Na temelju članka 32. Carinskog zakona ("Narodne novine", br. 53A/91, 33/92, 106/93 i 92/94) i članka 55. Zakona o porezu na promet proizvoda i usluga ("Narodne novine", br. 95/94, 34/95 i 19/96), a u svezi s člankom 6. stavak 1. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji ("Narodne novine", br. 108/96), ministar financija donosi
PRAVILNIK
O POSTUPKU OSTVARIVANjA CARINSKIH I POREZNIH OLAKŠICA HRVATSKIH BRANITELjA I ČLANOVA NjIHOVE OBITELjI
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 48 od 09 maja 1997)
Članak 1.
Ovim pravilnikom potanje se uređuju posebnosti u postupku ostvarivanja prava na carinsku i porezne olakšice hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji, propisanih člankom 39. i 40. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: Zakon).
Članak 2.
Korisnici carinske i poreznih olakšica iz članka 39. i 40. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: korisnici olakšice) su:
a) kod uvoza osobnih automobila:
- hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: HRVI),
- članovi obitelji poginulih, umrlih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja (u daljnjem tekstu: članovi obitelji hrvatskih branitelja),
- roditelji poginulih, umrlih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja (u daljnjem tekstu: roditelji branitelja), te
- hrvatski branitelji, koji su u obrani suvereniteta Republike Hrvatske proveli člankom 39. stavak 3. Zakona propisano razdoblje (u daljnjem tekstu: hrvatski branitelji),
b) kod unosa, uvoza ili dobivanja iz inozemstva ortopedskih i drugih pomagala, te rezervnih dijelova i potrošnog materijala za osobnu upotrebu:
- hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata,
c) pri uvozu strojeva i opreme za obavljanje gospodarske djelatnosti, odnosno samostalne profesionalne djelatnosti:
- članovi obitelji hrvatskih branitelja, te
- hrvatski branitelji.
Pri uvozu opreme i strojeva za obavljanje gospodarske, odnosno samostalne profesionalne djelatnosti HRVI imaju status hrvatskih branitelja.
Članak 3.
Status korisnika olakšice dokazuje se potvrdom, koju izdaje:
a) Ministarstvo obrane:
- Personalna uprava: za pripadnike djelatnog sastava oružanih snaga Republike Hrvatske;
- Uprava za obranu, mjesno nadležni ured za obranu prema prebivalištu korisnika olakšice: za ostale pripadnike oružanih snaga Republike Hrvaske;
b) Ministarstvo unutarnjih poslova:
- sjedište: za svoje pripadnike djelatnog i pričuvnog sastava, te
- policijska uprava: za pripadnike svojega djelatnog i pričuvnog sastava.
Potvrdu za članove obitelji hrvatskih branitelja i roditelje branitelja izdaje upravno tijelo iz stavka 1. ovoga članka nadležno prema statusu poginuloga, umrloga, zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja.
Ogledni primjerci potvrda iz stavka 1. i 2. ovoga članka otiskani su u privitku ovoga pravilnika i njegovim su sastavnim dijelom.
Članak 4.
Carinska olakšica iz članka 39. i 40. Zakona odnosi se na plaćanje carine pri uvozu osobnih automobila, te strojeva i opreme za obavljanje gospodarske ili samostalne profesionalne djelatnosti.
Na osobne automobile koje uvoze HRVI, roditelji branitelja ili članovi obitelji hrvatskih branitelja ne plaća se carina.
Na osobne automobile koje uvoze hrvatski branitelji carina se plaća uz popust u visini utvrđenoj člankom 39. stavak 3. Zakona.
Plaćanje carine i poreza na promet oslobođeni su korisnici olakšice koji uvoze strojeve i opremu za obavljanje gospodarske ili samostalne profesionalne djelatnosti.
Pri ostvarivanju olakšica iz stavka 4. ovoga članka ne primjenjuje se stavak 3. članka 39. Zakona.
Članak 5.
Porezna olakšica iz članka 39. i 40. Zakona odnosi se na:
a) plaćanje poreza na promet proizvoda, te
b) plaćanje poreza na promet usluga.
Pravne osobe registrirane za uvoz robe, koje uvoze robu za korisnike carinske i porezne olakšice iz članka 39. i 40. Zakona nisu dužne obračunavati i plaćati porez na promet usluga, ako za promet zaračunavaju naknadu (uvozničku proviziju i druge oblike naknade za uvoz), u dijelu koji se odnosi na promet ostvaren s korisnicima predmetne carinske i porezne olakšice.
HRVI ne plaćaju poseban porez na uvoz automobila (trošarina), dok ostali korisnici predmetne olakšice plaćaju poseban porez.
Članak 6.
Carina i porez na promet proizvoda i usluga ne plaća se pri prijenosu vlasništva osobnih automobila s Republike Hrvatske - Ministarstvo obrane na hrvatske ratne vojne invalide iz Domovinskog rata, s oštećenjem organizma 100%, I. skupine, koji su im temeljem zakona dodijeljeni na uporabu ili vlasništvo.
Članak 7.
Osobnim automobilom pri korištenju carinske i porezne olakšice smatraju se osobni automobili iz tarifnog broja 87.03 Carinske tarife, neovisno o tipu motora (benzinac ili dizel) ili obujmu cilindra motora.
Članak 8.
Djelatnošću mjerodavnom za ostvarivanje predmetne olakšice smatra se:
a) gospodarska djelatnost koja se obavlja u osobnom poduzetništvu, uključujući i poljoprivrednu djelatnost,
b) samostalna profesionalna djelatnost koju osobno obavlja korisnik olakšice, te
c) registrirana djelatnost trgovačkog društva ili druge pravne osobe, u isključivom vlasništvu korisnika olakšice.
Članak 9.
Strojevima i opremom pri ostvarivanju predmetne carinske i poreznih olakšica smatraju se:
- strojevi, uređaji i alat, te instalacijski materijal neophodan za njihovo stavljanje u funkciju,
- sanitarna i druga oprema, te namještaj namijenjen opremanju poslovnih prostora koji će se rabiti za obavljanje djelatnosti,
- motorna vozila za prijevoz robe i putnika, te
- osobni automobili namijenjeni za obavljanje taksi prijevoza, rent a car djelatnosti, te za obuku vozača u auto školama.
Olakšica se može koristiti za uvoz strojeva i opreme za obavljanje djelatnosti, i to:
- u vrsti, sukladno naravi gospodarske djelatnosti odnosno samostalne profesionalne djelatnosti utvrđene obrtnicom ili drugim odgovarajućim aktom o registraciji djelatnosti, te
- u količini, potrebnoj za obavljanje djelatnosti od strane korisnika olakšice osobno i članova obitelji s kojima živi u zajedničkom kućanstvu.
Rabi li se predmetna olakšica pri uvozu strojeva i opreme za obavljanje djelatnosti putem trgovačkoga društva ili druge pravne osobe odgovarajućega pravnoga statusa, za određivanje vrste i količine strojeva i opreme koji se mogu uvesti, mjerodavna je narav registrirane djelatnosti trgovačkoga društva odnosno druge pravne osobe za čije obavljanje će se oprema rabiti, te broj i struktura djelatnika koji su zaposleni ili se namjeravaju zaposliti u roku šest mjeseci po isteku roka za ostvarivanje predmetne povlastice, utvrđenog rješenjem ovlaštene carinarnice.
Članak 10.
Carinska i porezne olakšice po osnovi članka 39. i 40. Zakona pri uvozu osobnih automobila ili strojeva i opreme su jednokratne olakšice.
Iznimno, carinska i porezne povlastice HRVI i članova obitelji hrvatskih branitelja pri uvozu osobnih automobila mogu se koristiti svakih pet godina.
Članak 11.
Rješenje o ostvarivanju carinske i poreznih olakšica pri uvozu osobnih automobila donosi:
a) glede plaćanja carine: ovlaštena carinarnica, u postupku uvoznog carinjenja robe, te
b) glede plaćanja poreza na promet: ispostava Porezne uprave, nadležna prema prebivalištu korisnika lakšice.
Članak 12.
Uz zahtjev za ostvarivanje carinske olakšice pri uvozu osobnih automobila, ovlaštenoj carinarnici podnosi se:
a) potvrda Ministarstva obrane odnosno Ministarstva unutarnjih poslova o statusu korisnika povlastice, u izvorniku, te
b) pisana izjava o dotadanjem nekorištenju predmetne povlastice, odnosno u slučaju njezinoga ponovnoga ostvarivanja, izjava s identifikacijskim podacima o njezinome prethodnome korištenju.
Članak 13.
Na temelju rješenja ovlaštene carinarnice, nadležno