Na temelju članka 121.a stavka 5. Zakona o socijalnoj skrbi ("Narodne novine", br. 73/97, 27/01, 59/01, 82/01, 103/03, 44/06 i 79/07), ministar zdravstva i socijalne skrbi donosi
PRAVILNIK
O NAČINU PRUŽANjA USLUGA OBITELjSKOG DOMA TE UVJETIMA PROSTORA, OPREME, STRUČNIH I DRUGIH RADNIKA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 52 od 28 travnja 2010)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se način pružanja usluga obiteljskoga doma te uvjeti prostora, opreme i potrebnog broja i vrste radnika koje mora imati obiteljski dom u kojem fizička osoba pruža usluge skrbi izvan vlastite obitelji kao profesionalnu djelatnost (u daljnjem tekstu: predstavnik obiteljskog doma) za pet do dvadeset odraslih korisnika, odnosno za četvero do desetero djece.
Članak 2.
(1) Korisnici skrbi izvan vlastite obitelji u obiteljskom domu su:
- djeca bez roditelja, djeca koju roditelji zanemaruju ili zlorabe svoje roditeljske dužnosti, djeca i mlađe punoljetne osobe kad je to iz drugih razloga u njihovu interesu te dijete čiji roditelji zbog bolesti, neriješenog stambenog pitanja ili drugih nedaća nisu u mogućnosti privremeno brinuti o djetetu,
- trudnica 3 mjeseca prije poroda ili roditelj s djetetom do 6 mjeseci njegova života, a iznimno ako je to u interesu djeteta do godine dana života djeteta, ako roditelj nema stana niti osiguran smještaj ili zbog poremećenih odnosa u obitelji ne može ostati s djetetom u svojem domu,
- djeca i mlađe punoljetne osobe s poremećajima u ponašanju i osobnosti, temeljem izrečene mjere obiteljsko-pravne zaštite kojom se dijete povjerava na čuvanje i odgoj,
- djeca i odrasle osobe - žrtve obiteljskog nasilja,
- djeca i odrasle osobe - žrtve trgovanja ljudima,
- djeca i mladež s tjelesnim i/ili mentalnim oštećenjem, odrasle osobe s tjelesnim i/ili mentalnim oštećenjem i djeca i mladež ili odrasle osobe s mentalnim oštećenjem i psihičkom bolesti, kod kojih je tjelesno i/ili mentalno oštećenje i/ili psihičku bolest utvrdilo tijelo vještačenja socijalne skrbi ili drugo nadležno tijelo vještačenja prema posebnim propisima,
- osobe ovisne o alkoholu, drogi ili drugim opojnim sredstvima,
- starije i nemoćne osobe i
- psihički bolesne odrasle osobe.
(2) Obiteljski dom može pružati usluge skrbi izvan vlastite obitelji samo jednoj vrsti korisnika iz stavka 1. ovoga članka, a iznimno dvjema vrstama korisnika ako su oni srodnici (braća i sestre, roditelj i dijete i slično).
(3) Usluge skrbi izvan vlastite obitelji u obiteljskom domu pružaju se kao stalni, tjedni i privremeni smještaj te cjelodnevni i poludnevni boravak ovisno o vrsti i potrebama korisnika.
II. ZAJEDNIČKI UVJETI I NAČIN PRUŽANjA USLUGA
Zajednički uvjeti
Članak 3.
(1) Usluge obiteljskog doma pružaju korisnicima iz članka 2. ovoga Pravilnika predstavnik obiteljskog doma, njegov bračni drug i djeca, srodnici u pravoj liniji i pobočnoj liniji do drugog stupnja koji s njim zajedno žive, ako ispunjavaju uvjete propisane ovim Pravilnikom, te drugi radnici propisani ovim Pravilnikom.
(2) Usluge obiteljskog doma ne može pružati samac.
(3) U postupku utvrđivanja uvjeta za početak rada obiteljskog doma, predstavnik obiteljskog doma treba pribaviti pisani pristanak za pružanje usluga od svih punoljetnih članova obitelji koji stanuju u obiteljskom domu.
Članak 4.
(1) Članovi obitelji mogu pružati usluge obiteljskog doma na temelju ugovora o radu ako ispunjavaju uvjete propisane ovim Pravilnikom.
(2) Članovi obitelji mogu pružati usluge obiteljskog doma i bez ugovora o radu ako ispunjavaju uvjete propisane ovim Pravilnikom i ako nisu zaposleni kod druge fizičke ili pravne osobe u punom radnom vremenu, odnosno ako ne obavljaju drugu djelatnost samostalnog rada kao fizičke osobe (obrt ili profesionalna djelatnost) u punom radnom vremenu.
(3) Predstavnik obiteljskog doma mora osigurati pružanje usluga prehrane, pranja i glačanja rublja, te čišćenja prostora, ovisno o broju i vrsti korisnika, zapošljavanjem jednog ili više radnika u punom ili nepunom radnom vremenu.
(4) Predstavnik obiteljskog doma može usluge iz stavka 3. ovoga članka osigurati radom jednog ili više punoljetnih članova obitelji i bez sklapanja ugovora o radu, sukladno odredbi stavka 2. ovoga članka.
(5) Usluge iz stavka 3. ovog članka ne mogu obavljati radnici koji obavljaju stručne poslove ili poslove njege i brige o zdravlju.
Članak 5.
(1) Usluge obiteljskog doma pružaju se u objektu u kojem živi predstavnik obiteljskog doma i članovi njegove obitelji.
(2) Usluge obiteljskog doma mogu se pružati u najviše dva objekta, uključujući i objekt u kojem živi predstavnik obitelji i članovi njegove obitelji iz članka 3. ovoga Pravilnika, uz uvjet da udaljenost između objekata nije veća od 100 metara i da je predstavnik obiteljskog doma osigurao skrb o korisnicima na smještaju u svakom objektu 24 sata dnevno kroz sve dane u godini.
(3) Kada se usluge obiteljskog doma pružaju djeci, smještaj se mora organizirati samo u objektu u kojem živi predstavnik obiteljskog doma i njegova obitelj.
Članak 6.
(1) Stambeni prostor mora biti u vlasništvu, suvlasništvu ili najmu predstavnika obiteljskog doma ili člana njegove obitelji.
(2) Ugovor o najmu stambenog prostora iz stavka 1. ovoga članka mora biti sklopljen u trajanju od najmanje pet godina od dana početka rada obiteljskog doma.
Zajednički uvjeti prostora
Članak 7.
(1) Lokacija obiteljskog doma treba biti u naselju ili njegovoj blizini, da omogućava korištenje usluga ustanova odgoja i obrazovanja, zdravstva i drugih djelatnosti, u skladu s dobi, vrstom i potrebama korisnika, te mora biti prometno povezana s naseljem i imati prilaz prijevoznim sredstvima.
(2) Obiteljski dom mora imati priključak na električnu i telefonsku mrežu te provedene instalacije unutar objekta, priključak i instalacije za dovod pitke vode i odvod otpadnih voda.
(3) Oko objekta treba osigurati određenu površinu neizgrađenog zemljišta za prilaz objektu, te dvorište, ako u blizini nije park ili igralište.
(4) Prostor u kojem stanuje obitelj predstavnika obiteljskog doma i prostor u kojem su smješteni ili borave korisnici mora imati potreban broj funkcionalno raspoređenih prostorija ovisno o broju članova obitelji i vrsti i broju korisnika (kuhinju, prostoriju za blagovanje, prostor za dnevni boravak, spavaće sobe te prostorije sanitarnog čvora i kupaonice za održavanje osobne higijene).
(5) Stambeni prostor obiteljskog doma u kojem se pružaju usluge teže pokretnim korisnicima ili korisnicima u invalidskim kolicima mora osiguravati tim korisnicima nesmetan pristup, kretanje i boravak u prostoru kao i pokretnim korisnicima.
(6) Prostorije u kojima stanuju i borave korisnici moraju imati dnevno svjetlo i mogućnost prirodnog provjetravanja.
(7) U svim prostorijama u kojima borave korisnici potrebno je osigurati ravnomjerno grijanje, koji mora udovoljavati tehničkim i ekološkim standardima, a u razdoblju visokih vanjskih temperatura, potrebno je osigurati optimalnu temperaturu unutarnjeg prostora.
(8) Objekt mora imati prostor za zaposlene radnike.
(9) Objekt mora imati odgovarajući skladišni prostor u kojem su odvojeni prostori za skladištenje prehrambenih proizvoda od prostora namijenjenih za skladištenje sredstava za čišćenje i osobnu higijenu.
(10) Objekt mora imati prostor za održavanje čistoće rublja.
(11) U objektu je potrebno je osigurati sobu za izolaciju osoba bolesnih od zaraznih bolesti.
(12) Kuća i dvorište obiteljskog doma moraju biti ograđeni.
Zajednički uvjeti opreme
Članak 8.
(1) Oprema stambenog prostora obiteljskog doma treba odgovarati namjeni pojedine prostorije te tehničkim, higijenskim i estetskim zahtjevima.
(2) Podovi u svim prostorijama moraju biti izvedeni od materijala koji odgovaraju namjeni pojedine prostorije i omogućuju sigurno kretanje korisnika te ne smiju biti klizavi.
(3) Vrata na prostorijama, u pravilu, trebaju biti bez pragova i ne smiju biti ostakljena bez zaštite.
(4) Kuhinja mora biti opremljena štednjakom, sudoperom, slavinom s toplom i hladnom vodom, hladnjakom, stolićem za pripremanje hrane, kuhinjskim ormarićem te potrebnim posuđem i priborom za jelo.
(5) Jedna ili više prostorija za blagovanje, ovisno o broju korisnika, mora biti dovoljno prostrana da omogućuje korisnicama istovremeno konzumiranje obroka te opremljena