove predstavničkih tijela u jedinicama lokalne samouprave i uprave, za članove upravnih odbora i nadzornih odbora u poduzećima i drugim pravnim osobama.
(9) Pokretnom stvari smatra se i svaka proizvedena ili skupljena energija za davanje svjetlosti, toplote ili kretanja.
(10) Motornim vozilom smatra se svako prometno sredstvo na motorni pogon u prometu kopnom, vodom i zrakom.
(11) Isprava je svaki predmet koji je podoban ili odreden da služi kao dokaz činjenice koja ima vrijednost za pravne odnose.
(12) Novac je kovani i papirnati novac koji je na temelju zakona u opticaju u Republici Hrvatskoj ili stranoj državi.
(13) Znacima za vrijednost smatraju se i strani znakovi za vrijednost.
(14) Silom smatra se i primjena hipnoze ili omamljujućih sredstava u cilju da se netko protiv svoje volje dovede u nesvjesno stanje ili da se onesposobi za otpor.
Glava druga
ZAŠTITNI NADZOR UZ UVJETNU OSUDU
Uvjeti za izricanje zaštitnog nadzora
Članak 4.
(1) Sud može izreći uz uvjetnu osudu zaštitni nadzor kad smatra da sama uvjetna osuda neće dovoljno utjecati na počinitelja da više ne vrši krivična djela, ali da se može opravdano očekivati da će se to postići ako se počinitelju uz uvjetnu osudu odrede mjere pomoći, skrbi, nadzora i zaštite.
(2) Vrijeme trajanja mjera zaštitnog nadzora određuje sud u okviru utvrđenog roka kušnje.
(3) Zaštitni nadzor prestaje kad sud opozove uvjetnu osudu.
Sadržaj zaštitnog nadzora
Članak 5.
(1) Zaštitni nadzor može obuhvatiti jednu ili više slijedećih obveza:
- osposobljavanje počinitelja za određeno zanimanje, ili obavljanje zanimanja koje odgovara njegovom znanju, sposobnostima i sklonostima;
- prihvaćanje zaposlenja i ustrajanje u radnom odnosu;
- stanovanje kod određene porodice ili u određenom domu;
- pravodobno obavještenje o potrebi promjene mjesta prebivališta, boravišta, adrese stanovanja ili radnog mjesta;
- raspolaganje dohotkom, drugim prihodima i imovinom na primjeren način i u skladu s bračnim odnosno porodičnim obvezama, u skladu s odredbama zakona koji regulira te obveze;
- podvrgavanje liječenju u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi odnosno posjećivanje određenih profesionalnih, psiholoških i drugih savjetovališta i ustanova;
- neposjećivanje određenih mjesta, lokala i priredbi koje mogu biti prilika i poticaj za izvršenje novih Krivičnih djela;
- nedruženje s određenim osobama, koje mogu štetno utjecati na ponašanje počinitelja;
- uzdržavanje od prekomjerne upotrebe alkoholnih pića ili uživanja droga.
(2) Određena stručna osoba pomaže i savjetuje počinitelja u ispunjavanju mjera zaštitnog nadzora. Ona je naročito dužna da praktičnim uputama, iskrenom suradnjom i nenametljivim i obazrivim nadzorom potiče i podržava počinitelja da poštuje i stvarno provodi postavljene obveze.
Određivanje zaštitnog nadzora
Članak 6.
(1) Sud u presudi određuje jednu ili više obveza iz