Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 29. stavka 13. Zakona o kemikalijama ("Narodne novine", br. 150/05 i 53/08) ministar zdravstva i socijalne skrbi uz suglasnost ministra gospodarstva, rada i poduzetništva donosi

PRAVILNIK

O ISPUNjAVANjU SIGURNOSNO-TEHNIČKOG LISTA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 39 od 31 ožujka 2009, 74/11)

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuje se način ispunjavanja Sigurnosno-
-tehničkog lista (u daljnjem tekstu: "STL").

Članak 2.

STL mora sadržavati podatke iz članka 29. Zakona o kemikalijama i biti ispunjen na način koji je naveden u Prilogu koji je otisnut uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.

Članak 3.

Subjekti iz članka 29. Zakona o kemikalijama obvezni su uskladiti STL-ove u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.

Članak 4.

STL-ovi koji su izrađeni u skladu s odredbama Pravilnika o ispunjavanju Sigurnosno-tehničkog lista ("Narodne novine", br. 111/06 i 39/08) i dostavljeni u Hrvatski zavod za toksikologiju, važeći su do dana prijama Republike Hrvatske u Europsku uniju.

Članak 5.

Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o ispunjavanju Sigurnosno-tehničkog lista ("Narodne novine", br. 111/06 i 39/08).

Članak 6.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u "Narodnim novinama".
Klasa: 011-02/09-04/06
Urbroj: 534-07-09-1
Zagreb, 17. ožujka 2009.
Ministar
mr. Darko Milinović, dr. med., v. r.
PRILOG
ZAHTJEVI ZA ISPUNjAVANjE SIGURNOSNO-TEHNIČKOG LISTA
DIO A
0.1. Uvod
0.1.1. U ovom se Prilogu utvrđuju zahtjevi koje dobavljač mora ispuniti kod ispunjavanja sigurnosno-tehničkog lista koji dostavlja za tvar ili smjesu u skladu s člankom 29. Zakona o kemikalijama ("Narodne novine" broj 150/05, 53/08 i 49/11).
0.1.2. Informacije koje se pružaju u sigurnosno-tehničkom listu moraju odgovarati informacijama u izvješću o kemijskoj sigurnosti, ako je ono propisano. Ako je popunjeno izvješće o kemijskoj sigurnosti, sigurnosno-tehničkom listu treba priložiti odgovarajući scenarij odnosno scenarije izloženosti.
0.2. Opći zahtjevi za sastavljanje sigurnosno-tehničkog lista
0.2.1. Sigurnosno-tehnički list omogućuje korisnicima da poduzmu potrebne mjere u pogledu zaštite zdravlja ljudi i sigurnosti na radnom mjestu te zaštite okoliša. Autor sigurnosno-tehničkog lista treba voditi računa da sigurnosno-tehnički list mora obavijestiti čitatelja o opasnostima tvari ili smjese i pružiti informacije o sigurnom skladištenju, rukovanju i zbrinjavanju tvari odnosno smjese.
0.2.2. Informacije koje se pružaju putem sigurnosno-tehničkih listova također moraju ispuniti zahtjeve utvrđene u posebnim propisima kojima je uređena zaštita zdravlja i sigurnost na radu. Sigurnosno-tehnički list mora posebice omogućiti poslodavcima da odrede jesu li na radnom mjestu prisutna opasna kemijska sredstva te da ocijene sve rizike za zdravlje i sigurnost radnika koji proizlaze iz njihove uporabe.
0.2.3. Informacije u sigurnosno-tehničkom listu moraju biti jasne i koncizne. Sigurnosno-tehnički list izrađuje stručna osoba, koja mora uzeti u obzir specifične potrebe i znanja korisnika u mjeri u kojoj su ona poznata. Dobavljači tvari i smjesa osigurat će stručnim osobama potrebno osposobljavanje, uključujući tečajeve ponavljanja.
0.2.4. Jezik koji se koristi u sigurnosno-tehničkom listu mora biti jednostavan, jasan i precizan te treba izbjegavati žargon, akronime i skraćenice. Ne smiju se koristiti obavijesti kao što su "može biti opasno", "nema učinaka na zdravlje", "sigurno u većini uvjeta uporabe" ili "nije štetno" i druge obavijesti koje ukazuju na to da tvar ili smjesa nije opasna odnosno sve obavijesti koje nisu u skladu s razvrstavanjem.
0.2.5. Datum sastavljanja sigurnosno-tehničkog lista treba navesti na prvoj stranici. Ako je sigurnosno-tehnički list izmijenjen i primateljima se dostavlja nova, revidirana verzija, primatelju treba skrenuti pozornost na izmjene u odjeljku 16. sigurnosno-tehničkog lista, osim ako su one već navedene drugdje. U tom se slučaju na prvoj stranici nalazi datum sastavljanja označen kao "Revizija: (datum)" i broj verzije, broj revizije te datum i druge oznake verzije koja se zamjenjuje.
0.3. Format sigurnosno-tehničkog lista
0.3.1. Sigurnosno-tehnički listovi mogu biti različite duljine. Duljina sigurnosno-tehničkog lista razmjerna je opasnosti tvari odnosno smjese i raspoloživim informacijama.
0.3.2. Sve stranice sigurnosno-tehničkog lista, uključujući priloge, treba numerirati i na svakoj stranici naznačiti duljinu sigurnosno-tehničkog lista (npr. "stranica 1. od 3") ili navesti ima li još stranica (npr. "Nastavak na sljedećoj stranici" ili "Kraj sigurnosno-tehničkog lista").
0.4. Sadržaj sigurnosno-tehničkog lista
Informacije koje se zahtijevaju u ovom Prilogu se ovisno o potrebi i raspoloživosti upisuju u odgovarajuće pododjeljke sigurnosno-tehničkog lista utvrđene u dijelu B. Sigurnosno-tehnički list ne smije sadržavati prazne pododjeljke.
0.5. Ostali zahtjevi obavješćivanja
S obzirom na širok raspon svojstava tvari i smjesa ponekad je u odgovarajuće pododjeljke potrebno unijeti i dodatne informacije ukoliko su one raspoložive.
0.6. Jedinice
Koriste se mjerne jedinice utvrđene u Zakonu o mjernim jedinicama ("Narodne novine" broj 58/93).
0.7. Posebni slučajevi
Sigurnosno-tehnički listovi također se zahtijevaju u posebnim slučajevima navedenim u točki 1.3. PrilogaI. Pravilnika o razvrstavanju, označavanju, obilježavanju i pakiranju opasnih kemikalija ("Narodne novine" broj 64/11) za koje važe odstupanja od zahtjeva označavanja.
1. ODJELjAK 1.: Identifikacija tvari/smjese i podaci o tvrtki/poduzeću
Ovaj odjeljak propisuje kako se u sigurnosno-tehničkom listu označavaju tvari i smjese te navode relevantne identificirane uporabe, naziv dobavljača tvari/smjese i podaci za kontakt dobavljača tvari/smjese, uključujući kontakt za izvanredna stanja.
1.1. Identifikacija proizvoda
U slučaju tvari, identifikacija proizvoda navodi se u skladu s člankom 17. stavkom 2. Pravilnika o razvrstavanju, označavanju, obilježavanju i pakiranju opasnih kemikalija ("Narodne novine", broj 64/11) te kako je navedeno na oznaci na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu.
Kod tvari koje podliježu registraciji na temelju propisa Europske unije kojima je uređena registracija identifikacija proizvoda mora odgovarati identifikaciji navedenoj u registraciji; osim toga, treba navesti dodijeljeni broj registracije.
Ne dovodeći u pitanje obveze daljnjih korisnika, dobavljač koji je distributer ili daljnji korisnik može izostaviti dio broja registracije koji se odnosi na pojedinačnog podnositelja registracije koji sudjeluje u zajedničkoj dostavi pod uvjetom da:
(a) se dobavljač obveže da će za potrebe provedbe dostaviti na zahtjev potpun broj registracije odnosno, ako mu potpuni broj registracije nije dostupan, proslijediti zahtjev svom dobavljaču u skladu s točkom (b) i
(b) dobavljač dostavi potpun broj registracije Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: "Ministarstvo") u roku od 7 dana od zahtjeva koji je izravno primio od provedbenog tijela ili koji mu je proslijedio njegov primatelj ili, ako mu potpuni broj registracije nije dostupan, dobavljač će proslijediti zahtjev svom dobavljaču u roku od 7 dana od zahtjeva i istovremeno o tomu obavijestiti Ministarstvo.
U slučaju smjesa, dostavlja se trgovački