Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 31. stavka 1. Zakona o hrvatskom državljanstvu ("Narodne novine", broj 53/91) ministar unutarnjih poslova propisuje

PRAVILNIK

O OBRASCU I NAČINU VOENjA EVIDENCIJE O HRVATSKOM DRŽAVLjANSTVU

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 54 od 18 listopada 1991, 3/92, 149/02, 146/09)

Članak 1.

Ovim pravilnikom se propisuje obrazac za vođenje evidencije o hrvatskom državljanstvu, način vođenja te evidencije i obrazac domovnice.

Članak 2.

O hrvatskom državljanstvu vodi se jedinstvena evidencija u obliku knjige i elektroničkom obliku (u daljem tekstu: knjiga državljana) a može se voditi i na drugi način kad to odobri Ministarstvo unutarnjih poslova.

Članak 2a.

Sadržaj evidencije o hrvatskom državljanstvu koja se vodi u elektroničkom obliku mora biti istovjetan rubrikama i podacima u knjizi državljana.
Podaci iz knjige državljana u elektroničkom obliku informatički se povezuju sa središnjom bazom podataka o osobnim stanjima građana (državne matice).
Iz knjige državljana koja se vodi u elektroničkom obliku, može se izdati domovnica neovisno o mjestu upisa u evidenciju pod uvjetom da je upis verificiran. U tom slučaju domovnica se izdaje iz središnje baze podatka.
U postupku verifikacije matičar mora utvrditi da su podaci u evidenciji državljana koja se vodi u elektroničkom obliku istovjetni podacima u knjizi državljana.
Verificira se svaki upis pojedinačno, a nakon izvršene verifikacije pojedinačnih upisa u knjizi, verificira se i knjiga državljana u elektroničkom obliku.

Članak 2b.

U postupku verifikacije u pravilu se najprije verificiraju novi upisi.
Kod utvrđenih potreba za dopunom ili izmjenom podataka, razmjena podataka obavlja se službeno u pisanom obliku (dostava podataka o smrti, promjeni imena i dr.).
Prije verificiranja upisa u knjigu državljana potrebno je izvršiti dodatne provjere u svim dostupnim evidencijama u Republici Hrvatskoj radi otklanjanja manjkavosti upisa u knjizi državljana. Provjere se obavljaju uvidom u dostupne baze podataka ili službenom provjerom podataka u nadležnim matičnim uredima (telefonom, faksom).

Članak 2c.

U slučaju utvrđenja višestrukog upisa podatka o državljanstvu Republike Hrvatske, postupak verifikacije prekida se dok se službenom provjerom ne utvrdi koji je upis važeći. Nakon što se nedvojbeno utvrdi koji je upis važeći, svi drugi upisi u knjizi državljana moraju se brisati.
U pravilu se prvi upis u knjizi državljana smatra važećim.
Prije izvršenja verifikacije upisa nadležni matičar obvezan je informatički pripremiti (označiti) sadržaj ispisa svake domovnice koja se izdaje iz evidencije o hrvatskom državljanstvu u elektroničkom obliku.
Kod informatičke pripreme (označavanja) sadržaja ispisa pojedine domovnice postupa se sukladno odredbama zakona i podzakonskih propisa koji se odnose na izdavanje domovnice.

Članak 2d.

Matičar koji je izvršio verifikaciju upisa odgovoran je za istovjetnost upisa s podacima iz knjige državljana i za sadržaj domovnice pripremljene za ispis.
Naknadnim upisom novog podatka u već verificirani upis, mora se ponoviti cjelokupna verifikacija upisa.
Podatak o verifikaciji upisa, kao i osobno ime matičara koji je verifikaciju izvršio, moraju biti vidljivi u informatičkom zapisu i iskazuju se na obrascu domovnice iznad dvostruke crte, a podatak da je isprava izdana iz središnje baze podataka iskazuje se ispod dvostruke crte na obrascu domovnice.

Članak 2e.

Domovnicu izdanu iz verificiranog elektroničkog upisa potpisuje matičar matičnog ureda u kojem je domovnica izdana.
Ukoliko upis nije verificiran, domovnica se ne može izdati te u tom slučaju ovlašteni matičar koji je zaprimio zahtjev za izdavanje domovnice, mora od nadležnog matičara zatražiti verifikaciju upisa.
Ukoliko se upis iz bilo kojeg razloga ne može verificirati, nadležni matičar o tome izvješćuje matičara kojem je podnesen zahtjev za izdavanje domovnice. O razlozima nemogućnosti verifikacije matičar kojem je podnesen zahtjev za izdavanje domovnice obavještava stranku.

Članak 3.

U knjigu državljana upisuju se osobe koje su po odredbama Zakona o hrvatskom državljanstvu stekle hrvatsko državljanstvo.

Članak 4.

Knjigu državljana vodi matični ured za matično područje za koje vodi državne matice.

Članak 5.

Knjiga državljana se tiska na Obrascu 1 koji je otiskan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni dio.
Knjiga državljana veličine je 29,5 dž42 cm.
Knjiga državljana sadrži 200 stranica, a unutarnje stranice određene su rednim brojevima.
Knjiga državljana uvezuje se u tvrdi uvez u platno. Na prednjoj strani korica u gornjem središnjem dijelu otiskan je hrvatski grb. Ispod grba otiskane su u zlatnoj boji rijeći: Republika Hrvatska, ispod kojih su u sredini korica otiskane rijeći: "Knjiga državljana".
Unutarnja stranica podijeljena je u 12 rubrika u koje se unose sljedeći podaci: redni broj; prezime i ime; datum, mjesto i država rođenja; matični broj građanina; osobni identifikacijski broj; prezime i ime roditelja; prebivalište; osnova upisa; datum upisa; osnova brisanja; datum brisanja i primjedbe.

Članak 6.

Prije početka upisivanja podataka knjigu državljana ovjerava rukovoditelj nadležnog općinskog organa uprave unošenjem slijedeće biješke:
"Potvrđuje se da ova knjiga državljana sadrži ___________________ stranica.
U __________________
M. P. Ovjerava
Dana _______________ ________________________
Bilješka iz stavka 1. ovog članka unosi se na prvoj unutarnjoj stranici knjige državljana.
Članak 7.
Knjiga državljana zaključuje se unošenjem slijedeće bilješke:
"Knjiga državljana zaključena s rednim brojem __________________________________________ (upisuje se brojkama i u zagradi slovima) s ___________ (upisuje se datum i godina)
Ovjerava"
M. P.
__________________________
Bilješka iz stavka 1. ovog članka unosi se na poleđini posljednje stranice u knjizi državljana.
Kada se knjiga državljana ispuni podacima upisi se nastavljaju u novoj knjizi pod rednim brojem koji slijedi redni broj iz prethodne knjige državljana.

Članak 8.

Za upisivanje u knjigu državljana koristi se posebna crna tinta.
Upisani podaci moraju biti čitljivi i jasni i ne smiju se brisati.
Ispravljanje grešaka vrši se na način da se pogrešno upisana riječ ili podatak precrta na način da ostane čitljiv, a nova riječ ili podatak unosi se u produžetku ili iznad precrtanog. Novi upis ovjerava se potpisom ovlaštene osobe i otiskom pečata nadležnog organa.

Članak 9.

Uz knjigu državljana vodi se abecedno kazalo prema početnom slovu prezimena.
U kazalo se unose slijedeći podaci: osobno ime osobe upisane u knjigu državljana, redni broj stranice knjige državljana i redni broj upisa u knjigu državljana.

Članak 10.

Osobni podaci koji se upisuju u knjigu državljana moraju biti suglasni podacima iz matice rođenih.

Članak 11.

Matični ured na zahtjev zainteresirane osobe izdaje domovnicu na temelju podataka upisanih u knjigu državljana.
Domovnica se izdaje na Obrascu 2a i 2b koji su otiskani uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni dio.
Obrazac 2a i 2b veličine su 21 dž 29,5 cm.
Obrazac 2a i 2b tiska se s likovnim rješenjem stilizirane zaštitne vinjete otisnute u crvenoj boji na njegovim rubnicima. Unutar rubnika vinjete otiskan je hrvatski pleter u plavoj boji. U pleteru su interpolirani posebno izvedeni dijelovi pletera u žutoj i crvenoj boji.
U gornjem središnjem dijelu Obrasca 2a i 2b neposredno ispod gornjeg rubnika vinjete, otiskan je hrvatski grb u boji. Ispod grba otiskane su riječi: "REPUBLIKA HRVATSKA", ispod kojih je otiskan u zlatnoj boji natpis: "DOMOVNICA", ispod kojeg su otiskane riječi: "kojom se dokazuje da je" i ispod kojih riječi se upisuju osobni podaci hrvatskoga državljanina i to: u prvom redu - ime i prezime, u drugom redu dan, mjesec i godina rođenja; u trećem redu - mjesto, općina i država rođenja, a u četvrtom redu - podaci o prebivalištu. Ispod prostora označenog za upisivanje navedenih podataka otiskane su na Obrascu 2a riječi: "HRVATSKI