Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 61. Zakona o privatnoj zaštiti ("Narodne novine" br. 68/03) ministar zdravstva, uz suglasnost ministra unutarnjih poslova, donosi

PRAVILNIK

O NAČINU UTVRIVANjA OPĆE I POSEBNE ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI ČUVARA I ZAŠTITARA U PRIVATNOJ ZAŠTITI

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 38 od 24 ožujka 2004, 106/04, 38/08, 16/11)

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom propisuju uvjeti koje moraju ispunjavati zdravstvene ustanove i specijalističke ordinacije za medicinu rada koje obavljaju zdravstvene preglede kojima se utvrđuje zdravstvena sposobnost za obavljanje poslova čuvara i zaštitara zaposlenih u ovlaštenoj pravnoj ili fizičkoj osobi za obavljanje privatne zaštite te način i postupak obavljanja zdravstvenih pregleda, popis kontraindikacija za obavljanje poslova čuvara i popis bolesti i zdravstvenih stanja koja osobu čine nesposobnom za poslove zaštitara.
Ovim Pravilnikom utvrđuje se i način vođenja evidencije, medicinske dokumentacije te sadržaj uvjerenja o izvršenom zdravstvenom pregledu zaštitara.

Članak 2.

Zdravstveni pregledi mogu se obavljati u zdravstvenim ustanovama i specijalističkim ordinacijama za medicinu rada koje ispunjavaju uvjete propisane ovim Pravilnikom.

I. ZDRAVSTVENI PREGLEDI ČUVARA

Članak 3.

Zdravstveno stanje čuvara utvrđuje se na zdravstvenom pregledu. Uz pregled specijalista medicine rada, zdravstveni pregled sadrži i:
- spirometriju;
- EKG;
- pregled ortoreterom (vid, prostorni vid, raspoznavanje boja);
- audiogram.
2. Laboratorijske pretrage:
- cjelovita pretraga urina;
- uzimanje krvi iz vene;
- sedimentacija eritrocita;
- urea (S), gama (GT), SGOT, SGPT, GUK;
- KKS;
- diferencijalna KS.
3. Psihologijsku obradu:
- ispitivanje kognitivnih sposobnosti (RSB);
- ispitivanje crta osobnosti (EPLj);
- kraći razgovor;
- ispitivanje perceptivnih sposobnosti.

Članak 4.

Kandidati za čuvara dužni su učiniti prethodni zdravstveni pregled, a svakih pet godina ponovni periodički zdravstveni pregled.
Rok za obavljanje periodičkoga zdravstvenog pregleda počinje teći od datuma naznačenoga na posljednjem uvjerenju isprave o sposobnosti koju izdaje nadležna zdravstvena ustanova, odnosno specijalistička ordinacija za medicinu rada.
Čuvari moraju učiniti izvanredni zdravstveni pregled i prije isteka roka iz stavka 2. ovoga članka po zahtjevu:
- nadležnoga rukovoditelja u ovlaštenoj pravnoj osobi,
- inspektora Ministarstva unutarnjih poslova,
- nadležnoga liječnika primarne zdravstvene zaštite i
- čuvara osobno.
Troškove izvanrednoga zdravstvenog pregleda snosi podnositelj zahtjeva.
Uz pregled specijaliste medicine rada u prethodnom pregledu sudjeluje i psiholog. Ako ne dođe do bitne promjene zdravstvenog stanja koje utječe na psihičku sposobnost čuvara, psihologijska se obrada vrši svakih 5 godina. O potrebi češćeg psihologijskog pregleda odlučit će specijalist medicine rada na periodičkom, odnosno izvanrednom pregledu.

Članak 5.

Izvanredni zdravstveni pregled obavlja specijalist medicine rada uz obveznu konzultaciju specijalista iz čije je specijalnosti postavljen zahtjev za izvanredni zdravstveni pregled. U izvanrednom zdravstvenom pregledu specijalist medicine rada po potrebi koristi usluge laboratorija i psihologa.

I. Opći zahtjevi za poslove čuvara

- uredna funkcija gornjih, donjih ekstremiteta i kralježnice;
- uredna funkcija kardiovaskularnog sustava;
- uredna funkcija respiratornih organa;
- uredan vid i sluh;
- sanirano zubalo.

Kontraindikacije

Epilepsija, bolesti sa sklonošću nesvjestici, alkoholizam i druge ovisnosti, akutni i kronični moždani sindrom; endogene ili funkcionalne psihoze (manifestne ili u remisiji); paranoidna stanja; reaktivna stanja - učestala; alkoholizam i ovisnost o drogama; sklonost stanjima panike; pokušaj samoubojstva; duševna zaostalost; neuroze s jače izraženim smetnjama; emocionalna nezrelost; psihopatija i "border line"; posttraumatski stresni sindrom, izrazita agresivnost i anksioznost, giht i ekvivalenti; hiper i hipofunkcije štitnjače, hipofize i nadbubrežnih žlijezda; sve bolesti i disfunkcije sustava spolnih hormona, izrazite i dugotrajne anemije; ostala utvrđena homeopatska oboljenja i bolesti koagulacije; kronične bolesti živčanog sustava koje ometaju normalan rad čuvara, skolioze i kifoze koje onemogućuju urednu funkciju; degenerativne bolesti (spondiloza, artroza, artropatija, osteopatija i sl.) ako ometaju funkciju; habitualne luksacije velikih zglobova (neizliječene), ozljede koljena (meniskusa ili ligamenta) s nestabilnošću koljena; prolaps intervertebralnog diska sa smetnjama); ankiloze i kontrakture koje utječu na normalnu funkciju; urođene ili stečene anolamije šake koje utječu na normalnu funkciju ruke; urođene ili stečene anomalije stopala koje utječu na normalnu funkciju noge, ostale bolesti lokomotornog sustava koje ometaju normalnu funkciju.

Članak 6.

Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za poslove čuvara izdaje specijalist medicine rada, a ocjena glasi "sposoban", "nesposoban" i "potrebna daljnja obrada". Liječnik specijalist medicine rada dužan je liječničku svjedodžbu izdati u roku od 15 dana od započetog pregleda. Nakon dopunske obrade liječnik je dužan u roku od 30 dana od započetoga rada izdati liječničku svjedodžbu sa napisanom ocjenom. Ako specijalist medicine rada procjeni da je čuvara potrebno pregledati u vremenu kraćem od propisanih pet godina dužan je taj rok u svjedodžbi napisati.

II. ZDRAVSTVENI PREGLED ZAŠTITARA U PRIVATNOJ ZAŠTITI

Članak 7.

Zaštitari obavljaju redovite (prethodni i periodički) i izvanredan zdravstveni pregled.
Prethodni se pregled obavlja prije zaposlenja na mjesto zaštitara u privatnoj zaštiti. Iznimno, prethodnom i/ili periodičnom pregledu nije dužna pristupiti osoba koja je unatrag dvije godine obavila pregled prema Pravilniku o utvrđivanju opće zdravstvene i posebne sposobnosti zaštitara i privatnog detektiva ("Narodne novine" br. 5/97), ili prema ovom Pravilniku, ali uz ovjeren preslik uvjerenja dobiven kod prethodnog poslodavca i to samo onda kada u međuvremenu nije zatražen izvanredan zdravstveni pregled. U navedenom slučaju uvjerenje vrijedi do roka do kojeg je vrijedilo "Uvjerenje o utvrđivanju opće zdravstvene i posebne sposobnosti zaštitara i privatnog detektiva", odnosno prema ovom Pravilniku, izdano u prethodnoj tvrtki.
Zaštitari su obvezni obaviti periodični pregled svake tri godine, a izvanredni zdravstveni pregled po zahtjevu:
- nadležnoga rukovoditelja u ovlaštenoj pravnoj osobi,
- inspektora Ministarstva unutarnjih poslova,
- nadležnoga liječnika primarne zdravstvene zaštite i zaštitara osobno.

Članak 8.

Zdravstvenu, tjelesnu i duševnu sposobnost zaštitara u privatnoj zaštiti ocjenjuje Povjerenstvo kojega čine specijalist medicine rada, oftalmolog, otorinolaringolog, neuropsihijatar (ili neurolog i psihijatar) te psiholog s kojima, odnosno s ustanovama u kojima su zaposleni, specijalist medicine rada ima potpisan ugovor o suradnji za ove poslove.
Predsjednik Povjerenstva je specijalist medicine rada koji potpisuje uvjerenje.
Obrazac zdravstvenih mjerila koja moraju ispunjavati pristupnici za zaštitara u privatnoj zaštiti radi utvrđivanja tjelesne i duševne sposobnosti tiskan je u Prilogu 1. ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

Članak 9.

Zdravstvena sposobnost zaštitara u privatnoj zaštiti utvrđuje se na temelju liječničkoga pregleda i zdravstvene dokumentacije koja se sastoji od pregleda razvrstanih po specijalnostima:
1. Specijalist medicine rada:
- anamnestički podaci, antropometrijske mjere, opći pregled, status i obiteljska anamneza, osobna anamneza, radna anamneza; kompletan status, mjerenje krvnog tlaka, orijentacijsko ispitivanje sluha i ravnoteže,
- spirometrija;
- EKG.
2. Laboratorij:
- cjelovita pretraga urina;
- uzimanje krvi iz vene;
- sedimentacija eritrocita;
- urea (S), gama GT, SGOT, SGPT; GUK;
- K - eritrociti;
- K - leukociti;
- K - hemoglobin;
3. Oftalmolog u specijalističkom pregledu očiju:
- ispitivanje vidnih funkcija na orthoreteru ili sličnom aparatu i optotipima, ispitivanje prozirnih sredina oka, pregled očne pozadine i ispitivanje boja pseudoisokromatskim tablicama.
4. Otorinolaringolog:
- pregled
- totalna audiometrija;
- ispitivanja ravnoteže.
5. Psihologijska obrada:
- ispitivanje intelektualnih sposobnosti testovima inteligencije, crta ličnosti, testovima ličnosti i intervju (ispitivanje kognitivnih sposobnosti (RSB); ispitivanje crta osobnosti (EPLj); ispitivanje perceptivnih, specijalnih i mehaničkih sposobnosti; ispitivanje okulomotorne koordinacije;
6. Neurolog:
- u neurološkom pregledu - anamnezu i fizikalni pregled glave, vrata, kranijalnih živaca, ekstremiteta, motorike, refleksa, senzibiliteta, govora, pisanja i kralježnice, po indikaciji EEG;
7. Psihijatar:
- u pregledu - intervju, vanjski aspekt, kontakt, svijet, orijentacija, psihomotorika, mišljenje, afektivitet, pažnja, volja, intelekt, mnestičke funkcije, znanje i informiranost, nagonske reakcije, socijalne motivacije i adaptaciju.
Obrazac zdravstvenog kartona zaštitara u privatnoj zaštiti tiskan je u Prilogu 2. ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

Članak 10.

Povjerenstvo daje ocjenu