Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na osnovi odredbe članka 17. stavka 8. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju ("Narodne novine" broj 150/08.) i članka 19. Statuta Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje ("Narodne novine" broj 16/02., 24/02. i 58/03.), Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na 1. sjednici održanoj 27. siječnja 2009. godine donijelo je

PRAVILNIK

O NAČINU PROPISIVANjA I IZDAVANjA LIJEKOVA NA RECEPT

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 17 od 06 veljače 2009, 46/09, 4/10, 110/10, 131/10, 1/11, 16/11, 52/11)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom utvrđuje se način propisivanja i izdavanja lijekova utvrđenih Odlukom o utvrđivanju Osnovne liste lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljnjem tekstu: Osnovna lista lijekova), koji se u okviru prava na zdravstvenu zaštitu iz obveznog zdravstvenog osiguranja osiguranim osobama Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljnjem tekstu: Zavod) propisuju na recept u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
Ovim Pravilnikom utvrđuje se i način propisivanja i izdavanja lijekova utvrđenih Odlukom o utvrđivanju Dopunske liste lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljnjem tekstu - Dopunska lista lijekova), koje osigurana osoba ima pravo ostvariti u okviru prava na zdravstvenu zaštitu na način kako je to utvrđeno stavkom 1. ovog članka.

Članak 2.

Lijekovi iz članka 1. ovog Pravilnika osiguranim osobama propisuju se, izdaju i naplaćuju na način utvrđen Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju (u daljnjem tekstu: Zakon), Zakonom o lijekovima, Pravilnikom o načinu razvrstavanja lijekova, te propisivanju i izdavanju lijekova, ovim Pravilnikom i drugim općim aktima Zavoda.

Članak 3.

Lijekove na recept propisuju izabrani doktori medicine, odnosno dentalne medicine primarne zdravstvene zaštite koji sa Zavodom imaju sklopljen ugovor o provođenju zdravstvene zaštite.
Doktori iz stavka 1. ovog članka lijekove propisuju na tiskanicama recepata iz članka 5. ovog Pravilnika ili elektroničkim putem kao elektroničku ispravu (u daljnjem tekstu: e-recept) sukladno Zakonu o elektroničkoj ispravi ("Narodne novine" broj 150/05.)".
Lijekove na recept Zavoda iznimno imaju pravo propisivati doktori hitne medicine na tiskanicama recepata iz članka 5. ovog Pravilnika.
Iznimno od stavka 1. ovog članka lijekove za liječenje bolesti ovisnosti (metadon, buprenorfin i buprenorfin + nalokson) mogu propisivati doktori specijalisti u djelatnosti zdravstvene zaštite mentalnog zdravlja, prevenciji i izvanbolničkog liječenja ovisnosti na način kako je to utvrđeno u stavku 2. ovog članka.
Iznimno od stavka 1. ovog članka cjepiva za provođenje Programa obveznog cijepljenja mogu na tiskanicama recepta propisivati doktori ugovoreni u djelatnosti higijensko-epidemiološke zdravstvene zaštite i to u skladu s posebnom Odlukom Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje kojom se utvrđuje vrsta cjepiva i vremensko razdoblje u kojem doktori mogu utvrđena cjepiva propisivati.

Članak 4.

Lijekovi utvrđeni Dopunskom listom lijekova mogu se osiguranoj osobi propisati na recept uz njezin pristanak pri čemu osigurana osoba mora biti upoznata o svojoj obvezi sudjelovanja u cijeni lijeka u iznosu utvrđenom u Dopunskoj listi lijekova.

II. RECEPT

Članak 5.

Tiskanica recepta za propisivanje lijekova s Osnovne liste lijekova, čiji je oblik i sadržaj otisnut uz ovaj Pravilnik, veličine je 21 cmx14,5 cm (format A-5), tiskana je na bijelom papiru sa sadržajem otisnutim u plavoj boji (tiskanica 1).
Tiskanica recepta za propisivanje lijekova s Dopunske liste lijekova, čiji je oblik i sadržaj otisnut uz ovaj Pravilnik, veličine je 21 cmx14,5 cm (format A-5), tiskana je na bijelom papiru sa sadržajem otisnutim u crvenoj boji (tiskanica 2.).
Tiskanice iz stavka 1. i 2. sastavni su dio ovog Pravilnika.

Članak 5a.

E-recept za propisivanje lijekova s Osnovne liste lijekova i Dopunske liste lijekova u tehničko-programskom obrascu zapisivanja sadržaja u elektroničkom obliku mora sadržavati sve podatke u vezi propisivanja i izdavanja lijekova na recept propisane ovim Pravilnikom.
Tiskanica e-recepta proizvedena iz elektroničkog zapisa (vanjski obrazac prikaza e-recepta) mora sadržavati sve podatke kao i tiskanice recepata iz članka 5. stavka 3. ovog Pravilnika.
E-recept prema vanjskom obrascu iz stavka 2. ovog članka ne može se koristiti za izdavanje lijekova u ljekarni, a izdaje se osiguranoj osobi otisnut na papiru samo na njezin zahtjev radi ostvarivanja njezinih prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja.

III. PROPISIVANjE LIJEKOVA

Članak 6.

Na tiskanice recepata (u daljnjem tekstu: recept) iz članka 5. stavka 1. i 2. kao i na e-recept iz članka 5.a ovog Pravilnika propisuju se lijekovi utvrđeni Osnovnom listom lijekova, odnosno Dopunskom listom lijekova.
Recepti iz stavka 1. ovog članka mogu se koristiti i kao ponovljivi recepti s time da se na tiskanicama recepata iz članka 5. ovog Pravilnika označuju: "repetatur" ili "ponoviti", a na e-receptu u skladu s podacima iz tehničko-programskog obrasca zapisivanje sadržaja u elektroničkom obliku.
Podaci na tiskanicama recepta iz članka 5. stavka 1. i 2. ovog Pravilnika obvezno se ispunjavaju čitljivo, tintom ili kemijskom olovkom plave ili crne boje, odnosno računalnim ispisom.
Podaci s iskaznice zdravstveno osigurane osobe na tiskanice recepta iz članka 5. ovog Pravilnika unose se pretiskom s iskaznice, odnosno upisom na način propisan stavkom 3. ovog članka.

Članak 7.

Na recept se propisuje samo jedan lijek i oblik lijeka za jednu osobu s potpunom uputom o doziranju i načinu uporabe lijeka.
Recept iz stavka 1. ovog članka vrijedi 15 dana od dana propisivanja lijeka, osim u slučaju propisivanja antibiotika kada recept vrijedi 3 dana od dana propisivanja, odnosno propisivanja lijeka koji sadrži opojne droge i psihotropne tvari kada recept vrijedi 5 dana od dana propisivanja.

Članak 8.

Kada se zbog prirode bolesti osigurane osobe lijek mora hitno izdati, doktor koji je propisao lijek obvezan je označiti recept jednom od sljedećih oznaka: "cito", "statim" ili "periculum in mora".

Članak 9.

Doktor u primarnoj zdravstvenoj zaštiti na recept može propisati samo one lijekove koji su u Osnovnoj listi lijekova i Dopunskoj listi lijekova označeni slovima "R" i "RS".
Za lijekove koji su u listama lijekova iz stavka 1. ovog članka označeni slovima "RS", kao i za druge lijekove koji se propisuju na prijedlog doktora specijalista, doktor koji je propisao lijek obvezno upisuje u za to predviđenu rubriku na tiskanici recepta šifru doktora specijalista koji je lijek preporučio.

Članak 10.

U slučaju kućnog liječenja i zdravstvene njege u kući osigurane osobe, doktor primarne zdravstvene zaštite može na jedan recept propisati zavojni materijal najviše za potrebe liječenja do 7 dana u sljedećoj količini:

ATK šifra Zavojni materijal Količina
V20AA01 911 sterilna gaza 1x1/4 m
V20AA01 912 sterilna gaza 1x1/2 m
V20AA01 913 sterilna gaza 1x1 m
V20AB02 911 komprese 10x(8x5) cm
V20AC03 911 zavoj kaliko utkani 1x(8 cmx5 m)
V20AC03 912 zavoj kaliko utkani 1x(12 cmx5 m)
V20AD04 911 mikropore 1x(1,25 cmx9,1 m)
V20AD04 912 mikropore 1x(2,5 cmx9,1m)
V20AD04 913 mikropore 1x(5 cmx9,1 m)
V20AE05 911 staničevina 1x1 kg
V20AF06 911 vata 1x50 g

Doktor primarne zdravstvene zaštite može osiguranoj osobi na recept propisati dijetetske pripravke, namirnice bez glutena ili namirnice za enteralnu primjenu za potrebe liječenja do 30 dana.

Članak 11.

Ako se propisuje gotovi lijek, koji se u uporabi nalazi u raznim oblicima, veličinama, odnosno jačinama doktor, koji je propisao lijek, na receptu mora označiti oblik, jačinu i veličinu pakiranja i dozu lijeka. Broj pakiranja lijeka označava se rimskim brojem i latinskim nazivom broja.
Pri propisivanju magistralnog lijeka doktor, koji je propisao lijek, ispisuje njegove sastojke i količinu u gramima (g) arapskim brojevima, a rimskim brojevima i riječima označava broj kapsula, kapi i slično.
Kada doktor koji je propisao lijek propiše lijek na recept iznad maksimalno dopuštene doze, obvezan je to označiti uskličnikom (!) i potpisom.

Članak 12.

Na jedan recept može se propisati lijek u količini koja odgovara objektivnom zdravstvenom stanju i prirodi bolesti osigurane osobe, a najviše u količini dostatnoj za liječenje kroz 30 dana, s time da se na jedan recept može propisati najviše do dva pakiranja lijeka.
Iznimno za lijekove koji se na Osnovnoj listi lijekova nalaze prema ATK šifri u podskupini L04-Lijekovi sa supresivnim djelovanjem na imuni sustav mogu se propisati najviše u količini dostatnoj za liječenje kroz 30 dana, s time da se na jedan recept može propisati više od 2 pakiranja lijeka.
Iznimno se, u slučaju trajnog liječenje bolesnika s kroničnom bolešću, na jedan recept može se odjednom propisati jedno najveće pakiranje lijeka u količini koja je dostatna za liječenje